Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 146

Θέμα: Θεμα με ΕΛΤΑ και δεμα εξωτερικου.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Για πες καμια...
    Εχεις π.μ.
    ε αναλογως τι υποστηριζει το καθε μαγαζι
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  2. #17
    Μακρια απο ιδιωτικες courier για εισαγωγες απο τριτες χωρες μονο ΕΛΤΑ το λεω γιατι εργαζομαι στο χωρο και τα ζω καθε μερα για οποια πληροφορια ευχαριστως να βοηθησω.
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  3. #18
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gunnerz Προβολή μηνύματος
    Μακρια απο ιδιωτικες courier για εισαγωγες απο τριτες χωρες μονο ΕΛΤΑ το λεω γιατι εργαζομαι στο χωρο και τα ζω καθε μερα για οποια πληροφορια ευχαριστως να βοηθησω.
    Εξηγησε το λιγο αυτο...πως κανεις εισαγωγη με ΕΛΤΑ??? Το καθε site εχει δικες του μεταφορικες...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gunnerz Προβολή μηνύματος
    Μακρια απο ιδιωτικες courier για εισαγωγες απο τριτες χωρες μονο ΕΛΤΑ το λεω γιατι εργαζομαι στο χωρο και τα ζω καθε μερα για οποια πληροφορια ευχαριστως να βοηθησω.
    αν θες εξηγησε το λιγο

    εννοεις μονο τις ups fedex dhl ή και πιο μικρες οπως ems , sweden post , singapore post Κλπ? με ενδιαφερει το θεμα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #20
    Προσπαθω να γραψω πανω στο θεμα αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν με αφηνει ισως επειδη ειναι μακροσκελης το κειμενο θα ξαναπροσπαθησω..
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Όταν επιλέξεις να στο στείλουν με το ταχυδρομείο της χώρας (USPS, Royal Mail, Singapore Post, Hong Kong Post κοκ ) στο φέρνει πάντα σπίτι σου το ελτα, γιατί αυτές οι εταιρείες δεν έχουν υποκαταστήματα εδώ, άρα συνεργάζονται με το και καλά δημοσιο ταχυδρομειο. Τώρα Dhl, ups, fed ex κοκ που έχουν καταστήματα και στην ελλάδα το φέρνουν κατ'ευθειαν μόνοι τους και την τρως κατακέφαλα στο τελωνειο.

  7. #22
    Λοιπον οι ιδιωτικες εταιριες dhl,tnt,fedex,ups εχουν μεγαλα εσοδα στο να τελωνιζουν τα δεματα εσοδα απο διατακτικες αποθηκευτρα εκτελωνιστες κ.α. με αποτελεσμα να πληρωνεις τελωνειο ακομα και για δεμα με αξια 50 δολλαριων μην ξεχνατε οτι με βαση των τελωνειακο κωδικα η ατελεια για εισαγωγη απο τριτη χωρα για τον ιδιωτη ειναι μολις στα 30 δολλαρια περιπου.Τοτε η εκαστοτε εταιρια μας περνει τηλ.και μας λεει οτι το δεμα μας χρειαζεται να εκτελωνιστει ειτε βαζοντας εκτελωνιστη με το αζημιωτο βεβαια η κανοντας την διαδικασια του ιδιωτη δηλ.εμεις τον εκτελωνιστη η οποια ειναι χρονοβορα και ψυχοφθορα οχι τυχαια παντως...
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  8. #23
    Ετσι μας περνουν τηλ.και μας λενε οτι το δεμα μας πρεπει να εκτελωνιστη ειτε βαζοντας εκτελωνιστη ειτε κανοντας την διαδικασια του ιδιωτη δηλ.να το εκτελωνισουμε εμεις μια διαδικασια χρονοβορα και ψυχοφθορα οχι τυχαια παντως....Ο εκτελωνιστης για να ασχολιθει με το δεμα μας ην λιγοτερη αμοιβη του ειναι 60 ευρω και παει λεγοντας αναλογα την εισαγωγη μας δηλ. ενα δεμα με αξια 50 δολλαριων θα βρεθουμε να το πληρωσουμε μεχρι και 150% πανω κατι τελειως ασυμφωρο.
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  9. #24
    Τωρα τη λυσεις εχουμε?να παραγγελνουμε μεσω EMS το οποιο ειναι προιον τον Ελ.Τα. ειναι λιγο ακριβη αποστολη αλλα πολυ γρηγορο και ασφαλες.Τα περισσοτερα sites της Κινας πχ σε ποσοστο 90% στελνουν EMS στην Ελλαδα ενω απο Αμερικη επιλεγουμε την αποστολη με USPS PRIORITY MAIL που στην Ελλαδα ερχετε σαν απλο δεμα σε περιπου 10 μερες ειτε USPS EXPRESS MAIL που ειναι το EMS εδω και ερχετε σε 3-4 μερες.Ειναι αποστολες με tracking number που μπορουμε ανα πασα στιγμη να τις παρακολουθησουμε μεσω του Ελ.τα. courier σελιδα στο net.Παρακατω θα εξηγησω τα οφελη που εχουμε παραγγελνοντας με Ταχυδρομειο.
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  10. #25
    Στο Ταχυδρομειο βγαινουν ελευθερα δεματα κατα πολυ πανω απο 30 δολλαρια που ειναι η ατελεια δηλ δεματα με αξια 100,200,ακομα και 300 δολλαριων τα περνουμε στο σπιτι μας χωρις καμια επιβαρυνση γιατι συμβαινει αυτο ειναι αλλη ιστορια και δεν μπορει να αναλυθει εδω.Τωρα αν το δεμα μας κρατηθει στο τελωνειο [μεγαλη αξια] εκτελωνιζετε χωρις εκτελωνιστες υπαλληλοι του ελ.τα. κανουν αυτην την δουλεια χωρις αποθηκευτρα χωρις καμια αλλη χρεωση περαν του δασμου που θα επιβληθει και 14 ευρω περιπου που ειναι η αμοιβη του ταχυδρομειου για καθε δεμα.Το μονον μειον στην υποθεση ειναι καποιες καθυστερησεις στον εκτελωνισμο οι οποιες δεν ειναι "τυχαιες".
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  11. #26
    Τωρα οσων αφορα τη πληρωνουμε οταν εισαγουμε δεμα απο τριτη χωρα αυτο εχει να κανει καταρχειν με την αξια του ανταλλακτικου μας πχ. οταν κοστιζει 100 δολλαρια σε αυτο προσθετουμε τα μεταφορικα αλλα 50 δολ.πχ. συνολο 150 συν ασφαλιστρα που ειναι 1% στο 150 εχουμε συνολο 151.5 δολλαρια αυτο το μετατρεπουμε σε ευρω δηλ. περιπου 115 ευρω σε αυτο το ποσο πολαπλασιαζουμε τον φπα 23% συν 4.5%εισαγωγικο δασμο που εχουν τα ανταλ/κα μοτο συνολο 27.5% στα 151.5 ευρω το ποσο που θα προκυψει ειναι περιπου αυτο που θα πληρωσουμε τελικα για τι γινονται καποιες στρογγυλοποιησεις προς τα πανω παντα συν τα δε.τε.και τελικα συν 14 ευρω περιπου τα εξοδα του ταχυδρομειου.Αυτα για να εχει καποιος μια ιδεα περιπου τι θα πληρωση οταν τον ειδοποιησουν για τελωνειο.Ελπιζω να ειναι κατανοητα ολα αυτα οποια απορια μου λετε ευχαριστω..
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  12. #27
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Άμα είναι ο άνθρωπος γνώστης!!! Ωραίος Μπάμπη! Ούτε εγώ δε θα τα έλεγα καλύτερα!!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Πολλές φορές αν και κλήθηκα να πληρώσω τελωνείο, ήταν το κλασσικό 3ευρω παρότι το αντικείμενο είχε αξία πάνω από 100€.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Οταν περναει τελωνειο με απλο ταχυδρομειο πληρωνουμε τους δασμους στο ταχυδρομειο κατα την παραλλαβη ετσι? εμενα μια φορα ετσι μου τυχε.

    Δεν υπαρχει περιπτωση να μας παρουν τηλεφωνο και να μας πουν χρειαζεται τελωνειο κλπ?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #30
    Aυτο καταργηθηκε διοτι κριθηκε παρανομο..Δεν ηταν τελωνειο ηταν και καλα ταχυδρομικα εξοδα που περασε τελωνειο το δεμα σου ηταν ελευθερο..
    ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΕΤΑΙ ΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με υπομονή και φαντασία!!!!!!
    από DoctorS στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 19:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 22:21
  3. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  4. Μου το στειλανε με μελι......και το μοιραζομαι μαζι σας!!
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 18:32
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF