Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: τελωνειο για μεταχειρισμένη μοτό από Ε.Ε. ??

  1. #1
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611

    τελωνειο για μεταχειρισμένη μοτό από Ε.Ε. ??

    γνωρίζει κανείς τι παίζει στο περίπου με τέλη-φόρους-τελωνεία για μεταχειρισμένη μοτό από γερμανία?



    πως μπορώ να υπολογίσω πόσα θα πληρώσω για να εισάγω (ή εισαγάγω) αν αγοράσω δίκυκλο από εξωτερικό??
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 02/07/2013 στις 00:15.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Ηταν 12% στο τιμολογιο αγορας, και η μηχανη να κυκλοφορουσε τουλαχιστον 6μηνες στην γερμανια, για 10000τιμολογιου πληρωσα 1200ευρω τελωνειο, αλλα πλεον δεν εχεις εμπιστοσυνη τα αλλαζουν ανα πασα στιγμη, το εγραψα για να παρεις μια εικονα !!

  3. #3
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αυτο που πρεπει να πληρωθει για να βγαλεις πινακιδα ειναι τα τελη ταξινομησης κ κυκλοφοριας κλπ...
    Υπολογιζονται δε βαση της αξιας της μηχανης ειτε απο παραστατικο αγορας αν υπαρχει ειτε απο κανα μοτο τριτη ενδεικτικα.
    Μαζι σου πρεπει να εχεις καποια αποδειξη (μεταφορικης κλπ) στο ποτε μπηκε στην χωρα η μηχανη. Αυτο σε περιπτωση που τη μεταφερεις οδικως.
    υπολογιζε κανα 7-10% αναλογα τη χρονολογια.
    Ban 'em all

  4. #4
    Αυτό ισχύει και εάν φέρεις μόνο το πλαίσιο απο εξωτερικό? Με άλλα λόγια μπορώ να πάρω απο ebay πλαίσιο και μετά να το εκτελωνίσω και να βγάλω πινακίδα?
    Thanks...
    ΚΩΣΤΗΣ

  5. #5
    Βλαμμένο Μέλος Το avatar του/της Jason_ch
    Εγγραφή
    25/10/2007
    Μηνύματα
    46
    ...Και αν το μηχανάκι είναι του '80, πως θα υπολογίσουν την αξία του?
    " Όλα είναι δρόμος "

  6. #6
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewt...p?f=81&t=10147
    διαβαστε αναλυτικα.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  7. #7
    Ξερει κανεις αν το μηχανακι ειναι κλασσικο παραδηγμα ενα Κατανα 82-84 μπορει να μην καν εκτελωνηστει και να βγαλει κλασσικες πηνακιδες?
    ORGIA!!!!!

  8. #8
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Και οι 2 μοτο που εφερα απο Γερμανια (δεκαετειας του 70 ) αν θυμαμαι καλα γυρω στα 450 με 500 ευρω η καθε μια .Να ξερεις ομως για να μην κολησεις να σου δωσουν τιμολογιο πωλησης απο μαγαζι (rechnung) γιατι αν εχεις ιδιωτικο συμφωνητικο (Kaufentrag) τοτε πρεπει να ειναι υπογραμμενο για το γνησιο στο πλησιεστερο προξενειο.(Ετσι μου ειχαν πει στην δευτερη και κανονισα και πηρα τιμολογιο μην μπλεκω)
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  9. #9
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    Ξερει κανεις αν το μηχανακι ειναι κλασσικο παραδηγμα ενα Κατανα 82-84 μπορει να μην καν εκτελωνηστει και να βγαλει κλασσικες πηνακιδες?
    Να μην εκτελωνιστει οχι αλλα απο οτι ξερω σε συνεργασια με λεσχη το εκτελωνιζεις σαν κλασσικο οχημα με μικροτερα τελη
    Ο σαπιλας θα ξερει καλυτερα πιστευω
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  10. #10
    1984 μοντελο...
    ORGIA!!!!!

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της ammoulianiotis
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    47
    Οταν εφερα την μηχανη μου απο Ιταλια (με τιμολογιο), συμπληρωσα στο τελωνεια καποια χαρτια και μετα τα εδωσα σε εναν τελωνιακο υπαλληλο, ο οποιος μαζι με την αμοιβη του (λαδωμα κοινως), ζητησε 400€.

    Για να βγαλω πινακιδες πηρα ενα ματσο χαρτια και τα πηγα σε μια σχολη οδηγων οπου με 35€+ τα τελη κυκλοφοριας εβγαλα πινακιδα!

    Απο τοτε εχουν περασει βεβαια 3 χρονια οποτε πολλα μπορει να εχουν αλλαξει.
    Το μηχανακι που εφερα ειναι ενα vstrom 650 του 2005 με αξια 3.000€

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Έτσι είναι, υπάρχει ποσοστό επί του τιμολογίου αγοράς ως δασμός εκτελωνισμού το οποίο εξαρτάται από τη παλαιότητα και νομίζω και τα κυβικά (?).
    Έχει περάσει καιρός από τη δική μου περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι είχα αναθέσει σε εκτελωνιστή την όλη υπόθεση, για τιμολόγιο αγοράς 7500 ευρώ πλήρωσα ~ 800 τελωνείο.

    Super sos πλέον θεωρώ δύο θεματάκια στις εισαγωγές ,

    1. Να αναγράφεται επάνω στο τιμολόγιο αγοράς η έκφραση ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε στη χώρα αγοράς (όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm για να ψάξω ακριβώς το λεκτικό επάνω στα χαρτιά μου). Σε διαφορετική περίπτωση το ελληνικό κράτος θα σου ζητήσει να πληρώσεις εκτός από τον εκτελωνισμό ΚΑΙ το ΦΠΑ που αναλογεί στην αξία αγοράς.
    Και ας είναι μεταχειρισμένο το εργαλείο μας, παραλογισμός αλλά θέλει προσοχή.
    Επίσης, υπάρχουν εκτελωνιστές που ζητάνε να τους δώσεις το ΦΠΑ ώστε να το αποδώσουν στο δημόσιο. ΔΕΝ ισχύει και μην το κάνετε!
    Εάν υπάρχει η παραπάνω έκφραση στο τιμολόγιο, ότι δηλαδή το ΦΠΑ πληρώθηκε κατά την αγορά, δεν οφείλετε τίποτα και σε κανέναν. (παραλίγο να με δαγκώσουν, ευτυχώς ο άνθρωπος που με ανέλαβε ήταν ηθικός και μου εξηγήθηκε ανοιχτά).

    2. Τσεκάρουμε πάντα πάντα πάντα αριθμό πλαισίου άδειας και οχήματος πριν την αγορά. Μπροστά στα μάτια μου έγινε σκηνικό όταν κατά τον εκτελωνισμό πριν από εμένα ήταν ένας που είχε φέρει ένα smart και κατά τον έλεγχο στο τελωνείο υπήρχε διαφορά στον αριθμό άδειας και πλαισίου οχήματος.
    Έγινε ένας μίνι πανικός γιατί ο προιστάμενος της διαδικασία επέμενε να κινήσει διαδικασίες δέσμευσης του οχήματος και λαθροεισαγωγής προς τον ιδιοκτήτη ή να του παρουσιάσει τη σωστή άδεια.
    Δεν ξέρω τι απέγινε με τη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί ήρθε η δική μου σειρά για έλεγχο των αριθμών και ευτυχώς όλα βρέθηκαν ok.

    Τελευταία τροποποίηση από yianyian; 23/08/2013 στις 20:10.

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    λοιπον επειδη το ψαχνω για κατι απο ιταλια,απο οτι ξερω,
    1.απο μαγαζι παιρνεις τιμολογιο
    2.και απο ιδιωτη ιδιωτικο συμφωνιτικο που περνας απο τα κατα τοπους προξενεια για το γνησιο
    3.μεταβιβαση στην ιταλια γινεται στα ACI η καπως ετσι
    4.στο λιμανι που κατεβαινεις δινεις την αδεια και το τιμολογιο ή το συμφωνιτικο και παιρνεις ΔΑΟ
    5.απο εκει ολα παιρνουν το δρομο τους.

    αν κανω λαθος διορθωστε με

    η μεταβιβαση στην ιταλια ποσα λεφτα ειναι ξερουμε?
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    λοιπον επειδη το ψαχνω για κατι απο ιταλια,απο οτι ξερω,
    3.μεταβιβαση στην ιταλια γινεται στα ACI η καπως ετσι
    .....
    η μεταβιβαση στην ιταλια ποσα λεφτα ειναι ξερουμε?
    Εννοείς να λάβεις προσωρινές (κόκκινες) πινακίδες και ότι άλλο χρειαστεί για να επιστρέψεις οδικώς νόμιμα έως το λιμάνι αποβίβασης?

    Στη Γερμανία πάντως αγόρασα τη μοτό από αντιπροσωπεία και είχαμε συμφωνήσει να αναλάβει εκείνος όλο το διαδικαστικό.
    Όταν πλήρωσα τη προκαταβολή που είχαμε καταλήξει, πλήρωσα και περίπου 50 ευρώ για προσωρινές πινακίδες - ασφάλεια και ότι άλλο χρειαζόταν από χαρτούρα και μετά από μια ώρα μου τα είχε όλα έτοιμα δίχως να ασχοληθώ ο ίδιος (έπινα καφεδάκι παραδίπλα).

    Για Ιταλία δε γνωρίζω, αλλά θεωρώ είναι καλύτερο αυτά τα διαδικαστικά να τα αναλάβει ο αντιπρόσωπος ή ο ιδιώτης (μιας και παίζει εντός έδρας) πληρώνοντάς τον ότι χρειαστεί.

    Για το 1, 4 (και το όχημα ακινητοποιείται) , 5 , όπως τα λες.
    Τελευταία τροποποίηση από yianyian; 24/08/2013 στις 10:51.

  15. #15
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yianyian Προβολή μηνύματος
    Εννοείς να λάβεις προσωρινές (κόκκινες) πινακίδες και ότι άλλο χρειαστεί για να επιστρέψεις οδικώς νόμιμα έως το λιμάνι αποβίβασης?

    Στη Γερμανία πάντως αγόρασα τη μοτό από αντιπροσωπεία και είχαμε συμφωνήσει να αναλάβει εκείνος όλο το διαδικαστικό.
    Όταν πλήρωσα τη προκαταβολή που είχαμε καταλήξει, πλήρωσα και περίπου 50 ευρώ για προσωρινές πινακίδες - ασφάλεια και ότι άλλο χρειαζόταν από χαρτούρα και μετά από μια ώρα μου τα είχε όλα έτοιμα δίχως να ασχοληθώ ο ίδιος (έπινα καφεδάκι παραδίπλα).

    Για Ιταλία δε γνωρίζω, αλλά θεωρώ είναι καλύτερο αυτά τα διαδικαστικά να τα αναλάβει ο αντιπρόσωπος ή ο ιδιώτης (μιας και παίζει εντός έδρας) πληρώνοντάς τον ότι χρειαστεί.

    Για το 1, 4 (και το όχημα ακινητοποιείται) , 5 , όπως τα λες.
    κανονικη μεταβιβαση εννοω απο ιδιωτη.τα ACI ειναι κατι σαν τα δικα μας ΚΕΠ.οδικως λεω να το φερω
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 00:23
  2. Δανειο για αγορα μοτο;;;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 22:38
  3. εκτελονισμο μοτο απο ΗΠΑ
    από ducatigirl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 22:43
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2005, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF