Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Θεσσαλονίκη - Ιωάννινα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912

    Question Θεσσαλονίκη - Ιωάννινα

    Καλησπέρα παιδιά ,

    Θέλω να ρωτήσω μιας και εσείς είστε πιο ψαγμένοι και πιο μακριά απο Κατερίνη δεν έχω πάει έιτε Έδεσσα , Σέρρες ,Κιλκίς κτλ. δηλαδή εδώ τριγύρω.

    Θέλω να πάω αύριο στα Ιωάννινα να μείνω ένα 2 ήμερο .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	98.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	294989

    Αλλά είχα μια συζήτηση , οτι είναι κάπως επικύνδηνα στην "Κακιά σκάλα" ούτε ξέρω τι είναι αυτό.

    Θα πάω ντουγρού μόνος με το CBR600 , με σταθερές ταχύτητες πάνω κάτω,εκτός όταν θα βαριέμαι και θα μπορώ να ανεβάσω ρυθμό , ντεπόζιτο ανά 180~ περίπου με σταθερά 130-140 πιστεύω οτι το έχω.

    Θεσσαλονίκη - Ιωάννινα είναι όμως 264 χλμ.

    Ενδιάμεσα που μπορώ να σταματήσω να βάλω γνωρίζει κανείς;

    Επίσης, τι πρέπει να προσέξω κατά εκεί πέρα , δηλαδή σημεία που θα πρέπει να έχω ιδιαίτερη προσοχή κτλ.

    Ότι μπορείτε να μου πείτε.
    Αύριο έχω κλείσει και το ραντεβού για τα καινούργια λάστιχα, λουλούδι με τα καινούργια παππούτσια θα κάνω το ταξίδι.

    + ερώτηση έχει διόδια ;

    Γεμισα ερωτήσεις αλλά τι να κάνω όταν είναι για δουλειά

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Και μιας θα πάω για δουλεία και θα έχω και ελεύθερο χρόνο , και δεν έχω ΠΑΕΙ πουθενά εκεί κόντα,τι πρότείνετε εκεί γύρω να γυρίσω σε μέρη ;

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    λοιπον φιλος ειτε πας απο εγνατια=σιγουρη-καθαρη-συντομη-με διοδια και αν θες να δεις κατι πρεπει να βγεις ειτε στο υψος της βεροιας,κοζανης,γρεβενων,καστοριας κλπ κλπ κλπ
    η ξεκινας απο παλια εθνικη για εδεσσα,συνεχιζεις(αφου περασεις εδεσσα)κοζανη πτολεμαιδα-φλωρινα
    συναντας αμπελωνες μνημεια,λιμνες-αγρα βεγοριτιδαεξω απο την εδεσσα-εδεσσα εχεις ερθει ετσι?-εχει μνημειο τσιμενταρισμενο δεντρο που κρεμασαν μακεδονομαχους στο χωριο<ΚΑΡΥΔΙΑ>ο τονος στο δευτερο Α.υπ οψιν αν θες μετα την εδεσσα στο υψος της αρνισσας κανεις δεξια μπαινεις αρνισσα και συνεχιζεις για αμυνταιο μεσω αγ παντελεημωνα και βλεπεις την λιμνη απο διπλα και καταληγεις παλι στον ιδιο δρομο,παντελεημωνα καφεδακι και συνεχιζεις για νυμφαιο αρκτουρο,μετα συνεχιζεις για φλωρινα περνας την φλωρινα,στον δρομο σου θα συναντησεις-πρεσπες αγ γερμανο,αν θες ανεβαινεις να δεις τι παιζει αν οχι συνεχιζεις-αν σε πιασει βραδυ μπορεις να μεινεις η εκει η στο χιονοδρομικο της βιγλας-αυτη την εποχη ειναι ΤΖΑΜΠΑ
    περνας πρεσπες συνεχιζεις περνας κρυσταλοπηγη-απο εκει τα ελληνοαλβανικα ειναι μια γκαζια αν εχεις διαθεση περιπετειας
    περνωντας κρυσταλοπηγη θα συναντησεις αριστερα πινακιδα για καστορια ειναι μιαμιση γκαζια απο εκει,περνας ενα ξυλινο γεφυρι του β' παγκοσμιου κατεβαινεις σφιχτο στροφιλικι-οπως ειναι το περισοτερο αλλωστε και εφτασες καστορια χαλαρωνεις πινεις καφε και συνεχιζεις,ξαναπιανεις βουνο-οχι εγνατια-αποψη μου αυτη ειναι για φλωρους που πανε με τελικες και λενε<πηγα εκει σε τοσο,ηπια καφε εφαγα γυρισα >συνεχιζεις για ιωαννινα εχεις πιασει περιπου μεσημερι απογευμα,πηγαινεις σε καστρο,νησακι κλπ κλπ κανεις νανι και την επομενη ξεκινας απο τον ιδιο-non stop η εστω ενα καφε,περιεχει και εναλλακτικη μεσω λεχοβου μετα την καστορια η μπαινεις εγνατια διαλεγεις και παιρνεις
    σημ την ιδια διαδρομη την ειχα κανει το 2004 πρωτη καλη με το super tenere μου,τοτε δεν ειχε ανοιξει η εγνατια και τα αλβανοσκοπιανα φορτηγα ηταν δεκαδες,τωρα αντε απο κανενα αραια και που,η διαδρομη ειναι στο μεγαλυτερο διαστημα ορεινη με στροφιλικι και ανηφοριες μεσα στις οξιες-ειδικα μετα την φλωρινα-νερακια και βρυσουλες στην ακρη του δρομου-προσεχε αν πας απο εκει και για καμια αρκουδα-δεν κανω πλακα
    πιστευω θα καραγουσταρεις
    οτι χρειαστεις πες μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αν πας απο Εγνατια βενζινη στη Κοζανη (μικρη παρακαμψη) η στα Γρεβενα (επι της Εγνατιας)Αν και πιστευω οτι εχεις μεγαλυτερη αυτονομια απ'οτι πιστευεις.Αν πας απο τον παλιο εχει παντου.
    Τωρα φτασε Γιαννενα απο Εγνατια μιας και δηλωνεις ασυνηθιστος σε μεγαλα ταξιδια και
    30 λεπτα απο τα Γιαννενα Ζαγορια,60 λεπτα απο Γιαννενα Κονιτσα- Πωγωνια.
    60 απο Γιαννενα Παργα,Συβοτα (μιλαμε για θαλασσες!!! και ζωη)
    Επιστροφη απο Κονιτσα (παλιος) τελεια φυση,καλος δρομος.

    Γινε ομως πιο συγκεκριμενος για το τι εχεις στο νου σου να βοηθησω οσο μπορω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    λοιπον φιλος ειτε πας απο εγνατια=σιγουρη-καθαρη-συντομη-με διοδια και αν θες να δεις κατι πρεπει να βγεις ειτε στο υψος της βεροιας,κοζανης,γρεβενων,καστοριας κλπ κλπ κλπ
    η ξεκινας απο παλια εθνικη για εδεσσα,συνεχιζεις(αφου περασεις εδεσσα)κοζανη πτολεμαιδα-φλωρινα
    συναντας αμπελωνες μνημεια,λιμνες-αγρα βεγοριτιδαεξω απο την εδεσσα-εδεσσα εχεις ερθει ετσι?-εχει μνημειο τσιμενταρισμενο δεντρο που κρεμασαν μακεδονομαχους στο χωριο<ΚΑΡΥΔΙΑ>ο τονος στο δευτερο Α.υπ οψιν αν θες μετα την εδεσσα στο υψος της αρνισσας κανεις δεξια μπαινεις αρνισσα και συνεχιζεις για αμυνταιο μεσω αγ παντελεημωνα και βλεπεις την λιμνη απο διπλα και καταληγεις παλι στον ιδιο δρομο,παντελεημωνα καφεδακι και συνεχιζεις για νυμφαιο αρκτουρο,μετα συνεχιζεις για φλωρινα περνας την φλωρινα,στον δρομο σου θα συναντησεις-πρεσπες αγ γερμανο,αν θες ανεβαινεις να δεις τι παιζει αν οχι συνεχιζεις-αν σε πιασει βραδυ μπορεις να μεινεις η εκει η στο χιονοδρομικο της βιγλας-αυτη την εποχη ειναι ΤΖΑΜΠΑ
    περνας πρεσπες συνεχιζεις περνας κρυσταλοπηγη-απο εκει τα ελληνοαλβανικα ειναι μια γκαζια αν εχεις διαθεση περιπετειας
    περνωντας κρυσταλοπηγη θα συναντησεις αριστερα πινακιδα για καστορια ειναι μιαμιση γκαζια απο εκει,περνας ενα ξυλινο γεφυρι του β' παγκοσμιου κατεβαινεις σφιχτο στροφιλικι-οπως ειναι το περισοτερο αλλωστε και εφτασες καστορια χαλαρωνεις πινεις καφε και συνεχιζεις,ξαναπιανεις βουνο-οχι εγνατια-αποψη μου αυτη ειναι για φλωρους που πανε με τελικες και λενε<πηγα εκει σε τοσο,ηπια καφε εφαγα γυρισα >συνεχιζεις για ιωαννινα εχεις πιασει περιπου μεσημερι απογευμα,πηγαινεις σε καστρο,νησακι κλπ κλπ κανεις νανι και την επομενη ξεκινας απο τον ιδιο-non stop η εστω ενα καφε,περιεχει και εναλλακτικη μεσω λεχοβου μετα την καστορια η μπαινεις εγνατια διαλεγεις και παιρνεις
    σημ την ιδια διαδρομη την ειχα κανει το 2004 πρωτη καλη με το super tenere μου,τοτε δεν ειχε ανοιξει η εγνατια και τα αλβανοσκοπιανα φορτηγα ηταν δεκαδες,τωρα αντε απο κανενα αραια και που,η διαδρομη ειναι στο μεγαλυτερο διαστημα ορεινη με στροφιλικι και ανηφοριες μεσα στις οξιες-ειδικα μετα την φλωρινα-νερακια και βρυσουλες στην ακρη του δρομου-προσεχε αν πας απο εκει και για καμια αρκουδα-δεν κανω πλακα
    πιστευω θα καραγουσταρεις
    οτι χρειαστεις πες μου
    Καταρχίν σε ευχαριστώ για το κείμενο που έγραψες το διάβασα αναλυτικότατα,και μέ αρεσε απίστευτα δεν νομίζω να έχω τόσο χρόνο καθώς αύριο θα ξεκινήσω απόγευμα απο εδώ λόγω εξεταστικής και γυρνάω τετάρτη πρωί πρωί ,μόνο τρίτη θα έχω ελεύθερη και αυτή εν μέρη το πρωί με την δουλειά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Αν πας απο Εγνατια βενζινη στη Κοζανη (μικρη παρακαμψη) η στα Γρεβενα (επι της Εγνατιας)Αν και πιστευω οτι εχεις μεγαλυτερη αυτονομια απ'οτι πιστευεις.Αν πας απο τον παλιο εχει παντου.
    Τωρα φτασε Γιαννενα απο Εγνατια μιας και δηλωνεις ασυνηθιστος σε μεγαλα ταξιδια και
    30 λεπτα απο τα Γιαννενα Ζαγορια,60 λεπτα απο Γιαννενα Κονιτσα- Πωγωνια.
    60 απο Γιαννενα Παργα,Συβοτα (μιλαμε για θαλασσες!!! και ζωη)
    Επιστροφη απο Κονιτσα (παλιος) τελεια φυση,καλος δρομος.

    Γινε ομως πιο συγκεκριμενος για το τι εχεις στο νου σου να βοηθησω οσο μπορω.
    Και εγώ σε εξωτερικό δρόμο πιστεύω μεγαλύτερη αυτονομία αλλά ντάξει.

    Στο νού μου τι έχω, την τρίτη που θα είναι "Σχετικά" εύκολη μέρα να κάνω εκεί τρίγυρω όπως είπατε με μια γκαζιά βόλτες να δώ διάφορα μέρη.

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    για ποια Κακια Σκαλα λεμε ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    για ποια Κακια Σκαλα λεμε ;
    ξέρω γω;έτσι με έιπαν για ένα μέρος εκεί κοντά που είναι καρμανιόλα.

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    αν σου παν για αυτήν, μάλλον είχαν περίεργη διαδρομή κατά νου

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    αν σου παν για αυτήν, μάλλον είχαν περίεργη διαδρομή κατά νου
    Α,καλά καμία σχέση .Βρε καλά έκανα τελικά και έγραψα το θέμα εδώ

    Για να πάρω γνώμες τι να πρόσεξω κτλ. αλλά εφόσων εώς τώρα όλα καλά και είναι καθαρά εγνατία .

    Τότε μένει που να πάω εκεί γύρω,τι να γυρίσω... ;;;

  10. #10
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Για την κακια σκαλα διαδιδει τις φημες η σκαλα του Μιλανου...

    ρε Πετρο σορρυ ρε εσυ, χωρις καμια διαθεση να κραξω, αλλα Θεσ/νικη Γιαννενα με την Εγνατια μια ευθεια δρομος...βενζιναδικα; παντου θα βρεις ρε εσυ ελεος δεν εισαι και στη μεση της ερημου...
    ουτε για εντουραδα θα πας μεσα στη Πινδο να χαθεις...
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    Για την κακια σκαλα διαδιδει τις φημες η σκαλα του Μιλανου...

    ρε Πετρο σορρυ ρε εσυ, χωρις καμια διαθεση να κραξω, αλλα Θεσ/νικη Γιαννενα με την Εγνατια μια ευθεια δρομος...βενζιναδικα; παντου θα βρεις ρε εσυ ελεος δεν εισαι και στη μεση της ερημου...
    ουτε για εντουραδα θα πας μεσα στη Πινδο να χαθεις...
    πιο πάνω νομίζω απο άλλο μέλος έγινα κατανοητός.
    ΔΕΝ έχω κάνει ταξίδια και ακόμα και για αυτό αγχώνομαι ,δεν με ξέρεις απο κοντά και είμαι πολύ αγχώδης ακόμα και για την ευθεία και τον δρόμο για το βενζινάδικο.

    Για αυτό ζήτησα συμβουλές,αν θες μου λες άν όχι πάω πάσο.Το αφήνω έτσι,παρακαλώ όποιον ΌΜΩΣ έχει όρεξη ας γράψει.

  12. #12
    Δεν σου είπαν Κακιά Σκάλα, Κατάρα σου είπαν

    Ο πιο εύκολος δρόμος ειναι απο Εγνατία, γρήγορα και με ασφάλεια αλλα όχι στριφτερη και τόσο όμορφη

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Αν πας από Εγνατία έχε κατά νου ότι πάνω στη εθνική δεν έχει μπεντζίνα αλλά πρέπει να βγεις σε κάποια έξοδο και να ξαναμπείς. (γενικά βενζινάδικα κάθε 20-30km οπότε μην μείνεις με καμιά ρεζερβα γιατί θα αγχωθείς )
    Είναι όμως δρόμος που θα τον χαρείς...με 120-130 στην εγνατία παίζει να νυστάξεις κιόλας.

    Πήγαινε σίγουρα και σβέλτα από Εγνατία και επέστρεψε από την παλιά Ιωάννινα-Καστοριά-Πρέσπες-Φλώρινα πιο χαλαρός. Φοβερή διαδρομή.
    Τελευταία τροποποίηση από yianyian; 07/07/2013 στις 21:29.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Α,καλά καμία σχέση .Βρε καλά έκανα τελικά και έγραψα το θέμα εδώ

    Για να πάρω γνώμες τι να πρόσεξω κτλ. αλλά εφόσων εώς τώρα όλα καλά και είναι καθαρά εγνατία .

    Τότε μένει που να πάω εκεί γύρω,τι να γυρίσω... ;;;
    Σου στελνω το κινητο μου με μηνυμα.Θα ειμαι Γιαννενα αυτες τις μερες.Παρε με τηλεφωνο να σου πω τι αξιζει τον κοπο να δεις και να κανεις.Και σταματα να αγχωνεσε ,μας ριχνεις το ηθικο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eko Προβολή μηνύματος
    Δεν σου είπαν Κακιά Σκάλα, Κατάρα σου είπαν

    Ο πιο εύκολος δρόμος ειναι απο Εγνατία, γρήγορα και με ασφάλεια αλλα όχι στριφτερη και τόσο όμορφη
    έτσι το κόβω και εγώ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yianyian Προβολή μηνύματος
    Αν πας από Εγνατία έχε κατά νου ότι πάνω στη εθνική δεν έχει μπεντζίνα αλλά πρέπει να βγεις σε κάποια έξοδο και να ξαναμπείς. (γενικά βενζινάδικα κάθε 20-30km οπότε μην μείνεις με καμιά ρεζερβα γιατί θα αγχωθείς )
    Είναι όμως δρόμος που θα τον χαρείς...με 120-130 στην εγνατία παίζει να νυστάξεις κιόλας.

    Πήγαινε σίγουρα και σβέλτα από Εγνατία και επέστρεψε από την παλιά Ιωάννινα-Καστοριά-Πρέσπες-Φλώρινα πιο χαλαρός. Φοβερή διαδρομή.
    και ξανά έτσι το κόβω και γώ να κάνω όταν γυρίζω να κάνω αυτά τα πράγματα κυρίως.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Σου στελνω το κινητο μου με μηνυμα.Θα ειμαι Γιαννενα αυτες τις μερες.Παρε με τηλεφωνο να σου πω τι αξιζει τον κοπο να δεις και να κανεις.Και σταματα να αγχωνεσε ,μας ριχνεις το ηθικο.
    χαχα,ντάξει σε ευχαριστώ πολύ αγορίνα θα σε πάρω αν είναι να με πείς,αν χαθώ ειδικά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 17:15
  2. Θεσσαλονίκη 25-28 Μαρτίου
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 23:06
  3. Θεσσαλονικη - Κερκυρα
    από transalper600 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 08:25
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 22:08
  5. Θεσσαλονικη Απογευμα !!!
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 18:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF