Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: βοηθεια για αγορα μοτοσυκλετας!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    3

    βοηθεια για αγορα μοτοσυκλετας!!!

    Καταρχην καλησπερα σας. Χαιρομαι που βρηκα ένα τετοιο φορουμ γιατι θα με βοηθησει πολύ σε ένα μεγαλο δίλλημα που εχω αυτό τον καιρο και που είναι ο λογος που γραφτηκα. Δεν θα σας κουρασω και θα ξεκινησω αμεσως.
    Εχω μπει στο τρυπακι να αγορασω μηχανη. Η οδηγικη εμπειρια μου είναι παπι αρκετα χρονια και ατυπα οδηγηση καποιων xt-dt 125 αν θυμαμαι καλα της δεκαετιας του 80-90.διπλωμα δεν εχω για μεγαλη μηχανη!
    Λογοι σκεψης αγορας μηχανης : ελευθερια κινησεων εντος και εκτος αθηνας, οικονομια, παντα μου αρεσαν οι μηχανες.
    Χρησιμοποιηση : εντος αθηνας και μια και θα εχω μηχανη γιατι όχι και εκτος σε ταξιδακια. Τακτικη χρησιμοποιηση οσο ο καιρος επιτρεπει.
    Ειμαι 38 ετων, υψος 1,82 και 115 κιλα. Αυτό το λεω γιατι από εδώ αρχιζουν οι σκεψεις μου.
    Λογω σωματοτυπου σκεφτομαι μεγαλη μηχανη (μου αρεσουν μονο οι on – off). Αν παρω καμια 650αρα θα μου πεφτει γενικα μικρη φανταζομαι και αν σκεφτει καποιος και τα πραγματα σε ταξιδι και δικαβαλο τοτε δεν θα είναι και πολύ βολικη ουτε οικονομικη. Όλα αυτά με κανουν να σκεφτομαι για 900 και πανω. Στο μυαλο μου είναι varadero 1000, v strom 1000 και ισως και καποια bmw χωρις να ξερω πια όμως.
    Εδώ μεσα όμως οσα διαβασα ειδα πως η καταναλωση παιζει στα επιπεδα ενός αυτοκινητου 7-8-10 λιτρα στα 100 χλμ. Και με παραξενεψε λιγο να σας πω την αληθεια.
    Επισης δεν ξερω τι παιζει και με όλα αυτά τα νεα σκουτεροειδη που κυκλοφορουν και καποια μου αρεσουν το ομολογω. Αξιζουν για χρηση που θελω εγω? Η είναι μονο για πολη? Τι κυβικα? Τι μαρκα? Ποσο καινε? Εχουν θηκες για μπαγαζιερες επιπλεον ή όχι? Κλπ
    Επισης γενικα δεν ξερω τι παιζει με ασφαλειες, σημα, κλπ. Ποσο είναι δηλαδη το κοστος χρησης?
    Όπως καταλαβατε θελω μηχανη αλλα θελω καποια που θα την εχω για καιρο, δεν θα χρειαστει να την αλλαξω σε 1-2 χρονια, ουτε να με κανει να βλαστιμισω την ωρα που την πηρα από αποψη καταναλωσης και κοστος χρησης. Γιατι εδώ που τα λεμε αν είναι μενω με το αμαξι που εχω.
    Ξερω πως υπαρχουν πολλες ερωτησεις για αγορα μηχανης εδώ μεσα αλλα πιστευω το διλλημα που εχω εγω είναι λιγο διαφορετικο οποτε ειπα να ρωτησω εσας που ξερετε και χρησιμοπιειται καθημερινα μηχανη για να με βοηθησετε.
    Τι θα προτεινατε σε σχεση με όλα αυτά που ζηταω και αναρωτιεμαι????
    Α επισης θα πρεπει να πω πως μιλαω για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης, με ένα ποσο στο ταμειο περιπου στα 4000 το πολύ 5000 ευρω.
    Ευχαριστω πολύ προκαταβολικα για τον χρονο σας!

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Καλωσόρισες
    Φίλτατε, οι δικές μου σκέψεις διαβάζοντας όλα αυτά αρχίζουν από το γεγονός πως δεν έχεις δίπλωμα για μοτοσυκλέτα...

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες
    Φίλτατε, οι δικές μου σκέψεις διαβάζοντας όλα αυτά αρχίζουν από το γεγονός πως δεν έχεις δίπλωμα για μοτοσυκλέτα...
    ετσι ακριβως...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2013
    Μηνύματα
    31
    Πρωτα διπλωμα και μετα μοτο κανονας... προφανως και το παπι δεν εχει καμια σχεση με μηχανη....

  5. #5
    οταν βγαλεις με το καλο το διπλωμα ,υπαρχουν πολλες μοτο πουνθα σε καλυψουνε σ αυτα που ζητας ,π.χ transalp 650 /vstrom 650 /versus 650 κτλπ μην φανταζεσαι οτι ειναι μικρα τα 650αρια .ειναι η χρυση τομ η μεταξυ πολεων και ταξιδιων. ενοειται οποια και να παρεις να εχει abs ! οπως και δηποτε το γιατι θα το καταλαβεις στο πρωτο φρεναρισμα πανικου που θα σε σωσει απ το μπλοκαρισμα του μπροστινου ,και απο σιγουρη σουπα.αλλα οπως ειπαν και τα παιδια ΔΙΠΛΩΜΑ δεν κανουν αστεια μ αυτα.

  6. #6
    + Στο ότι το 1000άρι το Vstrom δεν έχει να σου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο από το 650 στην φάση που βρήσκεσαι αυτήν την στιγμή και για πολύ καιρό ακόμα ....

    ...Μια χαρά είναι τα 650 και πολύ πιο οικονομικά ....Επειδή το αναφέρεις κιόλας .

    Το 1000άρι το Στρώμα και το βαραντέρο που λες καίνε όσο και ένα μεσαίο αμάξι ...Εμένα το 950 καίει πιο πολυ από το 1600άρι αμάξι που έχω . Από την άλλη το 650 το Vstrom χαλαρά στην εθνική χωρίς να το σκίζεις , έχει κατανάλωση σχεδόν όσο ένα σκούτερ 150άρι καρμπυρατεράτο .

    Μετά είναι και τα άλλα .... Ασφάλειες, τέλη ...Όλα διαφορετικά ... Άλλη κατηγορία !! Από παπί και κάτι 125άρια στη χάση και στη βράξη θες να πας σε 1000άρι ... Άστο καλύτερα .


    Βγάλε δίπλωμα και τράβα πάρε 650 .



  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    3
    πρωτα απ ολα διπλωμα θα βγαλω ανεξαρτητα αν θα παρω μοτοσυκλετα η οχι. οποτε να το θεωρειτε δεδομενο. για τα κυβικα που λετε συμφωνω απολυτα, γιατι η εμπειρια μου δεν ειναι μεγαλη και εχει διαφορα οντως ενα παπι και ενα 125 οχι μονο απο 1000αρα αλλα και απο 650αρα. απλα δεν ξερω αν θα ειναι ok το 650. αληθεια ασφαλεια, τελη, καταναλωση σε γενικες γραμμες ποσο πανε?

  8. #8
    * Οκ είναι τα 650 λέμε

    * Ασφάλεια δεν υπάρχει στάνταρ τιμή ... Εξαρτάται που μένεις . Επαρχία είναι πολύ φθηνότερα από Αθήνα ας πούμε .... Ψάξτο αυτό .

    * Κατανάλωση ...Mιας και πιάσαμε τα Vstrom ... Πάτα και δες ...Για το 1000 Άστα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=54387
    Όσο αναφορά το 650 που το είχα ...Αυτό καίει από 5.5 μέχρι και 7 λίτρα στα 100 ...Για να κάψεις όμως 7 πρέπει να πηγαίνεις και ανάλογα ...Αν είσαι ήπιος οδηγός , τότε καίει 5.5 περίπου και σε εθνική σε ταξίδι ... λιγότερο .

    * τα τέλη δεν είναι ΜΟΝΟ για μοτό . Ισχύει το ίδιο σε όλα τα οχήματα και εξαρτάται από τον κυβισμό . Για το 2013 πληρώσαμε σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	telikuklofoprias.png 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	48,2 KB 
ID:	295034

    Ενοείτε πως δεν είναι μόνο τα Βστρομ μηχανες ...Κοιτα και άλλες . Απλά σου έκανα τον συσχετισμό από τα 650 στα 1000 για να καταλάβεις .

  9. #9
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    και απο μενα ή βστρωμ650 με ΑΒΣ (και με καλη προικα μαλιστα στα λεφτα που διαθετεις) ή 650gs

  10. #10
    για τη δουλειά σου επιβάλλεται συχνή ή συνεχής μετακίνηση μεσα στην πόλη ή όχι?

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της fotis3
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    59
    παρε 650 και υπολογισε και εξοπλισμο μαζι με την μοτο.
    καλες αγορες

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vangelis38 Προβολή μηνύματος
    Α επισης θα πρεπει να πω πως μιλαω για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης, με ένα ποσο στο ταμειο περιπου στα 4000 το πολύ 5000 ευρω.
    Ευχαριστω πολύ προκαταβολικα για τον χρονο σας!
    Strom 650 με ABS μιας και πρωτάρης

    Και μια 500σαρου για κρανος, τζακετ, μποτα, γάντια

    Ασφάλεια κανα 100αρι το 6μηνο μ.ο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Strom 650 με ABS μιας και πρωτάρης

    Και μια 500σαρου για κρανος, τζακετ, μποτα, γάντια

    Ασφάλεια κανα 100αρι το 6μηνο μ.ο.
    Καλη προταση Βαγγελη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    100
    Καταρχας για εμενα ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει διπλωμα για λογους αυτονοητους που δεν χρειαζεται να αναφερω.

    Απο εκει και περα στο θεμα μοτοσυκλετας οταν με το καλο ερθει η ωρα κοιτα το TDM 900
    δυκιλινδρο,αξιοπιστο,εμπορικο και διαχρονικο,για εμενα προσθετω και ομορφο.

    Θα σε καλυψει στο υψος/βαρος που εχεις και θα το ευχαριστηθεις απο καθε αλλη μηχανη στην κατηγορια καθως συμπεριφερεται σαν παπακι στην πολη.
    Επισης μιλαμε για μηχανη που ειναι ευκολη στην οδηγηση και δεν θα σε τρομαξει ποτε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spi900 Προβολή μηνύματος
    Καταρχας για εμενα ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει διπλωμα για λογους αυτονοητους που δεν χρειαζεται να αναφερω.

    Απο εκει και περα στο θεμα μοτοσυκλετας οταν με το καλο ερθει η ωρα κοιτα το TDM 900
    δυκιλινδρο,αξιοπιστο,εμπορικο και διαχρονικο,για εμενα προσθετω και ομορφο.

    Θα σε καλυψει στο υψος/βαρος που εχεις και θα το ευχαριστηθεις απο καθε αλλη μηχανη στην κατηγορια καθως συμπεριφερεται σαν παπακι στην πολη.
    Επισης μιλαμε για μηχανη που ειναι ευκολη στην οδηγηση και δεν θα σε τρομαξει ποτε.
    Θα το προτεινες και σε πρωταρη ,σαν πρωτη μηχανη?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16
  2. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  3. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  4. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF