Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Έχει κάνει κανείς μεταβίβαση σε μοτο πρόσφατα;

  1. #1

    Έχει κάνει κανείς μεταβίβαση σε μοτο πρόσφατα;

    Ένας φίλος ενδιαφέρεται για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας με πρώτη άδεια το 1999.
    Επειδή η μεταβίβαση θα γίνει αυθημερόν σε περιοχή εκτός Αθηνών και για οικονομία χρόνου:
    Απαιτείται να έχει περάσει ήδη ΚΤΕΟ η μηχανή για τη μεταβίβαση;
    Ξέρω ότι μάλλον θα έπρεπε να έχει περάσει, απλά ρωτάω αν πρέπει να προϋπάρχει το χαρτί του ΚΤΕΟ για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
    Αν όχι, και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, τότε η μηχανή μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αργότερα, έστω και με πρόστιμο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Ένας φίλος ενδιαφέρεται για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας με πρώτη άδεια το 1999.
    Επειδή η μεταβίβαση θα γίνει αυθημερόν σε περιοχή εκτός Αθηνών και για οικονομία χρόνου:
    Απαιτείται να έχει περάσει ήδη ΚΤΕΟ η μηχανή για τη μεταβίβαση;
    Ξέρω ότι μάλλον θα έπρεπε να έχει περάσει, απλά ρωτάω αν πρέπει να προϋπάρχει το χαρτί του ΚΤΕΟ για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
    Αν όχι, και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, τότε η μηχανή μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αργότερα, έστω και με πρόστιμο.
    πρεπει να εχει περασει κτεο !
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    πρεπει να εχει περασει κτεο !
    σωστά

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    [...]
    Ξέρω ότι μάλλον θα έπρεπε να έχει περάσει, απλά ρωτάω αν πρέπει να προϋπάρχει το χαρτί του ΚΤΕΟ για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
    Αν όχι, και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, τότε η μηχανή μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αργότερα, έστω και με πρόστιμο.
    πρέπει να υπάρχει το χαρτί.
    θα σου/του το ζητήσουν στο υπουργείο (ναι στο υπουργείο, τέλος οι μεταβιβάσεις στα ΚΕΠ)

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πριν 2 μηνες αγορασα μια μηχανη απο το Αγρινιο.Εκει δεν ειναι υποχρεωτικο το ΚΤΕΟ και εγινε η ολη διαδικασια της μεταβιβασης κανονικα χωρις να ζητηθει χαρτι ΚΤΕΟ.Ερχομενος Γιαννενα που θα ητανε πλεον η εδρα της μηχανης με ενημερωσανε οτι πρεπει να την περασω το αργοτερο μεσα σε μια εβδομαδα για να μην υπαρξει προστιμο (νομιζω 50%).Εγω φυσικα την περασα αυθυμερον.

    Επισης προσφατα στα Γιαννενα μεταβιβασα μηχανη σε Κερκυραιο και ητανε υποχρεωτικο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    πριν απο 20 μερες υπ.συγκ. νοτιου τομεα. ( αυτο στον αγιο Δημήτριο στη Θεομήτορος) δεν ζητάνε κτεο (εκει τουλάχιστον για αλλου δεν ξερω)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη, αλλά...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2251770

  7. #7
    Έκανα μεταβίβαση πριν ένα μήνα. Αγοράστηκε στα Χανιά (και εκεί έγινε η μεταβίβαση) όπου η χρονολογία της μηχανής (2005), πέρναγε ΚΤΕΟ το φθινόπωρο. Μου το έθεσαν ως "Εαν έπρεπε να είχε περάσει, θα έπρεπε να προσκομιστεί για να γίνει η μεταβίβαση".

    Αργότερα, λόγω χρόνου το πέρασα ΚΤΕΟ στην Αθήνα. Όπου ακόμα με θυμούνται.
    Πινακίδες Βόλου, μεταβίβαση στα Χανιά, δ/νση κατοικίας Βοιωτίας και τράβαγαν τα μαλλιά τους για να δουν αν πληρώνω πρόστιμο ή όχι μιας και κάθε νομαρχία είχε δικές της ημερομηνίες.

    Μετά από 30 λεπτά διαβουλεύσεων και επικοινωνίας με δ/νσεις του υπουργείου, ΚΤΕΟ και ΙΚΤΕΟ, προϊσταμένους μέχρι και ΚΕΠ (!), μου απάντησαν ότι πρέπει να πληρώσω το πρόστιμο των 7 ευρώ (αν το ήξερα θα το πληρωνα εξ αρχής να ξεμπέρδευα). Μάλιστα, μου είπαν ότι τη στιγμή που στο υπουργείο έγραφαν στην άδεια νέα διεύθυνση διαφορετική από το νομό που έγινε η μεταβίβαση, έπρεπε να τσεκάρουν τις ημερομηνίες ΚΤΕΟ με την νέα δ/νση κατοικίας και εφόσον εκεί ήταν υποχρεωτικό να έχει ήδη περάσει, να ήταν απαραίτητη η προσκόμιση του για να γίνει η μεταβίβαση.

    Κλεκλές

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    ειλικρινά αυτό κι αν είναι μπέρδεμα
    κριτήριο φαντάζομαι είναι η έδρα του πωλητή, αν δεν είναι αυτός υπόχρεος ΚΤΕΟ, λογικά δεν θα έπρεπε να ζητείται
    τώρα αν μετά καταστεί εκπρόθεσμο λόγω της έδρας του αγοραστή, θα έπρεπε να υπάρχει υποχρέωση για ΚΤΕΟ άνευ προστίμου
    βέβαια για 7 €, κλάιν...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Πιασταυγοκαικουρευτο. Εδώ δεν ήξεραν στο υπουργείο ότι έπρεπε να τσεκάρουν την έδρα του αγοραστή. Αν το ήξεραν δεν θα υπήρχε θέμα.
    Κλεκλές

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2013
    Μηνύματα
    8
    να προσθέσω μία παραλλαγή ακόμα,
    μεταβίβαση 10/07/2013 στο μηχανολογικό Ηρακλείου Κρήτης,
    όταν είπαμε ότι δεν έχουμε περάσει ΚΤΕΟ, μας έβαλαν να υπογράψουμε ότι είμαστε ενήμεροι για το νόμο και το πρόστιμο.
    Δεν βγάζεις άκρη ....

  11. #11
    εμενα ουτε με ρωτησαν αν εχει περασει κτεο απλα εκανα την μεταβιβαση

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Τελικά ισχύει αυτό που λέει ο McGyver.
    Όλα τα άλλα είναι @@ιες του κάθε υπαλλήλου.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2011, 14:15
  2. αμμοβολη με σοδα εχει κανει κανεις????
    από karadrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2010, 20:39
  3. Έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα κράνος από ebay;
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 09:02
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 10:12
  5. Κάλυμμα σέλας της bagster, έχει αγοράσει κανείς???
    από m1ke στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 13:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF