Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Χρειάζομαι συμβουλές

  1. #1
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658

    Χρειάζομαι συμβουλές

    Λυπάμαι που μπαίνω μετά απο τόσο καιρό και το θέμα που ανοίγω είναι για ατύχημα αλλά φαίνεται πως ήρθε κι η δική μου ώρα για την πρωτη πτώση.
    Προχθές Σάββατο 23/2 κατά της 12:00,φεύγω περιχαρής να πάω μετά απο καιρό μια κοντινή βόλτα ως την Πάρνηθα.
    Στην Ομ.Σκυλίτση στον Πειραιά, περνάω την Triumph, και στο φανάρι που ενώνεται η Σκυλίτση με την γέφυρα που κατεβαίνει απο Λαμπράκη,όσοι περνάτε απο κει θα ξέρετε ότι η δεξιά λωρίδα του δρόμου μόνος δρόμος δεν είναι με τις λακκούβες/βουναλάκια,παρτον κάτω!
    Χωρίς λοιπόν να καταλάβω πως,και ενώ έμπλεξα στις λακκούβες, βρέθηκα να τσουλάω στο δρόμο κι εγω και το μηχανάκι μου.
    Φόραγα τα δέοντα και ευτυχώς δεν έπαθα μεγάλη ζημιά.
    Ο εξοπλισμός και το μηχανάκι όμως γίναν πουτάνα.
    Σηκώνομαι αμέσως και σηκώνω τη μηχανή που είχε ξαπλώσει στα αριστερά του δρόμου απο τη δεξιά πάντα και βλέπω ότι (μεταξύ άλλων) έχει σπάσει το καπάκι του κάρτερ (δείτε την φωτό) κι όλο το λάδι έχει χυθεί στο δρόμο (αφήνοντας και το σχετικό ίχνος όσο σερνόταν).

    Για καλή μου τύχη,υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας που μάλιστα μου έφερε και το δίπλωμα το οποίο έπεσε απο την τσέπη του μπουφάν που σκίστηκε με το σύρσιμο.
    Τον ρώτησα αν είδε πως έπεσα γιατί εγω δεν κατάλαβα.
    Μου είπε πως στο σύμπλεγμα με τις λακκούβες,η πίσω μου ρόδα σηκώθηκε λίγο στον αέρα και στο ριμπάουντ έφυγα φέτα.

    Κάλεσα τα στρουμφ 2 φορές και στις 2 κλήσεις που τους έκανα τους ανέφερα α)πως θέλω να κάνω μήνυση στο δήμο και β)πως υπάρχουν λάδια στο δρόμο απο το ατυχημα.
    το περιπολικό που ήρθε δεν είχε πριονίδι...
    Το αναφέρω ενδεικτικά για νασας δείξω με τη διαθεση ήρθαν.
    Με ρωτάνε γιατι θελω να κάνω μήνυση και τους λέω ότι έπεσα λόγω του μπουρδελόδρομου.
    Η αναφορά που γράψανε αναφέρει αυτολεξί: "κατόπιν δήλωσης του οδηγού,έπεσε σε λακκούβα κάτι που προκάλεσε την πτώση του".
    Αυτό μόνο!!!

    και τώρα εδώ θέλω τις συμβουλές όποιου μπορεί να βοηθήσει.
    Σκοπεύω να κινηθώ με αστική αγωγή προς το Δήμο Πειραιά για να αποζημιωθώ.Ξέρω ότι θα πάρει χρόνο και είναι πολύ πιθανό να πάρω τα πατάρια μου.
    Δεν μου πάει όμως να το αφήσω έτσι.
    Εχω πάρει αντίγραφο της αναφοράς των στρουμφ,περιμένω να εκδοθεί και η ιατρική γνωμάτευση απο τα επείγοντα του Αττικού νοσοκομείου (άλλη περιπέτεια-εμπειρία εκεί).
    Θα κάνω μεσα στις μέρες και καταγγελία στο αρμόδιο τμήμα οδοποιίας του δήμου,κατόπιν υπόδειξης των στρουμφ.
    Ρωτω όποιον ξέρει: είναι καλύτερο πριν την αστική αγωγή να καταθέσω και ασφαλιστικά μέτρα για πιο άμεση εκδίκαση?
    (αυτό μου το ανέφερε φίλη δικηγόρος που δεν έχει ασχοληθεί όμως με τέτοιου είδους ζητηματα)

    Το κακό όπως το βλέπω τωρα είναι οτι το ασφαλιστήριο μου δεν μου παρέχει νομική προστασία για κάτι τέτοιο και θα πρέπει να βρω ο ίδιος έναν δικηγόρο.
    Νομίζω περιέγραψα την περίπτωση όσο καλύτερα μπορούσα.
    Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι χρήσιμο,θα ήμουν υπόχρεος.

    Κλείνω με το γνωστό συμπέρασμα ότι ο εξοπλισμός μου με έσωσε από πολύ περισσότερο πόνο!
    την γλίτωσα με γρατζουνιές στο μπούτι,ένα πρησμένο δάχτυλο( απο το κοπάνημα) και ένα πονάκι στον δεξί ώμο.
    Τα σίδερα και τα μπουφάν ξαναγοράζονται.τα χέρια και τα πόδια όχι.

    http://i47.tinypic.com/acy26t.jpg

    http://i46.tinypic.com/25ev2fo.jpg
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20130225_123102.jpg‎  
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Για τα νομικά θα σου πουν οι έχοντες κάποια γνώση.

    Βλέπωντας τις φωτό αναρωτιέμαι με πόσα πήγαινες κι έγινε έτσι μπουφάν και μηχανή...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658
    είχα γύρω στα 60 καθώς το φανάρι που είναι λίγα μέτρα πριν τις λακκούβες,ήταν κόκκινο όταν εγω το πλησίαζα.
    άναψε πράσινο όταν ήμουν πίσω απο το αμάξι που είχε σταματήσει.σκέψου πόδι δεν ακούμπησα για να περιμένω
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658
    το σημείο αυτό με τις λακκούβες και τα βουναλάκια,είναι έτσι τουλάχιστον 1-2 χρόνια που θυμάμαι,δεν χάλασε κάτι απο τον κατακλυσμό.
    το αντίγραφο απο την τροχαία λέει ότι αναφέρω στο αρχικό ποστ,δηλαδή τίποτα (στα μάτια μου τουλάχιστον).
    όσο για την ασφάλεια που μου λες,ρωτησα τον ασφαλιστή και δεν με καλύπτει.

    Με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως να μάθω τι ισχύει με την περίπτωση ασφαλιστικών μέτρων.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Λυπάμαι που μπαίνω μετά απο τόσο καιρό και το θέμα που ανοίγω είναι για ατύχημα αλλά φαίνεται πως ήρθε κι η δική μου ώρα για την πρωτη πτώση.
    Προχθές Σάββατο 23/2 κατά της 12:00,φεύγω περιχαρής να πάω μετά απο καιρό μια κοντινή βόλτα ως την Πάρνηθα.
    ........
    Τα σίδερα και τα μπουφάν ξαναγοράζονται.τα χέρια και τα πόδια όχι.

    http://i47.tinypic.com/acy26t.jpg

    http://i46.tinypic.com/25ev2fo.jpg
    Βασικά, καλησπέρα
    1) Περαστικά και ποτέ ξανά.

    2) ΣΟΣ. Πάρε τηλ το μάρτυρα να πάει να καταθέσει, άμεσα.
    3) ΣΟΣ. Πήγαινε βγάλε φωτό, μακρινές, κοντινές, απ το πλάι, του σημείου που έπεσες και της ευρύτερης περιοχής, τη σήμανση της περιοχής, τυχόν ύπαρξη προειδοποιητικών πινακίδων ή όχι. Να φαίνεται ημερομηνία και να τις τυπώσεις άμεσα. (κράτα και καμιά εφημερίδα αν θες και λίγο σόου)
    3α) Βγάλε φωτό με λεπτομέρειες της μηχανής και όσων ειδών υπέστησαν ζημιές ή καταστράφηκαν (βρες αποδείξεις κλπ). Εννοείται όταν μπορέσεις τιμολόγια ή προσφορά επισκευής ανταλλακτικών της μηχανής κλπ τα γνωστά.
    4) Η αναφορά των οργάνων, δεν θα μπορούσε να λέει κάτι παραπάνω. Θα μπορούσαν μόνο να βγάλουν φωτό. Να λες πάλι καλά που ήρθαν. Είναι μια δήλωση, που δεν αποδεικνύει τα πάντα αλλά συνεκτιμάται θετικότατα σε αυτά που θες να αποδείξεις.
    5) Ξεκαθάρισε ποιος δήμος είναι κατά τόπο αρμόδιος για την οδό στην οποία έπεσες. Δεν ξέρω αν είναι ο Πειραιάς, γιατί δεν ξέρω το δρόμο που λες. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω των υπηρεσιών του Δήμου και καλό θα είναι να το κάνεις με αίτηση και άμεσα. Είναι ζήτημα φλέγον.
    6) Τα ασφαλιστικά τα ξεχνάς, δεν γίνονται στην περίπτωσή σου. Η ευθύνη του Δήμου έχει μια πολύ συγκεκριμένη νομική βάση και το αίτημά σου ικανοποιείται μόνο με αγωγή, η οποία θα είναι διοικητική και θα πάρει καιροοοοοοό.

    Αυτά για αρχή

  6. #6
    το σημειο αυτο ειναι αθλιο οταν ειμουν Πειραια παντα πηγαινα τερμα δεξια κοντα στο πεζοδρομιο για να μην τις πατησω.... ειναι μεχρι το σημειο που στρηβεις για μικρολημανο ε? Πρην το βενζιναδικο
    ORGIA!!!!!

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    ωχ ρε αγορινα...περαστικα και καλο κουραγιο αν αποφασισεις να το προχωρησεις.

    η σκυλιτση εκει ειναι σπαστηρι ρπμ.....
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία για αποζημίωση απο το δημόσιο μηπως και σου φανει καθολου χρησιμη.
    Με λιγα λογια το σκηνικο.
    Ιανουαριος 2001(νομιζω) χιόνια στην ΕΟ και τα εκχιονιστικα εχουν ξηλώσει τα "ματια της γάτας" τα αντανακλαστικα που βρισκονται στην αριστερη λωριδα πριν το τσιμεντενιο στηθαιο.Ενα απο αυτα εχει μπει πιο μεσα στο δρόμο(αντεστραμενο με το καρφι ορθιο) και για κακη μας τύχη το παταμε με το οικογενιακο αυτοκινητο με 140χλμ με αποτελεσμα να σκασουν ταυτοχρονα τα 2 αριστερα λαστιχα.Το πως πηγαινε το αυτοκινητο μπορειτε να το φανταστειτε.Για να μην τα πολυλογω η ζημια (σπασμενο ψαλιδι,ακρομπαρα,ζαντες κλπ) ανηλθε γυρω στο 1,000,000 δραχμές τότε.Τραβηξαμε φωτογραφίες,πηραμε την εκθεση της τροχαιας που βρηκε και κατεγραψε το "καρφι" φωναξαμε και τα καναλια για ρεπορταζ την αλλη μερα (μαλιστα το ειχε παθει και μια αλλη κοπελα προ μερικων ημερων και το δικο της το αυτοκινητο ανατραπηκε κιολας).Μετα απο μια σχετικη συγχυση αρμοδιοτητων μεταξυ Νομαρχίας και ΕΥΔΕ-ΠΑΘΕ πηραν ενα ωραιοτατο εξωδικο με ολο το φακελο με τα στοιχεια και αποζημιωσαν σχετικα συντομα.Μαλλον γιατι καταλαβαν οτι δεν ειχαν τυχη σε εκδικαση αγωγής που εκει ισως οι απαιτησεις μεγαλωναν (ψυχικές οδύνες κλπ).
    Αυτά απο τη δική μου εμπειρια.Ελπίζω να βοήθησα.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    Βασικά, καλησπέρα
    1) Περαστικά και ποτέ ξανά.

    2) ΣΟΣ. Πάρε τηλ το μάρτυρα να πάει να καταθέσει, άμεσα.
    3) ΣΟΣ. Πήγαινε βγάλε φωτό, μακρινές, κοντινές, απ το πλάι, του σημείου που έπεσες και της ευρύτερης περιοχής, τη σήμανση της περιοχής, τυχόν ύπαρξη προειδοποιητικών πινακίδων ή όχι. Να φαίνεται ημερομηνία και να τις τυπώσεις άμεσα. (κράτα και καμιά εφημερίδα αν θες και λίγο σόου)
    3α) Βγάλε φωτό με λεπτομέρειες της μηχανής και όσων ειδών υπέστησαν ζημιές ή καταστράφηκαν (βρες αποδείξεις κλπ). Εννοείται όταν μπορέσεις τιμολόγια ή προσφορά επισκευής ανταλλακτικών της μηχανής κλπ τα γνωστά.
    4) Η αναφορά των οργάνων, δεν θα μπορούσε να λέει κάτι παραπάνω. Θα μπορούσαν μόνο να βγάλουν φωτό. Να λες πάλι καλά που ήρθαν. Είναι μια δήλωση, που δεν αποδεικνύει τα πάντα αλλά συνεκτιμάται θετικότατα σε αυτά που θες να αποδείξεις.
    5) Ξεκαθάρισε ποιος δήμος είναι κατά τόπο αρμόδιος για την οδό στην οποία έπεσες. Δεν ξέρω αν είναι ο Πειραιάς, γιατί δεν ξέρω το δρόμο που λες. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω των υπηρεσιών του Δήμου και καλό θα είναι να το κάνεις με αίτηση και άμεσα. Είναι ζήτημα φλέγον.
    6) Τα ασφαλιστικά τα ξεχνάς, δεν γίνονται στην περίπτωσή σου. Η ευθύνη του Δήμου έχει μια πολύ συγκεκριμένη νομική βάση και το αίτημά σου ικανοποιείται μόνο με αγωγή, η οποία θα είναι διοικητική και θα πάρει καιροοοοοοό.

    Αυτά για αρχή
    Χρησιμότατες οι συμβουλές σου! ότι άλλο έχεις κατα νου,με γλιτωνεις τρεξιμο!
    Τωρα αποδείξεις για τα πράγματα που να τις βρω...το κράνος το έχω 4-5 χρόνια,το μπουφάν περίπου 2 αν και το είχα πάρει απο ιντερντ.ισως κατι βρω για υατο.
    για το μηχανακι ότι έχει θα ζητησω απο το μαστορα μια εκτιμηση.

    Επίσης μου πρότειναν να ζητησω απο την ασφαλιστική μου να μου κάνει μια εκτιμηση των ζημιών με πραγματογνώμονα.θα τους παρω να δω τι θα πουν.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    το σημειο αυτο ειναι αθλιο οταν ειμουν Πειραια παντα πηγαινα τερμα δεξια κοντα στο πεζοδρομιο για να μην τις πατησω.... ειναι μεχρι το σημειο που στρηβεις για μικρολημανο ε? Πρην το βενζιναδικο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ωχ ρε αγορινα...περαστικα και καλο κουραγιο αν αποφασισεις να το προχωρησεις.

    η σκυλιτση εκει ειναι σπαστηρι ρπμ.....
    Οσοι το ξέρετε το σημείο καταλαβαίνετε την έκπληξη μου όταν έπεσα,γιατί περνάω απο κει καθημερινά και πάω πάντα ψιλιασμένος.
    Τα περαστικά φίλοι είναι αχρείαστα καθώς εγω ευτυχως μόνο κατι γρατζουνιές στο πόδι έχω.
    πιο πολύ χτυπημένος φεύγω μετά απο κανα μπασκετακι που παίζω με φίλους για να καταλάβετε.
    τηζημιά την έπαθε το μηχανάκι κι ο εξοπλισμός μου,πράγματα δηλαδή που ξαναφτιάχνονται.
    ευχαριστώ πάντως.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία για αποζημίωση απο το δημόσιο μηπως και σου φανει καθολου χρησιμη.
    Με λιγα λογια το σκηνικο.
    Ιανουαριος 2001(νομιζω) χιόνια στην ΕΟ και τα εκχιονιστικα εχουν ξηλώσει τα "ματια της γάτας" τα αντανακλαστικα που βρισκονται στην αριστερη λωριδα πριν το τσιμεντενιο στηθαιο.Ενα απο αυτα εχει μπει πιο μεσα στο δρόμο(αντεστραμενο με το καρφι ορθιο) και για κακη μας τύχη το παταμε με το οικογενιακο αυτοκινητο με 140χλμ με αποτελεσμα να σκασουν ταυτοχρονα τα 2 αριστερα λαστιχα.Το πως πηγαινε το αυτοκινητο μπορειτε να το φανταστειτε.Για να μην τα πολυλογω η ζημια (σπασμενο ψαλιδι,ακρομπαρα,ζαντες κλπ) ανηλθε γυρω στο 1,000,000 δραχμές τότε.Τραβηξαμε φωτογραφίες,πηραμε την εκθεση της τροχαιας που βρηκε και κατεγραψε το "καρφι" φωναξαμε και τα καναλια για ρεπορταζ την αλλη μερα (μαλιστα το ειχε παθει και μια αλλη κοπελα προ μερικων ημερων και το δικο της το αυτοκινητο ανατραπηκε κιολας).Μετα απο μια σχετικη συγχυση αρμοδιοτητων μεταξυ Νομαρχίας και ΕΥΔΕ-ΠΑΘΕ πηραν ενα ωραιοτατο εξωδικο με ολο το φακελο με τα στοιχεια και αποζημιωσαν σχετικα συντομα.Μαλλον γιατι καταλαβαν οτι δεν ειχαν τυχη σε εκδικαση αγωγής που εκει ισως οι απαιτησεις μεγαλωναν (ψυχικές οδύνες κλπ).
    Αυτά απο τη δική μου εμπειρια.Ελπίζω να βοήθησα.
    Εϊμαι αυτες τις μέρες σε αναζήτηση να δω τι και πως θα γίνει.μαζεύω όλα τα απαραίτητα έγγραφα,φωτο,κλπ,και περιμένω να μιλήσω καιμε καποιο δικηγόρο.
    ΑΝ δεν είχα διαβάσει στα φόρα κατα καιρούς ότι κάποιοι δικαιωθηκαν,δεν ξέρω αν θα είχα όρεξη να το τραβήξω.πρέπει όμως ρε πούστη γιατι δεν είναι δρόμοι αυτοί που έχουμε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    Βασικά, καλησπέρα
    1) Περαστικά και ποτέ ξανά.

    2) ΣΟΣ. Πάρε τηλ το μάρτυρα να πάει να καταθέσει, άμεσα.
    3) ΣΟΣ. Πήγαινε βγάλε φωτό, μακρινές, κοντινές, απ το πλάι, του σημείου που έπεσες και της ευρύτερης περιοχής, τη σήμανση της περιοχής, τυχόν ύπαρξη προειδοποιητικών πινακίδων ή όχι. Να φαίνεται ημερομηνία και να τις τυπώσεις άμεσα. (κράτα και καμιά εφημερίδα αν θες και λίγο σόου)
    3α) Βγάλε φωτό με λεπτομέρειες της μηχανής και όσων ειδών υπέστησαν ζημιές ή καταστράφηκαν (βρες αποδείξεις κλπ). Εννοείται όταν μπορέσεις τιμολόγια ή προσφορά επισκευής ανταλλακτικών της μηχανής κλπ τα γνωστά.
    4) Η αναφορά των οργάνων, δεν θα μπορούσε να λέει κάτι παραπάνω. Θα μπορούσαν μόνο να βγάλουν φωτό. Να λες πάλι καλά που ήρθαν. Είναι μια δήλωση, που δεν αποδεικνύει τα πάντα αλλά συνεκτιμάται θετικότατα σε αυτά που θες να αποδείξεις.
    5) Ξεκαθάρισε ποιος δήμος είναι κατά τόπο αρμόδιος για την οδό στην οποία έπεσες. Δεν ξέρω αν είναι ο Πειραιάς, γιατί δεν ξέρω το δρόμο που λες. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω των υπηρεσιών του Δήμου και καλό θα είναι να το κάνεις με αίτηση και άμεσα. Είναι ζήτημα φλέγον.
    6) Τα ασφαλιστικά τα ξεχνάς, δεν γίνονται στην περίπτωσή σου. Η ευθύνη του Δήμου έχει μια πολύ συγκεκριμένη νομική βάση και το αίτημά σου ικανοποιείται μόνο με αγωγή, η οποία θα είναι διοικητική και θα πάρει καιροοοοοοό.

    Αυτά για αρχή
    ετσι ακριβως οσο ποιο συντομα τοσο ποιο καλα για σενα,παρε και κανενα δικηγορο και αφου βεβαιωθεις σε ποιον δημο,η αν οχι σε δημο στην νομαρχια ανηκει ο δρομος,ζητα και απο το τμημα των αστυνομικων που ηρθαν αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων,και βουρ για μυνηση θα αργησεις λιγο αλλα αν βαλεις και ψυχικες οδυνες και απωλεια εργασιας λογω τραυαματισμου(αν υπαρχει)θα τα παρεις και με το παραπανω

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Λυπάμαι που μπαίνω μετά απο τόσο καιρό και το θέμα που ανοίγω είναι για ατύχημα αλλά φαίνεται πως ήρθε κι η δική μου ώρα για την πρωτη πτώση.
    Προχθές Σάββατο 23/2 κατά της 12:00,φεύγω περιχαρής να πάω μετά απο καιρό μια κοντινή βόλτα ως την Πάρνηθα.
    Στην Ομ.Σκυλίτση στον Πειραιά, περνάω την Triumph, και στο φανάρι που ενώνεται η Σκυλίτση με την γέφυρα που κατεβαίνει απο Λαμπράκη,όσοι περνάτε απο κει θα ξέρετε ότι η δεξιά λωρίδα του δρόμου μόνος δρόμος δεν είναι με τις λακκούβες/βουναλάκια,παρτον κάτω!
    Χωρίς λοιπόν να καταλάβω πως,και ενώ έμπλεξα στις λακκούβες, βρέθηκα να τσουλάω στο δρόμο κι εγω και το μηχανάκι μου.
    Φόραγα τα δέοντα και ευτυχώς δεν έπαθα μεγάλη ζημιά.
    Ο εξοπλισμός και το μηχανάκι όμως γίναν πουτάνα.
    Σηκώνομαι αμέσως και σηκώνω τη μηχανή που είχε ξαπλώσει στα αριστερά του δρόμου απο τη δεξιά πάντα και βλέπω ότι (μεταξύ άλλων) έχει σπάσει το καπάκι του κάρτερ (δείτε την φωτό) κι όλο το λάδι έχει χυθεί στο δρόμο (αφήνοντας και το σχετικό ίχνος όσο σερνόταν).

    Για καλή μου τύχη,υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας που μάλιστα μου έφερε και το δίπλωμα το οποίο έπεσε απο την τσέπη του μπουφάν που σκίστηκε με το σύρσιμο.
    Τον ρώτησα αν είδε πως έπεσα γιατί εγω δεν κατάλαβα.
    Μου είπε πως στο σύμπλεγμα με τις λακκούβες,η πίσω μου ρόδα σηκώθηκε λίγο στον αέρα και στο ριμπάουντ έφυγα φέτα.

    Κάλεσα τα στρουμφ 2 φορές και στις 2 κλήσεις που τους έκανα τους ανέφερα α)πως θέλω να κάνω μήνυση στο δήμο και β)πως υπάρχουν λάδια στο δρόμο απο το ατυχημα.
    το περιπολικό που ήρθε δεν είχε πριονίδι...
    Το αναφέρω ενδεικτικά για νασας δείξω με τη διαθεση ήρθαν.
    Με ρωτάνε γιατι θελω να κάνω μήνυση και τους λέω ότι έπεσα λόγω του μπουρδελόδρομου.
    Η αναφορά που γράψανε αναφέρει αυτολεξί: "κατόπιν δήλωσης του οδηγού,έπεσε σε λακκούβα κάτι που προκάλεσε την πτώση του".
    Αυτό μόνο!!!

    και τώρα εδώ θέλω τις συμβουλές όποιου μπορεί να βοηθήσει.
    Σκοπεύω να κινηθώ με αστική αγωγή προς το Δήμο Πειραιά για να αποζημιωθώ.Ξέρω ότι θα πάρει χρόνο και είναι πολύ πιθανό να πάρω τα πατάρια μου.
    Δεν μου πάει όμως να το αφήσω έτσι.
    Εχω πάρει αντίγραφο της αναφοράς των στρουμφ,περιμένω να εκδοθεί και η ιατρική γνωμάτευση απο τα επείγοντα του Αττικού νοσοκομείου (άλλη περιπέτεια-εμπειρία εκεί).
    Θα κάνω μεσα στις μέρες και καταγγελία στο αρμόδιο τμήμα οδοποιίας του δήμου,κατόπιν υπόδειξης των στρουμφ.
    Ρωτω όποιον ξέρει: είναι καλύτερο πριν την αστική αγωγή να καταθέσω και ασφαλιστικά μέτρα για πιο άμεση εκδίκαση?
    (αυτό μου το ανέφερε φίλη δικηγόρος που δεν έχει ασχοληθεί όμως με τέτοιου είδους ζητηματα)

    Το κακό όπως το βλέπω τωρα είναι οτι το ασφαλιστήριο μου δεν μου παρέχει νομική προστασία για κάτι τέτοιο και θα πρέπει να βρω ο ίδιος έναν δικηγόρο.
    Νομίζω περιέγραψα την περίπτωση όσο καλύτερα μπορούσα.
    Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι χρήσιμο,θα ήμουν υπόχρεος.

    Κλείνω με το γνωστό συμπέρασμα ότι ο εξοπλισμός μου με έσωσε από πολύ περισσότερο πόνο!
    την γλίτωσα με γρατζουνιές στο μπούτι,ένα πρησμένο δάχτυλο( απο το κοπάνημα) και ένα πονάκι στον δεξί ώμο.
    Τα σίδερα και τα μπουφάν ξαναγοράζονται.τα χέρια και τα πόδια όχι.

    http://i47.tinypic.com/acy26t.jpg

    http://i46.tinypic.com/25ev2fo.jpg
    αν επεσες με 60 και το μπουφαν εγινε ετσι σε ελληνικο δρομο πες σε παρακαλω μαρκα και μοντελο να μην τυχει και το παρω ποτε. μιλαω σοβαροτατα.
    ετσι το καταφερα μονο στην πιστα (αιγινιο) με περιπου 60 κι εγω. σε δημοσιο το ιδιο μπουφαν με ειχε βγαλει ασπροσωπο με απλα καψιματα του δερματος του.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αν επεσες με 60 και το μπουφαν εγινε ετσι σε ελληνικο δρομο πες σε παρακαλω μαρκα και μοντελο να μην τυχει και το παρω ποτε. μιλαω σοβαροτατα.
    ετσι το καταφερα μονο στην πιστα (αιγινιο) με περιπου 60 κι εγω. σε δημοσιο το ιδιο μπουφαν με ειχε βγαλει ασπροσωπο με απλα καψιματα του δερματος του.
    φίλε αυτο που μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις (γιατί ίσως δεν ξέρεις το σημείο) είναι ότι ο δρόμος εκεί -για καμιά διακοσαριά μέτρα- ΔΕΝ είναι λείος!!!
    είναι συνεχόμενες λακκούβες και βουναλάκια.οι ζημιές απο αυτό προκλήθηκαν.
    το μπουφάν ήταν το Bering Vento και προσωπικά θεωρώ οτι με κάλυψε απόλυτα αφού εγω δεν έπαθα τίποτα.
    επίσης η σύγκριση ζημιάς απο τριβή της κορντούρας (και μάλιστα όχι της καλύτερης ποιότητας) με το δέρμα είναι λίγο άκυρη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    korntoyra einai to mpoyfan soy?

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658
    ναι φίλος.
    τα πιο ασφαλή 200€ που έχω δώσει μέχρι σήμερα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    ναι φίλος.
    τα πιο ασφαλή 200€ που έχω δώσει μέχρι σήμερα.
    σορρυ με γελασε η φωτο..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για βόλτες
    από hornet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 15:48
  2. Χρειάζομαι συμβουλές!!!
    από devlo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2011, 12:06
  3. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 10:11
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:37
  5. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF