Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 75

Θέμα: Αγορά χαλαρού enduro...(χωρίς πολλές απαιτήσεις)

  1. #1

    Αγορά χαλαρού enduro...(χωρίς πολλές απαιτήσεις)

    Καλησπέρα παιδιά...

    Ψάχνω να βρω μια μηχανή (μεταχειρισμένη) που θα εχει την εξής χρήση: Θα την κυκλοφορώ σε επαρχιακό δρόμο(Μάνη), θα κάνει γύρω στα 5-10 χιλιόμετρα κάθε μέρα απο το ενα χωριό στο άλλο, περίπου 10 φορές το χρόνο θα την πηγαίνω στο βουνό(χωματόδρομος,πέτρες κτλ για ήπια βόλτα όμως- όχι παντιλίκια,άλματα κτλ) και 2 φορές το χρόνο θα την πηγαίνω δικάβαλο μια πορεία γύρω στα 30-40 χιλιόμετρα για εκδρομή.
    Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι τα εξής-
    Μίζα οπωσδήποτε.
    Μεγάλο ύψος σέλας οπωσδήποτε(είμαι 1,96!).
    Μικρή καταναλωση οπωσδήποτε.
    Δείκτης βενζινης στα όργανα(όχι τόσο απαραίτητο).
    Σχετικά ελαφρύ.
    Καλύτερα να είναι ως 450 κυβικά,όχι παραπάνω.
    Κατα προτίμηση όσο το δυνατό πιο καινούριο μοντέλο, ώστε να μη βγάζει πολλά προβλήματα και να μην ασχολούμαι συχνά μαζί της...
    Μπορώ να δώσω μέχρι 4.000 περίπου...
    Σαν ιδέα είχα σκεφτεί KLX250, WR250R. Περιμένω όμως τις δικές σας απόψεις...
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    drz400?
    Te610..
    Ban 'em all

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Στη θεση σου θα επαιρνα wr250r , νομιζω οτι ταιριαζει γαντι σε αυτο που περιγραφεις , με μικρο ενδιασμο για το υψος
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  4. #4
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    τενερε 660 ή σε χαμηλοτερο μπατζετ ΧΤ660R.
    Και εκτος πηγαινουν (για αυτο που περιγραφεις) και οικονομικα για καθημερινη μετακινηση και με κυβικα για κανενα μικρο 2καβαλο ταξιδακι οπως ανεφερες.

  5. #5

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.345
    TE610 ή ΚΤΜ 690.

    Τα 450 είναι όλα καθαρόαιμα οπότε το κόστος χρήσης είναι απαγορευτικό. Ασε που είναι σπαστικό να αλλάζεις λάδια κάθε 500 χιλιόμετρα, δεν υπάρχουν μαρσπιέ συνεπιβάτη, δεν εχουν δυνατό υποπλαίσιο για δικάβαλο, δεν μπορείς να φορτώσεις πράγματα, κάνουν φασαρία και γενικά σε ήπια χρήση στο χώμα δεν δουλεύουν. Αυτά είναι πολεμικά μηχανάκια.

    Πάρε ενα ον/οφ με εμφαση στο ΟΦ.

  7. #7
    Eγώ , αν ήμουνα εσύ , θα έδινα ένα 500άρικο παραπάνω και θα έπαιρνα ένα Yamaha XTZ Tenere 660 που πάει γάντι στην περ'ίπτωσή σου και μπορεί να σου προσφέρει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ όλα όσα προανέφερες , σε όλες τις περιπτώσεις που θα το χρειαστείς . Με ένα λάστιχο πιο οφ , το μηχανάκι αυτό είναι έτοιμο να σε ταξιδέψει παντού .

    τα φθηνότερα (αλλά σε πολύ καλή κατάσταση στο καρ) τόσο πάνε 4.5Κ .....Εγώ αύτό θα έπαιρνα

  8. #8
    Πολύ βαρύ δεν είναι το Tenere ρε παίδες ;;
    Α και το XR400 είχε ποτέ μίζα ;; (και εγώ ο μ@λακας γιατί είχα βγάλει μηνίσκο με τις μανιβελιές ;; )



    @kavouras5 στην Μάνη που θα τριγυρνάς ;; Μέσα Μάνη ;; ρωτάω γιατί είναι η σκούφια μου από τα πέτρινα αυτά μέρη ...

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Gas Gas Pampera 450

  10. #10
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Eγώ , αν ήμουνα εσύ , θα έδινα ένα 500άρικο παραπάνω και θα έπαιρνα ένα Yamaha XTZ Tenere 660 που πάει γάντι στην περ'ίπτωσή σου και μπορεί να σου προσφέρει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ όλα όσα προανέφερες , σε όλες τις περιπτώσεις που θα το χρειαστείς . Με ένα λάστιχο πιο οφ , το μηχανάκι αυτό είναι έτοιμο να σε ταξιδέψει παντού .

    τα φθηνότερα (αλλά σε πολύ καλή κατάσταση στο καρ) τόσο πάνε 4.5Κ .....Εγώ αύτό θα έπαιρνα
    Νομίζω η καλύτερη επιλογή για να κινείσαι παντού και πάντα !!!
    WHO RUNS THE SHOW

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος

    @kavouras5 στην Μάνη που θα τριγυρνάς ;; Μέσα Μάνη ;; ρωτάω γιατί είναι η σκούφια μου από τα πέτρινα αυτά μέρη ...
    Φίλε μου είμαι κοντά στην Καρδαμύλη/Στούπα...
    Εδω όπως ξέρεις οι δρόμοι είναι λίγο χάλια, γιαυτό θέλω και το εντουροειδές...Βουνό (Ταύγετο) πάω, αλλα όχι πολύ συχνά...

    Πάντως παιδιά θέλω κάτι σε λιγότερο απο 600 κυβικά και σίγουρα πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες απο την tenere.
    Φανταστείτε οτι μεχρι τώρα είχα ενα kawasaki tengai 650 και τώρα έχψ μια transalp 650. Και τα δυο θηρία, με το kawasaki να με έχει
    βολέψει περισσότερο(επειδή είμαι ψηλός), αλλα προτιμώ πλέον να φύγω απο αυτή την κατηγορία και να πάρω πιο ελεφρύ μηχανάκι...
    Μπέρδεμα....

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kavouras5 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου είμαι κοντά στην Καρδαμύλη/Στούπα...
    Εδω όπως ξέρεις οι δρόμοι είναι λίγο χάλια, γιαυτό θέλω και το εντουροειδές...Βουνό (Ταύγετο) πάω, αλλα όχι πολύ συχνά...

    Πάντως παιδιά θέλω κάτι σε λιγότερο απο 600 κυβικά και σίγουρα πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες απο την tenere.
    Φανταστείτε οτι μεχρι τώρα είχα ενα kawasaki tengai 650 και τώρα έχψ μια transalp 650. Και τα δυο θηρία, με το kawasaki να με έχει
    βολέψει περισσότερο(επειδή είμαι ψηλός), αλλα προτιμώ πλέον να φύγω απο αυτή την κατηγορία και να πάρω πιο ελεφρύ μηχανάκι...
    Μπέρδεμα....
    Κοντοχωριανοί είμαστε ... κοντά στην Πλάτσα εγώ και μακάρι να καταφέρω να κατέβω κάτω να μείνω μόνιμα κάποια στιγμή όταν κακογεράσω και δεν έχω προλάβει να ψοφήσω

    ... οι δρόμοι είναι όντως χάλια

    Ktm 520-525 και θα το έχεις και για το όργωμα λέμε


  13. #13
    Aν δεν ήσουνα 2 μέτρα , να πω ΟΚ ... Αλλά 2 μέτρα άντρας δεν μπορεί να σου φαίνεται βαρύ και ογκόδες κανένα μηχανάκι ... Σε αντάζομαι πάνω σε κανα 250 .... Ούτε που θέλω να το σκέφτωμαι ....Σκέψου το εσύ καλύτερα ....Και σοβαρά .

    660 τενερέ από μένα ( μηχανάκι που θα το ήθελαν πολλοί ,αλλά τους πέφτει ψηλό) .

    ...Και στο χώμα δες που μπορεί να πάει (με ασφάλτινο λάστιχο)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	44343_520774217986271_949997383_n.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	298104

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Τα είπαν οι από πάνω.
    drz400 Ελαφρύ και αξιόπιστο εντουάκι.
    xtz Βαρύ σε σχέση με το από πάνω ον οφφ,
    χτ. Ελαφρύτερο σε σχέση με το από πάνω ον-οφφ
    Κτμ 690. Ελαφρύτερο και δυνατότερο σε σχέση με το από πάνω αλλά με λίγο ακριβότερη συντήρηση.
    Husky 610. Στην ίδια κατηγορια με το από πάνω αλλά διαφορετικό.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Aν δεν ήσουνα 2 μέτρα , να πω ΟΚ ... Αλλά 2 μέτρα άντρας δεν μπορεί να σου φαίνεται βαρύ και ογκόδες κανένα μηχανάκι ... Σε αντάζομαι πάνω σε κανα 250 .... Ούτε που θέλω να το σκέφτωμαι ....Σκέψου το εσύ καλύτερα ....Και σοβαρά .

    660 τενερέ από μένα ( μηχανάκι που θα το ήθελαν πολλοί ,αλλά τους πέφτει ψηλό) .

    ...Και στο χώμα δες που μπορεί να πάει (με ασφάλτινο λάστιχο)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	44343_520774217986271_949997383_n.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	298104
    Ευχαριστω για τη βοήθεια φίλε μου...Δεν πιστεύεις όμως οτι πάνω-κάτω το tenere ανήκει στην
    ίδια κατηγορία με τα μηχανάκια που είχα(transalp και kawasaki tengai), τα οποία δε με βόλεψαν
    επειδή έχουν μεγάλο βάρος και όγκο; Και επειδή τη χρησιμοποιώ για πολύ μικρές αποστάσεις τη μηχανή,
    σκέφτηκα οτι καλύτερα θα ήταν να μη με προβληματίζει το βάρος της, να την έχω σαν παπάκι που λέει ο
    λόγος...
    Τώρα το πως θα φαίνομαι πάνω στο 250, αυτο ειναι ενα θέμα και θα το διαπιστώσω σύντομα όταν θα τεστάρω
    ενα klx250 και ενα wr450r...
    Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες πάντως...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Rookie χωμάτινος-αγορά μηχανής enduro
    από Ktm.Prestige στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2012, 18:15
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ Enduro
    από apsogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 20:48
  3. Αγορά στολής enduro από internet
    από raptorok στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF