Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: στούκος με κράνος

  1. #16
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μπορεί, οπότε το ποσοστό για το πηγούνι ανεβαίνει σε τεράστια ποσοστά.
    Ναι, ομως καταλαμβανει και την μεγαλυτερη επιφανεια ετσι οπως ειναι χωρισμενο το κρανος σε τμηματα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Ναι, ομως καταλαμβανει και την μεγαλυτερη επιφανεια ετσι οπως ειναι χωρισμενο το κρανος σε τμηματα.
    Έχει περίπου όσα ΟΛΑ τα υπόλοιπα μαζί.

  3. #18
    Είχα όρεξη για ψάξιμο βραδιάτικα
    Απόσπασμα από την έρευνα
    Location and type of helmet damage were classified in 205 (90.7%) of motorcyclists. Helmet damage from the accident was differentiated to any previous damage to the helmet. Seven hundred twenty-eight single helmet lesions from the accident were observed. The helmet lesions were located in lateral right (lateral in sections 11–18) in 27.3% (n  199), lateral left (lateral in sections 21–28) in 25.4% (n  184), frontal (frontal in sections 12, 14, 18, 19, 22, 24, 28, and 29) in 26.9% (n  196), and rear (rear in sections 11, 13, 15, 17, 21, 23, 25, and 27) in 21.6% (n  157). Sixteen percent (n 115) of helmet lesions were located at the chin guard (sections 18 and 28), and 5.8% (n  42) at the visor (sections 19 and 29). Two lesions were observed at the crown region (section 35). The types of helmet lesion were most frequently scratches (n  495 [68.0%]), followed by deformations (n 136 [18.7%]), cracks (n  91 [12.5%]), and others (n  6 [0.8%]). Damage to the internal lining was found in 34 (17%) helmets. All these helmets also had a cracked shell. Vice versa, only 37% (34 of 91) of the helmets with cracked shells also showed damage to the internal lining
    Ολόκληρη η έρευνα από την οποία προέκυψε και το γράφημα.
    http://www.smf.org/docs/articles/hic...MC_JTrauma.pdf
    Αξίζει να διαβάσετε παραμέτρους.
    Εγώ βρίσκω σημαντικό το ότι μέτρησαν ακόμα και τις εκδορές ως σημεία πρόσκρουσης, ότι και αν μπορεί να σημαίνει αυτό.
    Επίσης τα ατυχήματα είχαν μεγάλη ποικιλία.

    Άλλη έρευνα με τέτοιο γράφημα δεν πρέπει να υπάρχει γιατί βλέπω όλα τα γραφήματα απλά έχουν κοπιάρει τα ποσοστά σε διαφορετική εικόνα κράνους. Θα άξιζε να ξαναγίνει παρόμοια γιατί αυτή είναι και αρκετά παλιά και με μικρό δείγμα.

    Μερικές πιο πρόσφατες:
    http://ije.oxfordjournals.org/content/40/3/794.long
    http://journals.lww.com/jtrauma/Abst...ce___A.14.aspx
    http://aje.oxfordjournals.org/conten...9/974.abstract

  4. #19

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    100
    Στην θεωρια τα περισσοτερα κρανη ειναι καλα αλλα στην πραξη λιγα ειναι αυτα που ειναι πραγματικα ασφαλη.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Είναι γνωστό ότι το μεγαλύτερο ποσοστό χτυπημάτων είναι στην περιοχή του σαγονιού. Γι'αυτό πάντα απορούσα με όλους αυτούς που έπαιρναν κράνος τύπου τζετ...
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Η λογικη λεει οτι τα full-face ειναι σιγουρα πιο ασφαλη.Αλλα δεν τα μπορω.Θα συνεχισω ,μαλλον,να προτιμω τα ανοιγομενα αλλα σιγουρα την επομενη φορα,θα παρω κατι πολυ καλυτερο ποιοτικα απο αυτο που εχω.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Είναι γνωστό
    Ε πες το και το ψάχναμε

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Να πω και εγω την γνωμη μου.
    Θεωρω οτι και αυτο χρειαζετε να εχεις μια ικανοτητα, να ξερεις δηλαδη να πεφτεις ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο ελεγχομενη/ανωδυνη, οχι η πτωση της μηχανης αλλα η σταση του σωματος κατα την πτωση.
    Aν ποτέ βρεθείς να ταξιδεύεις ιπτάμενος στον αέρα για καμιά 10αριά μέτρα , έλα να το ξανα συζητήσουμε κατά πόσο μπορείς να ελέγξεις τη πτώση σου .

  10. #25
    Νομίζω πως αν ένα ανοιγόμενο φτάσει στο σημείο να υποχωρήσει στα σημεία που ενώνεται από τη πρόσκρουση , το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι ότι θα ανοίξει , μιας και με τέτοια δύναμη αμφιβάλω αν βγαίνει κρανίο αλώβητο από οποιοδήποτε κράνος .

    Έχουν και αυτά κάποια όρια στο τι μπορούν να προστατεύσουν .

  11. #26
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΩ!!!!
    ΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ!!!!! ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ!!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  12. #27
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Ακομη και σπαστο να φορας, αν το χρησιμοποιεις με σωστο τροπο δεν νομιζω να εχεις θεμα.
    Αν δηλαδη το χρησιμοποιεις μονο για την πολη και εν κινηση το εχεις κλειστο, το ανοιγεις μονο οταν κατεβενεις απο τη μηχανη για λιγα λεπτα -αντι να το βγαλεις- τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Στις σχετικα χαμηλες ταχυτητες της πολης μια χαρα προστασια παρεχει.

    Για τζετ και λοιπα ταπερ/κατσαρολακια, δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΩ!!!!
    ΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ!!!!! ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ!!!
    φωνή βοώντος εν τη ερήμω...... δυστυχώς......

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Ε πες το και το ψάχναμε

    Όσο χρόνια είμαι στα μοτοσυκλετιστικά φόρα, το έχω διαβάσει πάνω από 20 φορές! Σε συζητήσεις που κάνουμε σε εκδρομές και συναντήσεις επίσης συχνά πυκνά αναφέρεται! Για να μην το έχει ακούσει ή διαβάσει ποτέ κάποιος πρέπει να ψιλοείναι στην κοσμάρα του, ή να είναι πολύ νέος στον κόσμο των μηχανών.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Όσο χρόνια είμαι στα μοτοσυκλετιστικά φόρα, το έχω διαβάσει πάνω από 20 φορές! Σε συζητήσεις που κάνουμε σε εκδρομές και συναντήσεις επίσης συχνά πυκνά αναφέρεται! Για να μην το έχει ακούσει ή διαβάσει ποτέ κάποιος πρέπει να ψιλοείναι στην κοσμάρα του, ή να είναι πολύ νέος στον κόσμο των μηχανών.
    Μάλλον δεν κατάλαβες το προηγούμενο σχόλιό μου. Δεν μου λέει κάτι το communal reinforcement.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μπέρδεμα με κράνος
    από Tomahawk στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 10:32
  2. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 10:30
  3. Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 22:33
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 00:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF