Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Racing 125-250

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388

    Racing 125-250

    Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω κατηγορία και να περάσω κι εγώ στους φίλους των δίχρονων αγωνιστικών μοτοσυκλετών!
    Ήθελα λοιπόν τη συμβουλή όσων έχουν καβαλήσει ή έχουν ασχοληθεί αναβατών και μηχανικών. Αρχική σκέψη είναι για 125 αλλά με προβληματίζει ιδιαίτερα το ότι είμαι 1,84 και δεν ξέρω αν θα χωρέσω...
    Επίσης θέλω να ξέρω το κόστος από άποψης μηχανικής συντήρησης για αγωνιστική χρήση π.χ. κάθε πόσο θέλει γενική επισκευή???
    Μήπως θα βολευτώ καλύτερα σε 250 και αν ναι τρώει λάστιχο όπως τα 600 ή όχι τελικά???
    Όποιος έχει γνώσεις ή συμβουλή ας τις μοιραστεί μαζί μου...

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω κατηγορία και να περάσω κι εγώ στους φίλους των δίχρονων αγωνιστικών μοτοσυκλετών!
    Ήθελα λοιπόν τη συμβουλή όσων έχουν καβαλήσει ή έχουν ασχοληθεί αναβατών και μηχανικών. Αρχική σκέψη είναι για 125 αλλά με προβληματίζει ιδιαίτερα το ότι είμαι 1,84 και δεν ξέρω αν θα χωρέσω...
    Επίσης θέλω να ξέρω το κόστος από άποψης μηχανικής συντήρησης για αγωνιστική χρήση π.χ. κάθε πόσο θέλει γενική επισκευή???
    Μήπως θα βολευτώ καλύτερα σε 250 και αν ναι τρώει λάστιχο όπως τα 600 ή όχι τελικά???
    Όποιος έχει γνώσεις ή συμβουλή ας τις μοιραστεί μαζί μου...

    Ευχαριστώ!
    Mενέλαε είδα αγγελίες οπου πουλας εξοπλισμό απο οτ αγωνιστικό GSXR σου και φαντάστηκα οτι σταματας την σοβαρή ενασχόληση.
    Τωρα όμως με μπερδεψες ομολογώ.
    Δεν ξέρω το ακριβές κόστος ενός τέτοιου εγχειρήματος, αλλά πιστευω οτι τελικά δεν θα ειναι πιο οικονομικό απ ότι με το 600.
    Ισως να μην τρωνε τοσο λάστιχο, αλλά θελουν τακτική συντήρηση.
    Μηπως να το ξανασκεφτείς? 1.84 δεν εισαι και πολύ ψηλός αλλά στα Racing δεν νομιζω οτι θα βολευτείς καλά.
    Καλή συνέχεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Στο 125 σίγουρα ΔΕΝ θα βολεύεσαι...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Στο 125 σίγουρα ΔΕΝ θα βολεύεσαι...
    Έχεις οδηγήσει και το λες αυτό? Νομίζεις ότι αν προσαρμόσουμε τη θέση οδήγησης δε θα μπορέσω να είμαι κάπως "άνετα" ??? Για πες....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Mενέλαε είδα αγγελίες οπου πουλας εξοπλισμό απο οτ αγωνιστικό GSXR σου και φαντάστηκα οτι σταματας την σοβαρή ενασχόληση.
    Τωρα όμως με μπερδεψες ομολογώ.
    Δεν ξέρω το ακριβές κόστος ενός τέτοιου εγχειρήματος, αλλά πιστευω οτι τελικά δεν θα ειναι πιο οικονομικό απ ότι με το 600.
    Ισως να μην τρωνε τοσο λάστιχο, αλλά θελουν τακτική συντήρηση.
    Μηπως να το ξανασκεφτείς? 1.84 δεν εισαι και πολύ ψηλός αλλά στα Racing δεν νομιζω οτι θα βολευτείς καλά.
    Καλή συνέχεια.
    Αυτό το τακτική συντήρηση ψάχνω να υπολογίσω....

  6. #6
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Έχεις οδηγήσει και το λες αυτό? Νομίζεις ότι αν προσαρμόσουμε τη θέση οδήγησης δε θα μπορέσω να είμαι κάπως "άνετα" ??? Για πες....
    Δεν έχω οδηγήσει, αλλά έχω πιάσει στα χέρια μου (ένα παλιό TZ). Είναι μικρά μηχανάκια τα 125. Για να χωρέσεις σαν άνθρωπος, θα πρέπει να μακρύνεις την ουρά, αλλά μετά το κέντρο βάρους και η θέση οδήγησης πάνε περίπατο.

    Άποψη εκφράζω, έτσι;


    Επίσης να ξέρεις ότι τα δίχρονα θέλουν συχνά συντήρηση (=λύσιμο) στο μοτέρ. Ελατήρια εμβόλων και ρουλεμάν στροφάλου θεωρούνται σχεδόν αναλώσιμα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω οδηγήσει, αλλά έχω πιάσει στα χέρια μου (ένα παλιό TZ). Είναι μικρά μηχανάκια τα 125. Για να χωρέσεις σαν άνθρωπος, θα πρέπει να μακρύνεις την ουρά, αλλά μετά το κέντρο βάρους και η θέση οδήγησης πάνε περίπατο.

    Άποψη εκφράζω, έτσι;


    Επίσης να ξέρεις ότι τα δίχρονα θέλουν συχνά συντήρηση (=λύσιμο) στο μοτέρ. Ελατήρια εμβόλων και ρουλεμάν στροφάλου θεωρούνται σχεδόν αναλώσιμα.
    Άποψη ζητάω, βολεύει
    Ξέρεις αν χορέσω, σκεφτόμουν πως η επισκευή ενός 125 που τρώει όλο κι όλο δύο ζευγάρια λάστιχα σε όλο το πρωτάθλημα να είναι πιο οικονομική από ένα 600 που τρώει δύο ζευγάρια λάστιχα το σκ... τι λες?

  8. #8
    τα δυχρονα ειναι πεθαμενη κατιγορια, υπαρχεο μονο για καποιους συγκεκριμενους που εχουν racing μηχανακι και κανουν το χομπι τους. γιατι δεν ψαχνεις κατι για χωμα? πιο οικονομικα νομιζω θα ειναι...
    σιγουρα ομως η συντηριση ειναι πειρσσοτερη απο ενα 4Τ, οποτε οικονομικοτερη θα ειναι μονο εαν την κανεις εσυ
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #9
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Άποψη ζητάω, βολεύει
    Ξέρεις αν χορέσω, σκεφτόμουν πως η επισκευή ενός 125 που τρώει όλο κι όλο δύο ζευγάρια λάστιχα σε όλο το πρωτάθλημα να είναι πιο οικονομική από ένα 600 που τρώει δύο ζευγάρια λάστιχα το σκ... τι λες?
    Το 125 ίσως και να σου βγεί λίγο πιό οικονομικό από το 600, αλλά υπάρχουν οι περιορισμοί που είπαμε. Το 250 δε νομίζω να σε συμφέρει. Γιατί δεν κάνεις και μια ερώτηση στο 2strokers να σου πουν τα παιδιά που το κατέχουν καλύτερα;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Σκέψεις.... σκέψεις... σκέψεις... χαμένες ώρες τελικά... Ωραία τα racing, ωραίο και το motard που είμαι ανάμεσα σε ένα από τα δύο αλλά μπουρδέλο η Ελλάδα. Που πίστα που σοβαρή διοργάνωση. Σκατά...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    τρώνε πολυ ποιο λίγο λάστιχο αυτο ειναι το μονο σίγουρο.
    η κατηγορια δεν ειναι πεθαμένη εχεις αρκετες σημετοχες. και οι χρόνοι ειναι μια χαρα
    με ενα 125 το κοστος θα ειναι αρκετα μικρο

    http://www.2strokers.com/index.php?t...24505#msg24505
    εδω για κοστος

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Ασε τα 125
    Εισαι αρκετά ψηλός και μάλλον και βαρύς .
    Βρες 250 racing Honda η Yamaha.

    Έχω τρέξει και με τα δυο. Μακράν το Honda. Στο Yamaha έχεις πιο πολυ χώρο στη σέλα.

    Μακράν ανώτερα οδηγικα τα racing .
    Τα τετράχρονα ειναι ΓΤΠΚ , λεωφορεία ....

    Όμως κακά τα ψέμματα , τα τετράχρονα βάζοντας πάλι τα φερινγκ,το πουλάς .

    Έχω τρέξει και με τετράχρονο.... Σκέτη βλακεία.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Αύριο θα σου γράψω και το κόστος για μια αγωνιστική χρονια.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Εδώ είσαι και καλώς ήλθες.

    http://www.2strokers.com/index.php?topic=1543.0

    και γενικά όλη η υποκατηγορία "Αγωνιστικά νέα" του φόρουμ έχει πολλές πληροφορίες.

    Για ότι έξτρα ερωτήσεις έχεις πυροβόλα. Γράφουν και διαβάζουν δίαφοροι αγωνιζόμενοι της racing εκει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Α και οσο για το θέμα του ύψους ο Τάσος που είναι γύρο στο 1,80 και πάνω απο 80 κιλά (έτσι ξεκίνησε τουλάχιστον) έβγαλε όλη τη χρονιά του πέρσυ με Ηοnda RS125 όποτε είναι ο πιο αρμόδιος να σου απαντήσει σε όλες τις απορίες σου.

    Για την ιστορία τα 600 σε σχέση με τα 250 τρώνε τα λαστιχα με υπερπολλαπλάσιο ρυθμό, δεν υπάρχει καν σύγκριση.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕΤΑΞΥ 125-250 ΝΑ ΠΑΡΩ;
    από tsili στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 18:25
  2. Volta me z 125-250
    από MusicNonStop στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 07:47
  3. Μανual Απο Honda Xl 125/250 ?
    από LEON_BOLOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 16:26
  4. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF