Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: οικονομικότερη η μηχανή από το αυτοκίνητο....?

  1. #16
    παιδιά, δεν είναι τόσο τυχαία η συζήτηση, πόσες φορές ακόμα κι εδώ μέσα έχει βρεθεί άνθρωπος που σκέφτεται να ξεκινήσει να καβαλάει μηχανή επειδή με το αμάξι δεν την παλεύει οικονομικά. και ενώ λέει στην αρχή να ξεκινήσει με κάτι μικρό (σκουτεράκι) τελικά καταλήγει σε κάτι all around (ψώνια, βόλτες, δουλειά, διασκέδαση, μεγαλύτερη ασφάλεια) και καταλήγει να κοιτάει στην μεσαία κατηγορία μηχανών, από V2 έως I4 στα 600-650... γιατί σου λέει με μια μηχανή μεσαίας κατηγορίας θα τα κάνω όλα... ναι, αλλά τελικά δεν βγαίνει τόσο οικονομικά.... αυτό είναι το κυρίως θέμα...!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    Νομίζω ότι το 1000αρι αμάξι πόλης με κατανάλωση 6-7 είναι ποιό σωστό να το συγκρίνουμε με ένα παπί ή έστω μια 250αρα μηχανή και όχι με το 650αρι.Το 1000αρι αυτοκίνητο πόλης έχει ως πρώτο ρόλο την οικονομική μετακίνηση εντός πόλης οπότε αν το συγκρίνω με μηχανή θα το συγκρίνω με μια μηχανή που έχει κι αυτή ως πρώτο ρόλο την οικονομική μετακίνηση εντός πόλης.Εκεί λοιπόν χάνει ξεκάθαρα το αμάξι σε κόστος.
    Αν τώρα βάλω μια μηχανή 650αρα all round όπως το f650 τότε θα το συγκρίνω με ένα golf 1400 ας πούμε.Εκεί νομίζω ότι η μηχανή είναι ΛΙΓΟ ποιό φθηνή από το αμάξι αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί την αγορά της ως αντικαταστάτη του αυτοκινήτου ΜΟΝΟ για οικονομικούς λόγους.Σε αυτά τα μεγέθη μπαίνουν άλλα πράματα μέσα και είναι σα να συγκρίνεις καρπούζια με ντομάτες.

  3. #18
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    μπρόστα σε ένα απλό κοινό αμάξι τύπου hyundai accent για σύγκριση κόστους ανα χλμ, παίζει να μη το πιάσει σε οικονομία συντήρησης ούτε το παπι

    δε μιλάω για βενζίνες, κτέο, ασφάλειες, αξεσουάρ κτλ

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    Δηλαδή η βενζίνη,το κτεο,η ασφάλεια,τα σέρβις κλπ δεν είναι μέσα στο κόστος ανα χλμ?

  5. #20
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η βενζίνη,το κτεο,η ασφάλεια,τα σέρβις κλπ δεν είναι μέσα στο κόστος ανα χλμ?
    είναι, αλλά αμα τα βάλεις μέσα τότε δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το 1000αρι αμάξι πόλης με κατανάλωση 6-7 είναι ποιό σωστό να το συγκρίνουμε με ένα παπί ή έστω μια 250αρα μηχανή και όχι με το 650αρι.Το 1000αρι αυτοκίνητο πόλης έχει ως πρώτο ρόλο την οικονομική μετακίνηση εντός πόλης οπότε αν το συγκρίνω με μηχανή θα το συγκρίνω με μια μηχανή που έχει κι αυτή ως πρώτο ρόλο την οικονομική μετακίνηση εντός πόλης.Εκεί λοιπόν χάνει ξεκάθαρα το αμάξι σε κόστος.
    Αν τώρα βάλω μια μηχανή 650αρα all round όπως το f650 τότε θα το συγκρίνω με ένα golf 1400 ας πούμε.Εκεί νομίζω ότι η μηχανή είναι ΛΙΓΟ ποιό φθηνή από το αμάξι αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί την αγορά της ως αντικαταστάτη του αυτοκινήτου ΜΟΝΟ για οικονομικούς λόγους.Σε αυτά τα μεγέθη μπαίνουν άλλα πράματα μέσα και είναι σα να συγκρίνεις καρπούζια με ντομάτες.
    Aπολυτα σωστος !!!! Να συγκρινουμε ομοειδή πράγματα παιδια

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    το θεμα ειναι ποσο κοστολογεις τον χρονο που χανεις με το καρο (παρκαρισμα, φαναρια κλπ) και τον κινδυνο που εχεις χρησιμοποιώντας δικυκλο.

    Παραδειγμα:

    Το χουνται μου καιει 6,5l/100 και εκτος απο τα τελη κυκλοφοριας ολα τα αλλα ειναι πανω κατω ιδια με τον πηγασο μου που καιει τα ιδια...

    Αλλα οσο δεν μπορουσα να καβαλησω τον πηγασο ξυπνουσα με αγχος, ειχα νευρα στο σταματα-ξεκινα στο φαναρι και γαμοσταυριζα τον τυπο που μου εκλεινε το παρκινγκ και επρεπε να κορναρω μιση ωρα..... Ε αυτο δεν μπορω να το κοστολογισω.....

    Τωρα αν ενα απο αυτα τα καινουρια ντιζελομινι αυτοκινητα ειναι τοσο σουπεργουαου οικονομικο (που νομιζω εκτος απο το καυσιμο δεν θα ειναι πουθενα πιο οικονομικο απο μηχανη) δε ξερω... αλλα μια που φραγκα για αγορα τετοιου καρου δεν παιζουν (οχι οτι θα αγοραζα αλλα λεμε)....


    Ολη η παραπανω μπουρδα ειναι για να πω οτι το "οικονομικο" δεν ειναι μια φιξ αξια για τον καθενα.....

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    συγκρίνουμε 2 εντελώς ανόμοια πράματα.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  9. #24
    Σπασμενο....μελος Το avatar του/της manosamos
    Εγγραφή
    09/03/2009
    Μηνύματα
    260
    Suzuki Alto 1000 15ετιας με 107.000χλμ.

    Στα τελευταια 10.000χλμ εχω μεση καταναλωση 6λ/100 οδηγωντας Περαμα)Ελευσινα απο ανοιχτους δρομους χωρις μποτιλιαρισμα συνηθως τερμα γκαζι(τελικη με gps 140 χλμ,κοντερισια 170+
    Στα 10.000χλμ εκανα μια αλλαγη λαδιων κοστους 25 ευρω με λαδια ημισυνθετικα της ELF ειχα μια φθορα 30% στα λαστιχα/τακακια.
    Ασφαλεια στα 107 ευρω το 6μηνο,λαστιχα 160 η 4αδα,τακακια μπρος/φερμουιτ πισω 50ευρω(οχι μαμα)

    Βαραντερο 1000 του 2002 με 55.000χλμ.
    Εαν το πηγαινα λιγο ζωηρα στο ιδιο δρομολογιο ειχα 8 λιτρα/100,ενω πιο συντηρητικα με 100-110μωτ ημουνα στα 7 λιτρα.
    Λαδια καθε 10.000 συνθετικα ΕΧΡ 40 ευρω τo 4λιτρο,τα τακακια γυρω στο 100αρικο μπρος πισω και αλλαγη καθε 12.000χλμ ελλεω CBS.........
    Λαστιχα μια απο τα ιδια καθε 12.000χλμ με κοστος 250 ευρω και ασφαλεια 80 ευρω το 6μηνο.
    Νομιζω το Αλτο κερδιζει καθαρα την οποια σκεψη μετακινησης με το Βαραντερο.Ομως εαν παμε σε λυση παπιου που ειχα πριν (ΚΑΖΕ) τοτε βγαινει ασυμφωρο,στην ιδια παντα διαδρομη.

  10. #25
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manosamos Προβολή μηνύματος
    Suzuki Alto 1000 15ετιας με 107.000χλμ.

    Στα τελευταια 10.000χλμ εχω μεση καταναλωση 6λ/100 οδηγωντας Περαμα)Ελευσινα απο ανοιχτους δρομους χωρις μποτιλιαρισμα συνηθως τερμα γκαζι(τελικη με gps 140 χλμ,κοντερισια 170+
    Στα 10.000χλμ εκανα μια αλλαγη λαδιων κοστους 25 ευρω με λαδια ημισυνθετικα της ELF ειχα μια φθορα 30% στα λαστιχα/τακακια.
    Ασφαλεια στα 107 ευρω το 6μηνο,λαστιχα 160 η 4αδα,τακακια μπρος/φερμουιτ πισω 50ευρω(οχι μαμα)

    Βαραντερο 1000 του 2002 με 55.000χλμ.
    Εαν το πηγαινα λιγο ζωηρα στο ιδιο δρομολογιο ειχα 8 λιτρα/100,ενω πιο συντηρητικα με 100-110μωτ ημουνα στα 7 λιτρα.
    Λαδια καθε 10.000 συνθετικα ΕΧΡ 40 ευρω τo 4λιτρο,τα τακακια γυρω στο 100αρικο μπρος πισω και αλλαγη καθε 12.000χλμ ελλεω CBS.........
    Λαστιχα μια απο τα ιδια καθε 12.000χλμ με κοστος 250 ευρω και ασφαλεια 80 ευρω το 6μηνο.
    Νομιζω το Αλτο κερδιζει καθαρα την οποια σκεψη μετακινησης με το Βαραντερο.Ομως εαν παμε σε λυση παπιου που ειχα πριν (ΚΑΖΕ) τοτε βγαινει ασυμφωρο,στην ιδια παντα διαδρομη.
    Και αν σε αυτα προσθεσεις και τα χρηματα που εχεις δωσει για εξοπλισμο, πιθανως το συνολικο κοστος της βαρκας σου να ισουτε με 2 αλτο.

  11. #26
    Σπασμενο....μελος Το avatar του/της manosamos
    Εγγραφή
    09/03/2009
    Μηνύματα
    260
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Και αν σε αυτα προσθεσεις και τα χρηματα που εχεις δωσει για εξοπλισμο, πιθανως το συνολικο κοστος της βαρκας σου να ισουτε με 2 αλτο.
    Σωστη η σκεψη σου,αλλα λες οτι με ενα 100αρικο παιρνεις ενα φτηνοκρανος και βολευεσε.Τωρα εγω που βαφω και βρομιζωμε γενικα στο καραβι δεν με παιρνει να σκαω δουλεια με το δερματινο το bering.
    Mε ενα μπουφαν του 20αρικου απο το κινεζικο ειμαι τζετ.

  12. #27
    cherolet aveo 1400------- 2200 euro
    Suzuki wagon R 1300-----2000 euro
    Honda cbf 600i -----------1900 euro
    Honda Hornet 900--------2200 euro
    Honda wave 110i---------700 euro

    Ετήσιο κόστος για 10.000 χλμ
    Αποσβέσεις δεν υπολογίζονται, αλλά υπολογίζονται κατά προσέγγιση (παρακινδυνευμένο)και βλάβες με βάση τις πιθανότητες και το κόστος.
    Τελευταία τροποποίηση από nikonian; 28/12/2013 στις 19:20.

  13. #28
    μοτοσυκλέτα.... τρελός έρωτας που κρατάει εδώ και δεκαετίες.... και όποιος εχει υπάρξει ερωτευμένος, ξέρει οτι ο έρωτας πληρώνεται.....

    αυτοκίνητο.... σαν τον γάμο ένα πράμα.... φεύγει ο έρωτας (που ίσως να μην υπήρξε και ποτέ), στα απαυτά σου όλα.... ενα πιάτο φαί να υπάρχει και είσαι οκ (δλδ να τσουλάει το μπουρδέλο).....

    κατανοητόν?

  14. #29
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μοτοσυκλέτα.... τρελός έρωτας που κρατάει εδώ και δεκαετίες.... και όποιος εχει υπάρξει ερωτευμένος, ξέρει οτι ο έρωτας πληρώνεται.....

    αυτοκίνητο.... σαν τον γάμο ένα πράμα.... φεύγει ο έρωτας (που ίσως να μην υπήρξε και ποτέ), στα απαυτά σου όλα.... ενα πιάτο φαί να υπάρχει και είσαι οκ (δλδ να τσουλάει το μπουρδέλο).....

    κατανοητόν?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #30
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Για οικονομία μόνο παπί, τέλος!
    Μεσαίου κυβισμού μοτο συνεπάγεται αρκετά έξοδα. Καλύτερα ένα αυτοκινητάκι 1000 κυβικά από άποψη οικονομίας.

    Αλλά ρε παιδιά...
    εμένα μου έκοψε ο γιατρός την μηχανή για κάποιους μήνες και δεν την παλεύω πλέον στην κίνηση με το αμάξι! Είναι να κόβεις φλέβες! Αυτό πόσο κοστολογείται;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37
  2. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF