Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: οικονομικότερη η μηχανή από το αυτοκίνητο....?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Babis@
    Εγγραφή
    26/11/2013
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μοτοσυκλέτα.... τρελός έρωτας που κρατάει εδώ και δεκαετίες.... και όποιος εχει υπάρξει ερωτευμένος, ξέρει οτι ο έρωτας πληρώνεται.....

    αυτοκίνητο.... σαν τον γάμο ένα πράμα.... φεύγει ο έρωτας (που ίσως να μην υπήρξε και ποτέ), στα απαυτά σου όλα.... ενα πιάτο φαί να υπάρχει και είσαι οκ (δλδ να τσουλάει το μπουρδέλο).....

    κατανοητόν?
    Έρωτα με τη μηχανή γενικά; Αν είχες κανα παπάκι δηλαδή, και μ' αυτό έρωτα θα είχες;

    Με το αμαξάκι μου εγώ εχω τρελή καψούρα πάντως..
    Είναι πολύ πιο ακριβή η χρήση του, ιδιαίτερα αν το συγκρίνω με το βιραγκάκι μου που θέλει 10 ευρουλάκια κάθε 140 περίπου χλμ, αλλά τί να κάνουμε; Όπως πολύ σωστά είπες, ο έρωτας πλερώνεται αδρά..

    Το πιο σημαντικό νομίζω είναι αυτό που ειπώθηκε πολλάκις: Είναι πολύ πιο εξυπηρετική μια μηχανή μέσα στην πόλη.. Βοηθάει πολύ στα νεύρα.. χα

  2. #32
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Σε μια κουβέντα που είχα αυτές τις μέρες προβληματίστηκα αρκετά με το κόστος της μηχανής, μιλώντας με έναν αυτοκινητάκια....

    Ας βάλουμε λοιπόν ένα υποθετικό σενάριο:

    ..............
    Όπως σου είπε και ο Αουφγκερ-τέτοιος ξεκινάς με λάθος δεδομένα στην εξίσωση κι εξηγούμαι: μετράς κατανάλωση αυτοκινήτου και μηχανής όχι όμως σε πραγματικό χρόνο. Με την μηχανή είσαι ευέλικτος και δεν μποτιλιάρεσαι εύκολα, με το αυτοκίνητο όσο μικρό κι αν είναι, όταν υπάρξει μποτιλιάρισμα , απλά είσαι μέσα σε αυτό.
    Πχ
    Τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε έως και τον Οκτώβρη αναγκάστηκα λόγω του ατυχήματος που είχα να κυκλοφορώ και να πηγαίνω στη δουλειά μου με το αυτοκίνητο της γυναίκας μου, ένα σμαρτάκι που θεωρείται από τα οικονομικότερα αυτοκίνητα. Ήθελα 20 € την εβδομάδα βενζίνη. Τώρα που είμαι καλύτερα και μπορώ, χρησιμοποιώ το DR 650 για να κάνω τις ίδιες διαδρομές (μη σου πω και περισσότερες μιας και κάθε πρωί πριν πάω για δουλειά κάνω ένα γύρω σ' ένα πιστάκι που έχουμε στην Πάτρα το οποίο είναι έξω από δρόμο μου). Με 20 € βενζίνη βγάζω χαλαρά 15νθήμερο και βάλε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όπως σου είπε και ο Αουφγκερ-τέτοιος ξεκινάς με λάθος δεδομένα στην εξίσωση κι εξηγούμαι: μετράς κατανάλωση αυτοκινήτου και μηχανής όχι όμως σε πραγματικό χρόνο. Με την μηχανή είσαι ευέλικτος και δεν μποτιλιάρεσαι εύκολα, με το αυτοκίνητο όσο μικρό κι αν είναι, όταν υπάρξει μποτιλιάρισμα , απλά είσαι μέσα σε αυτό.
    Πχ
    Τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε έως και τον Οκτώβρη αναγκάστηκα λόγω του ατυχήματος που είχα να κυκλοφορώ και να πηγαίνω στη δουλειά μου με το αυτοκίνητο της γυναίκας μου, ένα σμαρτάκι που θεωρείται από τα οικονομικότερα αυτοκίνητα. Ήθελα 20 € την εβδομάδα βενζίνη. Τώρα που είμαι καλύτερα και μπορώ, χρησιμοποιώ το DR 650 για να κάνω τις ίδιες διαδρομές (μη σου πω και περισσότερες μιας και κάθε πρωί πριν πάω για δουλειά κάνω ένα γύρω σ' ένα πιστάκι που έχουμε στην Πάτρα το οποίο είναι έξω από δρόμο μου). Με 20 € βενζίνη βγάζω χαλαρά 15νθήμερο και βάλε.
    Ναι γιατι αν επαιρνες την χοντρη ποιος ξερει τι ζημια θα εβγαζε......

  4. #34
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Εδώ και μερικούς μήνες μένω 35 χλμ από το κέντρο, οπότε κάθε μέρα κάνω 70 χλμ το λιγότερο.
    Τα οχήματά μου είναι ένα renault scenic 1.6 και ένα BMW R1100RT
    Όταν είχα το renault με βενζίνη έκαιγε κάτι λίγότερο από το RT και αυτό γιατί πήγαινα κάτι τις παραπάνω με το RT
    Τώρα έβαλα υγραέριο στο αμάξι και η κατανάλωση έχει παίσει πολύ λιγότερο από τη μηχανή , όμως η καύλα με τη μηχανή δεν πιάνεται το πρωί στην εθνική και στη κίνηση (αν και είναι μικρή τόσο πρωί που μπαίνω μέσα)
    Δεν μιλάω για κόστος service της μηχανής γιατί το κάνω μόνος μου και είναι μηδενικό το αμάξι θέλει κάθε ποτέ service , μόνο τα λάστιχα που έχουν κάποιο κόστος
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  5. #35
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ναι γιατι αν επαιρνες την χοντρη ποιος ξερει τι ζημια θα εβγαζε......
    Αχαχαχα
    Αρε σπυρο

  6. #36
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ναι γιατι αν επαιρνες την χοντρη ποιος ξερει τι ζημια θα εβγαζε......
    Η χοντρή δεν κυκλοφορεί εντός πόλης με τόσες μαλακισμένες στο τιμόνι. Αν πέσει δεν υπάρχει ο μαϊντανός να ξαναφτιαχτεί. Με το DR είναι αλλιώς, περνάω από πάνω τους.

    ΥΓ
    Πάντως πιστεύω να τα καταφέρει η χοντρούλα και να έρθουμε στην μασαμπούκα όπου κι εκεί από κοντά θα σου εξηγήσω γιατί τα BMW δεν χαλάνε
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Μια και λες για DR,μην ξεχναμε το κοστος ανταλλακτικών των μηχανών,στο DR-Z η ντιζα γκαζιού εχει 55-60ε μια αλυσιδα 80-90ε.Με αυτά κανω σερβις 2 χρονια στο αμαξι.Σε καταναλωση το αμαξι 1.2 εχει 6-6,5 lit/100km το DR-Z 5,5-6 lit/km.

  8. #38
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Μια και λες για DR,μην ξεχναμε το κοστος ανταλλακτικών των μηχανών,στο DR-Z η ντιζα γκαζιού εχει 55-60ε μια αλυσιδα 80-90ε.Με αυτά κανω σερβις 2 χρονια στο αμαξι.Σε καταναλωση το αμαξι 1.2 εχει 6-6,5 lit/100km το DR-Z 5,5-6 lit/km.
    Το ξαναλέμε, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα και με λάθος σκεπτικό και δεδομένα... Με αυτή τη λογική στο αμάξι οι αερόσακοι έχουν τρία χιλιάρικα, σε περίπτωση στραβής αγοράζεις ολόκληρη μοτοσυκλέτα με αυτά τα λεφτά.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το ξαναλέμε, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα και με λάθος σκεπτικό και δεδομένα... Με αυτή τη λογική στο αμάξι οι αερόσακοι έχουν τρία χιλιάρικα, σε περίπτωση στραβής αγοράζεις ολόκληρη μοτοσυκλέτα με αυτά τα λεφτά.
    AKΡΙΒΟΣ. το σωστο θα ηταν, μεγαλη μηχανη η΄ παπακι?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  10. #40
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    AKΡΙΒΟΣ. το σωστο θα ηταν, μεγαλη μηχανη η΄ παπακι?
    Και αναλογως, μεγαλο αμαξι ή μικρο...

  11. #41
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τωρα αν σου πω οτι με πληρη φορτο και με 140-150 το impreza(2.0cc wrx)ειναι ποιο οικονομικο απο το atos που ειχα?
    Μιλαμε ιδιο φορτο ιδια διαδρομη και συνθηκες

  12. #42
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Τωρα αν σου πω οτι με πληρη φορτο και με 140-150 το impreza(2.0cc wrx)ειναι ποιο οικονομικο απο το atos που ειχα?
    Μιλαμε ιδιο φορτο ιδια διαδρομη και συνθηκες

    Και γιατί αυτό είναι παράλογο;

    Το ένα (impreza) το πήγαινες σε μια φυσιολογική και χαλαρή ταχύτητα για αυτό και το άλλο (atos) ήταν στα όρια του, για να μην πω πάνω από αυτά.

  13. #43
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Τωρα αν σου πω οτι με πληρη φορτο και με 140-150 το impreza(2.0cc wrx)ειναι ποιο οικονομικο απο το atos που ειχα?
    Μιλαμε ιδιο φορτο ιδια διαδρομη και συνθηκες
    Φορτωμενο το ατος και με 140-150 παει στα κοκκινα, λογικο να καιει τα αντερα του.

  14. #44
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Τωρα αν σου πω οτι με πληρη φορτο και με 140-150 το impreza(2.0cc wrx)ειναι ποιο οικονομικο απο το atos που ειχα?
    Μιλαμε ιδιο φορτο ιδια διαδρομη και συνθηκες
    Πες μας τώρα και το πόσο οικονομικότερο είναι το Impreza σε αστικό κύκλο και μποτιλιάρισμα με 40-50 χ.α.ω.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το ξαναλέμε, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα και με λάθος σκεπτικό και δεδομένα... Με αυτή τη λογική στο αμάξι οι αερόσακοι έχουν τρία χιλιάρικα, σε περίπτωση στραβής αγοράζεις ολόκληρη μοτοσυκλέτα με αυτά τα λεφτά.
    Χα!χα εσυ τα εστειλες για ανακυκλωση,λεω για αναλωσιμα,όχι για μετωπικη με νταλικα

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37
  2. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF