Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή μηχανής : Hornet 600 vs Monster 620

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2013
    Μηνύματα
    3

    Βοήθεια για επιλογή μηχανής : Hornet 600 vs Monster 620

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.νέο μέλος στο forum και ελπίζω σύντομα νέο μέλος στο χώρο της μηχανής. ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν το θέμα έχει αναφερθεί σε άλλο post αλλά λόγο φόρτου δουλειάς και μειωμένου ελεύθερου χρόνου δεν έχω καταφέρει να κάνω καλό ψάξιμο σε προηγούμενα θέματα. αν και πάντα με συγκινούσαν οι μοτοσυκλέτες, λίγο ο οικογενειακός περίγυρος λίγο το ότι δεν το είχα πάρει ζεστά το θέμα, δεν είχα προχωρήσει τη διαδικασία απόκτησης μηχανής. όλα άλλαξαν πριν 2 χρόνια όταν άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά και από τον περασμένο Ιανουάριο είμαι κάτοχος απεριόριστου διπλώματος και έκτοτε είμαι σε αναζήτηση μηχανής και εξοικονόμηση χρήματος. Είμαι 32 χρονών με 1,67 ύψος και 62 κιλά. Με τη μηχανή θέλω να υποκαταστήσω το αυτοκίνητο (honda civic 1,8) για τις καθημερινές μετακινήσεις στην Αθήνα (δουλειά - όπου οι διαδρομές ποικίλουν αλλά κατά βάση σε μεγάλους οδικούς άξονες π.χ Κηφισός, Μεσογείων, Βεϊκου, Αττική Οδός, κλπ και ελάχιστα προς το κέντρο, βόλτες) και δεν θα έλεγα όχι σε τυχόν εξορμήσεις σε απόστασεις 100-150 χλμ. Η μικρή μου εμπειρία μου εξαντλείται σε βόλτες με παπάκι φίλου και σε πολύ λίγες με μεγαλύτερου κυβισμού. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω βήματα σιγά σιγά όμως δεδομένου ότι τη μηχανή που θα πάρω τώρα θέλω να την κρατήσω χρόνια (μιας και σε 1-2 χρόνια δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία αλλαγής μηχανής) και επειδή θεωρώ ότι το μυαλό μου έχει πήξει και ειδικά πλέον στην ηλικία που είμαι δεν με εξιτάρουν τα γκάζια για να μην έχω σεβασμό στο γκάζι της μηχανής, έχω καταλήξει στο Hornet 600 (μοντέλο '07 και μετά κατά προτίμηση) και Monster 620 i.e.(γενικά μου αρέσουν τα naked) Το μπάτζετ είναι περίπου στα 3.500. Επίσης υπάρχει στη σκέψη μου το Er6 αλλά δεν με γεμίζει τόσο πολύ όπως τα 2 προηγούμενα μοντέλα που πραγματικά με εξιτάρουν και είναι στα πλάνα μου να μπορέσω να κάνω και ένα test ride σύντομα. Όμως μέχρι να τα καταφέρω για να έχω και προσωπική άποψη, θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας. Ποια τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα τους, κατανάλωση, συντήρηση και ότι άλλο θεωρείτε άξιο αναφοράς. Επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση εννοείται καλοδεχούμενη. Να είστε όλοι καλά, καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!!

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    μην παρεις ιταλικο,χαλαει!
    περα απτην πλακα.αν και εμφανισιακα μοιαζουν παρομοια μηχανακια,οι κινητηρες τους δουλευουν εντελως διαφορετικα.το χορνετ σαν 4κυλινδρο αποδιδει ψηλα σε αντιθεση με το τερας που ειναι δικυλινδρο και δουλευει καλυτερα στα χαμηλομεσσαια.
    βασικα,εχεις καβαλησει καποιο απτα 2?αν οχι,καντο και δες σε ποιο κουμπωνεις καλυτερα..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    το χορνετάκι μια χαρά γραμμικό είναι
    εξάλλου δεδομένης της απειρίας του roumpinho, καλύτερα θα ήταν ένα μηχανάκι που χαμηλά θα είναι πολύ πιο προβλέψιμο κατά τη γνώμη μου
    όταν χτυπήσεις τις 8 όμως...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    δεν αντιλεγω...απλα του ειπα τι και πως..το θεμα ειναι πως χειριζεται τον δεξιο καρπο απτην μεση και πανω...το καλυτερο ειναι τα τα κανει μια βολτα και μετα να μας πει τι του αρεσει και τι οχι στο καθενα.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    το καλύτερο θα ήταν να πάρει κάνα πιο μικρό μηχανάκι, αλλά το απέκλεισε

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    παιζει και το SUZUKI SV
    και το GAGIVA RAPTOR κλπ κλπ

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    ήταν σαφής ο Χριστιανός όμως
    λέει ποιο από τα 2
    άποψή μου ότι το χόρνετ για τα άλογά του είναι εξαιρετικά φιλικό μηχανάκι
    παραμένει όμως μια μηχανή των 180 κιλών και 100+ ιππών, με ότι αυτό συνεπάγεται...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    απλα επειδη ειναι στην ιδια κατηγορια
    σαν αντοχη αξιοπιστια ψηφιζω hornet
    σαν fun factor παιχνιδι διασκεδαση το monster

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    er-6 με ABS. Φτηνότερα service, πολύ χαμηλή κατανάλωση, ABS, ελαφρύ για μέσα στην πόλη αλλά κάνεις άνετα και τις εκδρομές που θες. Μικρόσωμος είσαι, άπειρος, δε μπορώ να καταλάβω τι να τα κάνεις τα σχεδόν 100 άλογα του hornet (που στα λεφτά που διαθέτεις δύσκολα θα βρεις μοντέλο σωστό μετά το 04, δηλαδή το προηγούμενο) Στα λεφτά που είσαι βρίσκεις άνετα ειδικά αν τα έχεις "κασέρι" το er Υπολόγισε όμως και κάνα 500άρι σε εξοπλισμό και κάνα 300άρι σε παρελκόμενα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    εγω προτεινω το hornet αρκει να βρει μοντελο με abs. μπορει να εχει 100αλογα αλλα , οπως ειπαν, ειναι γραμμικο, ειναι αξιοπιστο και δεν ειναι κακη επιλογη αν ο οδηγος ειναι συνειδητοποιημενος και δεν καρυδωνει το γκαζι .

    εχει αξιοπιστο αμαξι , οποτε το να παρει αναξιοπιστο μηχανακι θα ειναι λιγο προβλημα. Δεν ξερει ο ανθρωπος απο ζημιες, civic εχει.

    Καταναλωση θα παιζει γυρω στο 5,5-6,5 , οποτε σε σχεση με τα 8-9 που καιει το civic δεν θα εχει κερδος συνολικα, διοτι στα παγια εξοδα θα πρεπει να προσθεσει ασφαλεια μηχανης, τα λαστιχα και τα σερβις της.

    Για μενα αφου ειναι νεος ας παρει οτιδηποτε με abs, ακομα και λιγοτερα κυβικα.


    Το monsterακι θα το κοιταζα μονο σα 2ο μηχανακι για βολτες ή μικρη πιστα. Δεν κανει για καθημερινο
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #11
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    εγω προτεινω το hornet αρκει να βρει μοντελο με abs. μπορει να εχει 100αλογα αλλα , οπως ειπαν, ειναι γραμμικο, ειναι αξιοπιστο και δεν ειναι κακη επιλογη αν ο οδηγος ειναι συνειδητοποιημενος και δεν καρυδωνει το γκαζι .

    εχει αξιοπιστο αμαξι , οποτε το να παρει αναξιοπιστο μηχανακι θα ειναι λιγο προβλημα. Δεν ξερει ο ανθρωπος απο ζημιες, civic εχει.

    Καταναλωση θα παιζει γυρω στο 5,5-6,5 , οποτε σε σχεση με τα 8-9 που καιει το civic δεν θα εχει κερδος συνολικα, διοτι στα παγια εξοδα θα πρεπει να προσθεσει ασφαλεια μηχανης, τα λαστιχα και τα σερβις της.

    Για μενα αφου ειναι νεος ας παρει οτιδηποτε με abs, ακομα και λιγοτερα κυβικα.


    Το monsterακι θα το κοιταζα μονο σα 2ο μηχανακι για βολτες ή μικρη πιστα. Δεν κανει για καθημερινο
    τα 6 είναι ουτοπικά για πόλη, trust me

    εγώ επιμένω πάντως ότι αν έχεις μάθει από παπί, τα 100 άλογα είναι υπερβολικά και επικίνδυνα

    in any case, το κόστος συντήρησης μια τέτοιας μηχανής είναι ανάλογο ενός μικρομεσαίου αυτοκινήτου (ούτε καν μικρού)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    τα 6 είναι ουτοπικά για πόλη, trust me

    εγώ επιμένω πάντως ότι αν έχεις μάθει από παπί, τα 100 άλογα είναι υπερβολικά και επικίνδυνα

    in any case, το κόστος συντήρησης μια τέτοιας μηχανής είναι ανάλογο ενός μικρομεσαίου αυτοκινήτου (ούτε καν μικρού)
    ποσο καιει δηλαδη στην πολη?

    εγω με το bandit 650 injection μπορω να πεσω στο 6 , ισως και παρακατω οταν πηγαινω σαν κοτα στην αθηνα (μεχρι 3000στροφες). Αυτος που ειναι και νεος-απειρος σιγουρα δε θα το παταει. Ποσο καιει ενα συγχρονο 600αρι Ι4 με Injection στην πολη δηλαδη?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    εξαρτάται τι εννοούμε οδήγηση πόλης

    αν μετράμε ως πόλη να πηγαινοέρχεσαι αεροδρόμιο, ναι, είναι 6-
    αν μετράμε πόλη όπως την κάνω εγώ, με πολύ μικρές αποστάσεις και συχνές στάσεις, τότε το 7 το θεωρώ και "καλή" κατανάλωση

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #14
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    εγώ επιμένω πάντως ότι αν έχεις μάθει από παπί, τα 100 άλογα είναι υπερβολικά και επικίνδυνα
    Εντάξει, 32 χρονών είναι το παλικάρι, όχι 16... Είχα οδηγήσει το παλιό Hornet (καρμπυρατέρ) και μου φάνηκε εύκολο, σε χαμηλούς ρυθμούς τουλάχιστον...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    Αν σκεφτόμουν την οικονομία δεν θα αγόραζα το χορνετ :-)
    Δεν θεωρώ οικονομική μηχανη το 6l/100

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Βοήθεια για επιλογή μηχανής
    από LAntwnis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 08:58
  3. Βοήθεια για επιλογή μηχανής.
    από Batman007 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 08:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF