Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Αγορά gps...

  1. #1

    Αγορά gps...

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps για το μηχανάκι μου, να φτιάξω και μια ωραία βάση από plexiglass η οποία να μείνει μόνιμα πάνω στη ζελατίνα του fairing, όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος.
    Το ξέρω κάνε αναζήτηση και θα βρεις πολλά θέματα
    Το έκανα και το μόνο που αποκόμισα ήταν...πονοκέφαλος.

    Στο θέμα λοιπόν, ψάχνω μια συσκευή αξιόπιστη, σχετικά μικρή στο μέγεθος, με αντοχή στις καιρικές συνθήκες, χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης και σχετικά οικονομικό για να μην το λυπάμαι...δεν ζητάω και πολλά...
    Παρακαλώ έναν γνώστη να με συμβουλεύει ποιο να πάρω και απο που, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από binzis Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps για το μηχανάκι μου, να φτιάξω και μια ωραία βάση από plexiglass η οποία να μείνει μόνιμα πάνω στη ζελατίνα του fairing, όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος.
    Το ξέρω κάνε αναζήτηση και θα βρεις πολλά θέματα
    Το έκανα και το μόνο που αποκόμισα ήταν...πονοκέφαλος.

    Στο θέμα λοιπόν, ψάχνω μια συσκευή αξιόπιστη, σχετικά μικρή στο μέγεθος, με αντοχή στις καιρικές συνθήκες, χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης και σχετικά οικονομικό για να μην το λυπάμαι...δεν ζητάω και πολλά...
    Παρακαλώ έναν γνώστη να με συμβουλεύει ποιο να πάρω και απο που, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Γιάννη, γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα smartphone με ένα πρόγραμμα της garmin (χάρτες Ευρώπης και Ελλάδας) για να τελειώνεις? Υπάρχουν και super αδιάβροχες θήκες για ότι μοντέλο θέλεις.
    Στο δικό μου κινητό με 4,8" οθόνη, δεν βλέπω να υστερεί σε τίποτα + όλα τα υπόλοιπα θετικά που έχει ένα smartphone.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Νομίζω πως πρέπει να έχει ξεχωριστό gps αν πρόκειται για ταξίδι και οχι για βόλτα.
    Κυρίως για λόγους αυτονομίας,και για λόγους χρηστικότητας.
    Παρολαυτα και εγώ έχω ένα Xperia Z που είναι και αδιάβροχο, με μια θηκουλα και είμαι κομπλέ.

  4. #4
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Γιάννη, γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα smartphone με ένα πρόγραμμα της garmin (χάρτες Ευρώπης και Ελλάδας) για να τελειώνεις? Υπάρχουν και super αδιάβροχες θήκες για ότι μοντέλο θέλεις.
    Στο δικό μου κινητό με 4,8" οθόνη, δεν βλέπω να υστερεί σε τίποτα + όλα τα υπόλοιπα θετικά που έχει ένα smartphone.
    easier said than done.

    το δικό μου το κινητό έχει gps και του φόρτωσα το πρόγραμμα για το Garmin (όχι και τόσο απλή διαδικασία παρεπιπτώντος) αλλά:
    κάτι δε λειτουργεί σωστά μεταξύ προγράμματος και τηλεφώνου και δε μπορώ να πληκτρολογίσω destination ή οτιδήποτε άλλο. με άλλα λόγια όταν είμαι σε garmin enviroment και θέλω να πληκτρολογίσω κάτι, το παλιο nikia μου δε συνεργάζεται.

    το ίδιο το κινητό έχει πολυ αξιοπρεπείς χάρτες μέσα και ένα πολυ γρήγορο σχετικά πρόγραμμα. παρόλα αυτα δεν νομίζω οτι είναι τόσο πολυ ευχρηστο στη λειτουργια σε μηχανή. Σε αυτοκίντητο κάτι γίνεται.

  5. #5
    Βύρωνα, μέχρι τώρα αυτό κάνω και μάλιστα με το navi της Nokia.
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος, σε όλα τα ταξίδια που έχω κάνει ψυχαγωγικά και επαγγελματικά...με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.
    Τα μειονεκτήματα όμως είναι ότι κατά την πλοήγηση δεν είναι εύκολο να δεχτώ ή να πάρω τηλέφωνο, δεν έχω επαρκή μνήμη για χάρτες, και μερικές φορές κολλάει...

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από binzis Προβολή μηνύματος
    Τα μειονεκτήματα όμως είναι ότι κατά την πλοήγηση δεν είναι εύκολο να δεχτώ ή να πάρω τηλέφωνο,
    Φανταζομαι εννοεις οταν το χρησιμοποιείς στο αυτοκινητο ε?

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως πρέπει να έχει ξεχωριστό gps αν πρόκειται για ταξίδι και οχι για βόλτα.
    Κυρίως για λόγους αυτονομίας,και για λόγους χρηστικότητας.
    Παρολαυτα και εγώ έχω ένα Xperia Z που είναι και αδιάβροχο, με μια θηκουλα και είμαι κομπλέ.
    Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ, πως πρέπει να έχω ξεχωριστή συσκευή gps, ιδίως γι' αυτό που προγραμματίζω...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Φανταζομαι εννοεις οταν το χρησιμοποιείς στο αυτοκινητο ε?
    Ε βέβαια στο αυτοκίνητο ρε συ...

    Αλλά τώρα που αποφάσισα να πάρω gps, δίνω προτεραιότητα για τη χρήση του στη μηχανή...
    Τελευταία τροποποίηση από binzis; 13/01/2014 στις 19:40.

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Γιάννη, για δες μια το Garmin Montana. GPS και όχι PNA τύπου MLS ή Tivo. Ακριβούτσικο λίγο, αλλά αρκετά καλό, για μια ζωή.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Γιάννη, για δες μια το Garmin Montana. GPS και όχι PNA τύπου MLS ή Tivo. Ακριβούτσικο λίγο, αλλά αρκετά καλό, για μια ζωή.
    Έχεις προσωπική άποψη και εμπειρία;
    Ναι, θα προτιμούσα κάτι καλό για μια ζωή...δεν αγοράζεις gps κάθε χρόνο...

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από binzis Προβολή μηνύματος
    Έχεις προσωπική άποψη και εμπειρία;
    Ναι, θα προτιμούσα κάτι καλό για μια ζωή...δεν αγοράζεις gps κάθε χρόνο...
    Η άποψη μου προέρχεται από τις εμπειρίες του road spirit στη Λατινική Αμερική και παράλληλα από το χρόνο που έχω ασχοληθεί διαβάζοντας και σχεδιάζοντας στο Basecamp.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Η άποψη μου προέρχεται από τις εμπειρίες του road spirit στη Λατινική Αμερική και παράλληλα από το χρόνο που έχω ασχοληθεί διαβάζοντας και σχεδιάζοντας στο Basecamp.
    Το googlαρα και διάβασα την περιγραφή και τις δυνατότητές του...είναι πααααααάρα πολύ καλό.
    Ομολογώ ότι δεν το είχα ξαναδεί. Είναι ακριβό μεν αλλά για μία ζωή δε.

    Θα το έχω στα υπ' όψιν...
    Ευχαριστώ

  13. #13
    Παίδες πιθανότατα να έχετε δίκιο, ιδίως αν μιλάμε για μεγάλα ταξίδια. Απλά στα ηλεκτρονικά, το "για μια ζωή" δεν υπάρχει, μιας και σε 1-2 χρόνια το πανάκριβο GPS-smartphone πιθανόν να αξίζει μόνο για πρες παπιέ.
    Στο δικό μου χρησιμοποιώ το Navigon της Garmin σε κινητό HTC χωρίς κολλήματα ή προβλήματα, ενώ η εγκατάσταση του είναι πανεύκολη με wifi.
    Ίσως, (λέω ίσως) να αξίζει η εγκατάσταση του αν υπάρχει ένα smartphone με μεγάλη οθόνη, από το να δώσει κάποιος 600$ πχ.

    Thats all
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της lefteris95
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    33
    κολα διαφορα κομματια απο το χαρτη με το μερος που θες να πας, ουτε κολλαει ουτε τιποτα.... εαν εχεις και συνεπιβατη θα νλεπει τον χαρτη και θα εχεις και φωνητικες οδηγιες

  15. #15
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Συμφωνω με Βύρωνα.
    Αν βγαλεις μπριζάκι για να εχεις το κινητό στο ρευμα, γιατι το gps τη μπαταρία τη ρουφάει για πλάκα, εισαι κομπλες

    +1 για το navicon επίσης.


    Και στο φινάλε αν δεν εχεις κανα κινήτο με μεγάλη οθόνη, μπορείς να χτυπήσεις κανα 5΄ με κανα 150αρι να κάνεις τη δουλεία σου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Gps για ταξίδι στην Ευρώπη (παντού)
    από S16 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2011, 05:49
  2. Αγορά Gps
    από tbaris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2009, 10:17
  3. Αγορά GPS + mount: Αξίζει ?
    από Nik0s στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 20:38
  4. Πληροφορια για αγορα GPS
    από Giannis_L στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 12:26
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF