Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Θεμα με τις ταχυτητες

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44

    Θεμα με τις ταχυτητες

    Καλησπερα παιδια, εχω ενα cbf 125 εδω και ενα μηνα. Παρουσιαζει ενα προβλημα τον τελευταιο καιρο συνηθως στην πεμπτη μπορει και τεταρτη. Ενω βαζω πχ πεμπτη και πηγαινω κανονικα χωρις πολλες στροφες <70χμ κανει εναν ηχο σαν ξερογκαζια και δεν δινει πλεον γκαζι, πεφτουν τα χιλιομετρα κλπ. Μπορει κλεινοντας και ξαναανοιγοντας το γκαζι να συνεχισει κανονικα η αλλιως κατεβαζω τεταρτη και μετα ξαναβαζω πεμπτη. Αυτο το χει κανει 10 φορες περιπου στα 800χλμ που εχω κανει με το μηχανακι και το ανεφερα και σε μηχανικο ο οποιος την εκανε μια βολτα και δεν ειδε καποιο θεμα να εχουν οι δισκοι συμπλεκτη. Λαδια εχω αλλαξει προσφατα αλλα το χε κανει και πριν αλλαξω. Ισως παιζει ρολο το ποσο τραβαω τις ταχυτητες μεχρι την τριτη, δηλαδη αν επιταχυνω γρηγορα μεχρι τεταρτη μετα εχω την αισθηση οτι αυξανονται οι πιθανοτητες στην πεμπτη να μου το κανει ακομα και χαλαρα να την παω. Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    σου πεταει την ταχυτητα αν καταλαβα καλα η πατιναρει??

  3. #3
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Μπορει να λεω και μλκες αλλα εμενα μου κανει περισσοτερο κατι στην τροφοδοσια παρα στις ταχυτητες.

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Προσωπικα παντα ,απο αυτα που γραφεις πας για δισκακια.
    Ειδικα οταν ζοριζεις το μηχανακι (τραβωντας τις ταχυτητες οπως γραφεις)ζεσταινετε
    πιο γρηγορα το υλικο τριβης απο τον συμπλεκτη (δισκακια) και γι'αυτο εχεις
    την αισθηση οτι σου εμφανιζει πιο γρηγορα τα συμπτωματα που μας ανεφερες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    σου πεταει την ταχυτητα αν καταλαβα καλα η πατιναρει??
    Ναι σαν να την πεταει, ακουγεται σαν να εχω νεκρα δηλαδη και να παταω γκαζι, αλλα κοβει σαν να εχω ταχυτητα μεσα. Δεν ειναι νεκρα ομως, δηλαδη μπορει να πατησω και να ξαναφησω συμπλεκτη και να ειμαι οκ, η απλα να κατεβασω και μια τεταρτη
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα παντα ,απο αυτα που γραφεις πας για δισκακια.
    Ειδικα οταν ζοριζεις το μηχανακι (τραβωντας τις ταχυτητες οπως γραφεις)ζεσταινετε
    πιο γρηγορα το υλικο τριβης απο τον συμπλεκτη (δισκακια) και γι'αυτο εχεις
    την αισθηση οτι σου εμφανιζει πιο γρηγορα τα συμπτωματα που μας ανεφερες.
    Λες ε? 30000χλμ εχει τι να πω και φαινοταν πολυ προσεγμενο, εξωτερικα τουλαχιστον... Θα το ξαναπαω στον μηχανικο και βλεπουμε.. Ποσο κοστιζει περιπου η αλλαγη δισκων?
    Αυτο που εγραψα για το τραβηγμα των ταχυτητων το γραψα περισσοτερο απο την αποψη του ζορισματος της μηχανης και μπορει να ειναι και ιδεα μου. Αλλα δεν ειναι τοσο το ζεσταμα δηλαδη σημερα μου το εκανε ενω ειχα κανει μια ευθεια 800 μετρα, σταματαω στο φαναρι, ξεκιναω αλλαζω σε πεμπτη και μετα απο δυο δευτερολεπτα "γκρααν". Ισως τωρα που το σκεφτομαι αυτο που ελεγα δεν ειναι το τραβηγμα των ταχυτητων αλλα η γρηγορη αλλαγη τους, δηλαδη σχετικα γρηγορη επιταχυνση αλλα αλλαγη σε κανονικες στροφες δηλαδη αλλαγη σε πεμπτη σε μερικα μετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 31/01/2014 στις 23:03.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ναι σαν να την πεταει, ακουγεται σαν να εχω νεκρα δηλαδη και να παταω γκαζι, αλλα κοβει σαν να εχω ταχυτητα μεσα. Δεν ειναι νεκρα ομως, δηλαδη μπορει να πατησω και να ξαναφησω συμπλεκτη και να ειμαι οκ, η απλα να κατεβασω και μια τεταρτη

    Λες ε? 30000χλμ εχει τι να πω και φαινοταν πολυ προσεγμενο, εξωτερικα τουλαχιστον... Θα το ξαναπαω στον μηχανικο και βλεπουμε.. Ποσο κοστιζει περιπου η αλλαγη δισκων?
    Αυτο που εγραψα για το τραβηγμα των ταχυτητων το γραψα περισσοτερο απο την αποψη του ζορισματος της μηχανης και μπορει να ειναι και ιδεα μου. Αλλα δεν ειναι τοσο το ζεσταμα δηλαδη σημερα μου το εκανε ενω ειχα κανει μια ευθεια 800 μετρα, σταματαω στο φαναρι, ξεκιναω αλλαζω σε πεμπτη και μετα απο δυο δευτερολεπτα "γκρααν". Ισως τωρα που το σκεφτομαι αυτο που ελεγα δεν ειναι το τραβηγμα των ταχυτητων αλλα η γρηγορη αλλαγη τους, δηλαδη σχετικα γρηγορη επιταχυνση αλλα αλλαγη σε κανονικες στροφες δηλαδη αλλαγη σε πεμπτη σε μερικα μετρα.
    Να υποθεσω αυτο το "Γκρααν"ειναι ο βρυχυθμος απο τα γραναζια του κιβωτιου;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ναι σαν γκαζι με νεκρα ακουγεται. Πατησα και λιγο συμπλεκτη ενω εδινα γκαζι για να δω πως κανει και δεν εχει τετοιο ηχο, δεν τον πατησα και τερμα βεβαια! Και οταν τον αφηνα επιταχυνε αμεσως, δεν πατιναρει δηλαδη, τουλαχιστον μεχρι τριτη

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 16:57
  2. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  3. Σχετικα Με Τις Πιστωτικες
    από Tonyxgr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 10:56
  4. αϊ σιχτιρ με τις γκετες
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 16:22
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF