Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πινακίδες Αντίκας-Ιστορικού Μοτοποδηλάτου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2014
    Μηνύματα
    3

    Πινακίδες Αντίκας-Ιστορικού Μοτοποδηλάτου

    Παιδιά πάνω απ' ολα καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο δικό σας φόρουμ και θα ζητήσω την βοήθειά σας.

    Πρόκειται για ένα βεσπάκι που ίσως αγοράσω τις επόμενες ημέρες για ανακατασκευή. Ο πωλητής μου έχει πεί οτι το μηχανάκι έχει πινακίδα αλλά όχι άδεια, γιατί ο ιδιοκτήτης (ξάδελφός) του δυστυχώς απεβίωσε...

    Τώρα ερώτήση: τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω πινακίδες ιστορικού οχήματος (είναι 31 ετών) μιας και απ'ότι κατάλαβα αποδοχή κληρονομιάς δεν έχει γίνει γιατί ο θανών ήταν χωρισμένος με τη γυναίκα του. Οπότε είναι αρκετά δύσκολο ακόμη και να μην έχει γίνει οριστική διαγραφή, να ανακτήσω την άδεια.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cozakias Προβολή μηνύματος
    Παιδιά πάνω απ' ολα καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο δικό σας φόρουμ και θα ζητήσω την βοήθειά σας.

    Πρόκειται για ένα βεσπάκι που ίσως αγοράσω τις επόμενες ημέρες για ανακατασκευή. Ο πωλητής μου έχει πεί οτι το μηχανάκι έχει πινακίδα αλλά όχι άδεια, γιατί ο ιδιοκτήτης (ξάδελφός) του δυστυχώς απεβίωσε...

    Τώρα ερώτήση: τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω πινακίδες ιστορικού οχήματος (είναι 31 ετών) μιας και απ'ότι κατάλαβα αποδοχή κληρονομιάς δεν έχει γίνει γιατί ο θανών ήταν χωρισμένος με τη γυναίκα του. Οπότε είναι αρκετά δύσκολο ακόμη και να μην έχει γίνει οριστική διαγραφή, να ανακτήσω την άδεια.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Και να βγάλεις πινακίδες ιστορικού, δεν κυκλοφορείς όποτε θέλεις.
    Επίσης το κόστος δεν συμφέρει για 50ρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2014
    Μηνύματα
    3
    συγγνώμη παιδιά, το οτι δεν θα μπορώ να την κυκλοφορώ καθημερινά το γνωρίζω όπως επίσης και το κόστος ανακατασκευής.....

    αυτό που ρωτάω να με βοηθήσετε, είναι αν γνωρίζετε πως μπορώ να βγάλω πινακίδες ιστορικού σε αυτήν την περίπτωση

    και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Προυποθέσεις για κινηση μοτο με ιστοριλές πινακίδες:
    http://www.classicbike.gr/news/compo...nt/article/103

    Τις σχετικές αιτήσεις μπορείς να τις κατεβάσεις απο εδω
    http://www.classicbike.gr/content/el/certif-el.html

    Γραφεσαι μελος στην Λέσχη Κλασσικής Μοτο (περιπου 50 Ευρω), πληρώνεις ετήσια συνδρομή (αλλα 50), γυρω στα 160 Ευρω για την πιστοποίηση και πινακίδα (ισχυει για 10 χρόνια) και 40 τον χρόνο ασφάλεια.
    Την πρωτη χρονιά θα σου έρθει ακριβα και ειδικά για 50ρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Επισης η ανακατασκευη πρεπει να ειναι του στιλ αναπαλαιωση. Με ολα τα ανταλακτικα αυθεντικα και το χρωμα αυτο που ηταν οταν βγηκε απο το εργοστασιο. Επισης πρεπει να υπαρχει χαρτι διαγραφης της αδειας κυκλοφοριας και καποιο ειδος τιμοόγιου - αποδεικτικου οτι η μηχανη ειναι αγορασμενη. Επισης υπαρχει και καποιο ετησιο κοστος για την ασφαλεια και τη συνδρομη και ενα ποσο για την αποστολη και δημιουργια της ιστορικης αδειας και πινακιδων. Παντως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το κανουν να φαινεται οι πωλητες παλιων μηχανων χωρις χαρτια.

  6. #6
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Προυποθέσεις για κινηση μοτο με ιστοριλές πινακίδες:
    http://www.classicbike.gr/news/compo...nt/article/103

    Τις σχετικές αιτήσεις μπορείς να τις κατεβάσεις απο εδω
    http://www.classicbike.gr/content/el/certif-el.html

    Γραφεσαι μελος στην Λέσχη Κλασσικής Μοτο (περιπου 50 Ευρω), πληρώνεις ετήσια συνδρομή (αλλα 50), γυρω στα 160 Ευρω για την πιστοποίηση και πινακίδα (ισχυει για 10 χρόνια) και 40 τον χρόνο ασφάλεια.
    Την πρωτη χρονιά θα σου έρθει ακριβα και ειδικά για 50ρι.
    Αρη για να παρεις μονο την πιστοποιηση γινεται? αντε να θελει και την εγγραφη στην λεσχη. χρειαζονται ολα τα υπολοιπα?

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Αρη για να παρεις μονο την πιστοποιηση γινεται? αντε να θελει και την εγγραφη στην λεσχη. χρειαζονται ολα τα υπολοιπα?
    Mπορείς να κανεις πιστοποίηση και να κρατήσεις την πινακίδα που έχεις εφ όσον θελεις να κυκλοφορείς οποτε θέλεις. Ετσι εχω κι εγω το R75.
    Το κόστος είναι περιπου το μισό απο τα 160 Ευρω και η ασφάλεια κοστίζει 90 τον χρόνο. Παίρνεις και άδεια της FIVA, απλά δεν παίρνεις την πινακίδα.
    Παλι πρέπει να γραφτείς στην Λέσχη την πρωτη φορά και μετα συνδρομη καθε χρόνο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Mπορείς να κανεις πιστοποίηση και να κρατήσεις την πινακίδα που έχεις εφ όσον θελεις να κυκλοφορείς οποτε θέλεις. Ετσι εχω κι εγω το R75.
    Το κόστος είναι περιπου το μισό απο τα 160 Ευρω και η ασφάλεια κοστίζει 90 τον χρόνο. Παίρνεις και άδεια της FIVA, απλά δεν παίρνεις την πινακίδα.
    Παλι πρέπει να γραφτείς στην Λέσχη την πρωτη φορά και μετα συνδρομη καθε χρόνο.
    για το testi monocross σε ρωταω. αυτο ακομα δνε ξερω αμα θα το κανω regolarita η οχι. μαλλον ναι. πινακιδα γενικως δεν εχει. ουτε ομως σκοπευω να του βγαλω. απλα το θελω πιστοποιημενο.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2014
    Μηνύματα
    3
    φίλε αυτά περί ανακατασκευής τα ξέρω καλά αν και είσαι αρκετα αυστηρός....μην αγχώνεσαι

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cozakias Προβολή μηνύματος
    φίλε αυτά περί ανακατασκευής τα ξέρω καλά αν και είσαι αρκετα αυστηρός....μην αγχώνεσαι
    Μην τον παρεξηγεις,ειναι παιδαρελι,μεγαλωνοντας θα χαλαρωσει.

Παρόμοια θέματα

  1. Χωρις Πινακιδες αλλα Νομιμος...
    από oulas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 17:55
  2. Διαγραφη Μοτοποδηλατου
    από compsci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 17:02
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 10:06
  4. Πινακίδες...
    από koula01 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 10:35
  5. ευρωπαϊκές πινακίδες
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 13:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF