Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 94

Θέμα: ΡΟΥΛΕΜΑΝ

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Χρόνια πολλά!
    Η ΡΕΑ έχει και Koyo εκτός από NSK;
    Γρασαδόρους θα βάλω και στο μοχλικό και στο ψαλίδι.
    επίσης!

    ναι, πριν από καιρό που είχα πάει και έψαχνα τα δικά μου μου είπε ότι αυτός δίνει και koyo στον Δονούπογλου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε, ωστόσο επιβεβαίωσα ότι ούτε ο Δονούπογλου είχε αυτά που έψαχνα.... (βελονοειδή μοχλικού)

  2. #62
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τα ρουλεμαν ειναι δυο κατηγοριες (πολλα ειναι αλλα χοντρικα αυτα που μας ενδιαφερουν ειναι δυο) σειρας και ειδικα τεμαχια. τα σειρας ειναι τα κοινα. οπως 6203 κλπ. τα ειδικα τεμαχια ειναι αυτα που οι εταιριες παραγγελνουν ειδικα για τα δικα τους οχηματα μονο. και τα μοχλικα ειναι τετοια περιπτωση...

  3. #63
    Όταν λέτε ειδικά, τί εννοειτε; Διαστάσεις; Τιμή;
    Προσωπικά βρίσκω στο εξωτερικό για το δικό μου, αλλά σε τιμή ίδια ή ακριβότερα από όσο τα δίνει η aprilia. Επίσης βρίσκω στο εμπόριο με τα αραιά βελονοειδή.
    Η απορία μου ομως εμένα είναι γιατί να υπαρχουν στο εμπόριο τα βελονοειδή ρουλεμαν (αραιά) όταν τα πυκνά είναι καλυτερα.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    για να πας να παρεις τα ρουλεμαν απο την αντιπροσωμεια.

    ειδικες διαστασεις= δεν υπαρχουν στο εμποριο
    Γιαννης

  5. #65
    Κατανοητό.
    Δεν ισχύει στο δικό μου, άρα μάλλον απλά δεν τα εισάγουν οι εδώ αντιπρόσωποι (οποίοι είναι αυτοι που οι εταιρίες έχουν στην γκάμα τους πυκνά βελονοειδή).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να βαλεις μια φωτο να δω τι λες?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsim.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	59,3 KB 
ID:	349113

    Εκεί που δείχνει το βελάκι, εκεί που τελειώνει το πλέγμα, ανάμεσα σε αυτό και το χείλος του κελύφους, έχει τσιμουχάκι το μαμίσιο.

    Τελικά πήγα στο Δονούπογλου που είναι κοντά λόγω δουλειάς και παρήγγειλα τα ρουλεμάν με κάποιες ... αλλαγές. Τα κεντρικά του ψαλιδιού δε τα είχε, νομίζω ότι γενικώς δεν υπάρχουν. Μου πρότεινε να τα σπάσω, δηλαδή αντί να πάρω δυο ρουλεμάν, να πάρω τέσσερα. Δύο για κάθε ένα μαμά. Το μαμά είναι 25x33x35. Το "έσπασα" σε 25x33x20 & 25x33x15. Λογικά εφόσον πατούν στον αποστάτη δε θα έχω θέμα, Τι λέτε;

    Να πω ότι τα δυο μαμά κάνουν περίπου όσο όλα τα ρουλεμάν που πρέπει να πάρω. 62€ τα 2 μαμά, 75€ όλα μαζί εμπορίου (δέκα ρουλεμάν).
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    βρηκες τελικα εμποριου ε; θα το εχω υποψιν μου.

    τα αξονακια ειναι σε καλη κατασταση;

    αμα σε παιρνει στην αποσταση διοτι αλλο το 35 και αλλο το 20+15 ελπιζω ναχεις χωρο στην φωλια για κανα χιλιοστο ακομα το πολυ.
    Γιαννης

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    βρηκες τελικα εμποριου ε; θα το εχω υποψιν μου.

    τα αξονακια ειναι σε καλη κατασταση;

    αμα σε παιρνει στην αποσταση διοτι αλλο το 35 και αλλο το 20+15 ελπιζω ναχεις χωρο στην φωλια για κανα χιλιοστο ακομα το πολυ.
    Όχι Γιάννη δεν έχει διαφορά. Οι διαστάσεις έχουν ακρίβεια μερικών εκατοστών του χιλιοστού. Θα τα δεις από κοντά αν θες να έρθεις να παραλάβεις τα εργαλεία σου όταν έρθουν!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Όχι Γιάννη δεν έχει διαφορά. Οι διαστάσεις έχουν ακρίβεια μερικών εκατοστών του χιλιοστού. Θα τα δεις από κοντά αν θες να έρθεις να παραλάβεις τα εργαλεία σου όταν έρθουν!
    όχι δεν είναι το ίδιο, διότι μπορεί η συνολική επιφάνεια των κελύφων να είναι ίδια αλλά οι επιφάνειες κύλισης είναι μικρότερες. Ωστόσο πιστεύω πως δεν είναι κάτι σοβαρό, και σε συνδυασμό με τακτικό γρασάρισμα θα κρατήσουν πολλά χρόνια ακόμα...!

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    όχι δεν είναι το ίδιο, διότι μπορεί η συνολική επιφάνεια των κελύφων να είναι ίδια αλλά οι επιφάνειες κύλισης είναι μικρότερες. Ωστόσο πιστεύω πως δεν είναι κάτι σοβαρό, και σε συνδυασμό με τακτικό γρασάρισμα θα κρατήσουν πολλά χρόνια ακόμα...!
    Εννοώ στο συνολικό μήκος τα δυο ρουλεμάν δεν έχουν διαφορά από το ένα. Σαφώς η επαφή με τον αποστάτη είναι λίγο μικρότερη. Οπότε λες να το κάνω έτσι ε; Πως θα βάλω γρασαδόρο εκεί προβληματίζομαι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #71
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15wnspx.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	349121

    στο κέντρο ακριβώς εκεί που είναι το κυκλάκι μπορείς να προσθέσεις ένα γρασσο-βυζάκι (grease nipple)...
    όπως επίσης και στη βάση της ανάρτησης.

    στο ψαλίδι ή στο πλαίσιο δεν ξέρω αν παίρνει...

    υπόψιν ότι πρέπει να φρεζάρεις ελάχιστα τους κυλίνδρους στο κέντρο τους ώστε να κάνεις μία μικρή αυλακιά για να μαζέυεται λίγο γράσσο στο κέντρο και να μην φεύγει όλο προς τις άκρες, και δύο μικρές οπές εγκάρσια στον κύλινδρο ώστε να μεταφέρεται το γράσσο και μέσα στον κύλινδρο, στον πείρο δηλαδή που περνάει από μέσα.

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15wnspx.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	349121

    στο κέντρο ακριβώς εκεί που είναι το κυκλάκι μπορείς να προσθέσεις ένα γρασσο-βυζάκι (grease nipple)...
    όπως επίσης και στη βάση της ανάρτησης.

    στο ψαλίδι ή στο πλαίσιο δεν ξέρω αν παίρνει...

    υπόψιν ότι πρέπει να φρεζάρεις ελάχιστα τους κυλίνδρους στο κέντρο τους ώστε να κάνεις μία μικρή αυλακιά για να μαζέυεται λίγο γράσσο στο κέντρο και να μην φεύγει όλο προς τις άκρες, και δύο μικρές οπές εγκάρσια στον κύλινδρο ώστε να μεταφέρεται το γράσσο και μέσα στον κύλινδρο, στον πείρο δηλαδή που περνάει από μέσα.

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...
    Με μπέρδεψες με το φρεζάρισμα, εννοείς να κάνω ένα λούκι στο κέντρο του πείρου και δύο τρύπες μέσα σε αυτό το λούκι, για να περνά το γράσο εσωτερικά. Στα κεντρικά του ψαλιδιού ψάχνομαι για τρόπο...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες με το φρεζάρισμα, εννοείς να κάνω ένα λούκι στο κέντρο του πείρου και δύο τρύπες μέσα σε αυτό το λούκι, για να περνά το γράσο εσωτερικά. Στα κεντρικά του ψαλιδιού ψάχνομαι για τρόπο...
    ναι αυτό εννοώ, δεν ξέρω αν στη γλώσσα των τορναδόρων το λέτε αλλιώς!

    για του ψαλιδιού κανονικά μπαίνει βίδα-πείρος με γρασσαδόρο στην άκρη του (νομίζω από τη μεριά των σπειρωμάτων), που έχει μία διαμήκη κετρική πολύ λεπτή οπή (σωλήνωση) και πάλι έχει δυο τρύπες εγκάρσια για να διαχέεται το γράσσο... ελπίζω να το πιασες κι αυτό!

  14. #74
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το xr μου είχε γρασαδορακια στο μοχλικο.
    Δεν το ελυσα ποτέ, απλά μετα απο χαρντ εντουραδες η πριν απο αυτές πρόσθετα γράσο μέχρι να{σκάσει} και δεν στεγνωσε ουτε πείραξα ρουλεμάν.
    Νομίζω και το Τενερέ είχε αλλά ένα μόνο

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    ναι αυτό εννοώ, δεν ξέρω αν στη γλώσσα των τορναδόρων το λέτε αλλιώς!

    για του ψαλιδιού κανονικά μπαίνει βίδα-πείρος με γρασσαδόρο στην άκρη του (νομίζω από τη μεριά των σπειρωμάτων), που έχει μία διαμήκη κετρική πολύ λεπτή οπή (σωλήνωση) και πάλι έχει δυο τρύπες εγκάρσια για να διαχέεται το γράσσο... ελπίζω να το πιασες κι αυτό!
    Νομίζω ότι μιλάς για εκεί που δένουν τα dog bones. Στα κεντρικά ρουλεμάν ο άξονας είναι κούφιος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρουλεμαν Τροχου..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2011, 14:32
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  3. Αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου!!
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 00:06
  4. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52
  5. Ρουλεμαν Για Africa
    από kapeos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 07:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF