Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: βοηθεια για λαστιχα ktm avd 990

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107

    βοηθεια για λαστιχα ktm avd 990

    καλησπέρα στην παρέα.. εχω ένα ktm adv 990 και είμαι προς αναζήτηση ελαστικών .τωρα έχω τα karro 3 αλλα πέφτei για πλάκα η γόμα τους και επίσης στο χώμα δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος στις γρήγορες ταχύτητες.περισσοτερο καλά ήταν στην άσφαλτο που έξυναν μασπιέδες στην κυριολεξία. θέλω κάτι λίγο καλύτερο για το χώμα αλλα να με πάει και στην άσφαλτο. Είμαι ανάμεσα στο TKC 80 continental και στο D908 dunlop.. Tι προτείνετε ρε παιδιά ???γιατί δεν μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα καταλήξω.. τι λενε αυτά από αντοχή κράτημα στο χώμα αλλα και στην άσφαλτο??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Welcome αρχικά.

    Κατά δεύτερον, δες το παρακάτω thread : http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2373139

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα στην παρέα.. εχω ένα ktm adv 990 και είμαι προς αναζήτηση ελαστικών .τωρα έχω τα karro 3 αλλα πέφτei για πλάκα η γόμα τους και επίσης στο χώμα δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος στις γρήγορες ταχύτητες.περισσοτερο καλά ήταν στην άσφαλτο που έξυναν μασπιέδες στην κυριολεξία. θέλω κάτι λίγο καλύτερο για το χώμα αλλα να με πάει και στην άσφαλτο. Είμαι ανάμεσα στο TKC 80 continental και στο D908 dunlop.. Tι προτείνετε ρε παιδιά ???γιατί δεν μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα καταλήξω.. τι λενε αυτά από αντοχή κράτημα στο χώμα αλλα και στην άσφαλτο??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τα μαμα λαστιχα δεν σ'αρεσουν?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Φιλε μου στο χώμα με απαιτήσεις δυστυχώς δεν με καλύπτουν γι αυτο κοιτάω την εκδοχή σε αυτα που έγραψα απο πανω!!!αλλα είμαι σε μεγάλο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κανω!!

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Να σε πω...το Enduro 3 Sahara (το πισω) ειναι απαιχτο λαστιχο για ον-οφφ αλλα βγαινει σε 140 διασταση αντι 150. Δουλευει στην ζαντα του 990 αλλα εχει λιγο μικροτερο οριο στις κλισεις, οπως και ειναι αναμενομενο. Επισης μακραινει και λιγο την μεταδοση λογω ψηλοτερου προφιλ. Το μπροστινο δεν το εχω δοκιμασει, αλλα φανταζομαι θα ειναι εφαμιλλο του πισω. Προσοχη στο εμπρος να ειναι το μοντελο με τον μεγαλο δεικτη ταχυτητας γιατι αυτο με τον μικρο εχει σκελετο ζυμαρι και ειναι ακαταλληλο για το βαρος και τα φρενα του 990.
    Οποτε μια προταση εναι συνδυασμος σαχαρα πισω και καρου 2 η 3 για μπροστα.

    Απο την αλλη, αν προσβλεπεις σε πιο εξειδικευμενη χρηση χωματος, τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να πλεξεις στενοτερα στεφανια στις ζαντες σου. Το 950SE πχ εχει 2.5" ζαντα πισω και 1.85" μπροστα και ειναι αλλος τελειως κοσμος στο χωμα χωρις να χανει και τοσο πολυ στο δρομο, με το εν λογω σαχαρα πισω να ζωγραφιζει εντος κι εκτος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου ήσουν κατατοπιστικός!!!μηοως να αρχίσω να σκέφτομαι την εκδοχή καθαρά εντουρο λάστιχα για το χώμα και αλλαγή οταν ταξιδεύω σε δρόμο;;δηλαδή να εχω δυο ζευγάρια ένα για την κάθε χρήση...σε αυτή την περίπτωση έχουμε καμια πρόταση για καθαρά χωμάτινα λάστιχα που να μπορούν να ταξιδέψουν και λιγο άσφαλτο με κανονικές ταχύτητες και οχι γρηγορα;;

  7. #7
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Στο advrider προτείνουν για ταξίδια σε χώμα (αντοχή σε πολλά χιλιόμετρα) συνδυασμό μπροστά Michelin Τ63 και πίσω Heidenau K60 Scout με μέγιστη τα 190χαω. Για πιό off road θεωρούν πολύ καλό το Dunlop D908 σε 140/80/18 με μέγιστη 170χαω και για μπροστά το Pirelli MT21 με μέγιστη ταχύτητα τα 130χαω. Για όσα δεν το αναφέρω οι διαστάσεις είναι μανήσιες.
    Να αναφέρω οτι τα πολύ αξιόλογα εκτός δρόμου, στο δρόμο και ειδικότερα σε βρεγμένο θεωρούνται τρομαχτικά.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 14/04/2014 στις 21:42.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #8
    Το λάστιχο που ζητάς δεν πάρχει .

    2 ζευγάρια για να εισαι οκ παντου . Αν δεν θες να μπλέξεις με βαλε βγάλε .... 2 ζευγαρια ζαντ/χα .

    Αλλιώς όλα οσα σου είπαν παραπάνω .

  9. #9
    Mitas E10 που ειναι και φτηνα... Και δοκιμασμενα...;

  10. #10
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Michelin desert???
    Με δείκτη ταχύτητας Η αν θυμάμαι καλα. Αλλά για να λειτουργήσουν σωστά θέλουν στεφάνι πισω απο SE 950

  11. #11
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    +1

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Το λάστιχο που ζητάς δεν πάρχει .

    2 ζευγάρια για να εισαι οκ παντου . Αν δεν θες να μπλέξεις με βαλε βγάλε .... 2 ζευγαρια ζαντ/χα .

    Αλλιώς όλα οσα σου είπαν παραπάνω .
    ...
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Mitas E10 που ειναι και φτηνα... Και δοκιμασμενα...;
    Τα έχεις δοκιμάσει; ...ή καποιος άλλος από το φόρουμ; εντυπώσεις...;

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Τα έχεις δοκιμάσει; ...ή καποιος άλλος από το φόρουμ; εντυπώσεις...;
    Για τα 07 θα βρείτε εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2373139
    Για τα 10 στο advrider.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Για τα 07 θα βρείτε εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2373139
    Αγαπητέ MikeG έχω διαβάσει την πολύ αναλυτική αναφορά σου για τα Mitas E07, όπως και του road spirit για τα Heidenau K60...

    Με αφορμή το παρόν νήμα του ΗΛΙΑΣ7, θα θελα να ρωτήσω κατόχους κυρίως 950/990adv για τα συν και τα πλην των παραπάνω ελαστικών σε σχέση με τα "μανίσια" Pirelli MT90... Παρά το αιώνιο πρόβλημα των τελευταίων με το σκελετό του μπροστινού (αν σου κάτσει...), τα ΜΤ90 σχεδιάστηκαν για το LC8 και τα καταφέρνουν σε πολλούς τομείς, από ξύσιμο σε στροφιλίκι και 200ρες στην εθνικη μέχρι και "στεγνά" χώματα, με καλή χιλιομετρική απόδοση. Κάτι σαν τα Metzeler Sahara χρόνια τώρα για πιο ελαφριά μηχανάκια...

    Σαφώς θεωρώ την καλύτερη (αλλά ακριβότερη και πιο μπελαλίδική) λύση, αυτή του 2ου σετ καθαρά χωμάτινων (908RR, Karoo, οχι 50-50).
    Εννοείται οτι για το LC8, δεν συζυτάω καν για καθαρά ασφάλτινα ελαστικά όπως τα ContiAttack ή Dunlop TR91...

  15. #15
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Και γιατί εννοείται; εγώ θα δοκιμάσω ένα ασφάλτινο σετάκι Conti Trail Attack να δώ πόσο καλά μπορεί να κρατάει το μηχανάκι.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα για ktm smr 990
    από fournas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2012, 12:11
  2. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ
    από grenouig στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 01:31
  3. Βοήθεια για λάστιχα CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 19:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF