Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Βοήθεια!!!! με 950 SM

  1. #1

    Βοήθεια!!!! με 950 SM

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι χαρούμενος κάτοχος ενός KTM 950 SM. Πριν καμιά 15αριά μέρες το πήγα για service, για 3-4 μέρες όλα ο.κ, αλλά πολύ σκάσιμο στα κατεβάσματα, όχι δυνατό αλλά σαν μπουρμπουλήθρες, σαν να περνάει αέρας στο σύστημα (ελπίζω να καταλάβατε). Την 4η μέρα το ζεσταίνω πριν φύγω και μετά από 2 λεπτά σβήνει, το ξαναβάζω μπροστά, ξανά σβήνει και τρέχανε βενζίνες από τα καρμπιρατέρ, παίρνω τον μάστορα που είναι και φίλος και έρχεται από το σπίτι ανοίγει καρμπιρατέρ τσεκάρει και όλα ο.κ, μάλλον κόλλησε το φλοτέρ λέει. Μια βδομάδα μετά, εν κινήσει με το γκάζι ανοιχτό, σβήνει και όταν το ξανά έβαλα μπροστά δούλευε μόνο ο ένας κύλινδρος. Πάω συνεργείο και ξεκινάμε: πολλαπλασιαστής ο.κ, μπουζί ο.κ, καρμπιρατέρ ο.κ, την ώρα τον δοκιμών το μηχανάκι δούλευε χωρίς την τρόμπα βενζίνης με μπιτόνι σε ύψος, και δούλευε κανονικά οπότε λέμε τρόμπα, μετά από πολλές δοκιμές το κλείσαμε το θέμα, πήγα πήρα τρόμπα την βάλαμε πάνω και όλα καλά για κανένα μισάωρο που το οδήγησα, αλλά ακόμα με πολύ σκάσιμο. Το βράδυ φεύγοντας από την δουλεία το βάζω να ζεσταθεί και μετά από ένα λεπτό σβήνει, λέω τυχαίο, ξαναβάζω και όλα καλά, στο δρόμο τις επιστροφής εκτός από το πολύ σκάσιμο, και ανεξαρτήτως ταχύτητας, και με 50χλμ, και με 190χλμ το μηχανάκι κάνει σαν να θέλει να γονατίσει, όχι σε βαθμό που να με τρομάζει και όχι συνέχεια, (σε διαδρομή 8 χλμ το έκανε 4 φορές) αλλά το καταλαβαίνω και στη συμπεριφορά και στον ήχο. Τι να κοιτάξω; δεν την παλεύω να το ξαναπάω συνεργείο και μου έχουν σπάσει τα νεύρα 10 μέρες με την κατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Σημείωση: Με την αλλαγή της τρόμπας δουλεύουν και οι 2 κύλινδροι κανονικά.
    KTM 950SM

  2. #2
    Να υποθέσω πως έχεις τσεκάρει τα λαστιχένια μποτάκια των καρμπυρατέρ μήπως έχουν σκιστεί? Πριν από κανα μήνα μου έκανε κ εμένα κάτι παρόμοια και το ένα είχε ανοίξει τελείως, δεν φαινόταν όμως με τα καρμπ στη θέση τους. Άν σκάει συνέχεια από κάπου παίρνει αέρα + οτι δεν είναι λογικό να κάνει υπερχείλιση και να τρέχουν βενζίνες πάνω στο μοτέρ. Και εγώ 950 έχω και σε καταλαβαίνω, άσ'τους αυτούς με τα γιαπωνέζικα να λένε...

  3. #3
    Και εμένα εκεί πάει το μυαλό μου, μήπως από τα πολλά βάλε-βγάλε των τελευταίων ημερών δεν έχουν πατήσει καλά η κάποιο σκίστηκε, είναι το πρώτο που θα κοιτάξω όταν βγάλω ντεπόζιτο. Ευχαριστώ φίλε
    KTM 950SM

  4. #4
    σταματα να το ζεσταινεις

  5. #5
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikolas1709 Προβολή μηνύματος
    σταματα να το ζεσταινεις
    σωστο, αλλα οχι τερμα γκαζι απο τα πρωτα μετρα...

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Τα σωληνακια εξαερωσης των καρμπυρατερ τα τσεκαρες?
    Ειναι 2σε1 μεσα απο το σνορκελ και πανω στο φιλτροκουτι η εχουν αντικατασταθει με δυο που βγαινουν εξω απο το φιλτροκουτι απο κατω?
    Στην δευτερη περιπτωση, που καταληγουν?

    Βαλβιδες EPC μαμα, η εχουν αφαιρεθει?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Όλα είναι μαμά. Επισης δυσκολευεται πολυ να παρει μπροστα οταν ειναι κρυο, σαν να ειναι μπουκομενο η κατι τετοιο.

  8. #8
    Πήγαινε το μηχανάκι σε κάποιον άλλο , καλό μάστορα που να ξέρει από μεγάλα ΚΤΜ ... να στο ξανακάνει ξυράφι .

    Αυτα τα καρπμ και η τροφοδοσία όταν δουλεύουν όπως πρέπει , ξυρίζει . Όταν κάτι πειραχτεί ή δεν πάει καλά , γονατίζει το μηχανάκι αισθητά .

    ...Και ασε τους άλλους που έχουν για ψαλίδι ένα στρατζαριτό να λένε . Εσύ και το μοτόρι σου να ναι καλά .

  9. #9
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    ...Και ασε τους άλλους που έχουν για ψαλίδι ένα στρατζαριτό να λένε . Εσύ και το μοτόρι σου να ναι καλά .
    +990.....

    Τα KTM δεν ειχαν ποτε θεματα σοβαρα.. Κ αν εχουν, εχουν βρεθει οι λυσεις τους και μετα τερμα γκαζι!!

    Μην μασας αδερφε, το εργαλειο μαμαει!! Κανε οτι ειπε ο απο πανω και θα εισαι κομπλε...

    Οι υπολοιποι τζαπονοφιλοι συνεχιστε να τρωτε την καραμελιτσα σας...
    .............

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stoned28 Προβολή μηνύματος
    Όλα είναι μαμά. Επισης δυσκολευεται πολυ να παρει μπροστα οταν ειναι κρυο, σαν να ειναι μπουκομενο η κατι τετοιο.
    εχεις φιλτρο βενζινης?
    εχεις τσεκαρει τα air-jets κατω απο τις τρομπετες οτι ειναι καθαρα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Οχι δεν εχει φιλτρο . Ειναι τσεκαρισμενα και καθαρα

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Να τον ακούς τον DrBig,είναι γιατρός,ο καλύτερος μάστορας γιαυτές τις μηχανές είναι ο ιδιοκτήτης τους,όρεξη να έχεις,να πιάνουν τα χέρια σου και αρκετή μελέτη στο google,οι περισσότεροι μηχανικοί δεν νοιάζονται για την μοτοσυκλέτα σου ή εσένα αλλά για το πώς θα βγάλουν μεροκάματο και πότε θα τους επισκεφτείς ξανάελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stoned28 Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν θα μπω στην κουβέντα για τα ΚΤΜ σε σχέση με τις άλλες μάρκες, ο καθένας με την καύλα του. Δεν παρεξηγούμε φυσικά απλά εξηγώ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από papadon Προβολή μηνύματος
    Και εγώ 950 έχω και σε καταλαβαίνω, άσ'τους αυτούς με τα γιαπωνέζικα να λένε...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    ...Και ασε τους άλλους που έχουν για ψαλίδι ένα στρατζαριτό να λένε . Εσύ και το μοτόρι σου να ναι καλά .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chester24 Προβολή μηνύματος
    Οι υπολοιποι τζαπονοφιλοι συνεχιστε να τρωτε την καραμελιτσα σας...
    μόνοι σας τρώγεστε ρε, δεν έχει πει κανείς άλλος τίποτα...:rotflmao:

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arxagelos Προβολή μηνύματος
    μόνοι σας τρώγεστε ρε, δεν έχει πει κανείς άλλος τίποτα...:rotflmao:
    Υπήρχε μην το οποίο διαγράφτηκε .


    Ρε Μαλέα Μίλτο , πάρε κανα τηλ

  15. #15
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Μπαταριααααα μπαταρια μπαταρια δοκίμασε μια αλλη μου εκανε ακριβώς τα ίδια το 950

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια με τα φλας
    από pakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 10:56
  2. Βοηθεια με το τερας μου!!
    από jdoohan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 13:46
  3. Βοήθεια με κινητό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2005, 18:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF