Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 107

Θέμα: Πρωτη Μηχανη

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αν σε παρηγορει αυτο που θα πω, ουτε εγω (με bandit 650) ουτε πολυ καλος μου φιλος (με vstrom 2009) εχουμε βγει ποτε απο ιδιαιτερο και να λειπει το μηχανακι.

    Το θεμα κλοπης ειναι να μη στο βαλουν σημαδι και εχει συζητηθει εκτενεστατα σε αλλα θεματα.

    Αν σε ενδιαφερει παντως αυτος ο παραγοντας, να ξερεις οτι κλεβουν τα εμπορικα μηχανακια, δηλαδη αυτα που κινουνται ευκολα σαν μεταχειρισμενα. Αν αγορασεις πχ καποιο suzuki gladius εχεις πολυ χαμηλες πιθανοτητες να στο κλεψουν, και αντιστοιχα χαμηλες πιθανοτητες να το πουλησεις ευκολα.


    Αναμεσα σε v-strom και versys ειναι καθαρα θεμα γουστου.

    Προσωπικα βρισκω το versys κακασχημο εμπρος και γι αυτο δε θα το αγοραζα ποτε. Ειναι ομως πολυ αξιολογο και πολυ καλα στημενο, η πισω αναρτηση λειτουργει αριστα και δεδομενης της εμπειριας σου δε θα μπορεσεις ποτε να τερματισεις τα ορια της ωστε να σε αποτρεψει απο την αγορα της μηχανης.

    Το vstrom ειναι οτι πιο αξιοπιστο all round μηχανακι μπορεις να αγορασεις στα 650κυβικα. Εχει ψηλα τον πηχη σε θεμα αξιοπιστιας και οικονομιας χρησης και μπορει να κανει λιγο απ ολα. Το εχω οδηγησει και μου φανηκε πιο ευκολο απο το δικο μου που ειναι φαινομενικα πιο χαμηλο. Μη σε προβληματιζει το υψος του και ο ογκος του. Τα πλαστικα του ειναι που το φουσκωνουν τοσο.


    Βρες τα, δες τα απο κοντα, οδηγησε τα και αποφασισε.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  2. #77
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το Versys καίει εντός πόλης γύρω στο 5-5.5 με νορμάλ οδήγηση και γύρω στο 6-6.5 με λίγο πιο επιθετική οδήγηση ή αν βρεις πολύ κίνηση και είσαι μόνιμα καρφωμένος με 2α άντε 3η.
    Σε επαρχιακή διαδρομή πρός Εύβοια και Επίδαυρο είδα 3.8-4.2

    Είμαι 1.80 75κιλά και το βρίσκω κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου. Η θέση συνεπιβάτη μη σε απασχολεί που είναι πιο ψηλά. Ίσα ίσα που το απολαμβάνουν γιατί βλέπουν τα πάντα γύρω τους και απολαμβάνουν τη διαδρομή από το να έχεις μόνιμα ένα κράνος να σου πλακώνει το σβέρκο.

    Το βστρομ είναι λιγότερο μανιτζέβελο στη διήθηση στην πόλη και ειδικά στο κομμάτι που να θες να περάσεις ανάμεσα από σταματημένα αλλάζοντας λωρίδα γιατί πιο μπροστά κάποιος έχει κλείσει τη διήθηση και πρέπει να χωρέσεις με S.

    Από αξιοπιστία πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά με την κατάλληλη προσοχή 1-2 παιδικές ασθένειες ξεπερνιούνται εύκολα.

    Σε κατανάλωση το μοτέρ του βστρομ είναι κατά μισό λίτρο οικονομικότερο από το βερσυς.

  3. #78
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    Παιδια πηγα ενα v strom σε 4 μαστορες και οι 3 απο τους 4 δεν μου τα ειπαν καλα.Οποτε ψανχω για αλλο.
    ερωτηση:
    1.ποσο κανει ενα καλος αξιοπιστος συναγερμος με ειδοποιηση απο αποσταση για vstrom
    2.μηχανη του 08/2008 ποτε πρεπει να περασει κτεο και ποσο κοστιζει?

  4. #79
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    spy 5000m στα 120ευρώ από Ελλάδα και στα 80ευρώ από Ευρώπη σε online κατάστημα.

    2χρόνια αυτόν δουλεύω σε 2 διαφορετικές μηχανές. BMW F650GS, Versys650 και δουλεύει απροβλημάτιστα με την τηλεειδοποίηση.

  5. #80
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    αξιζει δηλαδη ε?γιατι ρωτησα μαστορα και μου λεει για σοβαρο συναγερμο θες 200ευρω.
    Αμα τον παρω απο ευρωπη δεν θα πρεπει να δωσω κανα ψιλο για εγκατασταση?

  6. #81
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    εξαρτάται τι θεωρεί ο καθένας σοβαρό.

    ο συγκεκριμένος πάντως θεωρείται ως η χρυσή τομή μεταξύ κόστους απόκτησης και χαρακτηριστικών. Κάνει πράγματα που κάνουν οι ''μαρκάτοι επώνυμοι'' ή αυτούς που οι αντιπρόσωποι χρεώνουν 200-500ευρώ μόνο και μόνο γιατί στο σακουλάκι γράφει genuine product.

    Το βασικότερο σε λειτουργία που έχει είναι η μονάδα μικροκυμάτων περιμετρικού που αποτρέπει κάποιον να κάτσει σε ακτίνα μικρότερη των 10εκατοστών πάνω από τη μηχανή. Δε χρειάζεται καν να την ακουμπήσει για να προειδοποιήσει μέσω της σειρήνας με σύντομο ήχο ή και στο τηλεχειριστήριο οτι ''ώπα φίλε απομακρύνσου, σε βλέπω οτι άραξες πολύ κοντά μου''. Αν μετά το σύντομο ήχο δεν απομακρυνθεί, τότε βαράει κανονικά σε πλήρη ένταση και διάρκεια.

    Και από Ελλάδα να τον πάρεις η εγκατάσταση δεν συμπεριλαμβάνεται. Αν θυμάμαι καλά το μαγαζί που τον φέρνει στην Αθήνα θέλει κάπου στα 20-30ευρώ εργατικά για να τον τοποθετήσει.
    Απλά αν δε σε νοιάζει στην τσέπη το έξτρα 50άρικο του Έλληνα εμπόρου έχεις το κεφάλι σου ήσυχο οτι έρχεται μαζί με εγγύηση να μην τρέχεις με ταχυδρομεία στο εξωτερικό.

  7. #82
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    ευχαριστω φιλε μου θα το εχω υπ οψιν.
    Για κτεο ξερει κανεις του 08/2008 ποτε πρεπει να περασουν και ποσο κοστιζει?

  8. #83
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Το Versys καίει εντός πόλης γύρω στο 5-5.5 με νορμάλ οδήγηση και γύρω στο 6-6.5 με λίγο πιο επιθετική οδήγηση ή αν βρεις πολύ κίνηση και είσαι μόνιμα καρφωμένος με 2α άντε 3η.
    Σε επαρχιακή διαδρομή πρός Εύβοια και Επίδαυρο είδα 3.8-4.2

    Είμαι 1.80 75κιλά και το βρίσκω κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου. Η θέση συνεπιβάτη μη σε απασχολεί που είναι πιο ψηλά. Ίσα ίσα που το απολαμβάνουν γιατί βλέπουν τα πάντα γύρω τους και απολαμβάνουν τη διαδρομή από το να έχεις μόνιμα ένα κράνος να σου πλακώνει το σβέρκο.

    Το βστρομ είναι λιγότερο μανιτζέβελο στη διήθηση στην πόλη και ειδικά στο κομμάτι που να θες να περάσεις ανάμεσα από σταματημένα αλλάζοντας λωρίδα γιατί πιο μπροστά κάποιος έχει κλείσει τη διήθηση και πρέπει να χωρέσεις με S.

    Από αξιοπιστία πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά με την κατάλληλη προσοχή 1-2 παιδικές ασθένειες ξεπερνιούνται εύκολα.

    Σε κατανάλωση το μοτέρ του βστρομ είναι κατά μισό λίτρο οικονομικότερο από το βερσυς.
    Εγώ που ειμαι ενα 175 73 κιλά λες να μου πέφτει ψηλό; Το versys με εμπνέει για πόλη πολύ περισσότερο και ίσως εμφανισιακά μου αρέσει και πιο πολύ, μάλλον γτ Streeτίζει

    Με το budget στα ~6500 τι να κοιτάξω από μεταχειρισμένα;(χρονολογία, πόσα χλμ κλπ) γιατί δεν έχω καθόλου ιδέα πως κινείται η αγορά..

    οφ τοπικ: το bmw 650gs είναι τελείως άλλη φάση; το απέκλισα γτ είναι μονοκύλινδρο κ το φοβήθηκα στα ταξίδια κλπ

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiligiorgis9 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω φιλε μου θα το εχω υπ οψιν.
    Για κτεο ξερει κανεις του 08/2008 ποτε πρεπει να περασουν και ποσο κοστιζει?
    κτεο περιπου 30€ , και για χρονολογια 2008 περνανε απο μαιο μεχρι αυγουστο
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #85
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    σιγουρα 30 φιλε γιατι ακουω κατι 60αρια?
    αμα το παω σε εναν μαστορα και μου πει ολα καλα υπαρχει περιπτωση να μην περασει κτεο?θα κοιταξουν και τα λαστιχα?

  11. #86
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Εγώ που ειμαι ενα 175 73 κιλά λες να μου πέφτει ψηλό; Το versys με εμπνέει για πόλη πολύ περισσότερο και ίσως εμφανισιακά μου αρέσει και πιο πολύ, μάλλον γτ Streeτίζει

    Με το budget στα ~6500 τι να κοιτάξω από μεταχειρισμένα;(χρονολογία, πόσα χλμ κλπ) γιατί δεν έχω καθόλου ιδέα πως κινείται η αγορά..

    οφ τοπικ: το bmw 650gs είναι τελείως άλλη φάση; το απέκλισα γτ είναι μονοκύλινδρο κ το φοβήθηκα στα ταξίδια κλπ
    Μην τρελαίνεσαι δεν είναι τόσο ψηλό. Υπάρχει και εύκολη παρέμβαση να κάνεις στη σέλα αλλά και κιτ χαμηλώματος 14εκατοστά που μπαίνει στην πίσω ανάρτηση με κόστος 120ευρώ.

    με 6500 παίρνεις κούτα. 7000 κάνει του 14 με ABS

    Γνώμη μου είναι να μην φτάσεις στο ταβάνι σου στα λεφτά αλλά να κρατήσεις καβάτζα για service, αναλώσιμα, και βενζίνες για την επόμενη χρονιά ωστέ να την απολαύσεις πιο άνετα. Οπότε γιατί να κοιτάξεις του 2012-2013 ενώ μπορείς να πάρεις του 2010 με το τελευταίο facelift που δεν έχει καμία απολύτως διαφορά.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4975465/
    Από μια γρήγορη αναζήτηση αυτό μου ακούγεται αληθινό στα χιλιόμετρα για τα χρονάκια του. Τα υπόλοιπα είναι ψιλοψευτιές.


    βρήκα και αυτό
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4320138/

  12. #87
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Είσαι ωραίος! Θενξ!!!

    Κούτα του 14 με ABS 7000? Είσαι σίγουρος; γτ εγώ νομίζω ότι έχει πανω από 8000??

    anyway! το gs δεν βλέπω να το συστήνεις :P

  13. #88
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!

    Η αλήθεια είναι ότι με καταλάβατε ότι είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και έχω μπερδευτεί! Θα προσπαθήσω να βρω για τεστ ride και να κρίνω..

    Το Versys μου αρεσει πααρα πολυ σαν σουλούπι μιας και είναι κ στα μέτρα μου και θεωρώ ότι μέσα στην πόλη θα με βολέψει καλύτερα. το μονο που επιμένω ότι με χαλάει είναι το πίσω αμορτισέρ (γτ είναι χαζό σκάλωμα αν επιτρέπεται και η θέση του συνοδυγού που είναι πιο ψηλά..


    Τέλος αυτό με την κλοπή με προβλημάτισε πολύ :/ βουτάνε τόσο εύκολα αυτά τα μεγάλα μηχανάκια; παίζει δλδ να βγω από το ιδιαίτερο κ να λείπει το μηχανάκι;;;
    Κανενα απο τα 2 δεν ειναι στη πραγματικοτητα τοσο ογκωδης οσο σου φαινοντε ειναι και θεμα συνηθειας.Ουτε πιστευω θα σε τρομαξουν ιδιαιτερα καθως εχουν γραμμικους κινητηρες.Οσον αφορα τον συνεπιβατη η αληθεια ειναι οτι στο καβασακι η θεση ειναι ποιο ψηλα και ταλαιπωρειτε περισσοτερο απο τον αερα , βεβαια αν ο συνεπιβατης ειναι μινιατουρα και οχι ψηλος (μια γενικολογια θα σου πω ψηλος = 1.70 και πανω) δεν θα εχει προβλημα .Και τα 2 καταπινουν χιλιομετρα ειναι βολικα στο φορτωμα και δεν εχουν ακουστει προβληματα. Καλος ορισες.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  14. #89
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παρε το καφασακι εχει και γαματο ηχο(αν αλλαξεις εξατμιση) και επιτελους αυτα τα βστρομ βαρεθηκα να τα βλεπω παντου ρπστμ!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #90
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    χμμμ έχεις δίκιο. οι τιμές για κάποιο λόγο ανέβηκαν. 7600 με ABS του 2014.

    Το GS είναι μονοκύλινδρο και δε συγκρίνεται με τα δικύλινδρα βστρομ και βερσυς.

    Στο ξαναλέω πάντως. Το Versys είναι μοντέλο με ίδιο σασι κινητήρα και χαρακτηριστικά από το 2007 που πρωτοβγήκε. Έγινε facelift σε φωτιστικά σώματα και πλαστικά και δεν άλλαξε τίποτε άλλο από τότε. Δεν υπάρχει λόγος να προτιμήσεις την πιο τελευταία χρονιά που θα σου ανεβάσει την τιμή αγοράς. Κοίτα πια εμφάνιση σου αρέσει το παλιό ή το καινούριο και απλά φρόντισε να είναι σωστά συντηρημένο

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF