Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 107

Θέμα: Πρωτη Μηχανη

  1. #91
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!

    Η αλήθεια είναι ότι με καταλάβατε ότι είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και έχω μπερδευτεί! Θα προσπαθήσω να βρω για τεστ ride και να κρίνω..

    Το Versys μου αρεσει πααρα πολυ σαν σουλούπι μιας και είναι κ στα μέτρα μου και θεωρώ ότι μέσα στην πόλη θα με βολέψει καλύτερα. το μονο που επιμένω ότι με χαλάει είναι το πίσω αμορτισέρ (γτ είναι χαζό σκάλωμα αν επιτρέπεται και η θέση του συνοδυγού που είναι πιο ψηλά..

    Από την άλλη το στρόμα μου εμπνεει πολύ καλύτερη εμπιστοσύνη στο ταξίδι(φόρτωμα, συνεπιβάτης, οφ ροαντ κλπ) απλά με φοβίζει ο ογκος του στην πόλη.

    Από κατανάλωση στην αστική χρήση ξέρετε που βρίσκονται;

    Επίσης στις επιδόσεις κινητήρα έχουν κάποια διαφορά; γιατί εμένα μου φαίνονται σχεδόν όμοια..

    Τέλος αυτό με την κλοπή με προβλημάτισε πολύ :/ βουτάνε τόσο εύκολα αυτά τα μεγάλα μηχανάκια; παίζει δλδ να βγω από το ιδιαίτερο κ να λείπει το μηχανάκι;;;
    το σκαλωμα ειναι ''χαζο'' γιατι μονο στο ματι σε επηρεαζει (αν σε επηρεαζει καπου). η λειτουργια του ειναι κανονικοτατη.

    η θεση του συνοδηγου πραγματι ειναι ψηλα και αυτο εχει τα καλα του (βλεπει ο συνοδηγος πανω απο το κρανος του οδηγου) και τα κακα του (τρωει αερα και μπορει να γινει κουραστικο)

    μπορει να φαινεται το στρομα πιο στιβαρο για φορτωμα και ταξιδι αλλα απο την αλλη δεν εχω ακουσει κανεναν με το καβασακι να παραπονιεται.

    απο καταναλωση καπου αναμεσα στα 5,5 με 7 ειναι και τα 2 αναλογα το ποσο ''βαρυ χερι'' εχεις και σε τι ειδους κινηση μπλεκεις.

    στις επιδοσεις καλα κανουν και σου φαινονται ομοια.

    τελος με την κλοπη...βουτανε τα παντα απο οπουδηποτε αν θελουνε. γι' αυτο με το μηχανακι μας προσπαθουμε να εχουμε ΠΑΝΤΑ οπτικη επαφη.

    καλη συνεχεια στην αναζητηση
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #92
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Όταν κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε 7-8 προάστια της αττικής πως ακριβώς θα έχεις οπτική επαφή με το μηχανάκι σου οεο;;; μήπως να πάρω κανένα παπί της κακίας ώρας

  3. #93
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Όταν κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε 7-8 προάστια της αττικής πως ακριβώς θα έχεις οπτική επαφή με το μηχανάκι σου οεο;;; μήπως να πάρω κανένα παπί της κακίας ώρας
    οχι.
    να παρεις φιλε μου ενα παπι της καλης ωρας (σοβαρα μιλαω).
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #94
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Όταν κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε 7-8 προάστια της αττικής πως ακριβώς θα έχεις οπτική επαφή με το μηχανάκι σου οεο;;; μήπως να πάρω κανένα παπί της κακίας ώρας
    θα βάλεις συναγερμό με τηλεειδοποίηση (spy 5000m)για να βαράει το χειριστήριο που θα χεις δίπλα σου στο μάθημα ακόμα και αν κάποιος την πλησιάσει ή κοντοσταθεί από πάνω της. Μην ανησυχείς για την απόσταση. Πιάνει σήμα από το δρόμο στον 5ο όροφο πολυκατοικίας ή σε καμιά 50αριά 70 μέτρα αν έχεις το μπρελόκ κοντά στο παράθυρο

  5. #95
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    θα βάλεις συναγερμό με τηλεειδοποίηση (spy 5000m)για να βαράει το χειριστήριο που θα χεις δίπλα σου στο μάθημα ακόμα και αν κάποιος την πλησιάσει ή κοντοσταθεί από πάνω της. Μην ανησυχείς για την απόσταση. Πιάνει σήμα από το δρόμο στον 5ο όροφο πολυκατοικίας ή σε καμιά 50αριά 70 μέτρα αν έχεις το μπρελόκ κοντά στο παράθυρο
    Αυτό θα κάνω μάλλον! Ελπίζω να μην κοστίζει μια περιουσία..

    Για το παπί πλάκα έκανα θέλω τα σ-κ να κάνω τις εξορμήσεις και τα ταξίδια μου! Αν ήμουν για πόλη θα το σκεφτόμουνα για παπί αν κ πάλι μάλλον κανένα μικρό χτ θα έπαιρνα.. Δεν τα συμπαθώ καθόλου τα παπιά από άποψη οδήγησης ασφάλειας κλπ δεν με εμπνέουν καθόλου (θυμάμαι την μετάβαση από το παπί στο Fazer στα μαθήματα) από οικονομικής άποψης πάω πάσο εννοείται!

    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια!

  6. #96
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα κάνω μάλλον! Ελπίζω να μην κοστίζει μια περιουσία..

    Για το παπί πλάκα έκανα θέλω τα σ-κ να κάνω τις εξορμήσεις και τα ταξίδια μου! Αν ήμουν για πόλη θα το σκεφτόμουνα για παπί αν κ πάλι μάλλον κανένα μικρό χτ θα έπαιρνα.. Δεν τα συμπαθώ καθόλου τα παπιά από άποψη οδήγησης ασφάλειας κλπ δεν με εμπνέουν καθόλου (θυμάμαι την μετάβαση από το παπί στο Fazer στα μαθήματα) από οικονομικής άποψης πάω πάσο εννοείται!

    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια!
    πασο λοιπον. καλη αγορα και καλους δρομους φιλε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Όταν κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε 7-8 προάστια της αττικής πως ακριβώς θα έχεις οπτική επαφή με το μηχανάκι σου οεο;;; μήπως να πάρω κανένα παπί της κακίας ώρας
    επειδη κανω το ιδιο πραγμα, πηρα μηχανη με abs. Παπακι για κανενα λογο οταν μπορεις να πληρωσεις μηχανη με abs. Δε συγκρινεται η ενεργητικη και η παθητικη ασφαλεια. Οταν θα πιασει βροχη το abs ειναι σωτηριο. Δε θες να δοκιμασεις να φρεναρεις με παπακι σε βρεγμενο σαπουνοδρομο. Σε μηχανη με abs μπορεις. Και επειδη στο ιδιαιτερο πας με μηχανη ειτε εχει καλο καιρο ειτε βρεχει σκεψου 2 φορες το abs. Εμενα με εχει σωσει 2-3 φορες σε στεγνο και σε βροχη , αρα τα 500€ παραπνω που εδωσα για εκδοση με abs βγηκαν και με το παραπανω.


    για το θεμα της ασφαλειας κλοπης βαλε συναγερμο με τηλεειδοποιηση , οποτε αν κανεις μαθημα σε καποιο σπιτι και δεν εχεις οπτικη επαφη με το μηχανακι θα ακουσεις ειτε τον συναγερμο απ εξω, ειτε το αλαρμ απο το τηλεκοντρολ του συναγερμου.
    ασφαλεια κλοπης ειναι ακομα καλυτερη λυση, και συνδυαστικα συναγερμος και ασφαλεια κλοπης ακομα καλυτερα.

    ΥΓ μια φορα πηγα σε ιδιαιτερο, εκανα το μαθημα και ειχα αφησει τα κλειδια πανω στη μηχανη 2 ωρες...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #98
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    ποπο! ήσουν τυχερός δεν το συζητώ!

    Το είπα κ πιο πάνω φυσικά και έκανα χαβαλέ για το παπί! Από την στιγμή που θα κινούμε παντώς καιρού με μηχανή θα πάρω εργαλείο! Το ABS το θέλω σίγουρα διότι εκτός από αυτά που λές είμαι και άπειρος οδηγός και σίγουρα θα μου χρειαστεί!

    Τι οδηγείς εσύ αν επιτρέπεται; μιας και είμαστε "συνάδελφοι" ας ακούσω με τι βολεύεσαι εσύ.

  9. #99
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    Παιδια πηγα ειδα χθες ενα strom ολα καλα,σημερα το πηγα μάστορα και μου ειπε οτι ειναι ελάχιστα στραβό το τιμόνι ή η ρόδα δεν κατάλαβα και καλα και μου ειπε λογικα θελει ρουλεμαν κανα κατοσταρικο.ρωτησε το παιδί που την δίνει αν του εχει πεσει.2 φορες απο σταντ ειπε αυτος.η μηχανη ηταν πολυ καλη.το θεμα ειναι οτι ο μάστορας ειπε οτι υπαρχει ελάχιστη πιθανότητα να φταίει το πλαισιο για το οτι δεν ειναι 100% ίσιο όπου και εκει θα γράψει παραπανω.μου ειπε να πω στο παλικάρι να νου το ρίξει κανα κατοσταρικο αλλα ο πωλητής δεν το ρίχνει.
    Το θεμα ειναι ποσο ψειρας πρεπει να ειμαι όσον αφορα μεταχειρισμένη μηχανη .αυτο το προβλήματα κι που μου είπαν ειναι οντως προβληματακι;

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    ποπο! ήσουν τυχερός δεν το συζητώ!

    Το είπα κ πιο πάνω φυσικά και έκανα χαβαλέ για το παπί! Από την στιγμή που θα κινούμε παντώς καιρού με μηχανή θα πάρω εργαλείο! Το ABS το θέλω σίγουρα διότι εκτός από αυτά που λές είμαι και άπειρος οδηγός και σίγουρα θα μου χρειαστεί!

    Τι οδηγείς εσύ αν επιτρέπεται; μιας και είμαστε "συνάδελφοι" ας ακούσω με τι βολεύεσαι εσύ.
    ξεκινησα με ενα cb400 το οποιο κρατησα μολις 4 μηνες.

    Επομενη μηχανη ηταν ενα bandit 650 abs και την αγορασα χειμωνα του 2010. Αναφερω επιτηδες τη χρονολογια γιατι τοτε οι μηχανες με abs ηταν μονο μεσσαιου κυβισμου, και το bandit ηταν το μοναδικο αξιοπρεπες στα χρηματα που μπορουσα να διαθεσω (4000€). Abs ηταν και το hornet αλλα ηταν γυμνο και δε μου αρεσε τοσο. Ειναι ομως πολυ καλυτερα στημενο το Hornet και πιο ελαφρυ. Κοιτουσα και το er-6 που εβγαινε με abs αλλα με ξενερωνε ο ηχος του. Το er-6f με τα διπλα φαναρια μπροστα ηταν πανακριβο και ανυπαρκτο σα μεταχειρισμενο. Το fazer ηταν επισης πολυ ακριβο και το θεωρουσα πολυφορεμενο. Ηταν και ειναι πολυ καλο και ολοκκληρωμενο ομως.

    Γενικα η συναρτηση μου ειχε πρωτο παραγοντα τα χρηματα, μετα τον παραγοντα διασκεδαση και τελςο αλλα οχι αμελητεα ηταν η ομορφια και αν μου καθεται στο ματι. Δεδομενο θεωρω πως εφοσον το ηθελα για εργαλειο δουλειας θα ηταν αξιοπιστο αρα δεν κοιταξα κανενα ευρωπαικο, κι ας μου αρεσουν πολλα.

    Το bandit για 1ο μηχανακι δεν κανει κατα τη γνωμη μου. Πολυ βαρυ. Εγω το παλεψα ομως εχοντας μικρη εμπειρια απο το πρωτο μου 400αρι. Οσο κι αν ακουγεται χαζο ομως το βρισκω πολυ διασκεδαστικο μηχανακι. Εχει πολλη ροπη χαμηλα , και σε σαπουνοδρομους μετατρεπομαι σε 16χρονο καγκουρα. Μου αρκει για τη διασκεδαση μου. Ιδανικα ηθελα ενα hornet με abs που δε θα ηταν αθλιο εμφανισιακα , γιατι ειναι πολυ καλυτερο πακετο και θα διασκεδαζα επισης.

    Versys και v-strom δεν κοιταξα ποτε μου. Αν και τα on off ειναι καλυτερη επιλογη για πολη, εμενα με ξενερωνουν. Vstrom εχω οδηγησει και ειναι πολυ καλο μηχανακι αλλα δε με φτιαχνει καθολου αυτο το μηχανακι. Ειμαι πιο καγκουρας τι να κανουμε. Οποτε μην παιρνεις παραδειγμα εμενα...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #101
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    Παιδια για μεταβίβαση μονο στο υπουργειο μεταφορών και πρωινές ωρες;σαββατο πρωι ή καθημερινές απογευματα ειναι κλειστό;

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiligiorgis9 Προβολή μηνύματος
    Παιδια για μεταβίβαση μονο στο υπουργειο μεταφορών και πρωινές ωρες;σαββατο πρωι ή καθημερινές απογευματα ειναι κλειστό;
    και στο ΚΕΠ του δήμου που μένεις μπορείς να κάνεις την μεταβίβαση
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  13. #103
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    Εχει αλλάξει φιλε και ειναι μονο στο υπουργειο

  14. #104
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2014
    Μηνύματα
    1
    Καλη σας ημερα


    Θα ηθελα πολύ την βοηθεια σας.

    Σκοπευω να αγορασω μηχανη και είμαι διχασμένος.

    Θα σας παρουσιασω τα θελω μου και θα ηθελα την βοηθεια σας και να μου προτινεται τι να αγορασω.

    Πρωτα από όλα θα προβω σε αγορα μεταχειρισμενη μηχανης.

    Μιας μηχανης από την οποια περιμενω πρωτα να είναι ανετη στην οδηγηση αλλα και για τον συνεπιβατη μου.

    Θα ηθελα να μπορω να παω καποια ταξίδια με αυτην γιαυτο με νοιαζει να είναι ανετη και για τον συνεπιβατη.

    Δευτερον οσον το δυνατον πιο ευκολη στην οδηγηση μεσα στην πολη.

    Τιμη δεν εχω αποφασισει ακομα εάν και ξερω ότι είναι συναντικο απλατο αφηνω τελευταιο γιατι θελω να βρω αυτό που θα μου ταιριαζει και μπορω να δωσω κατι παραπανω.


    Σας ευχαριστω πολύ και αναμενω απαντηση σας.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος34 Προβολή μηνύματος
    Καλη σας ημερα


    Θα ηθελα πολύ την βοηθεια σας.

    Σκοπευω να αγορασω μηχανη και είμαι διχασμένος.

    Θα σας παρουσιασω τα θελω μου και θα ηθελα την βοηθεια σας και να μου προτινεται τι να αγορασω.

    Πρωτα από όλα θα προβω σε αγορα μεταχειρισμενη μηχανης.

    Μιας μηχανης από την οποια περιμενω πρωτα να είναι ανετη στην οδηγηση αλλα και για τον συνεπιβατη μου.

    Θα ηθελα να μπορω να παω καποια ταξίδια με αυτην γιαυτο με νοιαζει να είναι ανετη και για τον συνεπιβατη.

    Δευτερον οσον το δυνατον πιο ευκολη στην οδηγηση μεσα στην πολη.

    Τιμη δεν εχω αποφασισει ακομα εάν και ξερω ότι είναι συναντικο απλατο αφηνω τελευταιο γιατι θελω να βρω αυτό που θα μου ταιριαζει και μπορω να δωσω κατι παραπανω.


    Σας ευχαριστω πολύ και αναμενω απαντηση σας.
    Μην κάνεις hijacking σε όποιο σχετικό θέμα διαβάζεις...

    Καλώς ήλθες.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF