Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Νεος .. Ζ ορ νοτ του Ζ??

  1. #16
    Άποψή μου πάντα... καλά κάνεις και θές το καλύτερο για το κεφάλι σου(οι περισσότεροι εδώ έχουμε κράνη αυτής της κατηγορίας) αλλά ψάξε λίγο εδώ μέσα και θα βρείς άκρες(μαγαζιά) να πάρεις αυτό που θές με λιγότερα λεφτά και θα σου μείνουν να πάρεις δικό σου μπουφάν και γάντια.Αν δεν έχεις πρόβλημα για την συντήριση και τα πάγια της μηχανής τότε με το καλό να την πάρεις και να την χαρείς.
    Και μιάς και έχω οδηγήσει και το 750 και το 1000 να σου πώ ότι το 750 οδηγιέται πολύ έυκολα από κάποιον αρχάριο.Το 1000 έχει κάποιες παραξενιές όσον αφορά τις στροφές λόγω 190 πίσω ελαστικού και δεν κόβει το τιμόνι του τόσο όσο του 750 οπότε χάνεις πολύ σε ευελιξία μέσα στην πόλη.

  2. #17
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    περιεργο αυτο που λες drspeed οτι δε κοβει το τιμονι τοσο οσο...εχω κανει απειρα χιλιομετρα και με το 750 που ειχα και με το 1000ρι και δεν το παρατηρησα.Εκτος αυτου μενει σε επαρχια και οχι στην Αθηνα.Αλλα ακομα και ετσι κανενα στριτ δε κοβει το τιμονι του οσο ενα παπι η ενα ον οφ ας πουμε.Θεωρω οτι το τελευταιο που θα τον ενοιαζε ειναι αυτο , πιο πολυ το γκαζι ειναι το θεμα σε εναν αρχαριο.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #18
    Ναι μανίτσαμ', το γκάζι είναι πολύ για αρχάριο, τα φρένα μετριότατα σε αίσθηση και απλώς επαρκή σε αποτελεσματικότητα, η ανάρτηση έτςκιέτς, το στήσιμο είναι για επίθεση και τίποτα άλλο... Το Ζ έχει "φιλική" απόδοση κινητήρα και εκεί τελειώνει το φιλικό του. Αυτό που έχω στο γκαράζ, το πήρε το παλικάρι για πρώτο του. Και τον έστειλε αδιάβαστο με ένα χέρι ανάπηρο. Θα μου πεις σώνει και καλά φταίει το μηχανάκι; Όχι, αλλά δεν είναι "εύκολο" το 750. Ούτε κατάλληλο για πρώτο. Γνώμη μου απλά... Ότι και να πάρεις, καλόβολτο και πάντα όρθιος.

  4. #19
    Το θέμα των αρχαρίων είναι ότι δεν ξέρουν να διαχειριστούν τόσο γκάζι.Και από το παπί ή το 250 να πάς στα 1000 με 150 άλογα είναι ένα θέμα.Όχι ότι τα 115 του 750 είναι λίγα αλλά με λίγη τύχη κουμαντάρονται.Στο 1000 η τύχη του αρχάριου τελειώνει με το κούμπωμα της 1ης.
    Το Ζ 750 (αφού αυτό γουστάρει) με λίγη προσοχή είναι υπέρ αρκετό.

  5. #20
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    τα πόσα του εφτάμιση;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #21
    λέμε τώρα... Έτσι έλεγε όταν βγήκε...

  7. #22
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    τα πόσα του εφτάμιση;
    γιατι ρε κουλαδακι? το δικο μου δυναμομετρηση εδειξε ολοστρογγυλα 100 και μαμα λεμε

    βαλε και αλλα 50 τα παγκοσμια χερια μου
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2014
    Μηνύματα
    8
    Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.. είναι η επιβεβαίωση... Του οτι καλά κάνω και "φοβάμαι"¨απο πολλές απόψεις το 1000. δεν μου χρειάζεται.

    Όσο για το κράνος.. Δεν εχω βρει κάποιο συγκεκριμένο που να κοστίζει 500 ευρώ. Απλώς 2 φίλοι που είχαν μηχανές,μου είπαν απλώς οτι ενα καλό κράνος για μηχανή,το πληρώνεις, 500 ευρώ περίπου λοιπόν,υπολογίζω εγώ.
    Όσο για το γκάζι του 750, σαφώς και δεν μπορώ να πω πολλά,μιας και δεν εχω προσωπική εμπειρία.. Αλλά ξέρω πως όσο γλυκό κι αν είναι το κάθε γκάζι, θα χρησιμοποιήσω τον χρόνο μου με ηρεμία,να απολαύσω τις βόλτες μου.. Και με τον καιρό θα το μάθω..
    Προσέχω για να έχω γενικώς, οπότε δεν φοβάμαι εμένα ή το μηχανάκι, παρά μόνο τους τριγύρω οδηγούς..

    EVI: ευχαριστώ.. Αλλα έχω κολλήσει με το Ζ... !

    Όσο για τα μοντέλα.. και τις διαφορές τους.. Μπορείτε να αναλύσετε λίγο περισσότερο;
    Είναι "μάταιο" να ψάχνω για 07-08-09 μοντέλο, 4-5 χιλιάρικα.. ;
    Ενώ ίσως μπορώ να βρώ κάποιο στην μισή τιμή;

    Ξέρω πως ειναι το πρώτο μου μηχανάκι.. Απλώς.. Δεν θα ήθελα να πάρω κάποιο "χρέπι" σώνει και καλά επειδή είναι πρώτο.. και μετά να αγοράσω ενα πιο εξελιγμένο και καινούριο και .. και..

    Θα ήθελα να πάρω ένα "σωστό" μηχανάκι, σε πολύ καλή κατάσταση, να μάθω σε αυτό.. Να το σεβαστώ και να με σεβαστεί! Και αν με το καλό τα πηγαίνουμε καλά οι δυο μας.. να μην χρειαστεί να ψάξω κάτι άλλο σύντομα!!

    Έτσι σκέφτομαι τώρα, εσείς που έχετε περάσει απο αυτή την φάση.. παρακαλώ τα φώτα σας!

  9. #24
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    12 ποστ και κανεις δε του ειπε να παρει χορνετ.ΤΑ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ που λεει και ο αρχαιος...που παει αυτο το φορουμ?χαχαχαχ
    καλως ορισες Nick , η υπομονη ειναι αρετη.Οταν θα εισαι ετοιμος ξεκινα το υπεροχο ταξιδι στους 2 τροχους.
    διατίθεται hornet σε καλή τιμή, με έμφαση στις δολοφονίες ΑΤΙΑ
    χτες πρέπει να καθάρισα κάνα τριχίλιαρο μυγάκια, αφού το βράδυ που γύρναγα από ΠΕΟΑΚ δεν έβλεπα την τύφλα μου
    επί του θέματος, απορώ ρε παιδιά πως θεωρείτε τόσο λογικό να πάρει κάποιος 4Κ 750 cc για (ουσιαστικά) πρώτο μηχανάκι...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #25
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    διατίθεται hornet σε καλή τιμή, με έμφαση στις δολοφονίες ΑΤΙΑ
    χτες πρέπει να καθάρισα κάνα τριχίλιαρο μυγάκια, αφού το βράδυ που γύρναγα από ΠΕΟΑΚ δεν έβλεπα την τύφλα μου
    επί του θέματος, απορώ ρε παιδιά πως θεωρείτε τόσο λογικό να πάρει κάποιος 4Κ 750 cc για (ουσιαστικά) πρώτο μηχανάκι...
    Εσυ δηλ διαβαζοντας το θεμα του παιδιου καταλαβες, πως αμα του πουμε να παει να παρει ενα μικροτερο θα μας ακουσει. Χαχαχα δεν νομιζω.... ασε το παιδι να παρει ο,τι γουσταρει. Αν εχει η οχι το μυαλο, μονο αυτος το ξερει.

  11. #26
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Κατοχος του 1000 gen 2 για 5.5 χρονια.
    το καλυτερο μηχανακι που ειχα ποτε. Πολυ καλο στησιμο, πολυ καλα φρενα, αρκετα καλες αναρτησεις, παραπανω γκαζι απο οτι χρειαζεσαι κοκ. ΑΛΛΑ βαρυ, ακριβο, και δεν συγχωρει. Θελει καλους δρομους και μια A εμπειρια. Δε νομιζω οτι απο παπακι και καποιες βολτες με αλλα μηχανακια μπορεις να διαχειριστεις το βαρος του. Πριν το παρω ειχα το R6 για σχεδον 2 χρονια και οταν καβαλησα το Ζ για πρωτη φορα με δυσκολεψε και παραλιγο να το ριξω και κανα δυο φορες. Απο οτι καταλαβες οσο και να το θελω δε μπορω να στο προτεινω. Αν θες κοιτα και το MT-7 της yamaha (5500€ Καινουριο), που νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για αυτο που ζητας και ειναι και στο ιδιο στιλ αλλα πολυ πιο φιλικο για τον επιβατη. Για το750 δυστυχως δε μπορω να πω κατι γιατι δε το ξερω αλλα δε νομιζω να διαφερει και πολυ.

  12. #27
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    γιατι ρε κουλαδακι? το δικο μου δυναμομετρηση εδειξε ολοστρογγυλα 100 και μαμα λεμε

    βαλε και αλλα 50 τα παγκοσμια χερια μου
    Καλά και μένα σίγουρα παραπάνω πρέπει να κατεβάζει.
    Απλά προβληματίζομαι γιατί καμια φορά που είμαι με 275 με καμια 45αριά μοίρες κλίσης μου κάνει κάτι μυστήρια και δε μπορώ να κουμπωσω εύκολα την πέμπτη.
    Λες να θέλω ρύθμιση στο μείγμα;

    Όσογια σένα νέο,πράγματα για εξοπλισμό μπορείς να βρεις και με λιγότερα φράγκα χωρίς έκπτωση στην ασφάλεια.
    Τα Ζ τώρα ανεξαρτήτως χρονολογίας,δεν έχουν δείξει πως βγάζουν σοβαρές βλάβες κι έχουν μοτερ ασπαστα.όταν με το καλό μαζευτεις οικονομικά πάρε οποιο εφταμιση σου γυαλίζει(κατόπιν ελεγχου πάντα).
    Τα γκαζια του αν δεν είσαι καγκουρό είναι διαχειρισιμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2014
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Καλά και μένα σίγουρα παραπάνω πρέπει να κατεβάζει.
    Απλά προβληματίζομαι γιατί καμια φορά που είμαι με 275 με καμια 45αριά μοίρες κλίσης μου κάνει κάτι μυστήρια και δε μπορώ να κουμπωσω εύκολα την πέμπτη.
    Λες να θέλω ρύθμιση στο μείγμα;

    Όσογια σένα νέο,πράγματα για εξοπλισμό μπορείς να βρεις και με λιγότερα φράγκα χωρίς έκπτωση στην ασφάλεια.
    Τα Ζ τώρα ανεξαρτήτως χρονολογίας,δεν έχουν δείξει πως βγάζουν σοβαρές βλάβες κι έχουν μοτερ ασπαστα.όταν με το καλό μαζευτεις οικονομικά πάρε οποιο εφταμιση σου γυαλίζει(κατόπιν ελεγχου πάντα).
    Τα γκαζια του αν δεν είσαι καγκουρό είναι διαχειρισιμα.
    Μηπως τα πιο καινουρια μοντελα ειναι καλυτερα για εναν νεο οδηγο; abs κλπ; Απο αυτη την αποψη το σκεφτομουν! Εχω ακουσει πως και τα πιο παλια μοντελα δεν εχουν προβληματα.. Φυσικα και τα 05-06 μου αρεσουν παρα πολυ!! Και φυσικα θα με βολευε να κανω αγορα με 2-2.5 χιλιαρικα..
    Απλως νομιζα πως καλυτερα να κρατηθω και να αγορασω κατι πιο καινουριο..

    P.S ξερετε κατι για το σασμαν μεχρι και 06; Ισχυει καποιο θεμα οτι ηταν πιο σκληρο το σασμαν ή καποιο αλλο προβλημα; Ή απλως ραδιο αρβυλα ;

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    ότι σου κάνει περισσότερο κλικ. αν αυτο το κλικ μπορεί να συνδυαστεί και με μικρότερο βαβά στην τσέπη, ε τι άλλο να ζητησεις;
    Και σου ξαναλέω,καλύτερα να κανεις υπομονή να έχεις το παστό στο χέρι και να βρεις ένα ιδιώτη,να πατε να το δει ένας σωστός μηχανικος και αν δωσει οκ να γινεις ευτυχης κάτοχος, απο το να ψάξεις απο έμπορο και με δόσεις κλπ.
    Πριν όλα αυτά όμως,σιγουρεψε το δίπλωμα,κι όταν λέω σιγούρεψε εννοώ να το έχεις στην τσέπη όταν πας με το καλό για αγορά.
    οι καιροι είναι πολύ άγριοι πλέον,επαρχία ξεεπαρχία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2014
    Μηνύματα
    8
    Σας ευχαριστω και για τις γρηγορες απαντησεις και για τον χρονο σας αρχικα..

    Ξεκαθαριζω,πως το διπλωμα θα το εχω στην τσεπη μου οσο πιο γρηγορα γινεται,και μετα θα κανω οποιαδηποτε κινηση..
    Και ξερω οτι εχετε δικιο,να εχω τα χρηματα στο χερι και να βρω απο ιδιωτη.. Ειναι αλλιως ετσι και το αντιλαμβανομαι...

    Κατι αλλο ... Ποσο οριο να βαλω σε χιλιομετρα;
    Δλδ.. Σιγουρα δν μπορω να βρω 6αρι μοντελο με 10.000 χλμ!
    Ομως.. Μεχρι ποσα λετε εσεις ;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Screamer Disc Alarm Lock ....Μπουρδίτσα ορ νοτ ?
    από Isi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2012, 15:38
  2. Νέος και ωραίος - Το Quiz του αιώνα
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:21
  3. Δεν βάζεις κράνος και ζώνη;... δώσε το 1/3 του μισθού σου...νεός ΚΟΚ
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 180
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 01:19
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2005, 20:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF