Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Πέταξε το παραφλού - honda sh150i

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17

    Πέταξε το παραφλού - honda sh150i

    Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα honda sh150i 2008 το οποίο έχανε λίγο λάδι από μια τρυπίτσα που έχει η τρόμπα νερού στο κάτω μέρος της. Σήμερα λοιπόν το πήρα από το συνεργείο(μου το είχαν συστήσει το μαγαζί από το οποίο το αγόρασα) έπειτα από την αλλαγή της τρόμπας και μόλις έφτασα σπίτι πήρα την μεγαλύτερη απογοήτευση της ζωής μου. Το έβαλα στο σταντ και το άφησα στο ρελαντί για να δω αν θα ανάψει το βεντιλατερ και ότι όλα δουλεύουν κομπλέ. Το μηχανάκι λοιπόν άρχισε να ξερνάει το παραφλού που είχε, μετά από λίγο άναψε το βεντιλατέρ και μετά από 1.5 λεπτό το μηχανάκι έσβησε. Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το βάλω μπροστά και το πήγα σε ένα συνεργείο δίπλα από το σπίτι μου. Για να μην πολυλογώ το μηχανάκι έσβησε διότι έμεινε από μπαταρία(η μπαταρία είναι το πού 20 ημερών καινούρια). Την μέτρησε και είδε ότι με αναμμένο το μηχανάκι και με γκάζι έδινε το πολύ 10v. Τι φταίει που δεν φορτίζει η μπαταρία και γιατί μου πέταξε το παραφλού(σχεδόν όλο)??

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvatos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα honda sh150i 2008 το οποίο έχανε λίγο λάδι από μια τρυπίτσα που έχει η τρόμπα νερού στο κάτω μέρος της. Σήμερα λοιπόν το πήρα από το συνεργείο(μου το είχαν συστήσει το μαγαζί από το οποίο το αγόρασα) έπειτα από την αλλαγή της τρόμπας και μόλις έφτασα σπίτι πήρα την μεγαλύτερη απογοήτευση της ζωής μου. Το έβαλα στο σταντ και το άφησα στο ρελαντί για να δω αν θα ανάψει το βεντιλατερ και ότι όλα δουλεύουν κομπλέ. Το μηχανάκι λοιπόν άρχισε να ξερνάει το παραφλού που είχε, μετά από λίγο άναψε το βεντιλατέρ και μετά από 1.5 λεπτό το μηχανάκι έσβησε. Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το βάλω μπροστά και το πήγα σε ένα συνεργείο δίπλα από το σπίτι μου. Για να μην πολυλογώ το μηχανάκι έσβησε διότι έμεινε από μπαταρία(η μπαταρία είναι το πού 20 ημερών καινούρια). Την μέτρησε και είδε ότι με αναμμένο το μηχανάκι και με γκάζι έδινε το πολύ 10v. Τι φταίει που δεν φορτίζει η μπαταρία και γιατί μου πέταξε το παραφλού(σχεδόν όλο)??

    η ένδειξη των 10 volt σημαίνει ότι είτε ο ανορθωτής δεν λειτουργεί , είτε τα πηνία δεν παρέχουν ρεύμα , είτε κάποια φίσα στην ένωση πηνίων - ανορθωτή έχει ξεκουμπώσει - καεί

    για το αντιψυκτικό που χάνεται πρέπει να πας πίσω στο συνεργείο που σου έφτιαξαν την αντλία νερού και να απαιτήσεις να λυθεί το πρόβλημα ... μπορεί να μην έκαναν εξαέρωση , μπορεί να μην έχουν βιδώσει τους κολιέδες στους σωλήνες νερού με αποτέλεσμα να παίρνει αέρα και να βράζει ... όπως και να έχει πρέπει να στο διορθώσουν

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17
    Έχω διαβάσει διάφορα για το ότι μπορεί να κάηκε και το μοτέρ άμα ανέβασε πολύ θερμοκρασία και πέταξε το παραφλού και έχω αγχωθεί. Το πήγα για την τρόμπα νερού 2 φορές. Μου βάζουνε καινούρια και την επόμενη μέρα που το κοιτάω... έχανε πάλι λάδι. Του το ξαναπήγα την Δευτέρα και το πήρα σήμερα και έγινε όλο αυτό. Δηλαδή τι να πω... πόσο γκαντεμιά. Τα πηνία στο sh γνωρίζετε που είναι? Είναι στο καπάκι που βρίσκεται και η τρόμπα νερού?

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvatos Προβολή μηνύματος
    Έχω διαβάσει διάφορα για το ότι μπορεί να κάηκε και το μοτέρ άμα ανέβασε πολύ θερμοκρασία και πέταξε το παραφλού και έχω αγχωθεί. Το πήγα για την τρόμπα νερού 2 φορές. Μου βάζουνε καινούρια και την επόμενη μέρα που το κοιτάω... έχανε πάλι λάδι. Του το ξαναπήγα την Δευτέρα και το πήρα σήμερα και έγινε όλο αυτό. Δηλαδή τι να πω... πόσο γκαντεμιά. Τα πηνία στο sh γνωρίζετε που είναι? Είναι στο καπάκι που βρίσκεται και η τρόμπα νερού?
    Για να ξερναει παραφλου συνέχεια μιλαμε για καμμένη φλάτζα καυσεως , αλλά φαντάζομαι ότι δεν παίζει τόσο γκαντεμιά - μάλλον έχουν κανει πατατα με την αντλία νερού


    Τα πηνία είναι στην δεξιά πλευρά και βγαίνει μια φίσα που ανεβαίνει προς τα πάνω και κουμπώνει σε γραμμή στον ανορθωτή . υπάρχει περίπτωση να έχουν ξεχάσει να την κουμπώσουν

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17
    Βασικά παραφλού μόνο σήμερα έβγαλε. Από την τρόμπα νερού έχανε λίγο λάδι από μια τρυπίτσα που έχει. Το παραφλού το έβγαζε από μπροστά στο ψυγείο του

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17
    Έχει κάποιος ιδέα για το κόστος περίπου για την αλλαγή πηνίων, ανορθωτή και για την φλάντζα? Ρωτάω για να γνωρίζω πάνω κάτω τι τιμές παίζουν έτσι ώστε μη την πατήσω και σε αυτό

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvatos Προβολή μηνύματος
    Έχει κάποιος ιδέα για το κόστος περίπου για την αλλαγή πηνίων, ανορθωτή και για την φλάντζα? Ρωτάω για να γνωρίζω πάνω κάτω τι τιμές παίζουν έτσι ώστε μη την πατήσω και σε αυτό
    εντόπισε πρώτα τη βλάβη και μετά κάνεις έλεγχο για τιμές ...

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvatos Προβολή μηνύματος
    Βασικά παραφλού μόνο σήμερα έβγαλε. Από την τρόμπα νερού έχανε λίγο λάδι από μια τρυπίτσα που έχει. Το παραφλού το έβγαζε από μπροστά στο ψυγείο του
    Τρόμπα νερού και να χάνει λάδι??? Πολύ παράξενο μου φαίνεται και όπως σου λέει ο Άκης, πρώτα εντοπίζουμε την βλάβη και μετά ξεκινάμε το ψάξιμο για τιμές ανταλλακτικών.

    Η βόλτα σου πρέπει να ξεκινήσει από το συνεργείο που στο επισκεύασε (το συστημένο ντε). Πολλές ματσολιές συγκεντρωμένες βλέπω μάστορα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τρόμπα νερού και να χάνει λάδι???
    Και όμως... μου εξήγησε ότι από την τρόμπα νερού περνάνε και τα 2. Χοντρικά σκέψου ότι μεταξύ τους υπάρχει κενό + ότι διαχωρίζονται και με φλάτζες από την κάθε μεριά. Άμα χαλάσει η φλάντζα του λαδιού πέφτει το λάδι στο κενό και μετά φεύγει από την μικρή τρυπούλα. Αντίστοιχα και άμα χαλάσει η φλάντζα του νερού.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πολλές ματσολιές συγκεντρωμένες βλέπω μάστορα.
    Τι εννοείς αδερφέ??

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvatos Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς αδερφέ??
    Τι να εννοώ αδερφέ?? Τα αυτονόητα.
    Πήγες για αλλαγή αντλίας και χωρίς πρόβλημα στα ρεύματα με μπαταρία 20 ημερών κι αφού έφυγες έμεινες από ρεύμα και το μηχανάκι σου ξέρασε το παραφλού.

    Ματσολιά του μάστορα βρωμάει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Αδελφέ, το μοτεράκι στο κάνανε πουτάνα, βρες πρώτα καλό μάστορα να δει τι έχει το μηχανάκι και μετά ψάξε για τα ανταλλακτικά.
    Αν και ο Σαρακάκης συνιστά εγκεφαλικό από μόνος του...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17
    Παιδιά το πήγα σήμερα πίσω με οδική βοήθεια και ένας από τους 3 που δουλεύουν εκεί γυρνάει κ μου λέει ότι το μηχανάκι μου φταίει και ότι δεν έχει σχέση που αλλάξανε τρόμπα με αυτό που έπαθα τώρα. Ο αρχιμαστοραςγυρνάει και μου λέει ότι επειδή το άφησα στο ρελαντί πολύ ώρα(ούτε 1 λεπτό) και ήταν ζεστό... Γι αυτό μου πέταξε το νερό! Είναι σοβαρά αυτά που ακούω?

  13. #13
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μ@λ@κίες σου λένε. Κατα πάσα πιθανότητα σου έκαναν ματσολιά, όπως σου είπαν και οι παραπάνω, και τώρα κοιτάνε να τα φορτώσουν σε σένα. Σε ποιά περιοχή είσαι;

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    17
    Το συνεργείοείναι στα δικαστήρια στο κέντρο. Εγώ μένω Ηλιούπολη

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvatos Προβολή μηνύματος
    Παιδιά το πήγα σήμερα πίσω με οδική βοήθεια και ένας από τους 3 που δουλεύουν εκεί γυρνάει κ μου λέει ότι το μηχανάκι μου φταίει και ότι δεν έχει σχέση που αλλάξανε τρόμπα με αυτό που έπαθα τώρα. Ο αρχιμαστοραςγυρνάει και μου λέει ότι επειδή το άφησα στο ρελαντί πολύ ώρα(ούτε 1 λεπτό) και ήταν ζεστό... Γι αυτό μου πέταξε το νερό! Είναι σοβαρά αυτά που ακούω?
    ok πες του να στο φτιάξει, καβάλα το να το κάνεις δοκιμή, αν όλα πάνε καλά, πέρνα από το συνεργείο χαιρέτησέ τους, πέτα κι ένα φιλάκι στον αρχιμάστορα και πες του να έρθει να πληρωθεί στις 32 του μηνός. Μια διευκρίνηση: Αρκεί τα πράγματα να έγιναν όπως τα περιέγραψες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2009, 22:33
  2. Περί σκούτερ Honda SH150i....????
    από gian_nykt στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF