Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 196

Θέμα: Έχετε aftermarket εξάτμιση στην μηχανή σας???? Μήπως είστε κάφρος ??

  1. #31
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Το θέμα παιδεία...
    Υπάρχουν οι κάγκουρες που στα παπάκια τους τρυπάνε την είδη aftermarket αμφιβόλου ποιότητας εξατμίσει τους για να τους ακούσει το κάθε οικοδομικό τετράγωνο που περνάνε αλλά υπάρχουν και αυτοί που ερωτεύονται τον ήχο των εξατμίσεων των μηχανών τους (χωρίς απαραίτητα να ανέρχεται στα όρια της ηχορύπανσης) ή το επιλέγουν για να λειτουργικούς σκοπούς.

    Εμένα προσωπικά το fazer έκανε λιγότερο θόρυβο και από παπί με τις εργοστασιακές εξατμίσεις, αλλά με τις aftermarket (με σιγαστήρες) αγάπησα διπλά την μηχανή.

  2. #32
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Aυτο που σωζει είναι η τηρηση του κ.ο.κ.
    και από τα υπόλοιπα οχήματα.

  3. #33
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Να βάλουμε και μια σειρήνα, με ήχο και φώς, να μας βλέπουνε. Η να πάρουμε αυτοκίνητο, άκυρο, φορτηγό, για να μας βλέπουνε απο μακριά και να μη κινδυνεύουμε. Α ρε νεοέλληνες...Καθήστε σπίτι σας ρε παιδιά, είναι επικίνδυνα τα μηχανάκια!
    Πάντως εγώ σκέφτομαι να βάλω μια aftermarket εξάτμιση, για να κάνει πιο όμορφο θόρυβο. Αλλα σκέφτομαι το 1000ρι που κοστίζει...

  4. #34

  5. #35
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Eγω στο παπι δεν εχω πια εξατμιση,
    μονο σωληνα και τελικο απο σκαραβαιο.

    Χρησιμοποιω το μηχανακι για να πηγαινω στην δουλεια-νυχτοφυλακας- και δεν ακουσα ποτε παραπονα απο κανενα.
    (γενικα δεν ακουω τιποτε εκει πανω)

    Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα παιδειας, αρκει να συμφωνεις με την πλειψηφια....και ολα καλα.

    Αλλες φορες που παω με το αμαξι και τερμα στην κασσετα τερλεγκα με κερνανε και διαφορα προιοντα
    (ντοματινια, ΤΟΤΑΛ 2% κλπ)

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Εχω φορεσει στο δικο μου τελικα.
    Εβγαλα τα μαμα γιατι ηταν τοσο φιμωμενα που το ενιωθες.ηταν και τελειως αθορυβα και δε με καταλαβαιναν αλλα και δε μου αρεσε.
    Τα αλλαξα οχι μονο λογω θορυβου αλλα και γιατι τσουρουφλαγαν,ειχα καει κοσμος και ειχαν λιωσει και παπουτσια και δεν εφευγε με τιποτα η σολα και φαινοταν ασχημο.
    Με τα αφτερ,και ακουγεται πιο ωραια,και ειναι κρυα τα τελικα και δεν εχω αγχος και μετρημενα εφυγαν 4,5 κιλα απο τη μηχανη.
    Τα εχω ξεταπωτα αλλα προσπαθω να μην ενοχλαω.ανοιγμα γκαζιου κτλ μονο σε κεντρικους δρομους
    στα στενα παω με ρελαντι

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    αναλογως τις aftermarket και αν ειναι εντελως ελευθερες ή οχι.

    γενικα πιστευω πως στεκει το επιχειρημα οτι με το θορυβο απο την εξατμιση σε προσεχουν πιο πολυ. Και δεν ειανι επιχειρημα του κωλου.


    Στο προηγουμενο μηχανακι μου (cb400) ειχα μια πολυ ελευθερη εξατμιση που εσπαγε ακομα και τα δικα μου νευρα. Μονο σε στιγμες αδρεναλινης το χαιρομουν, αλλα σιγουρα εσπαγα τα νευρα πολλων. Στην τοτε πολυκατοικια μου ειχαν κανει και παρατηρηση. Μα αυτη την εξατμα το πηρα, μ αυτη το πουλησα, γρηγορα κι ολας.

    Στο επομενο, το bandit 650, παλι το πηρα με εξατμιση aftermarket, αλλα και δεν τρυπαει αυτια, και λειτουργει ωραια. Ειδικα η μαμα εξατμιση ειναι ενοχλητικα αθορυβη, ενοχλητικα βαρυα, ενοχλητικα ασχημη και ενοχλιτικα "κλειστη". Μια καλη after στο συγκεκριμενο μηχανακι δινει πολλα, και σιγουρα σε προσεχουν περισσοτερο εδω στην πολη. Κτεο περασα κανονικα το τεστ θορυβου, ξεταπωτος μαλιστα, yoshimura ειναι η εξατμιση τη φοραγανε και στην αντιπροσωπεια.


    Γενικα νομιζω πως ο θορυβος των εξατμισεων ειναι ενοχλητικος οταν ειανι πολυ ή εντελως ελευθερες, και αν κυκλοφορεις σε αστικη περιοχη ή οχι. Στις πολεις μεσα οταν ερχεται ο αλλος με εντελως ελευθερη εξατμιση και σκαει κοφτες 2 το βραδυ ειναι πολυ ενοχλητικο..




    Και ενα παραδειγμα γιατι το επιχειρημα του θορυβου ειναι βασιμο και δυνατο: στην αμερικη που τα prius κανουν θραυση, εχουν σημειωθει πολλα ατυχηματα οταν ειναι σε πληρως ηλεκτρικη λειτουργια επειδη δεν ακουγονται.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    O τίτλος είναι όλα τα λεφτά!
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    O τίτλος είναι όλα τα λεφτά!
    Εχει ιστορια!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141217
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ziofz1
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ziofz1 Προβολή μηνύματος
    ..Ο παραπανω θορυβος που βγαζει, καμια φορα μπορει να σου σωζει τη ζωη..
    Ειναι μια πραγματικοτητα,ειτε το θελουμε ,ειτε οχι και που φυσικα δεν ισχυει μονο στις μοτοσυκλετες.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Τις άφτερ μάρκετ τις βάζουμε επειδή απλά μας αρέσει,το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα και με τις μαμά.

    Είναι πάντως στο χέρι μας(δεξί καρπό) να μην προκαλούμε γκαζώνοντας σε χώρο και χρόνο που ενοχλεί τους άλλους.

  12. #42
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ναι, ομως φιλε kostaspetrou και οι λοιποι που το αναφερατε δεν γινεται να πηγαινεις συνεχεια ρελαντι ακομα και αν δεν θες να γκαζωνεις. Ειδικα σε μικροτερα μηχανακια.

    Το θεμα ασφαλειας στην Ελλαδα ειναι καθαρα και ξαστερα θεμα οδηγικης παιδειας και ποιοτητας δρομων, σημανσης κλπ. Δυστυχως λειπουν και τα δυο σε ελεεινο βαθμο. Οπως λοιπουν και οι περισσοτερες δομες που κανουν τη ζωη ανθρωπινη.

    Οταν δουλευα εξωτερικο σε μεταφορικη εταιρια με ενα SH σκουτερακι, φυσικα με μαμα εξατμιση, σε πολη στο μεγεθος Αθηνας ουδεποτε μα ουδεποτε κινδυνευσα απο αλλους οδηγους για ενα χρονο που δουλευα, κανωντας απειρα χλμ, τηρωντας βεβαια και 'γω τον κοκ. Κορνα δεν θυμαμαι να πατησα. Και εκανα και τις σφηνες μου και τις προσπερασεις μου και ολα, απλα οπως οριζει ο κοκ.

    Με το λεωφορειο και το αμαξι τα ιδια. Για οδηγα εδω στην Ελλαδα σε καμια Αθηνα κανα φορτηγο η λεωφορειο και θα σου φυγει η μαγκια η θα σκοτωσεις κανεναν ανθρωπο. Ολοι κανουν οτι τους κατεβει. Πεζοι και οδηγοι.

    Εδω στο παρακμιακο οικο ανοχης που ονομαζουμε Ελλαδα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο την υπολοιπη Ευρωπη μιας και ειμαστε ΟΛΟΙ καφροι. Πακετας πχ παιζει να 'ναι το πιο επικινδυνο επαγγελμα και οι πακεταδες φροντιζουν να το κανουν ακομα επικινδυνοτερο.

    Δεν μας βλεπω καθολου καλα ως χωρα. Παμε απο το κακο στο χειροτερο τρεχοντας. :a31:

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Το είχα δει. Θρεντάκια με τέτοιους τίτλους δεν τα προσπερνάς έτσι απλά.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Aυτο που σωζει είναι ένα κρανος και η τηρηση του κ.ο.κ.
    re xorto re radiki den imaste olokliri mesa sto kranos
    kranos forao panta ala den voi8ise se kati spasimata sta podia
    ke protou milate kalo ine na voutate tin glasa sto mialo....

    ego leo na kanoume ena kinima ksilofortosis olon afton pou tin exoun di sostoi ke 8eloun na zisoun se enan telio kosmo pou den iparxi

    ouste re rezilides kseneretoi oust re
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  15. #45
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καντε το κινημα και ελατε να φατε ξυλο! :rotflmao:

    Περα απο την πλακα δεν την εχω δει σωστος. Εχω κανει πολλες μλκιες και συνεχιζω να κανω λαθη ως ανθρωπος και εγω, και στο τιμονι και αλλου. Τελειος κοσμος δεν υπαρχει αλλα σιγουρα υπαρχει καλυτερος.

    "-Η ουτοπια ειναι κατι που καθε φορα που το πλησιαζεις ενα βημα απομακρυνεται δυο.
    -Και τοτε ποιο το νοημα της;;
    -Σε κανει να κινεισαι" (ή καπως ετσι, δεν το θυμαμαι ακριβως, χεχε)

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2010, 14:13
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58
  3. βάλτε όλοι abs στην μηχανή σας!
    από giorgosxristou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 08:37
  4. βελτιώσεις πο έχετε κάνει στην μηχανή σας!!!
    από ironbum2 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 21:06
  5. Πού μαστορεύετε την μηχανή σας???
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF