Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Αγορά παπιού

  1. #31
    Φίλε μέτρα κατανάλωση όσο καλύτερα μπορείς όπως είπαν και η άλλοι και έλα μετά να σου πω πόσα θα κερδίσεις αν αγοράσεις το wave. να ξέρεις πάντως ότι σε όλα τα παπιά τα λάστιχα της μάνας τους είναι χάλια έως επικίνδυνα οπότε και καινούργιο να πάρεις γνώμη μου είναι την αλλαγή δεν την γλυτώνεις.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Καλησπέρα φίλε,

    1) Καθάρισε/άλλαξε φίλτρο αέρος
    2) Άλλαξε λάδια
    2) Τσέκαρε ψεκασμό/μίγμα ( στο συνεργείο)
    4) Φούσκωσε τα λάστιχα
    5) Καθάρισε, λάδωσε και σφίξε αλυσίδα
    5) Βάλε για 1-2 γεμίσματα κατοστάρα βενζίνη
    6) Να ζεσταίνεις το μοτερ πριν ξεκινήσεις
    7) Ακόμα και όταν πηγαίνεις με μεγάλη ταχύτητα, δοκίμαζε να μαζεύεις τα μπόσικα του γκαζιού (δηλ. το παραπάνω άνοιγμα του γκαζιού που δεν σου δίνει όμως παραπάνω ταχύτητα, απλά καίει τσάμπα)
    8) Στα μεγάλα φανάρια να το σβήνεις ( τι σου λέω τώρα που φαίνεσαι νέο παιδί..)

    Με το παπί σου έχει δει πολύς κόσμος από 1,6l μέχρι 3,4l στα 100km. Αν κινείσαι στα 2,2 με 2,6 λέω ότι ειναι λογικό νούμερο.

    Μην αλλάξεις μηχανάκι για να κερδίσεις μισό ή και κάτι παραπάνω λίτρο. Δες τα πράγματα συνολικά. Το μηχανάκι αυτό δεν καίει, δε σπάει, δε χαλάει, πήγαινέ το κόφτη συνέχεια, δε μασάει μία...Αν είναι να αλλάξεις, να πας σε άλλη κατηγορία, με άλλη φιλοσοφία κίνησης (άνεση, χώροι, γκάζι), όχι να μείνεις στην ίδια και να χάσεις λεφτά σε αγοραπωλησία, είναι κρίμα.

    Μακριά από φτηνές κατασκευές, είναι ακριβό σπορ
    Καλούς δρόμους

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21
    Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε,

    1) Καθάρισε/άλλαξε φίλτρο αέρος
    2) Άλλαξε λάδια
    2) Τσέκαρε ψεκασμό/μίγμα ( στο συνεργείο)
    4) Φούσκωσε τα λάστιχα
    5) Καθάρισε, λάδωσε και σφίξε αλυσίδα
    5) Βάλε για 1-2 γεμίσματα κατοστάρα βενζίνη
    6) Να ζεσταίνεις το μοτερ πριν ξεκινήσεις
    7) Ακόμα και όταν πηγαίνεις με μεγάλη ταχύτητα, δοκίμαζε να μαζεύεις τα μπόσικα του γκαζιού (δηλ. το παραπάνω άνοιγμα του γκαζιού που δεν σου δίνει όμως παραπάνω ταχύτητα, απλά καίει τσάμπα)
    8) Στα μεγάλα φανάρια να το σβήνεις ( τι σου λέω τώρα που φαίνεσαι νέο παιδί..)

    Με το παπί σου έχει δει πολύς κόσμος από 1,6l μέχρι 3,4l στα 100km. Αν κινείσαι στα 2,2 με 2,6 λέω ότι ειναι λογικό νούμερο.

    Μην αλλάξεις μηχανάκι για να κερδίσεις μισό ή και κάτι παραπάνω λίτρο. Δες τα πράγματα συνολικά. Το μηχανάκι αυτό δεν καίει, δε σπάει, δε χαλάει, πήγαινέ το κόφτη συνέχεια, δε μασάει μία...Αν είναι να αλλάξεις, να πας σε άλλη κατηγορία, με άλλη φιλοσοφία κίνησης (άνεση, χώροι, γκάζι), όχι να μείνεις στην ίδια και να χάσεις λεφτά σε αγοραπωλησία, είναι κρίμα.

    Μακριά από φτηνές κατασκευές, είναι ακριβό σπορ
    Καλούς δρόμους
    α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;

  4. #34
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


    α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;
    Άλλαξε καλύτερα τον μάστορα που σου προτείνει αλλαγή φίλτρου λαδιού με μόνιμο φίλτρο και 60 €.

    Φρέσκο φιλτράκι σε κάθε αλλαγή λαδιών και είσαι άρχοντας κόστος 5 €. Μετά από 12 αλλαγές λαδιών θα έχεις φτάσει στην τιμή του μόνιμου και η ποιότητα του μόνιμου αμφίβολη και το κέρδος μηδενικό.

    Αν παρ' όλα αυτά εξακολουθείς να θες να δώσεις τον κρύπτονα και αν είναι σε άριστη κατάσταση στείλε μου πμ την τιμή που ζητάς.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #35
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


    α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;
    Και ανησυχείς ακόμα? Μια χαρά είσαι φίλε μου.....
    Όσο για το φίλτρο.... Δηλαδή αυτό το μόνιμο, έχει μέσα κανα μικροσκοπικό τύπο που πιάνει τα σκουπιδάκια και τα πετάει στην εξάτμιση? Γιατί μόνο έτσι δεν θα χρειαστεί ποτέ αλλαγή....

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


    α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;

    Τα 2,3 είναι πολύ καλό νούμερο. Μια χαρά σε βρίσκω.
    Όλα αυτά που σου είπα, ισχύουν για κάθε μηχανάκι. Είναι βασικά πράγματα για να δουλεύει το μοτέρ με σωστές προϋποθέσεις. Το πως θα το πηγαίνεις εσύ από εκεί και πέρα είναι άλλο ζήτημα...Αλλά για να του κάνεις ο,τι θες και όποτε θες, πρέπει να χεις κατά νου αυτά τα βασικά.

    Φίλτρο λαδιού με 60 ευρώ;;;; Μάστορας δεν είμαι για να πιθανολογήσω τι διαστημικό (;; φίλτρο (;;; θέλει να σου βάλει, αλλά με το κλασσικό φιλτράκι των 5 ευρώ (που τ αλλάζεις με κάθε αλλαγή λαδιών) είσαι κομπλέ.

    Για το και καλά, ΠΟΛΥ ΑΡΑΙΑ (1 φορά στους 3 μήνες), αν θες, μπορείς να βάζεις ΛΙΓΟ ενισχυτικο (ή πρόσθετο) βενζίνης/οκτανίων, έτσι λέγεται. Όταν λέμε λίγο, εννούμε μισό καπάκι πλαστικού μπουκαλιού νερού σε εντελώς γεμάτο τεπόζιτο. Δεν είναι στα στανταρ της συντήρησης αυτό, είναι στα έξτρα. Και να μην το κάνεις, δεν τρέχει τίποτε.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21
    Κατάλαβα, ευχαριστώ.. οπότε μάλλον θα το κρατήσω.
    Είχα πάρει μεγάλη απόφαση να το δώσω, επειδή είναι περίοδος που τα crypton έχουν τρελή ζήτηση, σε συνδυασμό με διάφορους που λέγανε ότι το 135cc καίει παραπάνω από τα άλλα παπάκια.
    Ίσως φταίει και το ότι έχει μικρό ντεπόζιτο, για αυτό μου φαίνεται ότι αδειάζει γρήγορα.

  8. #38
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα, ευχαριστώ.. οπότε μάλλον θα το κρατήσω.
    Είχα πάρει μεγάλη απόφαση να το δώσω, επειδή είναι περίοδος που τα crypton έχουν τρελή ζήτηση, σε συνδυασμό με διάφορους που λέγανε ότι το 135cc καίει παραπάνω από τα άλλα παπάκια.
    Ίσως φταίει και το ότι έχει μικρό ντεπόζιτο, για αυτό μου φαίνεται ότι αδειάζει γρήγορα.

    Απάντησες μόνος σου

    Είχα κι εγώ το κρύπτον (το 1ης γενιάς) έκανα 120 χλμ την ημέρα και είχα βαρεθεί να τρέχω στο βενζινάδικο...
    είναι μηχανάκι που πραγματικά δεν σπάει δεν χαλάει, σε 3 χρόνια που το είχα έκανα 112.000 χλμ και μόνο στα πρώτα 1.000 χλμ έκανα το 1ο του σέρβις, έκτοτε πέραν της αλλαγής λαδιών δεν ξαναασχολήθηκα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #39
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Μια μικρή διόρθωση μόνο,καθώς στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψε ο alres.
    Το Χ έχει 3,5 λίτρα χωρητικότητα στο ντεπόζιτο.
    Πιστεύω ότι με σωστές όλες τις ρυθμίσεις και έναν σχετικά ελαφρύ αναβάτη, το κοντράρει το Wave σε αυτονομία!
    Εγω που πιάνω για δυο,και βλέπω 140-150χιλιόμετρα με κάθε ντεπόζιτο, χωρίς να το έχω στραγγίξει (δηλαδή μένει και σχεδόν μισό λίτρο βενζίνα μέσα)


    Φίλε,εσύ που σκέφτεσαι να το δώσεις, θα κάνεις τη μεγαλύτερη μαλακία της ζωής σου!
    Αν δε, μάθεις να κάνεις την τακτική του συντήρηση μόνος σου(λαδάκι,φιλτράκι λαδιού,μπουζί,τέντωμα αλυσίδας, πανεύκολα όλα τους),τότε θα δεις ότι δεν θα βρεις κανένα δίτροχο πιο οικονομικό!

    Επίσης,άλλαξε μάστορα χθες κιόλας,γιατί μάλλον σε έφαγε ότι δεν ξέρεις και σου λέει ιστορίες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #40
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..
    Στα 157χλμ εσβισε ή απλα πηγες και γεμισες γιατι εδειχνε πως ηταν αδειο;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Μια μικρή διόρθωση μόνο,καθώς στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψε ο alres.
    Το Χ έχει 3,5 λίτρα χωρητικότητα στο ντεπόζιτο.
    Πιστεύω ότι με σωστές όλες τις ρυθμίσεις και έναν σχετικά ελαφρύ αναβάτη, το κοντράρει το Wave σε αυτονομία!
    Εγω που πιάνω για δυο,και βλέπω 140-150χιλιόμετρα με κάθε ντεπόζιτο, χωρίς να το έχω στραγγίξει (δηλαδή μένει και σχεδόν μισό λίτρο βενζίνα μέσα)


    Φίλε,εσύ που σκέφτεσαι να το δώσεις, θα κάνεις τη μεγαλύτερη μαλακία της ζωής σου!
    Αν δε, μάθεις να κάνεις την τακτική του συντήρηση μόνος σου(λαδάκι,φιλτράκι λαδιού,μπουζί,τέντωμα αλυσίδας, πανεύκολα όλα τους),τότε θα δεις ότι δεν θα βρεις κανένα δίτροχο πιο οικονομικό!

    Επίσης,άλλαξε μάστορα χθες κιόλας,γιατί μάλλον σε έφαγε ότι δεν ξέρεις και σου λέει ιστορίες.
    Άσε, άσε, τον συγκεκριμένο τον έχω αλλάξει εδώ και δυο χρόνια, απλά δεν το ανέφερα πριν. Ο τύπος ήταν αλήτης γενικότερα και στις χρεώσεις του αλλά και σε αυτά που μου πρότεινε να αλλάξω στο μηχανάκι, και κρίμα γιατί υποτίθεται ότι ήταν συνεργείο "επίσημο" της Yamaha. Πήγα σε έναν άλλον και βρήκα την υγειά μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Στα 157χλμ εσβισε ή απλα πηγες και γεμισες γιατι εδειχνε πως ηταν αδειο;
    Eίχε πάει λίγο πιο κάτω από το Ε. Μπορεί να κανε τρία τέσσερα χλμ ακόμα αλλά δεν το πήγα παραπέρα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51
  3. Αγορά Παπιού
    από duffy duck στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 17:20
  4. Αγορά παπιού
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF