Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: τελικα στριβει το CB400SF?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Σταυρο το XR σου δεν είναι 126, είναι λιγουλάκι παραπάνω.
    Θα πρεπει να διαβαζεις specs απο σωστές πηγές και να τα διασταυρώνεις αν δεν είναι επίσημη η πηγή.

    φυσικα και δεν ειναι 126 το xr μου...αυτο ελειπε...
    παντως απ'οπου και να ειδα specs η honda το δινει 126-128...

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shizuo Προβολή μηνύματος
    ειχα ακουσει απο πριν παρω την μηχανη οτι στριβει δυσκολα. αν και φοραει καινουργια καλα λαστιχα συχνα στις στροφες νιωθω οτι το πισω θα μου φυγει. κανω κατι λαθος η απλα δεν εχω συνηθισει?


    επισης, τι παιζει με τις πισω αναρτησεις? εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ μαλακες και συχνα τερματιζουν σε λακουβες αν υπαρχει και συνεπιβατης.

    lipon epidi 8a akousis tou kosmou tis paparies
    afto to mixanaki ine ena aksiopisto aprovlimatisto ke gia merikous omorfo mixanaki metakinisis ke mono den kati gia tipota alo ine gia na metaferese apo to spiti stin doulia me ena aplo meso metaforas

    ego to exo vaftisi ikodomiko to proto mixanaki pou perni o ikodomos molis piasi doulia meta ama mazepsi pio poli xrima perni mexri ke cb 1300 pou ke afto ine mixanaki gia ikodomous ala pros8eti kiros re pedi mou den ise voi8os ise mastoras ikodomos ke ama ise pireotis pernis ta zephire anti gia cb

    pantos skata me rodes den ine

    ala oti ke kanis ise mono gia ef8ia me ton solinoto na kni sousta stis strofes me ta dipla amorntiser na kanoun ke afta ton soumie tous meta exoume to mprostino alos soumies kataligis na kavalas ntivani telika..


    ta ipolipa ine triferes malakies

    den kani to mixanaki


    ama 8es spor odigisi pare alo
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της Shizuo
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    ego to exo vaftisi ikodomiko to proto mixanaki pou perni o ikodomos molis piasi doulia meta ama mazepsi pio poli xrima perni mexri ke cb 1300 pou ke afto ine mixanaki gia ikodomous ala pros8eti kiros re pedi mou den ise voi8os ise mastoras ikodomos ke ama ise pireotis pernis ta zephire anti gia cb

    pantos skata me rodes den ine
    ελιωσα φιλε να'σαι καλα!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    ala oti ke kanis ise mono gia ef8ia me ton solinoto na kni sousta stis strofes me ta dipla amorntiser na kanoun ke afta ton soumie tous meta exoume to mprostino alos soumies kataligis na kavalas ntivani telika..


    ta ipolipa ine triferes malakies

    den kani to mixanaki


    ama 8es spor odigisi pare alo

    γιατι ρε φιλε τοσο σουμιες (τι ειναι σημαινει παλι αυτο) και κακα πια? εγω δεν νιωθω να εχω και τοσο μεγαλο προβλημα. σιγουρα δεν περιμενω συμπεριφορα supersport, ειναι και βαρυ με σχετικα μικρο κινητηρα. δεν την εχω δει stoner στους κρητικους καροδρομους.

    απλα με κανονικη οδηγηση, δηλαδη πες -10 η 20χλμ απο οτι θα πηγαινα στην στροφη με αμαξι, σε καποιες σχετικα ανοιχτες στροφες νιωθω οτι πρεπει να βαζω ολο το βαρος στα ποδια και να σηκωνομαι σχεδον στους πατητηρες για να νιωσω οτι ειναι σταθερο καλα το πισω.

    υπαρχουν και μερικες κλειστες κατηφορικες στροφες (αστα να πανε δρομος) που νιωθω οτι πρεπει να κοψω υπερβολικα σε σχεση και με τα αυτοκινητα απο πισω μου και νιωθω οτι οπου ναναι καποιος που μιλαει στο κινητο του θα με πατησει

  4. #19
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αυτα που περογραφεις ειναι πολυ πιθανο να ειναι απλα στο μυαλο σου.

    Κατ'αρχην ειναι αδυνατο να απαντησει κανεις με την "ακριβεια" που θες στην ερωτηση "στριβει καλα το sf?"
    Αν στριβει καλα σε σχεση με τί? Με σκουτερ? Με παπι? Με ss? Με αυτοκινητο

    Εσυ ξερεις να στριβεις?
    Ποσο καλα?
    Γινεται να απαντησεις με αντιστοιχη ακριβεια σε τετοια ερωτηση?

    Ουτε τις συγκεκριμενες στροφες που αναφερεις μπορουμε να γνωριζουμε, ουτε το με ποσα εμπαινες με το αυτοκινητο και κατα ποσο ηταν στο οριο το αυτοκινητο ή εσυ, κι ακομα κι αν τα γνωριζαμε ολα αυτα παλι απαντηση δε δινεται ετσι οπως το θετεις.

    Κατα την ταπεινη μου αποψη (sf εχω κι εγώ, και με εχουν περασει απο πανω με sf, κι εχω δει να το πηγαινουν οπως δεν παει το sf...) μια χαρα στριβει. Αμα εισαι μητροπολιτης κανει και παπαδες. Αλλα δε μιλαμε γι'αυτο.
    Δεν ειναι τοσο ρδελο ωστε να φοβασαι να το ριξεις πανω απο 20° μην τυχον και το ψαχνεις στο γκρεμο.

    Εσυ κοβε οσο νομιζεις οτι χρειαζεται, παιρνε οσο πιο σωστα μπορεις τη στροφη κι αμα ο αλλος μιλαει στο κινητο και ξυνει και τον κωλο του μπορει να σε πατησει και στην ευθεια

  5. #20
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Κάτοχος cb 400 sf εδω και καποιους μήνες, ξεκίνησε σαν δεύτερο μηχανάκι και κατέληξα με αυτό σαν πρωτο και μοναδικο πλεον...

    Στις αναρτήσεις θα πρέπει να προσέξεις το εξής.

    Αν έχει τις μαμά πίσω, θα είναι κλασμένες. Λύνονται και φτιάχνονται ακόμα και με ερασιτεχνική εργαλειοθήκη. Για λάδια στο δικό μου έφτασα πλέον σε 20άρι για να μην βυθίζει με το παραμικρό και επειδή το έχω κοντύνει πολύ (170 κόφτη) σε οριακές κλίσεις με δευτέρα τσαρουχωμένη στις εξόδους ένιωθα κούνημα.
    Ελατήρια πίσω χρειάζεσαι σίγουρα και βασικα δεν υπαρχει φουράκι που να μην χρειάζεται. Τα ελατήρια κοστίζουν γύρω στα 150 Ευρώ, όσο και μια yss. Αν βάλεις άλλες αναρτήσεις πίσω απέφυγε τις πολύ φθηνές διότι δεν έχουν ούτε την κατάλληλη απόσβεση αλλά ουτε και την κατάλληλη διαδρομή.

    Μπροστά έχω τα μαμά ελατήρια με 15αρι λάδι και δουλεύει πολύ πολύ καλά (ειμαι 75 κιλα)

    Με ενα σετάκι καλά λάστιχα μπορεί να στρίψει αξιοπρεπέστατα. Προσοχή αν έχεις κάγκελα, διότι αν βρουν, ελαφρωνουν το μπροστινό και σου ανοίγει γραμμή.
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shizuo Προβολή μηνύματος
    ελιωσα φιλε να'σαι καλα!






    γιατι ρε φιλε τοσο σουμιες (τι ειναι σημαινει παλι αυτο) και κακα πια? εγω δεν νιωθω να εχω και τοσο μεγαλο προβλημα. σιγουρα δεν περιμενω συμπεριφορα supersport, ειναι και βαρυ με σχετικα μικρο κινητηρα. δεν την εχω δει stoner στους κρητικους καροδρομους.

    απλα με κανονικη οδηγηση, δηλαδη πες -10 η 20χλμ απο οτι θα πηγαινα στην στροφη με αμαξι, σε καποιες σχετικα ανοιχτες στροφες νιωθω οτι πρεπει να βαζω ολο το βαρος στα ποδια και να σηκωνομαι σχεδον στους πατητηρες για να νιωσω οτι ειναι σταθερο καλα το πισω.

    υπαρχουν και μερικες κλειστες κατηφορικες στροφες (αστα να πανε δρομος) που νιωθω οτι πρεπει να κοψω υπερβολικα σε σχεση και με τα αυτοκινητα απο πισω μου και νιωθω οτι οπου ναναι καποιος που μιλαει στο κινητο του θα με πατησει
    llipon patrioti se kana mina 8a katevo kato ama 8es ela na sou doko ena gsxr 750 tou 1990 na odigisis ligo na dis ke me aftin tin paliatzoura ti simeni strofi akomi ke na xtenizese ston dromo apo to liosimo ke to ka8reptisma 8a mpis me xamogelo ke ka8e fora 8a 8eli na plagiazis perisotero asxetos me posa xiliometra ise fortomenos me ton kero 8a se kani odigo ama divasis ke kana entipo peri odigisis ke ma8enis 8a ksefigis.me to CB oso pernai o keros 8a fovase na plagiasis perisotero den kani gia tipota alo to ergalio leme
    min pedevese min psaxnese ton mpela sou 8a vris ta frena ftiakse mono min sou petaxti kanas moustakias me datsun apo kana xorafi mprosta vale goma lastixo na ine tsixla ston dromo na min sou fevgi pote ke xalara pas aprovlimatista pera do8e oloi tin kriti ala san papous pou pai ta avga stin gineka tou to pasxa...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Για αρχη δωστο σε εναν πιο εμπειρο οδηγο,να το παει μια βολτα και να σου πει την αποψη του.

    Η λογικη λεει οτι εκτος της απειριας σου σε βαριες μηχανες (σε σχεση με αυτα που οδηγουσες) θα πρεπει να κοιταξεις την πισω αναρτηση.Και τα δυο ειναι πραγματα που διορθωνονται.Το πρωτο με τον καιρο,το δευτερο με τα λεφτα.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Για αρχη δωστο σε εναν πιο εμπειρο οδηγο,να το παει μια βολτα και να σου πει την αποψη του.

    Η λογικη λεει οτι εκτος της απειριας σου σε βαριες μηχανες (σε σχεση με αυτα που οδηγουσες) θα πρεπει να κοιταξεις την πισω αναρτηση.Και τα δυο ειναι πραγματα που διορθωνονται.Το πρωτο με τον καιρο,το δευτερο με τα λεφτα.

    re ti exete pa8i re?

    den skefteste ka8olou pia oloi psekasmenoi iste?

    gia na paris to motosako tou ikodomou 8elis kati ikonomiko gia afto ke dinis apo 1500 euro ke kato
    ke se aftin tin solinoti malakia ke ohlins na valis piso ke usd mprosta me ton solinoto skeleto pou talantevete ti 8a kanis?

    antite gia kana tsagaki na ksedosete ligo ke min grafete oti nane
    8a plirosi ke kana xiliariko epipleon gia na kani mia tripa sto nero

    xorta e xorta

    mialo reeeeeeeeeeee
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της Shizuo
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    min pedevese min psaxnese ton mpela sou 8a vris ta frena ftiakse mono min sou petaxti kanas moustakias me datsun apo kana xorafi mprosta vale goma lastixo na ine tsixla ston dromo na min sou fevgi pote ke xalara pas aprovlimatista pera do8e oloi tin kriti ala san papous pou pai ta avga stin gineka tou to pasxa...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios
    gia na paris to motosako tou ikodomou 8elis kati ikonomiko gia afto ke dinis apo 1500 euro ke kato
    τα φρενα ειναι κυριλε και τα λαστιχα diablo rosso II κυριως επειδη μονο αυτα ηταν στην κρητη στο μεγεθος που φοραει, και δεν μπορουσα με τιποτα να περιμενω. αυτα που ειχε οταν το πηρα (για 750 ευρω) ηταν του 2003, 11 χρονων λαστιχο


    θα ρωτησω εδω ενα χοντακια αρχοντα μαστορα να μου πει αν αξιζουν οι πισω αναρτησεις. οχι οτι δεν τις θελει σιγουρα αλλα απο οτι καταλαβαινω πραγματι 200αρι θα κοστισουν και δεν ξερω ποσο ανετα το βρισκω (ασε που πρεπει να ριξω και ενα βαψιμο)

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shizuo Προβολή μηνύματος
    τα φρενα ειναι κυριλε και τα λαστιχα diablo rosso II κυριως επειδη μονο αυτα ηταν στην κρητη στο μεγεθος που φοραει, και δεν μπορουσα με τιποτα να περιμενω. αυτα που ειχε οταν το πηρα (για 750 ευρω) ηταν του 2003, 11 χρονων λαστιχο


    θα ρωτησω εδω ενα χοντακια αρχοντα μαστορα να μου πει αν αξιζουν οι πισω αναρτησεις. οχι οτι δεν τις θελει σιγουρα αλλα απο οτι καταλαβαινω πραγματι 200αρι θα κοστισουν και δεν ξερω ποσο ανετα το βρισκω (ασε που πρεπει να ριξω και ενα βαψιμο)

    ama 8es na to riksis to xrima gia piso soumiedes kita sto ebay makria apo elada 8a sou paroun ta sovraka ine san ta zompi gia to xrima
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Gamo ta greeklish sou,stramboulixa to myalo moy.



    A.... kai anathema an katalaba.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Gamo ta greeklish sou,stramboulixa to myalo moy.



    A.... kai anathema an katalaba.

    min to les mialo mpori na 8ix8i...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    άλλαξε ελατήρια και λάδια στο μπροστινό, βαλε σωληνάκια υψηλής στα μπροστά φρένα,μπορείς να παίξεις και λίγο με τα μπροστινά τακκάκια σε σκληρότητα,τα πίσω αμορτισέρ μπορείς να τους κάνει γενική επισκευή ή να τα αντικαταστήσεις. η διαφορά στο κόστος θα είναι μικρή. Κι ένα τιμονάκι λίγο μεγαλύτερο και είσαι έτοιμος. Όλα τα μηχανάκια στρίβουν όταν μάθεις να τα στρίβεις και μάθεις μέχρι που πρέπει να τα πιέσεις να στρίψουν. Ναι το σωληνωτό πλαίσιο είναι πιο ελλαστικό(εκτός της ducati...) αλλά ΟΛΑ στρίβουν.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    άλλαξε ελατήρια και λάδια στο μπροστινό, βαλε σωληνάκια υψηλής στα μπροστά φρένα,μπορείς να παίξεις και λίγο με τα μπροστινά τακκάκια σε σκληρότητα,τα πίσω αμορτισέρ μπορείς να τους κάνει γενική επισκευή ή να τα αντικαταστήσεις. η διαφορά στο κόστος θα είναι μικρή. Κι ένα τιμονάκι λίγο μεγαλύτερο και είσαι έτοιμος.

    ενναλακτικα πουλα το και παρε ενα αλλο μηχανακι...
    αν θες ιδιου στυλ παρε να cb1 να φχαριστηθεις στριψιμο και περισσοτερο γκαζι...

  15. #30
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν θες ιδιου στυλ παρε να cb1 να φχαριστηθεις στριψιμο και περισσοτερο γκαζι...
    Μιλαμε για κολλημα ομως ετσι? Οχι αστεια

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΤΟ Modenas
    από manolo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 10:57
  2. Τελικα πε παιδια στριβει το busa???
    από gv_gr στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 12:42
  3. Χμμμ, μα που ειναι τελικα αυτο το Δελεαρ... ΟΕΟ?
    από gcrook στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 23:43
  4. τελικά αυτό το on-off μπαινει χώμα?
    από PQC στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 07:36
  5. Ξεχασε πως στριβει το κουτι...
    από cbanthropos στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 09:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF