Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 77

Θέμα: 2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris_n Προβολή μηνύματος
    Έωλο νομίζω το επιχείρημα οτι όποιος δεν φοράει κράνος κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Εξηγούμαι. Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.

    αααααακριβως....
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterxoier Προβολή μηνύματος
    χαχαχα,απο επαρχια ειμαι φιλαρακο και εχω μεγαλωσει και σε χωριο,αλλα αν ειδες το εβαλα σε εισαγωγικα το χωριατικη λογικη για να μην πω η ηλιθια λογικη του χαζου.αλλα με το να μην καταλαβαινεις επιβεβαιωνεις το οτι θελει μυαλο να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα του καθενος να μην φοραει κρανος και οτι ειναι ανοητο να υπαρχει νομος που πρεπει να στο επιβαλλει...
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το αυτονόητο θα το ορίσεις εσύ?
    Όσο για τις παραμέτρους που παραθέτει ο Άρης παρακάτω, έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο, αλλά οι επιπτώσεις του κράνους δεν συγκρίνονται ούτε κατά διάνοια με την παράβαση κόκκινου. Εξ'ού και το άδικο πρόστιμο. Όχι αμελητέο, σίγουρα όμως άδικο.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterxoier Προβολή μηνύματος
    χαχαχα,απο επαρχια ειμαι φιλαρακο και εχω μεγαλωσει και σε χωριο,αλλα αν ειδες το εβαλα σε εισαγωγικα το χωριατικη λογικη για να μην πω η ηλιθια λογικη του χαζου.αλλα με το να μην καταλαβαινεις επιβεβαιωνεις το οτι θελει μυαλο να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα του καθενος να μην φοραει κρανος και οτι ειναι ανοητο να υπαρχει νομος που πρεπει να στο επιβαλλει...
    Επίσης το να χαρακτηρίζεις χαζούς όσους έχουν αντίθετη άποψη με εσένα, αυτομάτως σε κατατάσσει ένα επίπεδο κάτω από αυτούς...

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris_n Προβολή μηνύματος
    Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.
    Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

    Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

    Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    δεν οριζω τιποτα ως αυτονοητο.ακομα ομως φυσικα υπαρχει η κοινη λογικη,και φυσικα δεν εχω θεμα δεν εχω θεμα με τις αντιθετες αποψεις και φυσικα τις ακουω και ειμαι προθυμος να πειστω με επιχειρηματα πως εχω αδικο.ετσι λοιπον πως θα χαρακτηριζες καποιον που θα βαλει το δαχτυλο του στην πριζα ενω ξερει οτι εχει ρευμα?απλως ανοητο...ετσι λοιπον θεωρω οποιον δεν φοραει κρανος,περναει με κοκκινα,σφαζει στοπ απλα ανοητο...για αυτον τωρα που εγω εχω αντιθετη αποψη και τον θεωρω πανβλακ αν κατατασσομαι αυτοματα ως κατωτερος του μου ειναι παντελως αδιαφορο...
    θα το πω απλα,δεν εχω προβλημα και δεν θεωρω χαζους οποιους εχουν αντιθετη αποψη απο μενα(αυτοι θα επρεπε να αισθανονται ετσι αλλα τεσπα)αλλα χαζους αυτους που κανουν παπαριες...οπως ακριβως αυτους που δεν φορανε κρανος...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

    Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

    Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.
    οποτε το να μειωνονται οι ηδη ανεπαρκεις ικανοτητες και αιςθηςεις καποιον δεν το θεωρουμε αρκετο?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

    Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

    Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.
    Εγώ λέω επειδή δεν σκέφτεσαι το κεφάλι σου και σίιγουρα κάποιοι δεν τους καίγεται καρφί αν θα το φορέσεις ή όχι σκέψου την τσέπη σου με το τσουχτερό πρόστιμο. Ας το πάνε λοιπόν και 500 με διπλασσιασμό.Μετά το φοράς και πεζός

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterxoier Προβολή μηνύματος
    οποτε το να μειωνονται οι ηδη ανεπαρκεις ικανοτητες και αιςθηςεις καποιον δεν το θεωρουμε αρκετο?
    Ας πούμε ότι προτιμώ στο αντίθετο ρεύμα να έχω έναν ξεκράνωτο 20χρονο, παρά έναν 65χρονο αυτοκινητιστή.

    Συμφωνούμε στη χρήση κράνους. Στο άλλο, δεν πρόκειται. Ας μην το κουράζουμε
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ας πούμε ότι προτιμώ στο αντίθετο ρεύμα να έχω έναν ξεκράνωτο 20χρονο, παρά έναν 65χρονο αυτοκινητιστή.

    Συμφωνούμε στη χρήση κράνους. Στο άλλο, δεν πρόκειται. Ας μην το κουράζουμε
    Περίεργο.. νόμιζα ότι θα έλεγες στο κόκκινο φανάρι λίγο πριν το παραβίασει να του κλείνεις το μάτι για το ωραίο μαλλί

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris_n Προβολή μηνύματος
    Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος.
    Αν και ειμαι 100% υπερ της χρησης προστατευτικου εξοπλισμου, εδω θα διαφωνησω.

    Αν μιλαμε για οδηγηση εντος πολης, προσωπικα, καποιες φορες που εχω οδηγησει χωρις κρανος, μια χαρα ακουγα (μη σου πω και καλυτερα), μια χαρα εβλεπα (φοραγα γυαλι ηλιου) και ειχα και μεγαλυτερο εύρος οπτικου πεδίου, και, γενικοτερα, μια χαρα οδηγουσα. Για μενα λοιπον αυτο (της μειωμενης αποδοσης στην οδηγηση) δεν ειναι επιχειρημα.

    Εκτος πολης, ουτε εχω δοκιμασει, αλλα και ουτε πιστευω οτι μπορω να οδηγησω χωρις κρανος για τους λογους που αναφερεις.

    Το νουμερο 1 και σημαντικοτερο επιχειρημα για χρηση κρανους ειναι η προσωπικη μας ασφαλεια. Ολα τ αλλα...

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Περίεργο.. νόμιζα ότι θα έλεγες στο κόκκινο φανάρι λίγο πριν το παραβίασει να του κλείνεις το μάτι για το ωραίο μαλλί
    Σε περίπτωση που με ειρωνεύεσαι (διατηρώ μια επιφύλαξη, λόγω κακής σύνταξης), να σε πληροφορήσω ότι διαθέτω κράνη μεγαλύτερης αξίας απ'ότι η μοτοσυκλέτα σου, οπότε βρες κάποιον άλλον να πεις την εξυπνάδα σου.

    Αλλιώς αγνόησέ το
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    So what? Ας φοραγαν να μην κάνουν μάγκα κανένα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Χαραμιζεσαι ρε Σπυρο... στην τροχαια θα ειχες ανεβει πολυ ψηλα και δε θα σου ζαλιζαν και τ αρχιδια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ένα δίκιο σαν να το χεις.....
    shooter, που στέλνουμε βιογραφικά ωρέ????

    κυριοι στην ελλαδα εισθε. ο δουλευταρας κι ο τιμιος μενει στα χαμηλα στρωματα της εργασιακης ιεραρχιας, ο γλυφτης κι ο ψευτης κανουν καριερα "σωστη" κι ανεβαινουν ψηλα στις βαθμιδες


    κι επι του θεματος λιγες κλησεις κοψανε. κι αν κοβανε και κλησεις για κινητα η ελλαδα θαχε σωθει οικονομικα

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ας πούμε ότι προτιμώ στο αντίθετο ρεύμα να έχω έναν ξεκράνωτο 20χρονο, παρά έναν 65χρονο αυτοκινητιστή.

    Συμφωνούμε στη χρήση κράνους. Στο άλλο, δεν πρόκειται. Ας μην το κουράζουμε
    εγω δεν θελω να εχω κανεναν απο τους δυο..ουτε καμια θεια με κινητο!!
    κρανος..παιδια σωζει ζωες..

  15. #60
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αναλογικά με τους ξεκράνωτους, ναι , οι 2232 κλησεις που κοπηκαν τον Μαιο ειναι λιγες.

    Το νοημα ομως του αρθρου (ετσι οπως το αντιληφθηκα εγω), ειναι οτι ο αριθμος των κλησεων του Μαιου αποτελει ρεκορ.

    Τους υπολοιπους μηνες ομως, δεν ειδαμε καποιο αντιστοιχο ρεκορ. Δεν υπηρχαν ξεκρανωτοι ή δεν υπηρχε τροχαια;



    Αναγκη ρευστου εν οψη εκλογων φαινεται...
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για κρανος FM Radical
    από gv_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2005, 22:34
  2. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 14:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 04:05
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 18:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF