Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Επιλογή Πρώτης Μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12

    Επιλογή Πρώτης Μηχανής

    Γεια!!! Είμαι 29χρ. 1,73 ύψος, 90 κιλά και ψάχνω για μηχανή η εμπειρία μου είναι περισσότερο με παπιά (είχα και ένα ΑΧ- 250 αλλά κράτησε μόνο για 2 μήνες).Η αποστάσεις που θα κινούμε σε καθημερινή βάση είναι πάνω κάτω 30km εκτός περιπτώσεων που πρέπει να πάω Αθήνα. Δίπλωμα έχω Α2 κατηγορίας (μέχρι 35kw), από λεφτά μπορώ να διαθέσω μέχρι 3,500€ +500 για εξοπλισμό για αρχή. Τί επιλογές έχω σε μηχανές που να μην είναι πάνω από 7 χρονών. Η μηχανή θα είναι κύριο μέσο μεταφοράς ακόμα και των χειμώνα πλην εξαιρέσεων που θα παίρνω το αμάξι του πατέρα μου. Επίσεις λόγο οικονομικών δεν έχω - θα έχω την δυνατότητα να αλλάξω μηχανή κάθε τόσο. Από μηχανές κοιτάω σε On/Off και naked όπως: Yamaha MT-3, Aprilia Pegaso Factory 660, Yamaha XTX 660. Έχω αποκλείσει το KLE 500 λόγο εμφάνισεις. Να κοιτάξω και μηχανές μικρότερες σε κυβικά? Εάν πάω όμως πάω στο χωρίο η αποστάσεις είναι 50 με 60km το λιγότερο (Μυτιλήνη).

  2. #2
    παρε ενα klr 650 σε αριστη κατασταση με 2000 ευρω και τα υπολοιπα φατα σε βενζινες μπυρες και αφτερ μαρκετ εξοπλισμο, και μακρυα απο ευρωπαικα μηχανακια


    παρε λινκ να μαθεις το μοντελο

    http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_KLR650

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5115454/


    Eναλλακτικα υπαρχει και το σουζουki DR650 αλλα ειναι πιο χωματερο ακομα φθηνοτερο

    http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_DR650


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5036080/
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 15/06/2014 στις 12:50.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    XTX 660 με 2500 και τα υπολοιπα φατα σε βολτες
    KLE 400-XT 250.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gregogti Προβολή μηνύματος
    XTX 660 με 2500 και τα υπολοιπα φατα σε βολτες

    σωστο και αυτο αν και κατασκευαζεται ιταλια

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παρε ενα klr 650 σε αριστη κατασταση με 2000 ευρω και τα υπολοιπα φατα σε βενζινες μπυρες και αφτερ μαρκετ εξοπλισμο, και μακρυα απο ευρωπαικα μηχανακια


    παρε λινκ να μαθεις το μοντελο

    http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_KLR650

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5115454/


    Eναλλακτικα υπαρχει και το σουζουki DR650 αλλα ειναι πιο χωματερο ακομα φθηνοτερο

    http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_DR650


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5036080/
    Ευχαριστώ για της υποδείξεις σου αλλά όπως είπα ψάχνω για μοντέλο 5-7 αιτίας. Θέλω όσο γίνετε να αποφύγω τα συνεργεία

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    τα ΧΤΧ εχουν βγει σκυλια .......
    KLE 400-XT 250.

  7. #7
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες έχουν ανοίξει μια ψαλίδα στην παραγωγή μεταξύ μικρών και μεγάλων, κι έτσι σε μηχανάκι ψιλο-καινούργιο δεν έχεις πολλές καλές επιλογές στο φάσμα που σ'ενδιαφέρει...
    Aφού δε σ'αρέσει το KLE 500 (πράγματι, το τελευταίο μοντέλο δείχνει κάπως γύφτικο, αλλά το προτελευταίο εμένα μου άρεσε πολύ, και το βρίσκεις σε ηλικία 8-9 ετών), μετά σου μένει ΧΤΧ ως βασικός υποψήφιος, που προσωπικά το θεωρώ μούφα μηχανάκι... για γυμνά street θα σου έλεγα μάλλον προς ER5n να κοιτάξεις, που θα το βρεις νεώτερο από 10ετίας, έχει τον ίδιο κινητήρα με το KLE 500 και είναι σκύλος μαύρος... το CB500x μάλλον θα σε βγάλει πολύ εκτός budget!
    Θα σου συνιστούσα να ακούσεις τον φίλο panavour, το KLR είναι κι αυτό άριστη επιλογή, μη το φοβηθείς κι ας είναι 10 ετών... αααα, ξέχασα και το super-τίμιο και αξιόπιστο Suzuki Freewind, αυτό και 100 χρονών να πάει, δεν παθαίνει τίποτα!!

    Προσωπική μου άποψη είναι ΟΧΙ street και ΟΧΙ ευρωπαϊκό, ειδικά εδώ στο νησί αν έρθεις και σου βγάλει κάνα πρόβλημα, τρέχα γύρευε... φίλος με πήγασο τον έχει και σαπίζει στη Συκαμιά, διότι κανείς μάστορας της Μυτιλήνης δεν αναλαμβάνει να τον κοιτάξει, έχει μείνει από κόμπλερ!!
    ...το νου σου!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες έχουν ανοίξει μια ψαλίδα στην παραγωγή μεταξύ μικρών και μεγάλων, κι έτσι σε μηχανάκι ψιλο-καινούργιο δεν έχεις πολλές καλές επιλογές στο φάσμα που σ'ενδιαφέρει...
    Aφού δε σ'αρέσει το KLE 500 (πράγματι, το τελευταίο μοντέλο δείχνει κάπως γύφτικο, αλλά το προτελευταίο εμένα μου άρεσε πολύ, και το βρίσκεις σε ηλικία 8-9 ετών), μετά σου μένει ΧΤΧ ως βασικός υποψήφιος, που προσωπικά το θεωρώ μούφα μηχανάκι... για γυμνά street θα σου έλεγα μάλλον προς ER5n να κοιτάξεις, που θα το βρεις νεώτερο από 10ετίας, έχει τον ίδιο κινητήρα με το KLE 500 και είναι σκύλος μαύρος... το CB500x μάλλον θα σε βγάλει πολύ εκτός budget!
    Θα σου συνιστούσα να ακούσεις τον φίλο panavour, το KLR είναι κι αυτό άριστη επιλογή, μη το φοβηθείς κι ας είναι 10 ετών... αααα, ξέχασα και το super-τίμιο και αξιόπιστο Suzuki Freewind, αυτό και 100 χρονών να πάει, δεν παθαίνει τίποτα!!

    Προσωπική μου άποψη είναι ΟΧΙ street και ΟΧΙ ευρωπαϊκό, ειδικά εδώ στο νησί αν έρθεις και σου βγάλει κάνα πρόβλημα, τρέχα γύρευε... φίλος με πήγασο τον έχει και σαπίζει στη Συκαμιά, διότι κανείς μάστορας της Μυτιλήνης δεν αναλαμβάνει να τον κοιτάξει, έχει μείνει από κόμπλερ!!
    πες του φιλου σου να παρει κομπλερ απο ΚΤΜ LC4 ειναι ιδιο και κανει τσαμπα σε σχεση με τις απριλια ..70 ευρω
    KLE 400-XT 250.

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    BMW F650 GS.

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ηonda dominator-fmx ελαφριά με γκαζάκι, και δεν χαλάνε

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Όποτε για Pegaso 09' - 08' Μοντέλο να μην κοιτάξω καν?. Επίσεις για το ΜΤ-3 το Yamaha ποία είναι η γνώμη σας?

  12. #12
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Όποτε για Pegaso 09' - 08' Μοντέλο να μην κοιτάξω καν?. Επίσεις για το ΜΤ-3 το Yamaha ποία είναι η γνώμη σας?
    Όχι ρε, μακριά από τις ιταλικούρες... το πιθανότερο είναι άμα καβαλήσεις πήγασο να πωρωθείς άσχημα, αλλά μετά μη γκρινιάζεις σε κάθε επίσκεψη στο συνεργείο...!
    Aμα θες τέτοιο στυλ, πάρε freewind 10ετίας και θα σε βγάλει άλλη μια 10ετία για πλάκα! Aπίστευτα γερό μηχανάκι και θα σου μείνει και κάνα δίφραγκο από τον προϋπολογισμό στην τσέπη, είναι σημαντικότατη διαφορά!

    Το ΜΤ3 είναι πολύ όμορφο, αλλά νομίζω ακριβό για αυτά που προσφέρει! Αν προτιμήσεις γιαμαχάκι, πήγαινε με κλειστά μάτια (λόγω της τιμής του αλλά και γενικότερης ευλιξίας σε ποικίλα πεδία δράσεως) για ΧΤ660, και μάλιστα όχι το motard, να μπορείς να το βάζεις και σε κάνα χωματόδρομο στις διακοπές... η τελευταία λέξη, βέβαια, ανήκει σε σένα κι εδώ ταιριάζει το "περί ορέξεως"...
    ...το νου σου!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε, μακριά από τις ιταλικούρες... το πιθανότερο είναι άμα καβαλήσεις πήγασο να πωρωθείς άσχημα, αλλά μετά μη γκρινιάζεις σε κάθε επίσκεψη στο συνεργείο...!
    Aμα θες τέτοιο στυλ, πάρε freewind 10ετίας και θα σε βγάλει άλλη μια 10ετία για πλάκα! Aπίστευτα γερό μηχανάκι και θα σου μείνει και κάνα δίφραγκο από τον προϋπολογισμό στην τσέπη, είναι σημαντικότατη διαφορά!

    Το ΜΤ3 είναι πολύ όμορφο, αλλά νομίζω ακριβό για αυτά που προσφέρει! Αν προτιμήσεις γιαμαχάκι, πήγαινε με κλειστά μάτια (λόγω της τιμής του αλλά και γενικότερης ευλιξίας σε ποικίλα πεδία δράσεως) για ΧΤ660, και μάλιστα όχι το motard, να μπορείς να το βάζεις και σε κάνα χωματόδρομο στις διακοπές... η τελευταία λέξη, βέβαια, ανήκει σε σένα κι εδώ ταιριάζει το "περί ορέξεως"...
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου! Και από ότι κατάλαβα δεν το βγάζεις έξω το ΜΤ-3. Επίσεις θα μου προτείνεις να κοιτάξω και για bmw 650 gs ή πάω σε άλλη κατηγορία σχετικά με έξοδα βενζίνης και συντήρησης? και εάν ξέρεις το bmw είναι αξιόπιστο? Ευχαριστώ πολύ (πλέων η επιλογές μου μιόθηκαν στης 3 εάν είναι μέσα και το bmw)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε, μακριά από τις ιταλικούρες... το πιθανότερο είναι άμα καβαλήσεις πήγασο να πωρωθείς άσχημα, αλλά μετά μη γκρινιάζεις σε κάθε επίσκεψη στο συνεργείο...!
    Aμα θες τέτοιο στυλ, πάρε freewind 10ετίας και θα σε βγάλει άλλη μια 10ετία για πλάκα! Aπίστευτα γερό μηχανάκι και θα σου μείνει και κάνα δίφραγκο από τον προϋπολογισμό στην τσέπη, είναι σημαντικότατη διαφορά!

    Το ΜΤ3 είναι πολύ όμορφο, αλλά νομίζω ακριβό για αυτά που προσφέρει! Αν προτιμήσεις γιαμαχάκι, πήγαινε με κλειστά μάτια (λόγω της τιμής του αλλά και γενικότερης ευλιξίας σε ποικίλα πεδία δράσεως) για ΧΤ660, και μάλιστα όχι το motard, να μπορείς να το βάζεις και σε κάνα χωματόδρομο στις διακοπές... η τελευταία λέξη, βέβαια, ανήκει σε σένα κι εδώ ταιριάζει το "περί ορέξεως"...

    Φοβερο....

    Συμφωνω απολυτα.... μην παρεις τον πηγασο γιατι χαλαει.... παρε το ΧΤ καλυτερα που είναι αθραυστο....

    Επισης οι επισκεψεις στα συνεργεια για εμενα είναι πλεον καθημερινες.... και 2 φορες την μερα αν χρειαστεί.....

    Λοιπον περα από τις παπαριες.... αν γουστάρεις τον πηγασο μην τον φοβάσαι.... ο παλιος πηγασος ειχε θεμα με το κομπλερ της μιζας.... ο καινούριος θα σου βγαλει ότι είναι πιθανο να βγαλει και ένα οποιοδήποτε μηχανακι..... ειδικα το ΜΤ03 και το ΧΤ660....

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Φοβερο....

    Συμφωνω απολυτα.... μην παρεις τον πηγασο γιατι χαλαει.... παρε το ΧΤ καλυτερα που είναι αθραυστο....

    Επισης οι επισκεψεις στα συνεργεια για εμενα είναι πλεον καθημερινες.... και 2 φορες την μερα αν χρειαστεί.....

    Λοιπον περα από τις παπαριες.... αν γουστάρεις τον πηγασο μην τον φοβάσαι.... ο παλιος πηγασος ειχε θεμα με το κομπλερ της μιζας.... ο καινούριος θα σου βγαλει ότι είναι πιθανο να βγαλει και ένα οποιοδήποτε μηχανακι..... ειδικα το ΜΤ03 και το ΧΤ660....
    Τώρα με μπέρδεψες τελείως.. Όταν λέω για Pegaso λέω για μοντέλο ή 08' ή 09'. (Για εμένα προσωπικά έρχεται πρώτο στην λίστα μου) και ακολουθούν ΧΤΧ,ΜΤ3 και τελευταίο το bmw.
    Τώρα στο ΧΤΧ μου έχουν πει άτομα που το έχουν - είχαν ότι η θέσει οδήγησης δεν είναι "βολική" και η σέλα για συνεπιβάτη. Το ΜΤ-3 δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω κάποιων γνωστό που να το είχε για να ξέρω τι και πως. Τώρα όσο αφορά το Bmw ένα + είναι ότι έχει ABS που έχω διαβάσει και λένε ότι είναι καλό, βέβαια με ξενίζει κάπως το ντεπόζιτο (η θέση του και τα λίτρα). Συγνώμη που σας κουράζω αλλά δεν είναι εύκολο να πάρεις μια απόφαση γιατί όπως είπα το μηχανάκι θα είναι το μοναδικό μέσο μεταφοράς ακόμα και των χειμώνα εκτός εξαιρέσεων

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Αγορά πρώτης μηχανής-επιλογή κυβικών
    από loki21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2012, 20:07
  3. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 12:50
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF