Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 139

Θέμα: Νεος και αποριες

  1. #91
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Καλύτερες αναρτήσεις είναι η βασική διαφορά. .. Γνώμη μου αν και εκτιμώ τα honda τα αάλλα 2 είναι σαφώς καλύτερα και σε επιδόσεις και σε στήσιμο. .

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Καλύτερες αναρτήσεις είναι η βασική διαφορά. .. Γνώμη μου αν και εκτιμώ τα honda τα αάλλα 2 είναι σαφώς καλύτερα και σε επιδόσεις και σε στήσιμο. .
    ααα αρκει.......... επισης βρηκα οτι το fazer s2 εχει τις τετραπιστονες δαγκανες του r6

  3. #93
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    ααα αρκει.......... επισης βρηκα οτι το fazer s2 εχει τις τετραπιστονες δαγκανες του r6
    γενικα το φειζερ βασιστηκε στο ρ6 απλα ειναι ''κομμενο'' το μοτερ του (και φυσικα και το στησιμο του δεν εχει σχεση με το ss).
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #94
    Κατα την γνώμη μου το Hornet είναι ανώτερο σε όλα. ποιότητα κατασκευής και συμπεριφορά στην οδήγηση, ποιότητα κύλισης.

    Εχει τύχει να πάμε βόλτα εγώ με το FZ6 S2, ένας με Z750 και ένας με Hornet και δεν μπορούσα να τον πιάσω στις στροφές. Μέτριο επίπεδο οδηγών όλοι.

    Δεν ξέρω για τις αναρτήσεις sam4g είναι Showa ρυθμιζόμενες σαν το CBR 600F? αν ναι τότε δεν συζητάμε καν

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Κατα την γνώμη μου το Hornet είναι ανώτερο σε όλα. ποιότητα κατασκευής και συμπεριφορά στην οδήγηση, ποιότητα κύλισης.

    Εχει τύχει να πάμε βόλτα εγώ με το FZ6 S2, ένας με Z750 και ένας με Hornet και δεν μπορούσα να τον πιάσω στις στροφές. Μέτριο επίπεδο οδηγών όλοι.

    Δεν ξέρω για τις αναρτήσεις sam4g είναι Showa ρυθμιζόμενες σαν το CBR 600F? αν ναι τότε δεν συζητάμε καν
    ολα πανω κατω την ιδια τιμη εχουν ανα χρονολογια παντως... δηλαδη για να καταλαβω ,οι εταιριες στα γυμνα τους βαζουν τροποποιημενα μερη απο τα ss τους πχ?

    πχ fazer ---> r6,z750 --> ninja,hornet-->cbr και ειδα καια υτο το πρωι και λεω κατι τετοιο παιζει "Η ΓΚΑΜΑ ΤΩΝ NAKED ΤΗΣ MV AGUSTA ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ BRUTALE 675,ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ F3"

  6. #96
    Γιάννη23 ΚΑΜΜΙΑ σχέση όμως

    Το μοτέρ του fazer είναι ένα μοτέρ R6 τροποποιημένο. Πλαίσιο αναρτήσεις εντελώς άλλες.
    Το μοτέρ και το πλαίσιο του Ζ750 δεν έχει σχέση με κανένα ninja.
    Το μοτέρ του hornet έχει συγγένεια με παλιότερου CBR αν δεν απατώμαι αλλά πλαίσιο αναρτήσεις εντελώς άλλες.

    Αυτός με το Ζ στην βόλτα που πήγε ο Vice έπρεπε απλά να χαθεί, μακράν καλύτερο μοτέρ από πολύ χαμηλά ως πολύ ψηλά και οι αναρτήσεις και φρένα (μαμά) στα ίδια επίπεδα.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Γιάννη23 ΚΑΜΜΙΑ σχέση όμως

    Το μοτέρ του fazer είναι ένα μοτέρ R6 τροποποιημένο. Πλαίσιο αναρτήσεις εντελώς άλλες.
    Το μοτέρ και το πλαίσιο του Ζ750 δεν έχει σχέση με κανένα ninja.
    Το μοτέρ του hornet έχει συγγένεια με παλιότερου CBR αν δεν απατώμαι αλλά πλαίσιο αναρτήσεις εντελώς άλλες.

    Αυτός με το Ζ στην βόλτα που πήγε ο Vice έπρεπε απλά να χαθεί, μακράν καλύτερο μοτέρ από πολύ χαμηλά ως πολύ ψηλά και οι αναρτήσεις και φρένα (μαμά) στα ίδια επίπεδα.
    br
    σε ευχαριστω γιατι amyroukai υπηρχε μια συγχυση..παντως ολα αυτα ειναι στις ιδιες τιμες πανω κατω για τις ιδιες χρονολογιες παντα ... ενταξει το z δεν με απασχολει ..τα αλλα θα τα κοιταξω.. βλεπω και ενα αλλο παιδια σεπολυ καλη τιμη το xj6..αλλα δεν ξερω τι παιζει μ αυτο

  8. #98
    πολύ καλή μοτοσικλέτα, ελαφριά, άνετη, οικονομική κλπ, απλά δεν έχει τα γκάζια του fz6/fazer6 παρά το ότι το μοτέρ πρέπει να είναι παρεμφερές. Σχεδιάστηκε ως πιο φτηνή λύση, πουλήθηκε σε χαμηλότερη τιμή. Τιμιότατη μοτοσικλέτα και επειδή δεν έχει το σκαλοπάτι δύναμης του fz6/fazer6 ίσως και προτιμότερη.

  9. #99
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Δεν έχω παρακολουθήσει όλη την κουβέντα.

    Απλά επειδή είδα να αναφέρεται, να πω απλά ότι το fz6 S2 το γυμνό (του '08 νομίζω ήταν), είναι μακράν η χειρότερη μοτοσυκλέτα που έχω καβαλήσει στη ζωή μου.
    Και ήταν και το πρώτο γυμνό 600 που καβάλησα και τρόμαξα στην ιδέα ότι μπορεί να είναι όλα έτσι. Ευτυχώς μου έφυγε γρήγορα η ιδέα.

    Πιο σκατένια θέση οδήγησης δεν έχω ξαναδεί.

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω παρακολουθήσει όλη την κουβέντα.

    Απλά επειδή είδα να αναφέρεται, να πω απλά ότι το fz6 S2 το γυμνό (του '08 νομίζω ήταν), είναι μακράν η χειρότερη μοτοσυκλέτα που έχω καβαλήσει στη ζωή μου.
    Και ήταν και το πρώτο γυμνό 600 που καβάλησα και τρόμαξα στην ιδέα ότι μπορεί να είναι όλα έτσι. Ευτυχώς μου έφυγε γρήγορα η ιδέα.

    Πιο σκατένια θέση οδήγησης δεν έχω ξαναδεί.
    καταλαβα θεση ss κι αυτο :P ...

    σορρυ κιολας ρε παιδια αλλα θελω να σας πω την σκεψη μου... να παρω κατι καινουριο ή ελαφρα μεταχειρισμενο πχ απο 12 και μετα.. η να παρω ενα του 6-7-8 που το βρισκεις με 3 χιλιαρικα..και οταν μαθω να το αλλαξω σε κατι αλλο ... απλα αν κανω το πρωτο πιστευω θα χασω ανετα την μιση αξια στη μεταπωληση τουλαχιστον..ενω το δευτερο και να μου μεινει μικρη η ζημια ακομα και απουλητο να μου μεινει μετα το αφηνω στην αποθηκη χωρις πινακιδες και δεν αγχωνομαι... τι λετε?

  11. #101
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    καταλαβα θεση ss κι αυτο :P ...
    Επειδή ξαναλέω δεν έχω παρακολουθήσει την κουβέντα, δεν ξέρω αν το λες "ειρωνικά" ή όχι.

    Πάντως μόνο θέση ss δεν είχε.

    Σα να καβάλαγες ψηλό street/on-off που το είχανε γδυσει από τα fairing ήτανε.
    Κανένα "γράπωμα" των γονάτων στο ντεπόζιτο, τα μασπιέ στο Θεό, πολύ ψηλή θέση, ούτε να το περιγράψω δεν μπορώ.
    Ασ'τα να παν' στο διάολο

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Επειδή ξαναλέω δεν έχω παρακολουθήσει την κουβέντα, δεν ξέρω αν το λες "ειρωνικά" ή όχι.

    Πάντως μόνο θέση ss δεν είχε.

    Σα να καβάλαγες ψηλό street/on-off που το είχανε γδυσει από τα fairing ήτανε.
    Κανένα "γράπωμα" των γονάτων στο ντεπόζιτο, τα μασπιέ στο Θεό, πολύ ψηλή θέση, ούτε να το περιγράψω δεν μπορώ.
    Ασ'τα να παν' στο διάολο
    αχαχαχα ..δεν το ειπα ειρωνικα,οσον αφορα την ανεση το ειπα... τωρα ομως καταλαβα τι εννοεις :P

  13. #103
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ως απάντηση στην παραπάνω ερώτησή σου.

    Όσο γοητευτική κι αν είναι σαν ιδέα το να πάρεις μηχανάκι κούτα, φοβάμαι πως θα κλαις άσχημα τα λεφτά σου. Εκτός κι αν τα έχεις για να το πάρεις και σκοπεύεις να το παντρευτείς.

    Δύσκολοι καιροί.
    Αν αγοράσεις μεταχειρισμένο μπορείς να το πουλήσεις μετά από 2 χρόνια με μικρή χασούρα. Ειδικά αν είναι εμπορικό μηχανάκι.
    Όταν έχουν φτάσει να βαρέσουν πάτο οι τιμές, ακόμα και μετά από 2-3 χρόνια κάπου εκεί θα παίζουν.
    Όταν βρίσκεις τώρα χόρνετ του 07-08 με 3 χιλιάρικα, πόσο να το δώσεις σε 2 χρόνια? 1.500? Τί είναι, cb400 του 94?
    Θα το δώσεις 500-750 κάτω από εκεί που το πήρες. Σχεδόν σα να το έχεις δανεικό είναι.

    Τώρα αν πας σε μηχανάκι που δεν είναι εμπορικό και για να το πουλήσεις θα περιμένεις τη 2α παρουσία αλλάζει το πράμα.

    Σαν καινούριος οδηγός που λες ότι είσαι πάντως, δες το xj6 που είπε κι ο amyroukai πιο πάνω.
    Δεν έχει τα γκάζια που έχουν τα υπόλοιπα 600άρια.

    Από κει και πέρα, αν τελικά θες να πας σε γυμνό 600άρι κατηγορίας 100+ αλόγων, ρίξε μια ματιά και στο street triple (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα).
    Πολύ καλοστημένο μηχανάκι, τρικύλινδρο (η χρυσή τόμή για κάποιους ανάμεσα στα 2κύλινδρα που τραβάνε χαμηλά και ψοφάνε ψηλά, και στα 4κύλινδρα που είναι ψόφια κάτω και ψηλά δαιμονίζονται), κι από πλευράς εμφάνισης διαφέρει αρκετά από τους 3-4 Ιάπωνες που έχουν φτάσει να είναι σχεδόν φτυστοί.
    Το αν θα σου αρέσει στα δικά σου μάτια ή όχι είναι υποκειμενικό βέβαια.

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ως απάντηση στην παραπάνω ερώτησή σου.

    Όσο γοητευτική κι αν είναι σαν ιδέα το να πάρεις μηχανάκι κούτα, φοβάμαι πως θα κλαις άσχημα τα λεφτά σου. Εκτός κι αν τα έχεις για να το πάρεις και σκοπεύεις να το παντρευτείς.

    Δύσκολοι καιροί.
    Αν αγοράσεις μεταχειρισμένο μπορείς να το πουλήσεις μετά από 2 χρόνια με μικρή χασούρα. Ειδικά αν είναι εμπορικό μηχανάκι.
    Όταν έχουν φτάσει να βαρέσουν πάτο οι τιμές, ακόμα και μετά από 2-3 χρόνια κάπου εκεί θα παίζουν.
    Όταν βρίσκεις τώρα χόρνετ του 07-08 με 3 χιλιάρικα, πόσο να το δώσεις σε 2 χρόνια? 1.500? Τί είναι, cb400 του 94?
    Θα το δώσεις 500-750 κάτω από εκεί που το πήρες. Σχεδόν σα να το έχεις δανεικό είναι.

    Τώρα αν πας σε μηχανάκι που δεν είναι εμπορικό και για να το πουλήσεις θα περιμένεις τη 2α παρουσία αλλάζει το πράμα.

    Σαν καινούριος οδηγός που λες ότι είσαι πάντως, δες το xj6 που είπε κι ο amyroukai πιο πάνω.
    Δεν έχει τα γκάζια που έχουν τα υπόλοιπα 600άρια.

    Από κει και πέρα, αν τελικά θες να πας σε γυμνό 600άρι κατηγορίας 100+ αλόγων, ρίξε μια ματιά και στο street triple (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα).
    Πολύ καλοστημένο μηχανάκι, τρικύλινδρο (η χρυσή τόμή για κάποιους ανάμεσα στα 2κύλινδρα που τραβάνε χαμηλά και ψοφάνε ψηλά, και στα 4κύλινδρα που είναι ψόφια κάτω και ψηλά δαιμονίζονται), κι από πλευράς εμφάνισης διαφέρει αρκετά από τους 3-4 Ιάπωνες που έχουν φτάσει να είναι σχεδόν φτυστοί.
    Το αν θα σου αρέσει στα δικά σου μάτια ή όχι είναι υποκειμενικό βέβαια.
    αν παρω καινουριο θα το παντρευτω οπως λες :P :P χαχαχα οποτε δεν αξιζει... τωρα το οτι μπορω να βρω με 3 χιλιαρικα 6τιας μηχανη 600 cc ειναι πολυ θετικο,εδω ,και μαλιστα ολα περιπου εκει παιζουν...πριν καποια χρονια δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν εφικτο αυτο..
    αν χασω 500 ευρω σε 2 χρονια απο την μεταπωληση θα ειναι τελεια περιπτση αλλα και 1000 να χασω...το κερδος θα ειναι μεγαλυτερο ,θα μαθω με μικρο κοστος..

    Οσο αν φορα το triple που ειπες..το εχω δει .. δηλαδη σαν παραδειγμα σαν τρικυλινδρο θα ειναι κατι αναμεσα (ας υποθεσουμε) στο er6 που κοιτουσα (δικυλινδρο) και σε αυτα που κοιταζω τωρα σωστα? δηλαδη ικανοποιητικη δυναμη σε ολο το φασμα των στροφων(αν καταλαβαινω καλα)

  15. #105
    Εντάξει καλό το Z750 αλλά σαν το hornet δεν είναι. Ποιοτικό σε όλα, όχι μονο γκάζι!

    Το z750 είναι για ΤΟ ΠΟΛΥ μετρίου ύψουν αναβάτες και αδύνατους. Εγώ που είμαι 1,88 και 100κιλά ήμουν σαν κατάρτι απο πλοίο επάνω του. Στο fazer η κατάσταση ήταν λίγο καλύτερη αλλά στο hornet είσαι άνετος.

    Τώρα όσον αφορά το καινούριο που λέτε. Μιας και πριν μολις 2 μήνες πήρα το CBR καινούριο θα σας πω τι κερδίζεις και τι χάνεις:

    -Καταρχάς αγοράζεις οτι γουστάρεις εσύ και όχι ότι υπάρχει ή οτι βρήκες σε καλή κατάσταση.
    -Αγοράζεις μηχάνημα 2014 το οποίο σημαίνει οτι οδηγικά απο ένα παλιό θα έχει σαφείς βελτιώσεις σε ολους τους τομείς.
    -Κερδίζεις ηρεμία από την άποψη οτι δεν καιγεσαι μηπως είχε κάνει καμια παπαριά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, μην είναι τπτ σπασμένο-κολλημενο, μην έχει κανα πρόβλημα κτλ κτλ. Με το καινούριο είσαι σίγουρος
    -Κερδίζεις οτι δεν χρειάζεται αλλάξεις τίποτα πάνω στην μηχανή, Ουτε λάστιχα, ουτε μπουζι, αλυσιδογράναζα, αναρτήσεις, τίποτα απολύτως.
    -Εγγύηση 2 χρόνια
    -Κερδίζεις οτι το επιλέγεις οπως θέλεις εσύ. Ασπρο, μαύρο, παρδαλό, με ABS χωρίς ABS κτλ

    Τι χάνεις:

    -Χάνεις αναλογικά περισσότερα χρήματα από την μεταπώληση του.
    -Επειδή είναι καινούριο τα ανταλλακτικά του (αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι) είναι ακριβά.
    -Χάνεις χρόνο στην αρχή μέχρι να το στρώσεις και να κανεις πρώτο service.

    το κυριότερο ομως όλων, και το βάζω μόνο του είναι οτι επειδή είναι πολυ σημαντικό για εμένα και είναι παράγωγο όλων των θετικών που ανέφερα πιο πάνω, είναι οτι στο καινούριο έχεις αυτήν την 90% σιγουριά οτι θα μπαινεις στις στροφές με θάρρος και αυτοπεποίθηση χωρίς να φοβάσαι μήπως σε προδώσει η μηχανή σε κάτι.

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 16:42
  2. Νέος και Εγώ
    από lazaroz στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 01:13
  3. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 16:18
  4. Νέος και ωραίος - Το Quiz του αιώνα
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:21
  5. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF