Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αγορά Μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2014
    Μηνύματα
    3

    Αγορά Μηχανής

    Θέλω να αγοράσω ένα μηχανάκι 50cc. Το πρώτο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η κατανάλωση να είναι μικρή. Το δεύτερο, αν γίνεται δεδομένου της κατανάλωσης, να έχει μια σχετικά καλή ιπποδύναμη. Δηλαδή να μην ζορίζεται να ανέβει μια ανηφόρα. Ποιά πιστεύετε πως είναι η καλύτερη επιλογή;

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    φίλε μου δες αυτο. μονο με 4 κατοσταρικα. http://www.tsirikosbikes.gr/ktm-manhattan-2014.html. Είναι ktm αλλά από κατανάλωση και αξιοπιστία δεν παίζεται. Για ανηφόρα ανάλογα με τα πόδια σου

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καλώς τον!
    Για πες, θέλεις κάτι σε σκουτεράκι, εντουράκι, χαμηλό τύπου SS, παπί, ή "κλασικό"; Όταν λέμε 50cc, υπάρχει τεράστια ποικιλία στα είδη που μπορεί να πάρει κανείς, ανάλογα με τη χρήση και τα γούστα!
    Από κατανάλωση, όλα τα 50άρια είναι οικονομικά, οι διαφορές που θα δεις είναι μάλλον αμελητέες, κι επίσης όλα λίγο-πολύ θα αγκομαχούν στην ανηφόρα, ειδικά αν έχεις παραπάνω κιλά ή επιχειρήσεις δικάβαλη βόλτα!
    Αν θέλεις ιπποδύναμη, δες το Aprilia RX, είναι εντουράκι και θα σε πάει και μικρή βόλτα, έχει δύναμη σχεδόν σαν 125άρι! Υπάρχει και το RS, που είναι με στήσιμο SS, αλλά αυτό μάλλον είναι μόνο για παιχνίδι! Αν αυτό που θες είναι να κάνεις "δουλειά" και μικροδιαδρομές μέσα στην πόλη, φόρτωμα κλπ, κοίτα για παπάκι ή σκούτερ...
    Αν θες κάτι σε πιο κλασικό, δες για καμιά φλορέτα ή ζούνταπ, έχουν αρκετή δύναμη αυτά κι ας μη τους φαίνεται...
    ...το νου σου!!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Θέλω κάτι για μικροδιαδρομές μέσα στην πόλη. Είχα ένα Runner αλλά το έδωσα γιατί χάλασε και έκαιγε πολύ βενζίνη κιόλας. Ως εκ τούτου προσανατολίζομαι σε παπί. Αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο αξιόπιστο μοντέλο...

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Από καινούργια δεν έχω ιδέα, βγες μια βόλτα και δες τι κυκλοφορεί στην αγορά, τιμές και τελικά τι σου αρέσει!
    Είναι εύκολο να βρεις και προδιαγραφές στο ίντερνετ αν καταλήξεις κάπου, οπότε θα δεις και για την κατανάλωση!
    Απλώς να έχεις υπόψιν σου ότι 50άρι 4χρονο παπάκι σίγουρα θα σέρνεται στην ανηφόρα! Τα δίχρονα πάλι, καίνε πιο πολύ...
    Εγώ θα σου πρότεινα, αφού προσανατολίζεσαι προς τα κει, να μην προτιμήσεις κάτι π.χ. σε καινούργιο κινέζικο που θα σου κρατήσει 2-3 χρόνια με το ζόρι, αλλά να κάνεις αρκετή υπομονή και να βρεις κάνα καλοσυντηρημένο (μην το περιμένεις τσάμπα όμως, ό,τι δώσεις παίρνεις και τα 9 στα 10 που θα δεις θα είναι σούργελα) GLX ή Τ50, που και 25 ετών να είναι, θα σε βγάλει άλλα τόσα αν το προσέξεις λίγο!
    ...το νου σου!!

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF