Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 120

Θέμα: Ακούγεται σαν μπιέλα αλλά δεν είναι. (XT-XTZ)

  1. #61
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    8
    καλησπερα,κατοπην πρωεινου τηλ στον μηχανικο θα φτιαχτη μονο η βλαβη και οι βαλβιδες θα γινουν κανονικα στης 60χιλ.βγηκαν λαδια,παραφλου,αντλια νερου και καμπανα, ελενχει και της 3βιδες καμπανα,στροφαλου,και αντιβαρο στροφαλου με το χερη και ειναι οκ.Πιανει δυναμοκλειδο και η βιδα του αντιβαρου πεφτη αμεσως,μου λεει αυτη ηταν σχεδον ξεβιδοτη και μαλλον αυτη βαραγε,και οι αλλες 2 βιδες ηταν ψιλολασκα,τον ρωταω γιατη?και μου λεει αγνωστο η ΥΑΜΑΗΑ στα προτα χτ εβαζε λοκτιτε αλλα μετα σταματισε,ειχε εντοπισει το προβλιμα και εκανε αυτο το ιδιο θα κανουμε και εμεις και δεν θα εχεις ποτε πια αυτο το προβλημα.Βαζη και στης 3 βιδες λοκτιτε της ιδιες ασφαλειες(μια χαρα φενοντοσαν)και βιδονη με δυναμοκλειδο οσο παει(δεν νομιζω να ενδικνετε αλλα τη να κανουμε)φυσικα στο τελος εφαγα την παπαρα γιατη νομιζε οτι ειχε φλατζα αλλα δεν ειχε και γιρισα πισω στο χωριο με λεωφοριο 30 χιλ το περιμενα και 3 ωρες,για ποσο χρεωσε θα σας πω αυριο η φλατζα μου ειπε 15 και ακομα δεν ξερουμε αν πετιχε το πειραμα

  2. #62
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως διαμορφώθηκε η τιμή του χιλιομέτρου τα τελευταία χρόνια, σώθηκε το παλιομηχανάκι.
    Μεγάλη αλήθεια αυτή ρε
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #63
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pinezas Προβολή μηνύματος
    καλησπερα,κατοπην πρωεινου τηλ στον μηχανικο θα φτιαχτη μονο η βλαβη και οι βαλβιδες θα γινουν κανονικα στης 60χιλ.βγηκαν λαδια,παραφλου,αντλια νερου και καμπανα, ελενχει και της 3βιδες καμπανα,στροφαλου,και αντιβαρο στροφαλου με το χερη και ειναι οκ.Πιανει δυναμοκλειδο και η βιδα του αντιβαρου πεφτη αμεσως,μου λεει αυτη ηταν σχεδον ξεβιδοτη και μαλλον αυτη βαραγε,και οι αλλες 2 βιδες ηταν ψιλολασκα,τον ρωταω γιατη?και μου λεει αγνωστο η ΥΑΜΑΗΑ στα προτα χτ εβαζε λοκτιτε αλλα μετα σταματισε,ειχε εντοπισει το προβλιμα και εκανε αυτο το ιδιο θα κανουμε και εμεις και δεν θα εχεις ποτε πια αυτο το προβλημα.Βαζη και στης 3 βιδες λοκτιτε της ιδιες ασφαλειες(μια χαρα φενοντοσαν)και βιδονη με δυναμοκλειδο οσο παει(δεν νομιζω να ενδικνετε αλλα τη να κανουμε)φυσικα στο τελος εφαγα την παπαρα γιατη νομιζε οτι ειχε φλατζα αλλα δεν ειχε και γιρισα πισω στο χωριο με λεωφοριο 30 χιλ το περιμενα και 3 ωρες,για ποσο χρεωσε θα σας πω αυριο η φλατζα μου ειπε 15 και ακομα δεν ξερουμε αν πετιχε το πειραμα
    Πλάκα κάνεις? Εντάξει καλά έκανε και έβαλε λοκτιτε αλλά ποιος ο λόγος να σφίξει με δυναμόκλειδο "όσο πάει". Ας την έσφιγγε λίγο περισσότερο, αφού δεν έβαλε λιπαντικό στο σπείρωμα, αλλά όσο πάει? Αν βάλει και μια προέκταση μπορεί να πάει και παραπάνω, το σκέφτηκες? Anyway δεν ξέρω! Εγώ απλά προβληματίζομαι με ότι δεν καταλαβαίνω. Σου υπενθυμίζω επίσης οτι η ίδια η yamaha, μείωσε την ροπή αυτής της βίδας. Στα γρανάζια έβαλε αλουμίνιο ή δέρμα ή έβαλε κανένα κατσαβίδι?



    Καλά για τις ίδιες ασφάλειες που φαινόντουσαν μια χαρά δεν το συζητάω. Ένα καφέ σε καφενέ κοστίζουν γμτο. Αφού παράγγειλε την φλάντζα ας παραγγείλει και αυτές.
    Καλύτερα να μην έβαζε λοκτιτε παρά που έβαλε τις ίδιες ασφάλειες.

    Και δεν είναι καθόλου εντάξει. Και η δική μου μια χαρά φαινόταν μέχρι που ξαφνικά έσπασε. Αυτές οι ασφάλειες έχουν έξτρα σκληρότητα και ως γνωστόν όσο πιο σκληρό είναι κάτι τόσο λιγότερο ανεκτικό είναι στο λύγισμα.
    Και αν δε σπάσει αδυνατίζει τόσο πολύ που μπορεί κάλιστα να σπάσει όταν θα φάει καμιά κλωτσιά απ' τον στρόφαλο ή να λυγίσει πολύ πιο εύκολα και να ανοίξει.

    Λοκτιτε και καινούριες ασφάλειες θέλει μαζί με κανένα Nm παραπάνω. Τίποτε άλλο. (αν τελικά οι οδηγίες του κατασκευαστή δεν είναι αρκετές)

    Για να μη σε ανησυχώ άδικα, ίσως να έσφιξε τις βίδες τόσο ώστε να χρησιμοποίησε τα δεύτερα αυτάκια τις ασφάλειας και όχι τα ίδια.



    Επίσης όταν η yamapa χρησιμοποιούσε λοκτιτε δεν έβαζε ασφάλεια σε αυτή τη βίδα όπως δεν είχαν ασφάλεια και τα παλιά χτ600. (Είχαν παραπάνω ροδέλες όμως που παίζουν και αυτές το ρόλο τους)





    Τεσπα. ΧΤ είναι τι θα πάθει?
    Sent from me using a computer.

  4. #64
    ΚΤΜ είναι το ΧΤ να χαλάσει;
    Πλακώστε τα στα γκάζια αλύπητα, δεν σπάνε, δεν χαλάνε λέμε.

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    8
    Σε ολλα τα παραπανω ειχεις απολυτο δικιο οπως και σε ολλα τα προηγουμενα,τουλαχιστον του καταλογιζω οτι βρικε ευκολα την βλαβη και γιαυτο τον εμπιστευτικα,επισεις και οτι το επομενο συνεργιο αν εφευγα θα ηταν στην αθηνα και αυτο δεν θα το ηθελα,στης βιδες του αντιβαρου ,και της καμπανας εσφιξε με το δυναμοκλειδο οσπου να μην μπορει να σφιξη αλλο.Στον στροφαλο την βιδωνε και μαζι μετακινουνταν και το γραναζι του αντιβαρου .Η φλατζα δεν εφτασε σημερα επομενως δεν ξερουμε τη εχει γινει αν τελικα δουλεψη σωστα ολλο αυτο.Την μηχανη αυτη την προτημισα πρωτα γιατη ειναι κουκλα και γιατη πιστευα λανθασμενα οτι μετα απο τοσα χρονια εμπειριας ολλων τον μηχανικον πανο σε αυτον τον κινιτηρα δεν θα ειχα καπιο προβλημα ,αλλα δυστιχος ειναι πολυ λιγοι αυτοι που πραγματικα αγαπουν την δουλιατους οχι μονο σε αυτον τον κλαδο αλλα σε ολη την βαθμιδα της ελληνικης πραγματικοτιτας.Εξαλου για καπιον που δεν ξερη οπως εγω μπορει να υπαρχει δολος απο τον μυστη,για μελλοντικη δουλια.Οπως και να εχει εγω βγηκα κερδισμενως απο αυτη την σηζιτησει και σας ευχαριστω!

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Κατ' αρχήν μη νομίζεις ότι έσφιξε με δυναμόκλειδο. Το δυναμόκλειδο μετράει ροπή και κάνει κλικ όταν φτάσει εκεί που το έχεις ρυθμίσει για να σταματήσεις. Αυτό που είχε στα χέρια του πρέπει εκτελούσε χρέη μακριάς καστάνιας και τίποτε άλλο.

    Για τη βίδα της καμπάνας δεν έχει ακουστεί τίποτα, για ποιόν λόγο την έσφιξε στα όρια του εγκεφαλικού με ένα ματσούκι μισού μέτρου? Αυτό το βιδώνω μέχρι να μην πάει άλλο είναι ότι χειρότερο (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για την βίδα).

    Για τη βίδα του στροφάλου δεν το κατάλαβα. Αν μετακινούνταν και το γρανάζι του αντίβαρου σημαίνει ότι γύριζε ο στρόφαλος. Τι έσφιξε λοιπόν?
    Αυτή είναι η βίδα που ήθελε σφίξιμο.

    Κοίτα δεν θέλω να βγάλω συμπεράσματα από το πληκτρολόγιο γιατί ίσως κατάλαβες κάτι λάθος και το μετέφερες λάθος. Διάβασες τα ποστ, κρίνε μόνος σου.

    Εγώ ίσως είμαι υπερβολικός, ισως αυτό να οφείλεται και στην άγνοιά μου δεν ξέρω.




    Δε νομίζω πάντως να έκανε κάτι με δόλο για να σε κάνει πελατάκι ούτε πιστεύω πως ότι έκανε θα σου δημιουργήσει απαραίτητα πρόβλημα στο μέλλον.

    Άντε να το φτιάξεις σύντομα και καλές βόλτες.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    8
    XA AXAAAAXXAXAXAAAAAA!!!!!!!Σημερα πηρα το εργαλειο:rotflmao:Οταν το εβαλα μπροστα το κροταλιασμα ειχε εξαφανηστει!ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ!!!!!!Του λεω ρε μεγαλε τη εγινε εδω!Μια χαρα μου λεει δεν ακουγετε τπτ!Του λεω ΟΚ τη σου χρωσταω? 70. - 15 φλατζα 55 εργατικα. Οριστε 70 Φευγοντας μου λεει οτι ενταξη δεν ειναι και καινουργιο να ακουγετε σαν βελουδο!Με την πρωτη ευκαιρια εφιγα για πειραια σε συμβεβλημενο συνεργειο γιατη δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα!Η πλακα ειναι που ειμαι εξω απο το μαγαζη και ως οτου βαλλω γαντια κρανος,ερχετε ενας πιτσιρικας με τον ιδιο ακριβως θορυβο που ειχα εγω! και του απανταει φιλε δεν ειναι τπτ βιδες καμπανας ,στροφαλου ,μολις τωρα το εφτιαξα στο παληκαρη

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pinezas Προβολή μηνύματος
    XA AXAAAAXXAXAXAAAAAA!!!!!!!Σημερα πηρα το εργαλειο:rotflmao:Οταν το εβαλα μπροστα το κροταλιασμα ειχε εξαφανηστει!ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ!!!!!!Του λεω ρε μεγαλε τη εγινε εδω!Μια χαρα μου λεει δεν ακουγετε τπτ!Του λεω ΟΚ τη σου χρωσταω? 70. - 15 φλατζα 55 εργατικα. Οριστε 70 Φευγοντας μου λεει οτι ενταξη δεν ειναι και καινουργιο να ακουγετε σαν βελουδο!Με την πρωτη ευκαιρια εφιγα για πειραια σε συμβεβλημενο συνεργειο γιατη δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα!Η πλακα ειναι που ειμαι εξω απο το μαγαζη και ως οτου βαλλω γαντια κρανος,ερχετε ενας πιτσιρικας με τον ιδιο ακριβως θορυβο που ειχα εγω! και του απανταει φιλε δεν ειναι τπτ βιδες καμπανας ,στροφαλου ,μολις τωρα το εφτιαξα στο παληκαρη
    Ε ρε φίλε!

    Τι εννοείς κάνει σαν τρακτέρ? Έχει πολλούς κραδασμούς και τραχιά λειτουργία?

    Έβγαλε καθόλου τα γρανάζια του αντικραδασμικού και του στροφάλου? Αν ναι, τότε δεν χρόνισε σωστά τον αντικραδασμικό.



    Και ο πιτσιρικάς με το ίδιο? Τι έγινε ρε επιδημία έπεσε ή τελικά τα χτ είναι αξιόπιστα γιατί κανείς δε γράφει τα προβλήματά τους ώστε να μη μας κοροιδευουν οι Ευρωπαίοι ότι κουβαλάμε τζάμπα βάρος και ψόφια άλογά χωρίς λόγο?

    Του πιτσιρικά δεν του ψιθύρισες φίλε πάρτο και τρέχα πριν το πιάσει στα χέρια του?

    Έλεγξε και τα λάδια ρε φίλε. Τα ίδια σου έβαλε και προφανώς συμπλήρωσε με ότι είχε, την ποσότητα που έχασε.
    Όταν το φτιάξεις, επειδή και ο επόμενος πιθανότατα θα συμπληρώσει, κάνε μερικά χλμ και άλλαξε λάδια και φίλτρο. Δεν κάνει να έχεις 3 διαφορετικές μάρκες λάδια και επιπλέον ίσως κανένα κομματάκι φλάτζα από επιπολαιότητα έπεσε μέσα και την συγκράτησε το φίλτρο.

    Περιμένουμε να μας πεις πως εξελίχθηκε το δράμα και τι μαλακία είχε γίνει.

    Μου φαίνεται πιο πιθανό είναι να βρεις σωστή εξυπηρέτηση σε κρατικό νοσοκομείο παρά σε συνοικιακό συνεργείο.

    Ελπίζω η Αθήνα να μην είναι μακριά. Μην το τρέξεις καθόλου, μη το ζορίσεις, μην ανεβάσεις στροφές ούτε στο ρελαντί.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Χαρά στην υπομονή σου. Λιγότερο θα εκνευριζόμουν με αυτόν που θα μου το έκλεβε γιατί τουλάχιστον δε θα το έκανε μπροστά στα μάτια μου και δε θα μου ζητούσε να τον πληρώσω για να μου το επιστρέψει.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    8
    Έχει πολλούς κραδασμούς και τραχιά λειτουργία? ΑΥΤΟ ακριβως!τα γραναζια δεν τα εβγαλε καθολου.Ο πιτσιρικας ειχε τον ιδιο θορυβο που ειχα εγω στην αρχη ,μεχρη και εγω καταλαβα τη προβλημα ειχε.Του πιτσιρικα δεν του ειπα τπτ γιατη τον ηξερε! και καπου κολοσα.ΟΚ και σε ευχαριστω... ΑΝΑΜΕΝΕΤΕ

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pinezas Προβολή μηνύματος
    τα γραναζια δεν τα εβγαλε καθολου.
    Αν δεν έβγαλε τα γρανάζια του στροφάλου ή το γρανάζι του αντικραδασμικού τότε δεν οφείλεται σε λάθος χρονισμό αυτών. Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται.

    Αναμένουμε..

    Υπομονή.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Απάνου ξανά το θέμα....
    ...γιατί τον άκουσα κι εγώ τον θόρυβο σήμερα.

    48.000κμ στο οδόμετρο.
    Μετά από μια όμορφη Πελλοπονησιακή ασφαλτιάδα ,κ κατα την επιστροφή ,σταματάω στα διόδια της Νεστάνης για να πλερώσει η συμβία κ συνεπιβάτης μου τα διόδια.
    Με το που κόβω κάτω απο τα τόλ ,ακούω το γκαπα-κλονκ-γκάπα-κλόνκ ,δίνω βάση στον θόρυβο ,κ περνάω το παραθύρι της υπαλλήλου.
    Που πάς ,μου λεέι η γυναίκα ,να πληρώσουμε τα διόδια.
    Γμσ με με τα κολοδιόδια...δεν ακούς πως κοπανάει το μπρδλο.

    Εβαλα λίγο όπισθεν ,πλερώσαμε ,κ συνέχισα.
    Στο μυαλό μου ήρθε κατ'ευθείαν αυτό το νήμα με τίτλο "Ηρθε κι η σειρά μου".

    Συνέχισα κανονικά κ χωρίς αίσθηση προβλήματος στην πορεία (εκτός απο την πολύ εντονότερη αίσθηση κραδασμών ,στο τιμόνι κυρίως) ,αλλά , κάθε φορά που σταματούσα ,ο θόρυβος ήταν εκεί.
    Ακούγεται έντονα στο ρελαντί κ στην προσπάθεια αρχικής ανόδου στροφών απο το ρελαντί ,καθώς στο αρχικό ζόρισμα του κινητήρα να ανεβάσει στροφές με χαμηλή σχέση κ χαμηλή ταχύτητα..
    Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρόκειται για το ίδιο θέμα.

    Και ερωτώ φίλε daz ,μια κ το'χεις μελετήσει εκ των έσω.

    Αν ανοίξω καπάκι για να ελέγξω-σφίξω την συγκεκριμένη βίδα ,είναι απαραίτητο να ξεμοντάρω κ την καμπάνα ,ή μπορώ να παρεμβάλω κόντρα αλουμινίου με την καμπάνα μονταρισμένη ,οπότε απλά να την σφίξω κ να το ξανακλείσω ;
    Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που να κάνει ορθότερη-καλύτερη την επέμβαση αφαιρώντας και την καμπάνα;
    Πρέπει να ελέγξω κ κάτι άλλο εκτός απο την συγκεκριμένη βίδα;

    Δεν έχω ανοίξει ακόμα το μάνιουάλυ ,αλλά ,μια κ το'χεις κάνει ήδη ,χρειάζεται κάποιο ειδικό εργαλείο για την επέμβαση;

    Ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #73
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Πρόσβαση στη βίδα με την καμπάνα επάνω υπάρχει. Η βίδα πιάνει εκεί που έχει ο τύπος το χέρι του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	67,1 KB 
ID:	332445

    Για να κλειδώσεις τα γρανάζια όμως, ώστε να την σφίξεις δεν έχεις χώρο. Εκτός και αν κλειδώσεις το γρανάζι που δίνει κίνηση στην καμπάνα με το γρανάζι της καμπάνας. Το μανουαν γράφει να μπλοκάρουμε τα γρανάζια στροφάλου και αντικραδασμικού κάτι το οποίο δε θα μπορέσεις να το κάνεις με την καμπάνα επάνω. Εγώ έβγαλα την καμπάνα γιατί είχα το έργαλείο, είχα χρόνο, ήθελα να τσεκάρω δίσκους και δεν ήξερα τι φταίει! Υπέθετα ότι μπορεί να έφταιγε και η βίδα του αντικραδασμικού ή τα "κλειδιά" των γραναζιών (αυτό το πιράκι που ξεπετάγεται από την βάση του γραναζιού) τα οποία καλό είναι να ελέγξεις αν έχουν κάποια φθορά γιατί βρήκα κάποιες αναφορές και σε αυτά.

    Εδώ ένα βίντεο το οποίο αναφέρεται σε αυτά. Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίνε αυτά και όχι η βίδα όμως. Πιθανότατα να υπάρχει χώρος από κάτω για να μπλοκάρεις την καμπάνα με το γρανάζι.

    https://www.youtube.com/watch?v=HHNicser7YU

    Άλλο ένα βίντεο θα βρεις στο ποστ 30 που γράφω ότι ήθελα να το βρω νωρίτερα. (Δεν μορώ να τσεκάρω και να ποστάρω πολλά βιντεο λόγο mobile σύνδεσης)

    Επίσης με την καμπάνα επάνω δε θα μπορέσεις να ελέγξεις το στοπ του μύλου των ταχυτήτων το οποίο ήταν υπεύθυνο στους κινητήρες που είχαν τσαμπουκαλεμένο γρανάζι δευτέρας ή τρίτης.

    Αν θέλεις να βγάλεις την καμπάνα θα χρειαστείς πένσα καμπάνας. Αν μπορείς δανείζεσαι από φίλο ή αγοράζεις από ebay με 25 ευρώ ή φτιάχνεις μια. Εναλλακτικά σου στέλνω τι δική μου και όταν τελειώσεις μου την ξαναστέλνεις πίσω. (Με απλό ταχ/μείο κοστίζει 1,5 με 3 ευρώ το δρομολόγιο).

    Η σύντομη απάντηση είναι ότι πιθανότατα μπορείς να μπλοκάρεις την καμπάνα με το πρώτο (μικρότερο) γρανάζι κάτι το οποίο δεν ΝΟΜΙΖΩ να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

    Για οτιδήποτε χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω μη διστάσεις.
    Sent from me using a computer.

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Αν δεν κατάλαβες αν πρέπει η όχι να τσεκάρεις κάτι άλλο σου λέω πως αν σφίξεις την βίδα με την καμπάνα επάνω και ο θόρυβος εξαφανιστεί (όταν κουνάς την καμπάνα με το χέρι) τότε δεν χρειάζεται να τσεκάρεις τίποτε άλλο. Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα που σου είπα, μιας και θα το ανοίξεις, αλλά όχι σουπερ απαραίτητο. Εγώ ήθελα να ελέγξω και τη λειτουργία στο στοπ του μύλου. Αν δεν κατάλαβες τι είναι αυτό πες μου. Είχα ποστάρει και φωτό στο θρεντ με το σπασμένο γρανάζι 2ας αλλά φαίνεται και στις πρώτες φωτό που πόσταρα στο αρχικό θρεντ.

    More info αργότερα. (γράφω όποτε βρίσκω χρόνο)
    Sent from me using a computer.

  15. #75
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Kατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Σκεφτόμουν να προβώ στα ελάχιστα-αναγκαία λυσίματα.
    Κι εγώ βλέποντας τα βίντεο κ τις φωτό ,πιθανολογώ οτι θα βρώ τρόπο να μπλοκάρω το σύστημα.
    Ακόμα κ μ'ένα λεπτότερο κομάτι αλουμίνιο βαλμένο κάθετα στο επάνω μέρος των γραναζιών που κόμπλαρες κι εσύ.
    Ισως να μπορεί να γίνει κ με μια πρώτη στο κιβώτιο κ με ταυτόχρονα πατημένο το πετάλι του φρένου ,ωστε να μπλοκάρει ουσιαστικά όλο το μοτέρ.
    Δίσκους δεν πιστεύω οτι υπάρχει λόγος να ελέγξω προς το παρόν.
    Αλλά αυτό με το στόπ του μύλου κ το πιθανό κούρεμα ,ακούγεται σοβαρό κ θα'ναι καλό να ελεγχθεί.
    Απ'ότι έχω καταλάβει είσαι εκτός Αθήνας ,οπότε θα'ναι ευκολότερο να ψαχτώ να βρώ το εργαλείο κάπου πιό κοντά κ να μην σε ταλαιπωρήσω.
    Θα ξεκινήσω να λύνω κ βλέποντας κ κάνοντας.
    Οπως κ να'χει ,σ'ευχαριστώ κ πάλι για την όλη διάθεση σου για βοήθεια.

    Θα προσπαθήσω να οπτικοποιήσω την διαδικασία κ να την ανεβάσω εδώ.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Είναι κοντή δεν είναι ούτε καν 1.80, αλλά πηδάει πολύ
    από NAKANO-1100 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 13:30
  2. ιδια δεν ειναι αλλα μοιαζουν αρκετα...
    από tools στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2007, 22:35
  3. «Δεν είναι τα πάντα μοτοσυκλέτα μάγκες, αλλά ούτε και τραχανάς...»
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 13:54
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF