Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 112

Θέμα: pcx 150 ή crypton x???

  1. #61
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το pcx 150 παιζει να ειναι πιο δυνατο απο το crypton...
    ενα pcx 125 που ειχα παρει βολτα δικαβαλος με ενα παρομοιων κιλων με μενα μουλαρι (82-84) κατεβαινε την πανεπιστημιου με 90 στο χαλλλαρο...
    γενικοτερα πηγαινε απροσμενα καλα για τα κυβικα του...

    λογικα το 150 πρεπει να τα εχει τα 130-140 μονοκαβαλος...δεν ξερω κατα ποσο πηγαινει τοσο τo crypton...
    και οσο για τις εκκινησεις, μην το σκεφτεσαι καν..με το που θα παει να κουμπωσει 2α το παπι, εισαι ηδη μισο μηχανακι μπροστα με το αυτοματο...

    και μενα δεν μ'αρεσουν τα σκουτερ και οι πλαστικουρες τους, αλλα δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια...

    + τον χωρο κατω απο την σελα
    + το πατωμα για τα νερα
    + η παθητικη ασφαλεια του "κουβουκλιου" που προστατευει τα ποδια απο πλαγιομετωπικη..


    οπως καταλαβες εγω ψηφιζω pcx...
    Σε αντίθεση με τον φίλο πιο πάνω, δεν γνωρίζω καθόλου το pcx, αλλά προσωπικά έχω το crypton-x, άρα θα σου πω κάποια πράγματα για αυτό.
    Μέγιστο βάρος, έχει τα 160 κιλά, ωστόσο (καλώς ή κακώς) έχω δοκιμάσει διάφορα βάρη λόγω υποχρεώσεων, οπότε σχετικά καλά πάει εως και τα 220-240 κιλά. (εννοείται ότι επιβαρύνεται και το μηχανάκι και η κατανάλωση εκτοξεύεται, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο)
    Το θέμα ταχύτητας, πάει με το χέρι του κάθε οδηγού... π.χ. εμένα στο φανάρι δεν με περνάει ούτε busha (που λέει ο λόγος έτσι ) πόσο μάλλον scooters... αλλά του δίνω και καταλαβαίνει ώρες-ώρες (ναι, κάνω λαλακία θα μου πείτε)
    Για όλα τα συν που έβαλε ο φίλος πιο πάνω, δυστυχώς έχει απόλυτο δίκιο... το crypton δεν έχει καθόλου χώρο στη σέλα (ίσα-ίσα χωράει τα χαρτιά σου), όταν περνάς από νεράκι, απλά βρέχεσαι. το άλλο δεν το γνωρίζω, δεν συμπαθώ τα scooter...

    *Για να μην παρεξηγηθώ, έθεσα την παράθεση, γιατί ο προλαλήσαντας τα εξήγησε αρκετά αναλυτικά και ήθελα να πατήσω σε αυτά για να απαντήσω και εγώ.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Georl Προβολή μηνύματος
    Σε αντίθεση με τον φίλο πιο πάνω, δεν γνωρίζω καθόλου το pcx, αλλά προσωπικά έχω το crypton-x, άρα θα σου πω κάποια πράγματα για αυτό.
    Μέγιστο βάρος, έχει τα 160 κιλά, ωστόσο (καλώς ή κακώς) έχω δοκιμάσει διάφορα βάρη λόγω υποχρεώσεων, οπότε σχετικά καλά πάει εως και τα 220-240 κιλά. (εννοείται ότι επιβαρύνεται και το μηχανάκι και η κατανάλωση εκτοξεύεται, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο)
    Το θέμα ταχύτητας, πάει με το χέρι του κάθε οδηγού... π.χ. εμένα στο φανάρι δεν με περνάει ούτε busha (που λέει ο λόγος έτσι ) πόσο μάλλον scooters... αλλά του δίνω και καταλαβαίνει ώρες-ώρες (ναι, κάνω λαλακία θα μου πείτε)
    Για όλα τα συν που έβαλε ο φίλος πιο πάνω, δυστυχώς έχει απόλυτο δίκιο... το crypton δεν έχει καθόλου χώρο στη σέλα (ίσα-ίσα χωράει τα χαρτιά σου), όταν περνάς από νεράκι, απλά βρέχεσαι. το άλλο δεν το γνωρίζω, δεν συμπαθώ τα scooter...

    *Για να μην παρεξηγηθώ, έθεσα την παράθεση, γιατί ο προλαλήσαντας τα εξήγησε αρκετά αναλυτικά και ήθελα να πατήσω σε αυτά για να απαντήσω και εγώ.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    πιθανοτατα να εχεις δικιο για τις εκκινησεις...
    εγω δεν ξερω...ενα cbf125 εχω και μου κανουν πλακα ολοι (ειτε εχουν σκουτερ, ειτε παπι) στο φαναρι ή τουλαχιστον μετα τα πρωτα 10 μετρα..

    το crypton ξερω οτι ειναι απο τα πιο δυνατα παπια (αν οχι το δυνατοτερο) και με μια aftermarket εξατμισουλα, γινεται πυραυλακι..
    και κατα την γνωμη μου ειναι και πανεμορφο...

    αλλα επειδη τα σκουτερς αλλαζουν ιδανικα και επειδη μιλαμε για 150cc και οχι 135, εγραψα οτι εγραψα και αυτα με επιφυλαξη...
    αλλωστε δεν εχω δικο μου κανενα απο τα 2 για να ξερω...

    κατα τ'αλλα κολοκυθοπιτα...

  3. #63
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    ωωωρε παλικάρια το κουράσατε, crypton είπαμε γιατί είναι όχι παπί αλλά πάπαρος. Σκοτώνει λέμε το εργαλείο και δεν είναι σκουτερ.
    Τέλος.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    είναι όχι παπί αλλά πάπαρος.
    Ντάξ, τέλος.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    ειναι σε τι φαση βρισκεsαι αυτη τη στιγμη, τι σε τραβαει πιο πολυ, τι εχεις αναγκη περισσότερο...

    προσωπικα εχω καβαλησει κρυπτον χ και μαλιστα 2, απο φιλους ντελιβεραδες. Και τα δυο πυραυλακια, απλα πιο πυραυλακι αυτο χωρις τον καταλυτη.Σε βαζει στην ''πριζα'' το μηχανακι...

    αλλα στη φαση που ειμαι θα επερνα pcx.Ας ειναι πιο αργο,δεν πειραζει τοσο, στην πολη θα ειμαι,δεν χρειαζομαι πυραυλακι να ξεκολλαω στο φαναρι,μου φτανει και το σκουτερακι. Δε θελω να βρεχονται τα ποδαρακια μου στη βροχη, ειμαι και παππους, θελω να του βαλω και μια κουβερτα να μην κρυωνω,να βαζω και το κρανος και τα ψωνια μου κατω απο τη σελα κτλ. Ενα σκουτερακι τετοιο σε χαλαρωνει πραγματικα.

    α, το κρυπτον ειναι πιστευω το πιο γρηγορο, καλο,φτιαξαρικο παπι κτλ, αλλα 2700 γιουρος για παπι δε θα τα'δινα, γιατι τελικα ειναι ενα παπι

    εσυ αποφασιζεις

  6. #66
    Φαίνεται πάντως ότι όποιο πρόβλημα υπήρχε με τη μπαταρία και το start stop έχει διορθωθεί/βελτιωθεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_new_pcx-060514202606_4_l.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	320068

    http://www.mototriti.gr/data/news/pr...-150_99391.asp


    "Τέλος, το σύστημα Idle Stop είναι σε θέση να «διαβάζει» την τάση της μπαταρίας και να σβήνει αυτόματα, όταν διαπιστώνει ότι αυτή είναι μειωμένη."
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  7. #67
    Και τα δυο μηχανάκια είναι προτάσεις που δεν είναι εύκολο να τις προσπεράσεις.

    Τα έχω οδηγήσει ΚΑΙ τα δύο (από φίλους), οπότε γράφω εξ ιδίας αντιλήψεως. Η προσωπική μου μοτοσυκλέτα είναι το Honda Transalp 700 C-ABS και η ... υπηρέτρια της οικογένειας είναι ένα ψεκαστό λευκό Honda Innova (τα λέω για να έχετε γνώση του "προφίλ" μου ως αναβάτη).

    Πάμε λίγο αναλυτικά:

    1) HONDA PCX 150.
    - Πολύ ποιοτικότερο από όσο περιμένεις. Αν και δεν είναι made in Japan (αλλά Thailand) είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο σε ποιότητα υλικών και βαφής.
    - Καλή ποιότητα κύλισης (θυμίζει ανώτερου κυβισμού μηχανή).
    - Πολύ υγιές δούλεμα κινητήρα (βαθύς, μπάσος ήχος). Ακόμα και σε ψηλές στροφές, δείχνει να αισθάνεται καλά (κάτι που δεν ισχύει για το (ομόσταυλο στην καταγωγή) Innova, που όσο καλή είναι η ροπή του στις χαμηλομεσαίες, τόσο άσχημα αισθάτεται το μοτέρ στις ψηλές σ.α.λ.
    - Καλά σε αίσθηση φρένα.
    - Κοντόχοντρο σουλούπι, καμπύλες και γενικά αισθητική χωρίς δυναμισμό. Εχεις την αίσθηση ότι αν το όλο μηχανικό σύνολο ήταν πάνω σε ένα ιταλικής σχεδίασης σκούτερ (π.χ. Typhoon) θα ήτανε best seller scooter.


    2) YAMAHA CRYPTON X 135.
    - Όμορφος σχεδιασμός, αιχμηρές γραμμές, δείχνει ότι κινείται ακόμα και σε στάση!
    - Δυνατό μοτέρ, που τα πάει καλύτερα στις μεσαίες και ψηλές στροφές, αργώντας λίγο στις πολύ χαμηλές.
    - Το λεπτό πιρούνι του και η μονοπίστονη δαγκάνα του δισκόφρενου έρχονται σε αντίθεση με τις πολύ καλές επιδόσεις του. Θα ήθελα λίγο παχύτερο πιρούνι και διπίστονη δαγκάνα.
    - Η ποιότητα ορισμένων υλικών του θα έπρεπε να είναι ανώτερη, για τα λεφτά που κοστίζει. Βλέπω, ας πούμε, σε πολλά Crypron X σκουριασμένο ελατήριο αμορτισέρ, σκουριασμένη μανιβέλα, αν και δεν είναι πολλών ετών μηχανάκια.


    Συμπερασματικά: Το Crypton X (ιδίως τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του ψεκαστού Innova) είναι το καλύτερο παπί, παρά τις όποιες ατέλειές του. Αν κάποιος θέλει να έχει το καλύτερο παπί, το Crypton X είναι μονόδρομος.

    Το PCX είναι ένα από τα καλύτερα μικρόσωμα σκούτερ. Αν κάποιος θέλει μικρόσωμο σκουτεράκι, με ευελιξία στην πόλη αλλά και ικανό (από πλευράς κινητήρα) για παραέξω, το PCX είναι καλή επιλογή.

    Προσωπικά, στο δίλημμα "Παπί - Σκούτερ", απαντώ "Παπί". Μ' αρέσει ΞΕΚΑΘΑΡΑ η ημιαυτόματη μετάδοση και την προτιμώ από τα κιβώτια διαρκώς μεταβαλλόμενης σχέσης (CVT) των σκούτερ. Απολαμβάνω την οδήγηση περισσότερο επιλέγοντας εγώ τη σχέση που θέλω στο κιβώτιο.
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  8. #68
    να βάλουμε και το sym hd 2 200 στο παιχνίδι?
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerpap Προβολή μηνύματος
    να βάλουμε και το sym hd 2 200 στο παιχνίδι?
    Ναι ειναι πολυ ωραιο μηχανακι, κουκλι, τιμουλα οκ.

    Δε θα στο προτεινα ομως αν θα ηθελες ενα μηχανακι για πολλα πολλα χρονια ή αν ανγωνεσαι με βλεβες και συνεργεια.

    Σε φιλο, παλι ντελιβερα και όχι σχιστη, σε ενα sym joyride 200i, που μάλλον μοιραζεται το ιδιο μοτερ με το Hd, ειχαμε βαρεμα μπιελιτσας στα 45000χλμ.

    Εχω και αλλη γνωστη περιπτωση με συμακι 150αρι με κολληματακι και αυτο στα 50.000χλμ.

    τεσπα αυτα ξερω αυτα λεω

  10. #70
    δες και τι λεει η αγορα τον Ιουνιο


    Top-20 δικύκλων 6/2014

    Μοντέλο / Ταξινομήσεις

    1.SYM Symphony SR 150, 196
    2.Yamaha Crypton X 135, 167
    3.Aprilia Scarabeo 200 Light, 112
    4.Honda ANF 125 Innova, 107
    5.SYM HD200, 103
    6.Yamaha Crypton 110, 100
    7.Honda Wave, 95
    8.Piaggio Beverly 300, 95
    9.SYM Citycom 300i, 87
    10.Kymco MXU 250, 82
    11.Piaggio X Evo 250ie, 82
    12.SYM Symphony SR 125, 80
    13.Kymco MXU 150, 74
    14.Piaggio Fly 100, 72
    15.Daytona Sprinter, 66
    16.Kymco Agility City 125, 63
    17.Kymco Agility City 150, 61
    18.Piaggio Beverly 350 ABS ASR, 61
    19.SYM GTS300i EVO, 61
    20.Honda PCX 150, 57

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Φιλε μου gixxerpap, πριν παρεις σκουτερακι, περνα απο δω http://forum.scooterclubhellas.gr/viewforum.php?f=171, κανε ενα λογαριασμο και διαβασε για ολα τα σκουτερακια.

    παρε και μια τριημερη αδεια απο τη δουλεια σου να προλαβεις να διαβασεις και τις 78 σελιδες προβληματων του hd.

  12. #72
    ωραία, μου 'φτιαξες τη μέρα ... μόλις γύρισα απο την αγορά και ζαχάρωνα ένα citycom 300 που έχει πολύ μικρή διαφορά στην τιμή
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Καλοταξιδο και τυχερο!!!

  14. #74
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου gixxerpap, πριν παρεις σκουτερακι, περνα απο δω http://forum.scooterclubhellas.gr/viewforum.php?f=171, κανε ενα λογαριασμο και διαβασε για ολα τα σκουτερακια.

    παρε και μια τριημερη αδεια απο τη δουλεια σου να προλαβεις να διαβασεις και τις 78 σελιδες προβληματων του hd.
    Δεν έχει ανάγκη αυτός μάτια μου. Τι προβλήματα μπορεί να προλάβει να βγάλει το HD μέσα σε έναν μήνα που θα το κρατήσει??

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #75
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Καλοταξιδο και ΚΑΛΟΠΟΥΛΗΤΟ
    fixed!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda pcx 150 γνωμες
    από okeanis1234 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2014, 19:03
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 12:25
  3. τελικο για Ζ750... 150 ευρω!!!!
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 12:45
  4. Wiring Diagram Crypton R
    από xxxristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 14:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF