Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Αγορά Fazer 600 s2 σε αρχάριο για 1η μηχανή ή όχι;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2014
    Μηνύματα
    18

    Cool Αγορά Fazer 600 s2 σε αρχάριο για 1η μηχανή ή όχι;

    Καλησπέρα! Εδώ και ένα περίπου χρόνο προσπαθώ να διαλέξω μια μηχανή που να μου αρέσει και να πάρω την πρωτοβουλία να βγάλω το δίπλωμα και να προχωρήσω στην αγορά!Είμαι 22 χρονών με ύψος 1,95 και βάρος 83 κιλά!Δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία με μηχανές κτλ αλλά πήρα επιτέλους την απόφαση να βγάλω το δίπλωμα και να προχωρήσω μετά στην αγορά μηχανής! Αρχικά μου άρεσε πάρα πολύ η Honda vtr 250cc και ήταν και ο λόγος που ήθελα να ξεκινήσω την όλη διαδικασία!Πρόσφατα όμως έπεσε στην αντίληψη μου η Fazer s2 και σαν να λέμε ερωτεύτηκα!Μ αρέσει πάρα πολύ σαν μηχανή και τα 600 της κυβικά μου φτάνουν και μου περισσεύουν!Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει η ταχύτητα αλλά προτιμώ να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο!Σίγουρα αν και όποτε θα μου δίνεται η ευκαιρία θα το ''πατάω'' πιο πολύ αλλά γενικότερα τη θέλω για μέσα στην πόλη και για καμιά εξόρμηση προς τα έξω (εξοχή) σε δρόμους όμως που δεν επιτρέπουν την ανάπτυξη μεγάλων ταχυτήτων!Για να μην γίνομαι κουραστικός θα ήθελα να μάθω τη γνώση σας για τη συγκεκριμένη μηχανή, αν θα έχω πρόβλημα λόγω ύψους, αν είναι καλή για πρώτη μηχανή σε ένα αρχάριο σαν κι εμένα και ότι άλλη γνώμη φυσικά επί του θέματος καλοδεχούμενη!Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καλημέρα Βαγγέλη. Το Fazer δε μπορείς να το αγοράσεις γιατί δεν μπορείς να το οδηγήσεις νόμιμα με Α2 που μπορείς να βγάλεις στην ηλικία που είσαι. Θέλεις Α δίπλωμα το οποίο αν πάρεις σήμερα το Α2 θα μπορείς να το κάνεις Α στα 24.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2014
    Μηνύματα
    18
    Αυτό μου διέφυγε τελείως! Ευχαριστώ πολύ πάντως και να ρωτήσω με όλο το θάρρος, μήπως έχεις κατα νού κάποια αντίστοιχη που να την καλύπτει το δίπλωμα μου;

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaggelis23 Προβολή μηνύματος
    Αυτό μου διέφυγε τελείως! Ευχαριστώ πολύ πάντως και να ρωτήσω με όλο το θάρρος, μήπως έχεις κατα νού κάποια αντίστοιχη που να την καλύπτει το δίπλωμα μου;
    Αν δεν κανω λαθος, το vtr 250 το καλυπτει το διπλωμα σου και ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μηχανακι.
    Εφ'οσον σου αρεσε και ηταν η αρχικη σου επιλογη ξαναγυρνα σε αυτη.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αν μιλαμε για καινουρια μηχανη, το MT07 βγαινει σε εκδοση για Α2 (το οποιο λογικα ειναι κατι αναστρεψιμο αργοτερα οταν βγαλεις το κανονικο)

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Αν μιλαμε για καινουρια μηχανη, το MT07 βγαινει σε εκδοση για Α2 (το οποιο λογικα ειναι κατι αναστρεψιμο αργοτερα οταν βγαλεις το κανονικο)
    +1000
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    να υποθέσω οτι το fazer που είδες και ερωτεύτηκες είναι το γυμνό;

    με Α2 δίπλωμα η πιο τουμπανη επιλογή είναι το CBR 500R το οποίο όπως έχουμε πεί και σε άλλο θέμα φτιάχτηκε για να καλύψει ακριβώς αυτήν την κατηγορία διπλώματος. Αλλιώς μετά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μικρό του αδερφάκι το HONDA CBR 250R το οποιο είναι εξίσου καλό για την κατηγορία του και σε καλή τιμή για αυτά που προσφέρει. Το εψαξα πρόσφατα και ξέρω.

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Χμμ εμενανε μΕ φαινεται περιεργο να χρεώνουν διαφορετικά χρώματα σε διαφορετική τιμη??!?!?
    Πρώτη φορά το παρατηρώ σε μοτοσακο αυτό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	27,4 KB 
ID:	320128

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Αν μιλαμε για καινουρια μηχανη, το MT07 βγαινει σε εκδοση για Α2 (το οποιο λογικα ειναι κατι αναστρεψιμο αργοτερα οταν βγαλεις το κανονικο)
    Τι λε ρε!

    Πολλά μπράβο στη yamaha.

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Τι λε ρε!

    Πολλά μπράβο στη yamaha.
    το οποιο ειναι ματζοβολο, ευκολο, βολικο, ομορφο!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    κι εμενα μου τη δινει η λογικη τους με τα χρωματα παντως..... αν και το βασικο χρωματακι μια χαρα ειναι....

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    το οποιο ειναι ματζοβολο, ευκολο, βολικο, ομορφο!!!
    και τσάμπα.

    Βρε μια χαρά μηχανάκι είναι για κάποιον που δεν ψάχνει το κάτι παραπάνω σε fun factor ή δύναμη κλπ όπως λέγαμε και με το Βύρωνα στο αντίστοιχο θρεντ.

    Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι (αν κατάλαβα καλά από αυτό που είπε ο nickald) το ότι το βγάζουν φιμωμένο για να καλύπτει τo δίπλωμα Α2, και μετά όταν πάρεις το απεριορίστων πας και στο φέρνουν στα ίσα του.

    Δεν ξέρω τί άκρη μπορεί να βγάλει κανείς με την τροχαία βέβαια, αλλά αν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο η yamaha και το κάνει επί τούτου, λογικά θα έχει φροντίσει και το θέμα χαρτιών κλπ ώστε να είναι σαφές ότι το μηχανάκι είναι προβλεπέ για Α2.
    Δεν είναι η μπούσα που την πήγα στο μαστρομπάμπη στη γωνία και μου την έκανε 24 άλογα να μα την Παναγία σας λέω!

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    και τσάμπα.

    Βρε μια χαρά μηχανάκι είναι για κάποιον που δεν ψάχνει το κάτι παραπάνω σε fun factor ή δύναμη κλπ όπως λέγαμε και με το Βύρωνα στο αντίστοιχο θρεντ.

    Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι (αν κατάλαβα καλά από αυτό που είπε ο nickald) το ότι το βγάζουν φιμωμένο για να καλύπτει τo δίπλωμα Α2, και μετά όταν πάρεις το απεριορίστων πας και στο φέρνουν στα ίσα του.

    Δεν ξέρω τί άκρη μπορεί να βγάλει κανείς με την τροχαία βέβαια, αλλά αν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο η yamaha και το κάνει επί τούτου, λογικά θα έχει φροντίσει και το θέμα χαρτιών κλπ ώστε να είναι σαφές ότι το μηχανάκι είναι προβλεπέ για Α2.
    Δεν είναι η μπούσα που την πήγα στο μαστρομπάμπη στη γωνία και μου την έκανε 24 άλογα να μα την Παναγία σας λέω!
    το 'χε ξανακανει με το φειζερ των 70 ιππων, οπου πηγαινες σε ενα συνεργειο, σου βγαζανε ενα στοπ που ουσιαστικα σου περιοριζε την ιπποδυναμη και γινοτανε κανονικο φειζερ.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Χμμ εμενανε μΕ φαινεται περιεργο να χρεώνουν διαφορετικά χρώματα σε διαφορετική τιμη??!?!?
    Πρώτη φορά το παρατηρώ σε μοτοσακο αυτό
    Δεν είναι κάτι καινούριο. Τα Mat ειναι πιο φτηνά, και συνηθως δεν ειναι βερνικώμενα.
    Αυτό το πρωτοξεκίνησε η Ducati με την σειρά Dark στα Monster και μετα στα 749 κλπ.

    Οπως ειπώθηκε το MT07 ειναι πολύ καλό για τα χρήματα που κοστίζει και αν κι εφ όσον το πουλάνε 'κλειστό' και καλύπτεται απο το μικρό δίπλωμα, είναι οτι πρέπει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Για να μην παρεξηγηθω παντως, το ολο θεμα με το Α2 ειναι απο διαφημιση του Μερεμετσακη στο car. Αυτος το αναφερει εκει οτι γινεται....

    Περιγραφή

    Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΡΕΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΤΗΣ.....ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΑΜΑΗΑ
    ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 74HP ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΤΟΣ(ΠΕΡΙΠΟΥ 1000euro)
    ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΟΣΕΩΝ ΕΩΣ 72 ΜΗΝΕΣ
    YAMAHA MEΡΕΜΕΤΣΑΚΗΣ

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για Fazer 600 s2 2009
    από puppy στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2009, 23:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF