Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: γραναζια.......κουβέντα να γινεται

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyroszx
    Εγγραφή
    20/12/2006
    Μηνύματα
    115

    γραναζια.......κουβέντα να γινεται

    Λοιπον έχουμε και λεμΕ. Κ7 750 μόνο χρήση πίστας . Το μηχανακι φοράει μαμισιο αλισυδογραναζα ως προς το πάχος της αλυσίδας και το έχω κοντινει ένα δόντι μπροστά. Στην ευθείουλα πριν τα Πιτ έρχομαι με 3η και πάρει κοφτη αρκετά μέτρα με σκοπό να γλυτώσω την αλλαγή πάνω και μετά κάτω. Το ίδιο ,αλλα με 2ερα γίνεται και μετά την Κ1.
    Η ερώτηση τώρα ειναι η εξής. Θα αλλάξω αλυσίδα γρανάζια και θα βάλω 520 οπότε και λογικά το μηχανακι θα γίνει πιο ευστροφο ,σκέφτομαι λοιπον να το μακρινω με σκοπό να γλυτώσω αυτές τις δυοωαλλαγες που περιέγραψα πιο πάνω. Ποσά δόντια να αλλάξω?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Αυτό το έχεις δει;

    http://www.gearingcommander.com/

    Βάζεις ότι δεδομένα θες και σου υπολογίζει τις άλλαγες.

  3. #3
    Αφού το κόντυνες και χτυπάς κόφτη πριν το σημείο που θα ήθελες να έχεις συνεχή επιτάχυνση, σημαίνει πως είναι πολύ κοντό. Άρα πρέπει να το μακρύνεις πάλι για να σε φτάνει η τρίτη στον κόφτη οριακά μέχρι το σημείο των φρένων, έτσι ώστε να μην χρειάζεσαι αλλαγή σε 4η πριν φρενάρεις και να μην το ταλαιπωρείς κοφτιασμένο (και μάλλον να χάνεις και πιο πολύ χρόνο από όσο θα κόστιζε η αλλαγή σε 4η, πέρα από την ταλαιπωρία στο μοτέρ δηλαδή). Πιθανώς θα φτιάξει και το άλλο σημείο με την 2α.

    Το πόσο πιο μακρύ θα το κάνεις δεν μπορεί να στο πει κανείς χωρίς παραπάνω στοιχεία, αλλά το ότι το κόντυμα δεν του ταιριάζει σε αυτό που κάνεις φαίνεται από αυτά που γράφεις. Οι έμπειροι των μεγάρων φαντάζομαι πως θα σου πουν και εκείνοι και σίγουρα η γνώμη τους θα βαρύνει περισσότερο.

  4. #4
    Μιλάς για Μέγαρα προφανώς.

    Στο τέρμα της μεγάλης ευθείας, στα φρένα για την Κ6, με τι σχέση και στροφές είσαι;

    Γενικά, η θεωρία είναι όπως την περιέγραψε ο amyroukai. Σημείο αναφοράς πρέπει να έχεις τις μεγαλύτερες ευθείες της πίστας. Εφόσον δεν παίζεις με γρανάζια κιβωτίου αλλά με της μετάδοσης, ή θα συμβιβαστείς με μια μέση λύση ή θα το προσαρμόσεις στις ανάγκες της μεγαλύτερης ευθείας. Εκεί που κρύβεται ο πολύς ο χρόνος δηλαδή.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ελπιζω να μην σου χαλασω το θεμα αν ρωτησω τι καταφερνουμε με την αλλαγη των γραναζιων.Κερδιζουμε κατι και αν ναι τι ειναι αυτο.Τις απαντησεις τις ξερω λιγο πολυ,αλλα θα τις ηθελα απο καποιους που εχουνε ασχοληθει και γνωριζουνε το αντικειμενο.


    ΥΓ Αν ειμαι εκτος,διαγραφη η μεταφορα,απο τον αρμοδιο.

  6. #6
    Λογικα εχεις το μαμα μπροστα.

    Σου λειπει ενα πισω γραναζι ενα δοντι πιο μικρο για να κανεις τις δοκιμες σου....

    1 δοντι μπροστα αντιστοιχει σε 2κατι δοντια πισω....
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyroszx
    Εγγραφή
    20/12/2006
    Μηνύματα
    115
    Εχει αλλει κάποιος από όσους απάντησαν από μαμισιο βήμα αλυσίδας (525-530)σε 520για να ξέρει την διάφορα σε αυτό που ρωτάω ?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyroszx Προβολή μηνύματος
    Λοιπον έχουμε και λεμΕ. Κ7 750 μόνο χρήση πίστας . Το μηχανακι φοράει μαμισιο αλισυδογραναζα ως προς το πάχος της αλυσίδας και το έχω κοντινει ένα δόντι μπροστά. Στην ευθείουλα πριν τα Πιτ έρχομαι με 3η και πάρει κοφτη αρκετά μέτρα με σκοπό να γλυτώσω την αλλαγή πάνω και μετά κάτω. Το ίδιο ,αλλα με 2ερα γίνεται και μετά την Κ1.
    Η ερώτηση τώρα ειναι η εξής. Θα αλλάξω αλυσίδα γρανάζια και θα βάλω 520 οπότε και λογικά το μηχανακι θα γίνει πιο ευστροφο ,σκέφτομαι λοιπον να το μακρινω με σκοπό να γλυτώσω αυτές τις δυοωαλλαγες που περιέγραψα πιο πάνω. Ποσά δόντια να αλλάξω?

    προφανως και το ενα δοντι μπροστα σου επεσε πολυ κοντο...
    αρα βαζεις ξανα το μαμα μπροστα και παιζεις με το πισω, στο οποιο ειναι πιο ανεπαισθητες οι διαφορες οταν αλλαζεις 1 δοντι...

    συνεπως μαμα μπροστα και ξεκινας με 2 δοντια κοντυτερο πισω (αυτο σημαινει οτι βαζεις γραναζι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κατα 2 δοντια απο το μαμα) και αν δεις οτι ειναι αρκετα κοντο και παλι, πας σε ενα δοντι...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyroszx Προβολή μηνύματος
    ...το έχω κοντινει ένα δόντι μπροστά. Στην ευθείουλα πριν τα Πιτ έρχομαι με 3η και πάρει κοφτη αρκετά μέτρα με σκοπό να γλυτώσω την αλλαγή πάνω και μετά κάτω. Το ίδιο ,αλλα με 2ερα γίνεται και μετά την Κ1...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Στο τέρμα της μεγάλης ευθείας, στα φρένα για την Κ6, με τι σχέση και στροφές είσαι;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    συνεπως μαμα μπροστα και ξεκινας με 2 δοντια κοντυτερο πισω (αυτο σημαινει οτι βαζεις γραναζι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κατα 2 δοντια απο το μαμα) και αν δεις οτι ειναι αρκετα κοντο και παλι, πας σε ενα δοντι...
    Συνοψίζω γιατί έχει ενδιαφέρον αυτό. Blade λέει ότι είναι με 2α και με 3η εκεί που τον ενδιαφέρει "αρκετά μέτρα" στον κόφτη. Και το ένα εμπρός αντιστοιχεί περίπου σε τρία δόντια πίσω. Άρα λογικά και τα δύο δόντια πιο κοντό θα είναι κοντό.

    Άρα, μήπως να δοκίμαζε το στοκ γρανάζωμα σε ένα τρακ ντέι τώρα που θα ξαναρχίσουν πριν βάλει τα 520 και αν δει ότι φτάνει στο τέλος της ευθείας με μεγάλη περίσσεια στροφών, να το κοντύνει πίσω; Εμένα αυτό το "αρκετά μέτρα κόφτη" με υποψιάζει στο ότι ίσως το στοκ γρανάζωμα να είναι "κουτί".

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εμένα αυτό το "αρκετά μέτρα κόφτη" με υποψιάζει στο ότι ίσως το στοκ γρανάζωμα να είναι "κουτί".
    Μπα, το στοκ είναι πολύ μακρύ.

    Eγώ το αποκλείω να γεμίζει η 6η του στην ευθεία των Μεγάρων με ενα κοντό μπροστά.
    Σίγουρα το δουλεύει μεχρι 5η στην ευθεία. Θα περιμένω να μας πει κι ο ίδιος βέβαια για να το επιβεβαιώσω.
    Δεν έχω εμπειρία απο GSXR 750 αλλά το R6 που έχω το έχω με 520 αλυσιδογράναζα (σημαντικό είναι να μπεί αλουμινένιο πίσω) και ενα δόντι κοντό μπροστά.
    Αυτό το γρανάζωμα με βολεύει στις Σέρρες, στα Μεγαρα πιστεύω οτι θέλει ακόμα πιο κοντό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Σε τι χρόνο γυρνάμε?

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Eγώ το αποκλείω να γεμίζει η 6η του στην ευθεία των Μεγάρων με ενα κοντό μπροστά.
    Βρε ο άνθρωπος λέει θέλει να τελειώνει την ευθεία με 3η και την Κ1 με 2α.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε ο άνθρωπος λέει θέλει να τελειώνει την ευθεία με 3η και την Κ1 με 2α.
    Δεν μιλάει για την ευθεία Κ5-Κ6 που βάζει 5η πιθανότατα, αλλά για το σπαστό ευθειάκι μεταξύ Κ6-Κ8
    Θα συμφωνήσω με τον Devils
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyroszx
    Εγγραφή
    20/12/2006
    Μηνύματα
    115
    Γυρνάω στο 4 ψιλά στην ευθεία μπαίνει 4η . Το θέμα ειναι αν το 520 ειναι από μόνο του πιο "κοντό" λόγω βάρους οπότε από αυτό που έχω θα μακρινω 1-3 δόντια πισω

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyroszx Προβολή μηνύματος
    Θα αλλάξω αλυσίδα γρανάζια και θα βάλω 520 οπότε και λογικά το μηχανακι θα γίνει πιο ευστροφο
    μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό??? με απλά λογάκια....

    εμείς οι του άξονα είμαστε και λίγο στουρνάρια
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοπορεία 20/6 κουβεντα να γινεται...
    από Toumpas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2011, 22:34
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2009, 15:36
  3. περί αρσενικού/ανήρ/ανδρός ο λόγος....κουβέντα να γίνεται.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2008, 13:30
  4. Κουβέντα να γίνεται... πιάστε καφέ και ελάτε... θέμα Εξ. πολιτική.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF