Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 97

Θέμα: καινούριος

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Να θυμάσαι πως δεν κάνουν μόνο τα 1000ρια ταξίδια. Όλοι που γουστάρουμε τα δίτροχα κάνουμε ταξιδάκια. Οι περισσότεροι από δω μέσα δεν έχουν 1000ρι.

    Άλλωστε αν ήταν όσοι κάνουν ταξίδια να είχαν και το καταλληλότερο μηχανάκι γι αυτά θα είχε βρωμήσει ο τόπος busa και κάτι mega on-off.

    Φίλος μου χρόνια οδηγός ενός dr αποφάσισε ότι ξέρει πλέον να οδηγεί μηχανές και ότι είχε μεγάλη πλέον εμπειρία. Πήγε και πήρε gsxr 750. μετά απο 3 μήνες τούμπα και 2000e ζημιά η μηχανή αλλα ευτυχώς αυτός τη γλίτωσε με κάτι μικροτραύματα.
    Δυστυχώς δεν έβαλε μυαλό, έφτιαξε τη μηχανή την πούλησε και πήγε και πήρε gsxr1000 (μάλλον δεν του έφταναν τα 750). Το αποτέλεσμα άλλη μια μηχανή κουφάρι κι αυτός νοσοκομείο γι άλλη μια φορά.

    Ελπίζω να μην πάει να πάρει κάνα 1300αρι όταν με το καλό βγει.

  2. #62
    Γι αυτο λένε "ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό"

  3. #63
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Είναι σε φάση που δοκιμάζει τα όρια του κορμιού του.

  4. #64
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Τέτοια threads σκάνε περίπου 3 την εβδομάδα και είναι άξιο απορίας ότι ακόμα φτάνουν χαλαρά τις 4-5 σελίδες (με λίγο τρολάρισμα αγγίζουν και διψήφιο νούμερο).
    Ρε παιδιά δεν έχει νόημα η κατήχηση. Λες και ο κάθε ένας που μπαίνει και ρωτάει εάν μπορεί να πάρει χιλιάρι ss ως πρώτη μηχανή δεν ξέρει ότι λέει παπαριά καμαρωτή. Προφανώς και το ξέρει και απλά ψαρεύει μπας και κάποιος του πει "ναι πασά μου ό,τι καλύτερο το χιλιάρι, εσύ προφανώς έχεις και τα μυαλά στο κεφάλι σου και θα δείξεις αυτοσυγκράτηση, μην το σκέφτεσαι καθόλου" για να πιαστεί από εκεί. Και αν όντως δεν το ξέρει και ρωτάει στα σοβαρά, εκτός από επικίνδυνος είναι και βλάκας.
    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν είμαστε στην τσέπη ή πολύ περισσότερο στο κεφάλι κανενός για να μας πέφτει λόγος. Στο τέλος θα κάνει προφανώς αυτό που θέλει ασχέτως του τι θα διαβάσει εδώ, γιατί ο παράγων "καύλα" είναι ο πιο βασικός όταν μιλάμε για μηχανές.

    tldr: Μεγάλο παιδί είσαι. Πάρε Hayabusa και βάλε φωτιά στην άσφαλτο, φαίνεσαι και άτομο που έχει και τα μυαλά στο κεφάλι του και θα δείξεις αυτοσυγκράτηση. Καλούς δρόμους.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  5. #65
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και το ότι τα λέμε περιληπτικά και σταράτα δε οφείλεται στο γενονός ότι θέλουμε να το παίξουμε εξηπνάκιδες και γ@μάτοι και ότι κάνουμε το κάτι εξαιρετικό. (Οι περισσότεροι μάλιστα είμαστε τόσο γνώστες όσο χρειάζεται να να ξέρουμε οτι είμαστε άσχετοι). Το κάνουμε επειδή θα βρεις πολλά θρεντάκια του στιλ "έχω οδηγήσει μηχανάκι στο λουνα παρκ της γειτονιάς μου και θέλω χαγιαμπούσα όχι για να τρέχω αλλά επειδή μ' αρέσει."
    Αποφάσισα να μην ξαναγράψω για το θέμα, βαρέθηκα. Όχι μόνο βαρέθηκα, αλλά ακυρώθηκα επίσης. Έγραψαν πολλοί που ξεκίνησαν με 1000άρι και έγιναν παγκόσμιοι, οπότε όλα όσα έχω πει είναι άκυρα. Προφανώς και γίνεται να ξεκινήσεις με 1000άρι, με 1300άρι, με 1400, 1500, 1800, ποιά είναι η πιό μεγάλη μηχανή; Αν μπορεί κάποιος να την οδηγήσει, τότε μπορείς κι εσύ, όποιος κι αν είσαι, end of story.

    Να μην το ξαναπαίξω γνώστης, έμπειρος και συμβουλάτορας στους νέους (οδηγούς πάντα εννοώ, όχι ηλικιακά).


    Άλλος ένας επικίνδυνος στον δρόμο. Οι 9 στους 10 μοτοσυκλετιστές που βλέπω κάθε μέρα, είναι κουλοί. Με αυτό δεν εννοώ αργοί. Άσε να φάνε τα μούτρα τους.

    Δηλαδή τι νομίζουν, ότι τα λέμε αυτά για να μην κυκλοφορούν πολλές μεγάλες και γλήγορες μηχανές επειδή ζηλεύουμε και επειδή δεν θέλουμε να μας προσπερνάει ένας πιτσιρικάς με 0 εμπειρία; Τότε γιατί ρωτάνε;

    Μπαίνει ο καθένας εδώ μέσα και το μόνο που ξέρει από μοτοσυκλέτες είναι ότι «έχουν 2 ρόδες αντί για 4» και ρωτάει για hypersport γιατί είδε τον Λαλάκη τον κάγκουρα της γειτονιάς και ζήλεψε και θέλει να γίνει πιο κάγκουρας από αυτόν. Δεν έχει δει μια φωτογραφία ή βίντεο, δεν έχει διαβάσει μια παρουσίαση, μια δοκιμή, δεν ξέρει καν τα είδη μοτοσυκλετών και τη χρήση για την οποία προορίζονται.

    Το ότι λέμε ότι εξ'ορισμού το μηχανάκι δεν μπορείς να το πας, είναι για πλάκα. Απλά για να κάνουμε χαβαλέ το λέμε. Γενικά δεν ξέρουμε τι λέμε, έχουμε κάνει 5 χιλιόμετρα και έχουμε χεστεί πάνω μας και βγάζουμε το κόμπλεξ μας σε εσάς. Μα βέβαια, αφού μπορεί το παιδάκι ο Μάρκεζ μπορείς κι εσύ. Εννοείται! Γιατί όχι; Τι παραπάνω έχει αυτός; Ό,τι και να έχει, το μαθαίνεις κι εσύ και γίνεσαι και καλλίτερος. Φέρε μετά τον Μαρκ να φάει τη σκόνη μας.
    Μην μας υπολογίζεις εμάς που λέμε τέτοιες μαλακίες, ανέβα στο άλογο και πήγαινε. Άντε και με το πρωτάθλημα, να σε χαρούμε και να σε δοξάσουμε.
    Καλή τύχη και να σε προσέχουν...

  6. #66
    Οταν ακούω αρχάριος, 1000αρα και "δεν θα την ανοίξω" είναι σαν να ακούω να είσαι παρθένος και να έχεις πιάσει λιγο βυζάκι ολο και ολο στην ζωή σου, αντε να είδες και 5-6 "ντοκιμαντέρ για την αναπαραγωγή του ανθρώπου" και ερχεσαι και μας λες οτι θες να βγάλεις την Τζένα Τζέημσον γκόμενα και οτι αν σου κάτσει δεν να την πηδήξεις!!! "Ασε μας κουκλίτσα μου"

    φιλικά πάντα!

  7. #67
    Διαβάζει ρε σεις το παιδί (αν δεν είναι τρολ, δηλαδή ), μην τον αποπαίρνετε. Με τόσα παρόμοια θρεντ εδώ μέσα, θέλει τσαγανό να ανοίξεις άλλο ένα τέτοιο!
    Btw, ήμουν έξω πριν κάτι μέρες και έβλεπα ένα R1 παρκαρισμένο έξω από το μαγαζί. Είχα απορία να δω τον αναβάτη. Βγήκε κάποια στιγμή.. κρανάκι, μπουφανάκι, γαντάκια.. λέω μια χαρά.
    Ανεβαίνει.. Ο τύπος ΔΕΝ το είχε σε τέτοιο βαθμό που αγχώθηκα μόνο που τον έβλεπα.
    safety doesn't happen by accident

  8. #68
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Τέτοια threads σκάνε περίπου 3 την εβδομάδα και είναι άξιο απορίας ότι ακόμα φτάνουν χαλαρά τις 4-5 σελίδες (με λίγο τρολάρισμα αγγίζουν και διψήφιο νούμερο).
    Ρε παιδιά δεν έχει νόημα η κατήχηση. Λες και ο κάθε ένας που μπαίνει και ρωτάει εάν μπορεί να πάρει χιλιάρι ss ως πρώτη μηχανή δεν ξέρει ότι λέει παπαριά καμαρωτή. Προφανώς και το ξέρει και απλά ψαρεύει μπας και κάποιος του πει "ναι πασά μου ό,τι καλύτερο το χιλιάρι, εσύ προφανώς έχεις και τα μυαλά στο κεφάλι σου και θα δείξεις αυτοσυγκράτηση, μην το σκέφτεσαι καθόλου" για να πιαστεί από εκεί. Και αν όντως δεν το ξέρει και ρωτάει στα σοβαρά, εκτός από επικίνδυνος είναι και βλάκας.
    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν είμαστε στην τσέπη ή πολύ περισσότερο στο κεφάλι κανενός για να μας πέφτει λόγος. Στο τέλος θα κάνει προφανώς αυτό που θέλει ασχέτως του τι θα διαβάσει εδώ, γιατί ο παράγων "καύλα" είναι ο πιο βασικός όταν μιλάμε για μηχανές.

    tldr: Μεγάλο παιδί είσαι. Πάρε Hayabusa και βάλε φωτιά στην άσφαλτο, φαίνεσαι και άτομο που έχει και τα μυαλά στο κεφάλι του και θα δείξεις αυτοσυγκράτηση. Καλούς δρόμους.
    +απειρα

  9. #69
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Διαβάζει ρε σεις το παιδί (αν δεν είναι τρολ, δηλαδή ), μην τον αποπαίρνετε. Με τόσα παρόμοια θρεντ εδώ μέσα, θέλει τσαγανό να ανοίξεις άλλο ένα τέτοιο!
    Btw, ήμουν έξω πριν κάτι μέρες και έβλεπα ένα R1 παρκαρισμένο έξω από το μαγαζί. Είχα απορία να δω τον αναβάτη. Βγήκε κάποια στιγμή.. κρανάκι, μπουφανάκι, γαντάκια.. λέω μια χαρά.
    Ανεβαίνει.. Ο τύπος ΔΕΝ το είχε σε τέτοιο βαθμό που αγχώθηκα μόνο που τον έβλεπα.

    Οταν πηρα τη πρωτη μοτοσυκλετα μου καπως ετσι ημουν και γω... φαινομουν οτι δε το ειχα...

    Ειναι πιο υποφερτο ομως να βλεπεις μια κουλατζα πανω σε xt παρα σε r1, νομιζω...

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    κρανάκι, μπουφανάκι, γαντάκια..
    Ίσως απλά πήρε το δίπλωμα, αποφάσισε να εξοπλιστεί, διάβασε και όλα όσα υπάρχουν για να διαβάσει και μόλις καβάλησε
    κατάλαβε ότι άλλο να διαβάζεις, άλλο να κάνεις.

    Και εγώ, πήρα το απεριόριστο, επέλεξα το μέγκα σκούτερ για πιο εύκολο, και τους 1ους μήνες έκλαιγα και χτυπιόμουνα πόσο
    βλακεία έκανα που πήρα ένα πράμα 250 κιλά που πάει όπου θέλει μόνο του.

    Ευτυχώς έφαγα και τις (αναίμακτες) τουμπίτσες μου, εφάρμοσα όσα διάβαζα και σήμερα κινούμαι αξιοπρεπώς. Νομίζω τουλάχιστον.

    Αν έπαιρνα, όχι ss, το cbf 600 που ζαχάρωνα, δεν ξέρω αν θα είχα γλιτώσει στις μλκς που έχω κάνει...

  11. #71
    μπορεί να ναι και troll αλλά 1 στις 100 να μην είναι και αλλη 1 στις 100 να καταλάβει 2 πράγματα μη ορμόμενος από την κ@ύλα του αξίζει να ασχοληθεις. νταξει σιγά το πολύ να έχασα 15 λεπτά από το χρόνο μου να γράψω τα αυτονόητα.

  12. #72
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Ας διαβάσει ένα από τα 5 τρισεκατομμύρια παρόμοια threads που έχουν ανοιχτεί με ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο και θα έχει τις απαντήσεις του.
    Από την άλλη τα threads αυτά είναι από τις βασικές πηγές ψυχαγωγίας του φόρουμ οπότε καλοδεχούμενα. Απλά ας τα αντιμετωπίζουμε συνειδητά όλοι μας ως απόπειρα τρολαρίσματος (έστω ασυνείδητου από την πλευρά του op) και να μην προσπαθούμε να φέρουμε το απολωλός πρόβατο πίσω στο μαντρί ή να του δείξουμε το φως το αληθινό.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  13. #73
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Οπως τα λεει ο Σελε. Εχουν γελιο αυτα τα θρεντς. Δε θα ηθελα με τιποτα να εκλειψουν.

    "Ειμαι καινουργιος στο χωρο της μοτοσυκλετας. Εχω οδηγησει μια φορα ενα Honda Dio του θειου μου. Σκεφτομαι να αγορασω το καινουργιο superduke. Θα με βολεψει;;; Θα εχει τοσο γκαζι οσο το dio?? Θα ηθελα και ενα cr 500 για να πηγαινω λιγο σε κανα χωματοδρομο χαλαρα.
    Με ποιο γραφειο τελετων να κλεισω την κηδεια, εχετε καποιο γνωστο να μου προτεινετε;; Ευχαριστω!"
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Ας διαβάσει ένα από τα 5 τρισεκατομμύρια παρόμοια threads που έχουν ανοιχτεί με ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο και θα έχει τις απαντήσεις του.
    Από την άλλη τα threads αυτά είναι από τις βασικές πηγές ψυχαγωγίας του φόρουμ οπότε καλοδεχούμενα. Απλά ας τα αντιμετωπίζουμε συνειδητά όλοι μας ως απόπειρα τρολαρίσματος (έστω ασυνείδητου από την πλευρά του op) και να μην προσπαθούμε να φέρουμε το απολωλός πρόβατο πίσω στο μαντρί ή να του δείξουμε το φως το αληθινό.
    Νομίζω ότι αυτό που λες είναι αντιληπτό και γνωστό σε όλους. Από την άλλη, πολλοί εδώ (και εγώ μεσα) όταν δεν γνωρίζαμε τέτοιου τύπου ερώτηση κάναμε (είμαι νέος τι μηχανάκι μου προτείνετε να πάρω) και δεν ήταν trolling, οπότε θεωρώ ότι όπως φίλοι από εδώ βοήθησαν εμένα έτσι και εγώ αν μπορώ και έχω ελεύθερο χρόνο θα βοηθήσω κάποιον καινούργιο. Αν είναι troll δεν με νοιάζει και πολύ το πολύ πολύ να γράψω μια αράδα τσάμπα και βερεσέ. Εξάλου όταν έχω πολύ δουλειά δεν θα αφιερώσω καθόλου χρόνο έτσι και αλλιώς.

  15. #75
    Για όλους τους νέους που θέλουν να κάνουν χαμηλές πτήσεις και για όλους τους παλιούς που ξεχνιούνται.
    https://www.google.com/search?q=fata...w=1024&bih=641
    https://www.youtube.com/results?sear...ycle+accidents

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παλιός στην παρέα καινούριος στο Fazer!!!
    από panoskaragounis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 21:57
  2. Lost...καινουριος κυκλος επεισοδιων
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2008, 18:39
  3. Κι άλλος καινούριος στην παρέα!
    από Morpheus_X στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 09:03
  4. Καινούριος στο παιχνίδι...
    από VStrom1000K3 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF