Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Kawasaki KLX250E 1995 Αρνείται να πάρει μπροστά...!

  1. #1
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008

    Kawasaki KLX250E 1995 Αρνείται να πάρει μπροστά...!

    Τη μηχανή την είχα καψούρα απο τα 12 μου περίπου μιας και ο αδερφός μου είχε το KDX250..
    Δεν πέρασε ούτε μήνας και αρχίσανε τα τσάρβαλα, κοπανούσε καδένα εκκεντροφόρου, δεν κούμπωνε ταχύτητες, με άφησε Εθνική οδό απο αλυσίδα κίνησης και απο προβληματικό kill switch, χαλασμένο αμορτισέρ και δεν συμμαζεύεται και έτσι πήρα απόφαση να την μαζέψω.
    Ξεκίνησε το λύσιμο.
    Ο αδερφός μου στέλνει μοτέρ σε δικό του μάστορα και το φτιάχνει. Κόστος? άουτς!

    Πλεξούδα: Κομμένο το μαμά kill switch και στην ηλεκτρονική κόβανε τροφοδοσία αντί να γειώσουν το σήμα στην ηλεκτρονική για να σβήσει.
    Κομμένα καλώδια χύμα, ξεραμένοι συνδετήρες και απώλεια απο την γεννήτρια (σε σημείο να μην έχω φώτα την νύχτα (σαν να πηγαίνω με σταθμευσής))
    Βραχυκυκλωμένα pin στον πυκνωτή για την σταθεροποίηση.
    Και άλλα τέτοια καλούδια.

    Αφού λοιπόν δεν έβγαζα άκρη με την πλεξούδα, πήρα το σχηματικό απο το service manual και ξεκινώ να φτιάξω πλεξούδα απο την αρχή.
    Την φτιάχνω και όλα καλά παίρνει μπροστά, με βεντιλατέρ να δουλεύουν με την βαλβίδα (ήταν χειροκίνητο), με ένδειξη θερμοκρασίας νερού, με side stand κατεβασμένο να μην παίρνει και όλα κοινώς κομπλέ!
    Είχε πάει 11 το βράδυ, είχα κουραστεί και λεω το μοντάρω αύριο.
    Πηγαίνω την άλλη μέρα και ξεκινάω να κολλάω τα καλώδια και να περνάω θερμοστελλώμενα ωστε να μπεί φανάρι να δέσω και πλαστικά, να βγώ τσάρκα!
    Αμ δέ.....
    Πληροφοριακά τέτοιο πόνο στα πόδια δεν έχω κανασυναντήσει απο την μανιβέλα.
    Κόβω καλώδια και συνδέω πάλι όπως εχθές μήπως και την άκουσε κανας διακόπτης αλλά τίποτα.
    Κάνω εξαέρωση στο καρμπυρατέρ, κοιτάω ζιγκλέρ, ρυθμίζω και αέρα (3.5 στροφές απο το τέλος (δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά εμπειρικά απο το παπί το έκανα)) πάλι τίποτα, την δένω στο αμάξι και την κάνουμε ρυμούλκα με σκαστή 2α αλλά τίποτα. Δουλεύει σαν να μην έχει ούτε ρεύμα αλλά ούτε καύσιμο. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω.

    Πληροφοριακά να σας πω οτι έχω τσεκάρει πηνία και ανορθωτή.
    Επίσης την τελευταία φορά που την έβαλα μπροστά μόλις έδωσα γκάζι έσβησε και έτσι είπα δεν έχει βενζίνη, για αυτό έκανα και εξαέρωση.
    Επίσης έλεγξα και αν έχω σπινθήρα: και με καλώδιο στην μπουζόπιπα αλλά και με μπουζί εκτός μηχανής, Βαρούσα μανιβέλα και είχα σπίθα.
    Η πλεξούδα είναι όλη ελεγμένη με πολύμετρο, δεν είναι βραχυκυκλωμένο κάτι αλλά ούτε και κομμένο. Με αποτέλεσμα η handmade πλεξούδα να λειτουργεί σωστά.

    Το άλλο τώρα το τρελό είναι πως δεν μπορώ να βρώ και pinout της ηλεκτρονικής και φοβάμαι μηπως έχει αρπάξει αλλά δεν θα είχα σπινθήρα.
    Επίσης σε κάτι σκασίματα που έκανε μόλις έδινα μανιβέλα είναι πως δεν μύρισα καθόλου βενζίνη ενώ το καρμπυρατέρ στέλνει. Το "κέρασα" κιόλας αλλά τίποτα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-04-13_154946_klx250e_wiring_diagram.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	321646

    Και η μαλακία είναι πως με τόσες ζημιές δεν μπορώ να πάω και στην δουλειά μου. Πηγαινοέρχομαι με τον ΟΣΕ (χαλκίδα) και ποιό πολλά έχω ρίξει στα εισητήρια απο το να τα έριχνα βενζίνη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μόνο ηλκετρονική μου έρχεται στο μυαλό αφού έχεις τσεκάρει όλα τ΄άλλα

  3. #3
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μόνο ηλκετρονική μου έρχεται στο μυαλό αφού έχεις τσεκάρει όλα τ΄άλλα
    Με καμμένη ηλεκτρονική έχει σπινθήρα όμως στο μπουζί? Εκεί έχω κολλήσει και εγώ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Με καμμένη ηλεκτρονική έχει σπινθήρα όμως στο μπουζί? Εκεί έχω κολλήσει και εγώ.
    Μήπως έφυγε καμιά κόλληση όταν έβαζες τα θερμοσυστελλόμενα; Tι να πω.. Ο διακόπτης του σταντ να βραχυκύκλωσε;; Απλά δεν θα έδινε καθόλου.Εσυ λες ότι η μίζα δίνει κανονικά.Xαρά στο κουράγιο σου πάντως να φτιάξεις ολόκληρη πλεξούδα

  5. #5
    Tσεκαρε κ το ματι στο βολαν.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #6
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μήπως έφυγε καμιά κόλληση όταν έβαζες τα θερμοσυστελλόμενα; Tι να πω.. Ο διακόπτης του σταντ να βραχυκύκλωσε;; Απλά δεν θα έδινε καθόλου.Εσυ λες ότι η μίζα δίνει κανονικά.Xαρά στο κουράγιο σου πάντως να φτιάξεις ολόκληρη πλεξούδα
    Για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι κάτι τέτοιο, απομόνωσα αυτούς τους διακόπτες και έχω τώρα συνδεδεμένη μόνο την ηλεκτρονική, έχω παρακάμψει όλους τους διακόπτες, kill switch κλπ. Κόλληση δεν έχει φύγει, και στο λεω με σιγουριά γιατί μετράω με το πολύμετρο απο την μια άκρη στην άλλη.

    Απλά δίνω ρεύμα κατευθείαν απο τον ανορθωτή και τροφοδοτώ και το καντράν να έχω στροφόμετρο. Τίποτα άλλο.
    Σε ευχαριστώ.... Μου χει βγεί η πίστη οφείλω να πω αλλά με ταλαιπωρεί ακόμα....

    bros400pgm το χω μετρήσει με το πολύμετρο και αυτό.
    Λεω αύριο να δοκιμάσω μια ηλεκτρονική που είχα πάρει για το παπί, μια μπλέ racing CDI. Στην ουσία (σχετικά) την ίδια καλωδίωση έχουν. Απλά της kawasaki έχει έξοδο για το πλαινό στάντ και μια έξτρα γείωση.
    Με την μόνη διαφορά οτι το πράσινο καλώδιο του ματιού πρέπει να το ρίξω στην γείωση γιατί τώρα πάνε και τα 2 καλώδια στην ηλεκτρονική.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δοκίμασε να απομονώσεις και την βαλβίδα του βεντιλατέρ αν την έχεις πάλι στο χειροκίνητο

  8. #8
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν είναι τίποτα συνδεδεμένο τώρα πάνω. Μόνο η ηλεκτρονική παίρνει απευθείας απο τον ανορθωτή και το καντράν να έχει στροφόμετρο (και εκτός που έβγαλα το στροφόμετρο δεν έγινε κάτι).
    Κοινώς είναι συνδεδεμένη η ηλεκτρονική, ο πολλαπλασιαστής και το στροφόμετρο.
    Δεν παρεμβάλονται διακόπτες και κλειδιά στο κύκλωμα.

  9. #9
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Ηλεκτρονική παιδιά μου..... Μας άφησε χρόνους. Δοκιμάσαμε με 4 καλώδια απο lifan και πήρε μπροστά, απλά μόλις δίνω γκάζι δεν σηκώνει στροφές (λόγο αβάνς φαντάζομαι).
    Οπότε η πλεξούδα μια χαρά δούλεψε....

    Υ.γ. πόσο γκαντέμης να είμαι.... Στα καλά καθούμενα έφυγε και η ηλεκτρονική.... οφού.....

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Δεν είσαι γκαντέμης, απλά το μΕχανάκι είναι kawasaki....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Χαρα στο κουραγιο σου.....!!

    Ποσο το μαλλι...ή θα παιξει πατεντα;

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω ηλεκτρονική για τον μητσακο μαμά
    Επειδή είναι καλό παιδάκι θα πάρει δωράκι

  13. #13
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Το μαλλι συνολο με μοτερ, καλωδια και αμμοβολη-βαψιμο ο σκελετος (σκουριες και σαπακια για....) πηγε 560. Ηλεκτρονικη περιμενω απο τον μητσακο το δωρακι και βρουυυυμ..... kawasaki ηθελα αλλα και με τα αλλα βλεπω δεν πανε πισω.... χαχαχα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    τα klx εχουν θεμα με τα πηνια και την καδενα εκεντροφορου.Κατα τ'αλλα ειναι σκυλια με ολη τη σημασια της λεξης!Ελπιζω να το χαρεις φιλε και να χει καλους δρομους!Συναδελφος με klx300R!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Καλές βόλτες σύντομα λοιπόν

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2013, 09:06
  2. Τι μηχανάκι να πάρει ο devils ??
    από byron στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 20:04
  3. Φλας,ανάψτε τα να παρει ευχή!!
    από BILL VUZAS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2008, 09:21
  4. να πάρει....vol2
    από ystefanidis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2007, 10:40
  5. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΟΡΝΕΔΕΣ...
    από idi στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF