Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Ελαφρύ ον-οφάκι μέχρι 2000 γούργια

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Α ρε Αντώνη... Δεν άντεξες για πολύ χωρίς μηχανή έτσι...;;;

    Από τα δύο που έβαλες στο πρώτο σου πόστ, το πρώτο μοιάζει καλύτερη επιλογή παρά τα διπλάσια χλμ του σε σχέση με το δεύτερο... Εξάλλου είναι εδώ Αθήνα και μπορείς να το δείς!

    Τώρα γενικά και σχετικά με το πρότζεκτ (και όχι μόνο)... νομίζω στην σωστή κατεύθυνση είσαι... τα 250αρια που αρχικά ανέφερες μπορούν να τα κάνουν όλα οικονομικά και αξιόπιστα... Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο κρατάνε κρατάνε και υψηλή τιμή μεταπώλησης...

    Υ.Γ.1. Τα CRF250L, KLX250, WR250R είναι ουσιαστικά μικρά on-off και οχι εντούρο όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, με πιο ευρύ φάσμα χρήσης και πιο σύγχρονη τεχνολογία. Θα εξυπηρετήσουν σκοπούς και μετά το πρότζεκτ (εξού και το "και οχι μόνο" που έγραψα παραπάνω).

    Υ.Γ.2 Αν θέλεις μηχανάκι μόνο για το πρότζεκτ, ρίξε κι άλλο το μπάτζετ, δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά, και πάρε κάτι παλιό σε όσο γίνεται πιο καλή κατασταση.

    Υ.Γ.3 Από τα 3 το Honda είναι νομίζω το καλύτερο.

    Αυτά απο μένα. Σόρρυ αν κούρασα. Αν επέστρεψες Αθήνα να πιούμε καφέ να τα πούμε από κοντά.




  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Χr 250 φίλε, μαύρος σκύλος δεν καταλαβαίνει τίποτα.
    Aν βρεις '00+(τα κόκκινα) μια χαρά είναι!

  3. #18
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Χr 250 φίλε, μαύρος σκύλος δεν καταλαβαίνει τίποτα.
    Aν βρεις '00+(τα κόκκινα) μια χαρά είναι!
    Μη λες για σκυλους εσυ!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μη λες για σκυλους εσυ!!


  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Τσιμπήσατε ψάρια..
    Είμαι "ερυθρός" Γκαίμπελς

    Σας το λέω μια χάρα μπύρες θα πίναμε... αλλά κοροϊδεύετε..

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Για πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά...

    Έχω στο μυαλό μου ένα πολυήμερο πρότζεκτ, και ψάχνω ένα ελαφρύ ον-οφ, μέχρι 2000 ευρώ.

    Μέχρι στιγμής βρίσκω KLX250 και αυτό πιο πάνω από το μπατζετ μου. DR-Z 400 δεν βρίσκω πουθενά. Το CRF250L είναι ακριβό, και το WR250R είναι εξοργιστικά ακριβό.


    Μέχρι στιγμής αυτά που βλέπω είναι αυτά: 1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5200459/
    2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3420523/

    Ιδέες;;;

    To ιδανικό μηχανάκι για εκδρομικό εντουράκι σε αυτά τα κυβικά είναι το ΤΤR 250 RAID

    -εχει σελάρα ανετη και φαρδιά
    -εχει 16 λίτρα ρεζερβουάρ αρα αυτονομία πάνω από 300 Km
    -γερή σκάρα
    -ψιλοπερίεργο μεγάλο προβολέα αλλά εκπληκτικής απόδοσης.

    του κάνεις ενα μάζεμα, του βάζεις χωμάτινα λάστιχα και φεύγεις κατευθείαν για τον γύρο της Ελλάδας από χώμα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    τσιμπα το dr του βασκα...δανεικο πες του...
    Πω πωωω, είσαι θεός λέμε! Θα του πω ότι θα βάλω και αυτοκόλλητα από το μαγαζί του να τον διαφημίσω.

    Μένει μόνο να τον πείσω ότι οι αρκούδες στην Πίνδο είναι μέσα στο ταργκετ γκρουπ του.
    Travel, Grow, Share

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Α ρε Αντώνη... Δεν άντεξες για πολύ χωρίς μηχανή έτσι...;;;

    Από τα δύο που έβαλες στο πρώτο σου πόστ, το πρώτο μοιάζει καλύτερη επιλογή παρά τα διπλάσια χλμ του σε σχέση με το δεύτερο... Εξάλλου είναι εδώ Αθήνα και μπορείς να το δείς!

    Τώρα γενικά και σχετικά με το πρότζεκτ (και όχι μόνο)... νομίζω στην σωστή κατεύθυνση είσαι... τα 250αρια που αρχικά ανέφερες μπορούν να τα κάνουν όλα οικονομικά και αξιόπιστα... Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο κρατάνε κρατάνε και υψηλή τιμή μεταπώλησης...

    Υ.Γ.1. Τα CRF250L, KLX250, WR250R είναι ουσιαστικά μικρά on-off και οχι εντούρο όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, με πιο ευρύ φάσμα χρήσης και πιο σύγχρονη τεχνολογία. Θα εξυπηρετήσουν σκοπούς και μετά το πρότζεκτ (εξού και το "και οχι μόνο" που έγραψα παραπάνω).

    Υ.Γ.2 Αν θέλεις μηχανάκι μόνο για το πρότζεκτ, ρίξε κι άλλο το μπάτζετ, δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά, και πάρε κάτι παλιό σε όσο γίνεται πιο καλή κατασταση.

    Υ.Γ.3 Από τα 3 το Honda είναι νομίζω το καλύτερο.

    Αυτά απο μένα. Σόρρυ αν κούρασα. Αν επέστρεψες Αθήνα να πιούμε καφέ να τα πούμε από κοντά.
    Δεν κουράζεις ποτέ φίλε. Αθήνα είμαι, θα χαρώ να πιούμε καφεδάκι.
    Travel, Grow, Share

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος

    του κάνεις ενα μάζεμα, του βάζεις χωμάτινα λάστιχα και φεύγεις κατευθείαν για τον γύρο της Ελλάδας από χώμα.
    Φίλε μην τα λες απότομα αυτά, γιατί θα παρεξηγηθείς..
    Ο συρμός επιτάσσει πλέον υδρόψυκτα εντούρο που θέλουν προδέρμ και δεν πάνε βόλτα, εξειδικευμένα πράματα να' ουμ και κοστοβόρα.
    Που 'ναι η εποχή που λασπωνόμασταν, το βράδυ πηγαίναμε μπαρότσαρκα με τα xr250 και dr250/350 αλλά και διχρονίλες rmx, dt, dt200wr, kdx...ξαφνικά γίναμε παγκόσμιοι και αρχάριος θέλει εντούρο αξίας άνω των 6.000 ευρώ..δηλαδή πρέπει να 'σαι λίγο μεγιστάνας.

    Ο άλλος έκανε σχολείο για εντούρο καταστάσεις με τελελεβερ..κλαίω..ο άλλος ο νεοέλλην πήρε το κτμ το 950 γιατί έχει εντούρο δυνατότητες.. θα τρελαθω μεε τον κάθε μπυροκοιλιά (ρατσιστής sic) που μπορεί να κάνει ζάφτι τα 200+ κιλά του 950..

    Γ@μησε τα...μπετά είμαστε και μας ποτίζουν..

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Πω πωωω, είσαι θεός λέμε! Θα του πω ότι θα βάλω και αυτοκόλλητα από το μαγαζί του να τον διαφημίσω.

    Μένει μόνο να τον πείσω ότι οι αρκούδες στην Πίνδο είναι μέσα στο ταργκετ γκρουπ του.


    Μπα,αστο δεν κολατσιζεις με τον Βασκα,ειδικα τωρα που το εκανε τουμπανο το dr


  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Ο άλλος έκανε σχολείο για εντούρο καταστάσεις με τελελεβερ..κλαίω..ο άλλος ο νεοέλλην πήρε το κτμ το 950 γιατί έχει εντούρο δυνατότητες.. .


    Ωχ........ Θα σε φανε
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ωχ........ Θα σε φανε
    Ανετα! Το 1/3 εδω μεσα 950 adventure εχει! Καλοφαγωτος!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Ειδικά το μπλε πορτοκαλί το S μωρέ, με τον ντακαρ-ανθρωπο, άνετα +10 άλογα λόγω χρώματος.

    Πάω να μαρινάρω το κορμί μου τώρα, να μην είμαι άνοστος...

  14. #29
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Ειδικά το μπλε πορτοκαλί το S μωρέ, με τον ντακαρ-ανθρωπο, άνετα +10 άλογα λόγω χρώματος.

    Πάω να μαρινάρω το κορμί μου τώρα, να μην είμαι άνοστος...
    Συμφωνω απολυτα (οχι με το μαριναρισμα ) αλλα ας μη σπαμαρουμε στο θρεντ του φιλου εδω.
    Ανοιξε αντιστοιχο θρεντ και θα το εγκαινιασω πρωτος να βγαλω το αχτι μου με τα βαπορια που πανε και παιρνουν!
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ενα κακο που εχει το xr250r ειναι η ανυπαρξια μπαταριας και κατ'επεκταση μιζας που δημιουργει και αλλα προβληματα εκτος της μανιβελας και της οποιας μουλαροσυνης το πιασει μετα απο χαζοπτωση ...
    δεν εχει επαρκες φως για βραδυ...
    αν δε, σε βρει η νυχτα σε βουνο και σε ασφαλτο να εισαι (αφωτιστη εννοειται) το μπροστινο φως λιγοστευει επειδη με το πατημα του φρενου αναβει το κωλοφαναρο...

    το θετικο ειναι οτι εχει πλαστικο ρεζερβουαρ που δεν θα καταλαβει τιποτα σε πτωση και ελαφραινει λιγο το συνολο σε σχεση με το σιδερενιο...


    απορω γιατι καποιος δεν εχει αναφερει ΚΤΜ...???


    'νταξει ρητορικη ηταν η ερωτηση..

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF