Σελίδα 1 από 30 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 437

Θέμα: Φιλόζωοι vs ψευτοφιλόζωων vs κρυφοσπιστών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75

    Φιλόζωοι vs ψευτοφιλόζωων vs κρυφοσπιστών

    Ανοίγω αυτό το θέμα καθαρά και μόνο προκειμένου να κάνουμε μία συζήτηση για κάτι το οποίο έχουμε παρατηρήσει όλοι μας.

    Όποτε ανοίγει κάποιο θέμα το οποίο έχει να κάνει με σκύλους αλλά και γάτες συνήθως καταλήγει σε κλείδωμα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως σε ένα φόρουμ που όλοι έχουμε μία κοινή αγάπη, την μοτοσυκλέτα γίνεται πάντα τέτοιος χαμός.
    Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να είναι τόσο σκ!τ0ψιχος ώστε να επαινεί ή να προσπαθεί να επιβάλει την γνώμη του περί συμπεριφοράς ή τρόπου ζωής του κάθε
    ζωντανού απλά και μόνο επειδή του χαλάει τον τρόπο ζωής που προσπαθεί να φτιάξει.
    Δε θα θελα να πιστέψω ότι άνθρωποι οι οποίοι έχουν αισθήματα αγάπης για ένα "άψυχο" δημιούργημα δεν μπορούν να δείξουν έστω λίγη αγάπη απέναντι σε κάτι ζωντανό όπως τα
    σκυλιά και οι γάτες δεσποζόμενα και μη.

    Όσον αφορά τον τίτλο είναι καθαρά η άποψη που έχω σχηματίσει με όλα αυτά που διαβάζω.
    Έχουμε τους φιλόζωους (ένας εξ αυτών κι εγώ)
    Έχουμε τους ψευτοφιλόζωους (μόνο για τα δεσποζόμενα)
    και έχουμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ και κάποιους σπισιστές πράγμα που πραγματικά με θλίβει διότι αυτό δείχνει την κατάντια της κοινωνίας μας πλέον που σιγά σιγά περνάει και στο forum όντας γνήσια μικρογραφία της κοινωνίας μας.

    Τροφή για συζήτηση και παρακαλώ τους φίλους τρολέους ας μην το διαλύσουν.
    Πάω αργά γιατί βιάζομαι ....

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2013
    Μηνύματα
    11
    sostos kano tin eidia skepsi kai ego

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Να κλειδωθει παραυτα!
    Αστο φιλε αμα αρχισουμε για σπισισμο και αντισπισιμο κλπ θα παει μακρια η βαλιτσα (η τουρατεκ) και δεν θα βγει ακρη.

    antispe!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    1) έλλειψη παιδείας για τη γενικότερη στάση μας απέναντι σε αυτά που μας περιβάλλουν (συνάνθρωπος, ζώα, δάση, κλπ)
    2) οικονομική εκμετάλλευση της ''αγάπης'' για τα ζώα ωστέ να στηριχθεί ένας παγκόσμιος κλάδος με κολοσσούς που θησαυρίζουν από αυτό.
    3) επιβάρυνση της καθημερινότητας με προβλήματα που προκαλούνται από τα ζώα (δεσποζόμενα και μη)

    και για τα 3 φταίμε εμείς και κανένας άλλος.

    η λύση είναι απλή.
    καταρχάς να μην είμαστε θύματα της τρεντουλιάς και του παραμυθιού οτι το δεσποζόμενο ζώο είναι ανάγκη και όποιος δεν έχει ή είναι ανισόρροπος ή ακοινώνητος και αγροίκος που δεν αγαπά τα ζώα και τη φύση.
    κατά δεύτερον να μην νιώθουμε επίσης άσχημα αν δε μπορούμε να βοηθήσουμε μια δύσκολη κατάσταση ενός αδέσποτου ζώου. ο κόσμος έξω είναι σκληρός γιατί εμείς τον κάνουμε έτσι. με ελεγχόμενες γεννήσεις και στειρώσεις δε θα είχαμε αδέσποτα. δε μπορώ δηλαδή να νιώσω και τύψεις γιατί δε μπορώ να υιοθετήσω ένα αδέσποτο ενός φιλόζωου φίλου που το φιλοξενεί προσωρινά σπίτι του. εδώ δεν έχω λεφτά να βγάλω το μήνα και θα βάλω στον προυπολογισμό και σκύλο ή γατί με τα έξοδά του;

    κατά τρίτον αν υπάρχουν λόγοι για απόκτηση δεσποζόμενου ζώου, δε χρειάζεται να αγοράζουμε ρατσάτο σκυλί αλλά είναι προτιμότερο να υιοθετήσουμε κάποιο αδέσποτο.
    και προφανώς οι λόγοι να μην είναι εγωιστικοί για το θεαθήναι.

    προσωπικά τα πάω καλύτερα με τα αδέσποτα παρά με τα ρατσάτα. έχω βοηθήσει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά σε κάποιες άλλες δε μπόρεσα να κάνω το παραμικρό και αποδέχτηκα τη σκληρή πραγματικότητα και τη θέση ενός αδύναμου ζώου μέσα σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον.

    το πρόβλημα και το ζουμί είναι οτι φτάσαμε να λέμε για ζωόφιλους, φιλόζωους και σπισιστές. κανονικά θα έπρεπε να είμασταν ''άνθρωποι'' που σεβόμαστε την χλωρίδα και την πανίδα χωρίς τυμπανοκρουσίες και status.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    1) έλλειψη παιδείας για τη γενικότερη στάση μας απέναντι σε αυτά που μας περιβάλλουν (συνάνθρωπος, ζώα, δάση, κλπ)
    2) οικονομική εκμετάλλευση της ''αγάπης'' για τα ζώα ωστέ να στηριχθεί ένας παγκόσμιος κλάδος με κολοσσούς που θησαυρίζουν από αυτό.
    3) επιβάρυνση της καθημερινότητας με προβλήματα που προκαλούνται από τα ζώα (δεσποζόμενα και μη)

    και για τα 3 φταίμε εμείς και κανένας άλλος.

    η λύση είναι απλή.
    καταρχάς να μην είμαστε θύματα της τρεντουλιάς και του παραμυθιού οτι το δεσποζόμενο ζώο είναι ανάγκη και όποιος δεν έχει ή είναι ανισόρροπος ή ακοινώνητος και αγροίκος που δεν αγαπά τα ζώα και τη φύση.
    κατά δεύτερον να μην νιώθουμε επίσης άσχημα αν δε μπορούμε να βοηθήσουμε μια δύσκολη κατάσταση ενός αδέσποτου ζώου. ο κόσμος έξω είναι σκληρός γιατί εμείς τον κάνουμε έτσι. με ελεγχόμενες γεννήσεις και στειρώσεις δε θα είχαμε αδέσποτα. δε μπορώ δηλαδή να νιώσω και τύψεις γιατί δε μπορώ να υιοθετήσω ένα αδέσποτο ενός φιλόζωου φίλου που το φιλοξενεί προσωρινά σπίτι του. εδώ δεν έχω λεφτά να βγάλω το μήνα και θα βάλω στον προυπολογισμό και σκύλο ή γατί με τα έξοδά του;

    κατά τρίτον αν υπάρχουν λόγοι για απόκτηση δεσποζόμενου ζώου, δε χρειάζεται να αγοράζουμε ρατσάτο σκυλί αλλά είναι προτιμότερο να υιοθετήσουμε κάποιο αδέσποτο.
    και προφανώς οι λόγοι να μην είναι εγωιστικοί για το θεαθήναι.

    προσωπικά τα πάω καλύτερα με τα αδέσποτα παρά με τα ρατσάτα. έχω βοηθήσει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά σε κάποιες άλλες δε μπόρεσα να κάνω το παραμικρό και αποδέχτηκα τη σκληρή πραγματικότητα και τη θέση ενός αδύναμου ζώου μέσα σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον.

    το πρόβλημα και το ζουμί είναι οτι φτάσαμε να λέμε για ζωόφιλους, φιλόζωους και σπισιστές. κανονικά θα έπρεπε να είμασταν ''άνθρωποι'' που σεβόμαστε την χλωρίδα και την πανίδα χωρίς τυμπανοκρουσίες και status.
    δυστυχώς ή ευτυχώς η συμπεριφορά και τα λεγόμενά μας μας ξεχωρίζουν και μας κατατάσσουν σε κατηγορίες. Ακόμη πιο δυστυχώς κάποια γραπτά "φωνάζουν" σπισιστής.

    Απλά αυτός που δεν μπορεί να αγαπήσει ένα ζώο είναι ανίκανος να αγαπήσει έναν άνθρωπο
    Πάω αργά γιατί βιάζομαι ....

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Xαμος γινεται γιατι το οτι καποιοςαγαπαει τη μοτοσυκλετα δεν σημαινει οτι ειναι ιδιος με τους αλλους.Εχουμε διαφορετικες αποψεις και ειναι λογικο να υπαρχουνε αντιπαραθεσεις.

    Το ιδιο συμβαινει και με τους φιλοζωους.Επειδη αγαπανε ολοι τα ζωα δεν σημαινει οτι το αντιλαμβανονται με τον ιδιο τροπο.Εγω αγαπαω τα ζωα περισσοτερο ισως απο τους ανθρωπους,σε καμμια ομως περιπτωση δεν θα τα εβαζα πανω απο αυτους.(που με βαζεις?)

    Τωρα για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα δυο πραγματα.

    Ποια ειναι η γενικη σου απορεια και τι ειναι εκεινο το "σπισιστές".

  7. #7

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Που να έρθουν και οι εξωγήινοι δλδ από τον βίγκαν .Θα γίνει ενδογαλαξιακός πόλεμος Βίγκαν και Σπισιστών

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    οσοι θυμουνται καποια ποστ μου σε παρομοια θεματα ξερουν τις αποψεις μου πανω κατω.
    οσοι με ξερουν προσωπικα,καποιοι εχουν ερθει και σπιτι μου,εχουν δει τι παρεχω στα σκυλια που εχω μαζεψει απτο δρομο.
    εχω τσακωθει ιντερνετικα με φιλοζωους της μεριμνας της πατρας γιατι ειναι γτπ καβαλα,με κολλημενα μυαλα και "επειδη εγω ειμαι εδω απο προχτες κι εσυ ηρθες σημερα,θα κανεις οτι σου λεω "και φαγανε ακυρο.ειναι πολλοι που ειναι για δεσιμο κανονικα.
    τωρα,οσον αφορα την νοοτροπια μας,καποιοι βαζουν τα ζωα πολυ κατω απτον ανθρωπο,καποια λιγοτερο,καποιοι ελαχιστα.
    παντως οπως γραφτηκε και παραπανω σε πολυ μεγαλο ποσοστο ειναι θεμα παιδειας.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    ¨Η μπορεί να μας κυρήξουν τον πόλεμο οι κατσαρίδες και τα έντομα που τα βάλαμε στο μενού. Και τα φυτά έχουν ψυχή ρε!!

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Σοβαρά θέματα πλέον απασχολούν τη κοινωνία μας.

    Δεν έχεις τατουάζ; Δεν έχεις σκύλο; Τρε μπανάλ, πως ζείς.. Σιγά μη βρεις γκόμενα, σιγά μη κάνεις παιδιά, σιγά μη βοηθήσεις κανά διπλανό, μαλάκας είσαι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Και που να πιασουν και ακομα πιο πολυ οι ζεστες του αυγουστου και σπισισιστουμε ολοι μαζι και πλακωθουμε με τους αντισπισισιστες στις σπισιστοκλωτσιες και στις σπισισιστοσφαλιαρες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    γι αυτό κάθε φορά που πίνω νερό τού τραγουδάω: σ' αγπάωωω μ΄ακούς;; γκλου γλου σ΄αγαπάωωω σου λέωω.. γκλου γκλου Είμαι σπισιστής του νερού
    https://www.youtube.com/watch?v=NnmA74tBGik
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 11/08/2014 στις 15:47.

  14. #14
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Δλδ το σεβομαι τα ζωα αρκει να μην θελουν να μου κανουν κακο δε παιζει?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Δλδ το σεβομαι τα ζωα αρκει να μην θελουν να μου κανουν κακο δε παιζει?
    πες το ψέμματα.Φίλος γλύτωσε απ΄του αγριογούρουνου τα δόντια την τελευταία στιγμή όταν βγήκε για αθλοπαιδείες στον καθαρό αέρα του βουνού
    Δεν σήκωνε κουβέντα το γουρούνι

Σελίδα 1 από 30 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb1300 vs gsxr1400 vs xjr1300
    από adam13 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 21:16
  2. Rossi Vs Gibernau Vs Melandrin
    από latris mixanis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 00:29
  3. Χριστιανοσ Vs Μουσουλμανοσ Vs Εβραιοσ.
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 22:26
  4. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF