Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    14

    Red face ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ!

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !

    λοιπόν εδώ και χρονιά οδηγώ μικρού κυβισμού μηχανάκια έφτασε επιτέλους η στιγμή για το μεγάλο βήμα !
    ζω στην καβαλά και έχουμε εδώ γύρο και στους γειτονικούς νομούς πάρα πολλά ποταμάκια ρεματάκια βουνά παράλιες και διαφορά τέτοια πραγματάκια φυσικής ομορφιάς !
    αν και έχω κατασταλάξει(gs800f) νομίζω μετρά από ώριμη σκέψη. θα ήθελα και καμία γνώμη ακόμη για κάτι τέτοιο... ποιο πολύ δρόμο αλλά θέλω και μια ολοήμερη η εάν Σ/Κ να πάω και εάν βουνό !

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Φαντάζομαι το έχεις κάνει βόλτα
    Λοιπόν τα μικρά 800 - τα πρώτα2008 μοντέλο - είχαν θεματακια,για το μεγάλο άκουσα λιγότερα και είδα ακόμα ποίο λίγα
    Έχει χαμηλό κέντρο βάρους που βοηθάει και στον δρόμο και στο χώμα
    Abs που απενεργοποιειται με κουμπί
    Αναρτήσεις υπέρ αρκετές για χώμα, όχι για εξτριμ καταστάσεις, σέλα που θα κουράσει αλλά συνηθίζεται, Γκάζι αρκετό, που δεν του φαίνεται ούτε τρομάζει, σουζαρει και μπανταρει δευτεροτριτες
    Παραφωνία οι διακόπτες δεξιά αριστερά στα πρώτα -προ 2012 Μοντ - φρένα πολύ καλά, θερμαινόμενα γκριπ
    Αυτά

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    14
    βολτα οχι δεν το εχω παρει... εχω ακουσει απο ατομα οτι ειναι πολυ νορμαλ η συμπεριφορα του χωρις ξεσπασματα τρελα..
    το μονο που με προβληματιζει ειναι το κοστος του σερβις/συντηρησης (αν εξερεσουμε τιμη αγορας) ενα μηχανακη που ειδα εχει καλες τιμες ειναι ΚΟΥΚΛΙ για τα ματια μου αλλα δεν ξερω κατι δεν μου καθεται καλα ειναι το τρανσαλπ απο το 2012 ειδικα το τρικολορε ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αλλα φτωχο σε εξωπλησμο και δεν ακουω καλα λογια περαν της οικονομιας του καυσιμου.

  4. #4
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Τα ''πάρα πολλά ποταμάκια ρεματάκια βουνά παράλιες και διαφορά τέτοια πραγματάκια φυσικής ομορφιάς'' δεν έχουν καμία ανάγκη από φτωχούς και πλούσιους εξοπλισμούς. Αυτό είναι προσωπική ανάγκη των ανθρώπων...
    Αν δεν οδηγήσεις μια μοτοσυκλέτα πρώτα για να αποκτήσεις μια ιδέα για τις γνώμες που θα ακούσεις στα φόρουμ. Αν δεν γνωρίζεις τα βασικά δεν θα καταλάβεις και πολλά.
    Τέτοια μηχανάκια πάντως δεν ταιριάζουν το ίδιο στον κάθε σωματότυπο.
    Πάρε ΚΤΜ 990 σου λέω εγώ. Το φτάνεις; Το μπορείς; ...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εκτός του up side down μπροστινού
    Των θερμαινομενων γκριπ
    Και του εύκολα προσβασιμου-πισω Αμορτισερ
    Δεν έχει τίποτα παραπάνω
    Α ψέματα
    Έχει



    Έχει πριζακι παροχής ρεύματος ....

    Σιγά τα ωά
    Transalp 700 οδηγάω τα 4 τελευταία χρόνια
    Η σέλα του δεν θα κουράσει, Καβάλα - Αθήνα - Καβάλα, δεν θα καταλάβεις τίποτα
    Χώμα πάει όπου θα πάει το φ800 ,θα πάει και αυτό, το έχω πάει σε απίστευτα μέρη- λόγω δουλειάς - μέχρι και σε κορδελατη ειδική εντουρο
    Φώτα, άψογα
    Κάλυψη από αέρα, με την μεγάλη ζελατίνα, κανείς τσιγάρο
    Φρένα, εδώ είναι στην κορυφή της κατηγορίας ,το dual cbs/abs που έχει ξέρεις τι είναι?
    Πάντως δεν το έχει αλλο στην κατηγορία του και όχι μόνο
    Υστερεί σε δύναμη
    Σε τελική ταχύτητα, λόγω πενταριου κιβωτιου
    Σε διακοπτες και λοιπά περιφερειακά, λόγω παρωχημενης σχεδιασης
    Έχω 55000 + χλμ και τι μόνο που έπαθε πέραν τής συντήρησης (λάδια, φίλτρα, λάστιχα ) άλλαξα ο ριγκ ψυκτικου ,ανάμεσα στους κυλινδρους
    Για το BMW
    Επειδή έβλεπα τιμές σέρβις -αντ/ κών σε αντιπροσωπεια,και έξω
    Έχει τεράστιες διαφορές άρα το κόστος χρήσης πέφτει
    Ο βασιλιάς της κατηγορίας των αληθινων ον οφ με ακτινωτους τροχούς, που δεν φοβούνται να λερωθουν ακούει στο όνομα ΚΤΜ adventure

    Αν σε ενδιαφέρει έντονα το χώμα και έχεις πνευμόνια χέρια και φράγκα, όπως είπε και ο endo
    Παρτο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    14
    το ΚΤΜ το εχει ενας φιλος μου που ειναι χρονια μοτοκροσας ειναι λιγο ΠΛΟΙΟ!! ασχετα που εχει χαμηλα το κεντρο βαρους.. δλδ και το τρανσαλπ δεν ειναι κακη επιλογη ?
    χμμμ αυτο με την τελικη με προβληματιζει θες να πας βολτα οπως λες μια αθηνα μια κων/πολη καπου σε περιοριζει και σκεφτομαι αν πας με 150-160 (τερμα για τρανσαλπ) θα καιει τα αντερα του και θα ζοριζετε ενω το φ800 που κατεβαζει 200+ στα 150-160 θα ειναι απλα

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το τρανσαλπ έχει τελική στα 176/178 με ουριο άνεμο και κατηφόρα περνάει τα 180
    Οπότε ταξίδι με 150- 160 κάνεις αλλά θα καψει το κατιτίς του
    Το φ800 με μια ταχύτητα πάνω ταξιδεύει ποιο χαλαρά και με ποίο πολλά

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    14
    SHOOTER045 αυτο ακριβος ! και εχει να δωσει σε καμια ευθεια τεραστεια για να την μαζεψεις ...
    με βλεπω δυσκολα να τα αποφασιζω.... τα μονα πλεων που αποκλειω ειναι τα kawasaki αν και για πολλα χρονια μου αρεζε το Ζ
    παντως θελω κατι αναμεσα σε δρομο και χωμα ταξιδι και πολη λιγο απο ολα παντως οχι γυμνα και πιστας που ειναι ομορφα γρηγορα αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΑ !

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5489634/


    Ριξε και εδω μια ματια

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    14
    KotsosDR! ωραιος !
    εχει καποιες αγγελιες τις κοιταω ...
    το θεμα ειναι οτι ειναι ΠΟΛΥ μακρια για να δω κατι απο κοντα (αυτο παντα με τσατιζε) και η μια με την αλλη απεχουν πολυ
    δεν μπορω να συνδιασω να δω 2 3 μηχανακια με ενα ταξιδακι

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το συγκεκριμένο είναι καραφορτωμενο με έξτρα

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    14
    ναι οντος εχει πολυ πραμα πανω !!!! το κουστουμι δεν καταλαβα τι προβλημα ειχε το μανησιο και πειρε αλλο ? μηπως το χτυπισε ? εχει καποιο κερδος με αυτο aftermarket ?

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το επετειακό κοστούμι ήταν πολύ ακριβότερο απ το απλό, τώρα τι να σου πω

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argyris1987 Προβολή μηνύματος
    ναι οντος εχει πολυ πραμα πανω !!!! το κουστουμι δεν καταλαβα τι προβλημα ειχε το μανησιο και πειρε αλλο ? μηπως το χτυπισε ? εχει καποιο κερδος με αυτο aftermarket ?
    Για να σε βοηθήσω το συγκεκριμένο είναι από μέλος του http://www.gsmotoclub.gr/. Δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά μπες αν θέλεις κι εκεί να σου πει αυτός περισσότερες πληροφορίες για το μηχανάκι!!

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Εκτός του up side down μπροστινού
    Των θερμαινομενων γκριπ
    Και του εύκολα προσβασιμου-πισω Αμορτισερ
    Δεν έχει τίποτα παραπάνω
    Α ψέματα
    Έχει



    Έχει πριζακι παροχής ρεύματος ....

    Σιγά τα ωά
    Transalp 700 οδηγάω τα 4 τελευταία χρόνια
    Η σέλα του δεν θα κουράσει, Καβάλα - Αθήνα - Καβάλα, δεν θα καταλάβεις τίποτα
    Χώμα πάει όπου θα πάει το φ800 ,θα πάει και αυτό, το έχω πάει σε απίστευτα μέρη- λόγω δουλειάς - μέχρι και σε κορδελατη ειδική εντουρο
    Φώτα, άψογα
    Κάλυψη από αέρα, με την μεγάλη ζελατίνα, κανείς τσιγάρο
    Φρένα, εδώ είναι στην κορυφή της κατηγορίας ,το dual cbs/abs που έχει ξέρεις τι είναι?
    Πάντως δεν το έχει αλλο στην κατηγορία του και όχι μόνο
    Υστερεί σε δύναμη
    Σε τελική ταχύτητα, λόγω πενταριου κιβωτιου
    Σε διακοπτες και λοιπά περιφερειακά, λόγω παρωχημενης σχεδιασης
    Έχω 55000 + χλμ και τι μόνο που έπαθε πέραν τής συντήρησης (λάδια, φίλτρα, λάστιχα ) άλλαξα ο ριγκ ψυκτικου ,ανάμεσα στους κυλινδρους
    Για το BMW
    Επειδή έβλεπα τιμές σέρβις -αντ/ κών σε αντιπροσωπεια,και έξω
    Έχει τεράστιες διαφορές άρα το κόστος χρήσης πέφτει
    Ο βασιλιάς της κατηγορίας των αληθινων ον οφ με ακτινωτους τροχούς, που δεν φοβούνται να λερωθουν ακούει στο όνομα ΚΤΜ adventure

    Αν σε ενδιαφέρει έντονα το χώμα και έχεις πνευμόνια χέρια και φράγκα, όπως είπε και ο endo
    Παρτο
    Έλα μωρέ μλκ! Τα δύο μηχανάκια έχουν χαοτική διαφορά και το ξέρεις. Το μπεμπέ έχει λυμένα όλα τα θεματάκια αξιοπιστίας μετά τα πρώτα 1 ή 2 χρόνια κυκλοφορίας του οπότε δεν υπάρχει κατι που πρέπει να προβληματίζει αυτόν αυτόν που ενδιαφέρεται. Για περισσότερα επ' αυτού ας μιλήσουν οι ιδιοκτήτες.
    Εγώ θα πω μόνο ότι το να προτείνουμε το ΤΑ σε έναν πιτσιρικά είναι σαν να του λέμε ότι οι μηχανές έχουν λίγο περισσότερο ενδιαφέρον απ' το πλέξιμο.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gps-pda Βαση για Μηχανη!
    από mixanobio$ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 12:25
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:49
  3. Πλυντήριο ΓΙΑ μηχανή
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF