Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 99

Θέμα: Τι μηχανακι να παρω?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695

    Τι μηχανακι να παρω?

    Και αφου πουληθηκε το klx ειμαι σε αναζητηση νεας μοτοσυκλετας.

    1.Το μπατζετ ειναι ταβανι 1300 ευρω,δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω αλλα,δυσκολοι καιροι.Αρα μιλαμε για μηχανακι 15ετιας+
    2.Θελω μηχανακι να κανω την δουλεια μου μεσα στην πολη αλλα να μπορω να παω και μεχρι χαλκιδα,λουτρακι κλπ
    3.Απαραιτητως με μιζα
    4.Να μην καιει τον κωλο του
    5.Να μην ειναι θεοβαρο.


    Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδες.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #2
    BMW F650GS
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Σε αυτα τα χρηματα θα κοιτουσα τα παρακατω:

    1 - ΧΤ600Ε
    2 - KLE 500
    3 - ER-5
    4 - Honda CB500

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    ΚLE 500 που κανει και πιο ανετα ταξιδακια. Και μενεις και στην οικογενεια της Kawasaki.
    Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα αλλιως θα ειχα παρει σιγουρα ενα. Τρελο value for money.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    ΚLE 500 που κανει και πιο ανετα ταξιδακια. Και μενεις και στην οικογενεια της Kawasaki.
    Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα αλλιως θα ειχα παρει σιγουρα ενα. Τρελο value for money.
    Τωρα που σε ειδα θυμηθηκα και το dominator. Και αυτο πολυ καλη επιλογη και το Freewind επισης. Αλλα αν σ'αρεσει το KLE τοτε βρηκες το επομενο συ μηχανακι και εχει και πολλα στο Car και μη πω για ποσα XT εχει.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Η αληθεια ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια που ημουν συνηθισμενος στα εντουρο,ολα αυτα τα μηχανακια μου φαινονται εμφανισιακα σαν μπρικια ,αλλα τι να κανω πρεπει να συμβιβαστω και να δω τι πραγματικα με βολευει στις μετακινησεις αλλα και στην τσεπη μου.Απο ολα αυτα που μου ειπατε ξεχωριζω το KLE και το ΧΤ.Αλλα για το πρωτο εχω ακουσει οτι βγαζει προβληματα με πηνια,βολαν,ανορθωτες και για το δευτερο οτι βγαζει προβληματα με ηλεκτρονικες.Ισχυουν αυτα οντως?Οσο για το BMW F650GS φανταζομαι πως θα πληρωνω ανταλακτικα και σερβις BMW με οτι συνεπαγεται αυτο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εχω καταντησει γραφικος πλεον...

    cb1

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια που ημουν συνηθισμενος στα εντουρο,ολα αυτα τα μηχανακια μου φαινονται εμφανισιακα σαν μπρικια ,αλλα τι να κανω πρεπει να συμβιβαστω και να δω τι πραγματικα με βολευει στις μετακινησεις αλλα και στην τσεπη μου.Απο ολα αυτα που μου ειπατε ξεχωριζω το KLE και το ΧΤ.Αλλα για το πρωτο εχω ακουσει οτι βγαζει προβληματα με πηνια,βολαν,ανορθωτες και για το δευτερο οτι βγαζει προβληματα με ηλεκτρονικες.Ισχυουν αυτα οντως?Οσο για το BMW F650GS φανταζομαι πως θα πληρωνω ανταλακτικα και σερβις BMW με οτι συνεπαγεται αυτο.
    ΤΟ ΧΤ δεν βγζει προβληματα στην ηλεκτρονικη του, αλλα σαν μηχανακι με ηλεκτρονικη οντως μπορει να χαλασει. Αν σου χαλασει κατεβαινεις στο περιπτερο και παιρνεις μια. ΑΝ δεν εχει τη μαρκα σου πηγαινεις στο πιο κατω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εχω καταντησει γραφικος πλεον...

    cb1
    ενοοεις το 400αρι?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    ενοοεις το 400αρι?
    σταθερή αξία... CB400SOUPER-FOUR

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    ενοοεις το 400αρι?
    ναι...
    αν μιλας για commuter με δυνατοτητες να βγει αξιοπρεπως σε εθνικη/αττικη οδο, τοτε ενα παλιο 400αρι 4κυλινδρο, θα σου κανει την δουλεια...
    ...αρκει να ειναι ψιλοκαλοσυντηρημενο...
    γιατι αν θελει μαζεματα τα 800€ που θα δωσεις για την αγορα του, θα φτασουν ευκολα τα 1800...

    διαβασε σχετικα λινκς:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2516589

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2127723

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Μιας και προέρχεσαι από εκεί.. χωμάτινες διαδρομές υπάρχουν στο πλάνο;

    IF "YES" THEN:

    α) Honda AfricaTwin / Transalp / Dominator / XR 650L.
    Το δυσκολότερο να βρεθεί σε καλή κατάσταση ΚΑΙ στα χρήματά σου είναι το τελευταίο.

    β) Yamaha XTZ Tenere 660 / XT 600.

    γ) Suzuki DR 650 / Freewind.

    δ) Kawasaki KLR 650 / KLE 500.

    ε) Αι υπόλοιπαι εταιρείαι έχουνε ένα θεματάκι και μετά τα 15 χρόνια αποσυντίθενται!

    IF "NO" THEN:

    α) Honda CB 400SF / CB500.

    β) Yamaha FZS600. (Μάλλον όμως ταλαιπωρημένο σε αυτά τα λεφτά).

    γ) Suzuki GSF600 (Bandit) / GS 500 (μπορείς να πετύχεις σχετικά πρόσφατο μοντέλο).

    δ) Kawasaki ER-5 (το ίδιο και εδώ..μαζί με το Suzuki GS 500 είναι τα μηχανάκια που μπορείς να βρεις με λίγα σχετικά χλμ και επίσης πιο καινούρια από όλα τα υπόλοιπα.

    ε) Ομοίως με το παραπάνω "ε". :a39:

    Όλα τα παραπάνω αποτελούν αξιόλογες επιλογές σε σχέση με τα κριτήριά σου, κινούνται αξιοπρεπώς ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, δεν έχουν απαιτητική/κουραστική θέση οδήγησης και αν το ψάξεις λίγο και δεν αγοράσεις κανένα "μαϊμουδένιο" θα σου βγάλει αρκετά και οικονομικά χιλιόμετρα.

    Μπορεί να σου μοιάζουν μπρίκια/ντιβανοκασέλες/ κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά τη δουλειά σου θα στην κάνουν..σε κερδίζουν με άλλο τρόπο αυτά τα μηχανάκια.

    ΥΓ. Προσωπικά όταν βρέθηκα σε αυτή τη θέση πριν από κοντά 2 χρόνια, πήρα ένα ΤΑ600 του '96 με 72.000 χλμ (λέει).

    (Έντιτ) ΥΓ2. Σε όλα τα παραπάνω είναι αρκετά εύκολη η εύρεση ανταλλακτικών.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ναι...
    αν μιλας για commuter με δυνατοτητες να βγει αξιοπρεπως σε εθνικη/αττικη οδο, τοτε ενα παλιο 400αρι 4κυλινδρο, θα σου κανει την δουλεια...
    ...αρκει να ειναι ψιλοκαλοσυντηρημενο...
    γιατι αν θελει μαζεματα τα 800€ που θα δωσεις για την αγορα του, θα φτασουν ευκολα τα 1800...

    διαβασε σχετικα λινκς:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2516589

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2127723
    σωστο σε βρισκω και καλα τα λες αλλα στο car.gr μονο το super four βρισκεις ευκολα
    ωραιο μηχανακι παντως
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Μιας και προέρχεσαι από εκεί.. χωμάτινες διαδρομές υπάρχουν στο πλάνο;

    IF "YES" THEN:

    α) Honda AfricaTwin / Transalp / Dominator / XR 650L.
    Το δυσκολότερο να βρεθεί σε καλή κατάσταση ΚΑΙ στα χρήματά σου είναι το τελευταίο.

    β) Yamaha XTZ Tenere 660 / XT 600.

    γ) Suzuki DR 650 / Freewind.

    δ) Kawasaki KLR 650 / KLE 500.

    ε) Αι υπόλοιπαι εταιρείαι έχουνε ένα θεματάκι και μετά τα 15 χρόνια αποσυντίθενται!

    IF "NO" THEN:

    α) Honda CB 400SF / CB500.

    β) Yamaha FZS600. (Μάλλον όμως ταλαιπωρημένο σε αυτά τα λεφτά).

    γ) Suzuki GSF600 (Bandit) / GS 500 (μπορείς να πετύχεις σχετικά πρόσφατο μοντέλο).

    δ) Kawasaki ER-5 (το ίδιο και εδώ..μαζί με το Suzuki GS 500 είναι τα μηχανάκια που μπορείς να βρεις με λίγα σχετικά χλμ και επίσης πιο καινούρια από όλα τα υπόλοιπα.

    ε) Ομοίως με το παραπάνω "ε". :a39:

    Όλα τα παραπάνω αποτελούν αξιόλογες επιλογές σε σχέση με τα κριτήριά σου, κινούνται αξιοπρεπώς ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, δεν έχουν απαιτητική/κουραστική θέση οδήγησης και αν το ψάξεις λίγο και δεν αγοράσεις κανένα "μαϊμουδένιο" θα σου βγάλει αρκετά και οικονομικά χιλιόμετρα.

    Μπορεί να σου μοιάζουν μπρίκια/ντιβανοκασέλες/ κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά τη δουλειά σου θα στην κάνουν..σε κερδίζουν με άλλο τρόπο αυτά τα μηχανάκια.

    ΥΓ. Προσωπικά όταν βρέθηκα σε αυτή τη θέση πριν από κοντά 2 χρόνια, πήρα ένα ΤΑ600 του '96 με 72.000 χλμ (λέει).

    (Έντιτ) ΥΓ2. Σε όλα τα παραπάνω είναι αρκετά εύκολη η εύρεση ανταλλακτικών.
    εμπεριστατωμενα πραματα.Σωστος.Για on-off μαλλον με βλεπω.Μου αρεσει να τα κοιτα ολα απο ψηλα πως να το κανομεν Ποιο ειναι το ΤΑ600?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    To TransAlp.
    Μέχρι το '96 παραγωγή Ιαπωνία (με ένα δισκόφρενο μπροστά).
    Από '97 ως '99 παραγωγή Ιταλία (με 2 δισκόφρενα μπροστά).
    Μετά έγινε 650.
    Με 1.500 στο χέρι πλέον παίρνεις και ΤΑ 650 του 2000-2001 σε σχετικά καλή κατάσταση.

    EDIT
    πχ. 1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5713229/ 2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5620017/

    Συνήθως αυτά τα μηχανάκια (Transalp/ KLE/ KLR/ DR) δεν τα δίνουν γιατί κάτι χάλασε.. συνήθως τα βαριούνται και τα δίνουν. (Ή μεγαλώνουν)


    Το έχω ξαναπεί, γνώμη μου πάντα, όταν κοιτάς για μπάτζετ μηχανάκι "περασμένων εποχών" για να κάνεις τη δουλειά σου, παίρνεις κάποιο που δεν προδιαθέτει για κανιβαλισμούς/σκισίματα.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανακι να παρω?
    από dwra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 11:42
  2. Τι μηχανακι να παρω για 50αρι?
    από Y@M@H@KI@$ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2014, 14:41
  3. τι μηχανακι να παρω?
    από alex56 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 14:28
  4. Τι μηχανακι να παρω??? help
    από 1ronMa1den στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:15
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF