Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Με πόσα km/h ταξιδεύετε εκτός Ελλάδας;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346

    Με πόσα km/h ταξιδεύετε εκτός Ελλάδας;

    Σε ποιες χώρες περνάτε τα όρια ταχύτητας χωρίς σκίσιμο από τους τροχαίους;

    Αξίζει η αγορά μεγάλου sport-touring για τέτοια ταξίδια ή ενα μεσαίοήμεγάλο ον/οφ είναι προτιμότερο αν υποθέσουμε ότι η αστυνόμευση είναι αυστηρή;



    Για ρίξτε τα φώτα σας οι ταξιδιάριδες.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Με όσα πάει ο ροή.

    Ουγγαρία πχ, ενώ τα όρια ηταν στα 130, η ροή πήγαινε με 140-160 οποτε και ακολουθούσαμε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της costas106
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    220
    Δεν υπάρχει κανόνας στο θέμα αυτό...
    Συνήθως με όσα πάνε οι ντόπιοι και πάντα με προσοχή γιατί είσαι σε ξένο κράτος και δε θες να χεις νταραβέρια με τον τοπικό wanabe σερίφη...

  4. #4
    το κακό ξέρεις ποιο είναι κώστα?

    οτι σε πολλές χώρες μπορεί να σου έρθει απο κει που δεν το περιμένεις καθώς το τηλεφωνάκι/ρουφ από λοιπούς χρήστες της εθνικής παει σύννεφο.....
    σε κάποιες δε χώρες, να το θεωρήσεις δεδομένο σε αλλοδαπή πινακίδα...
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    γερμανια και ιταλια εχω παει πανω απο 150.
    βαλκανια εθνικες 115-130 οπως και αυστρια,ουγγαρια
    μια φορα μονο ανοιξα κροατια και αυτο διοτι το team που ταξιδευα παρεα ξεφευγε.
    επαρχιακους δεν κοιταγα,απολαμβανα.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas106 Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει κανόνας στο θέμα αυτό...
    Συνήθως με όσα πάνε οι ντόπιοι και πάντα με προσοχή γιατί είσαι σε ξένο κράτος και δε θες να χεις νταραβέρια με τον τοπικό wanabe σερίφη...
    Ετσι ακριβώς
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  7. #7
    Φέτος Βουλγαρία - Τουρκία - Ρουμανία με όσα με έπαιρνε ώστε να μη κουράζομαι ούτε εγώ ούτε η γυναίκα.
    Στον επαρχιακό περίπου 140-150 και στην εθνική έως 200.

    Αυστηρή αστυνόμευση στις εισόδους των κατοικημένων περιοχών.
    Είδες χωριό κόβεις στα 50Km/h από την ταμπέλα ακόμα. Η αστυνομία με το ραντάρ θα κρύβεται στα πρώτα σπίτια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της costas106
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το κακό ξέρεις ποιο είναι κώστα?

    οτι σε πολλές χώρες μπορεί να σου έρθει απο κει που δεν το περιμένεις καθώς το τηλεφωνάκι/ρουφ από λοιπούς χρήστες της εθνικής παει σύννεφο.....
    σε κάποιες δε χώρες, να το θεωρήσεις δεδομένο σε αλλοδαπή πινακίδα...
    Δε διαφωνώ, απλά το θεωρώ μικρό σαν ποσοστό...
    Περισσότερο φταίμε "εμείς", κατά τη γνώμη μου, που οδηγούμε σαν κανίβαλοι βγαίνοντας έξω παρά οι ντόπιοι.

    Στο λέω εγώ, που κατάφερα να με γράψουν μια φορά και να την γλυτώσω άλλη μία σε κάτι βουνά στη Βοσνία σε απόσταση ενός - δύο χλμ...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas106 Προβολή μηνύματος
    Περισσότερο φταίμε "εμείς", κατά τη γνώμη μου, που οδηγούμε σαν κανίβαλοι βγαίνοντας έξω παρά οι ντόπιοι.

    Στο λέω εγώ, που κατάφερα να με γράψουν μια φορά και να την γλυτώσω άλλη μία σε κάτι βουνά στη Βοσνία σε απόσταση ενός - δύο χλμ...
    σίγουρα αλλά όχι πάντα...
    πχ
    στη γερμανία, σε εθνική με όριο που γίνονταν έργα, μου την λέγανε για τη διήθηση οι οδηγοί των ιχ, τη στιγμή που, λίγο παρακάτω, όταν άνοιγε ο δρόμος πλέον, στην αριστερή τα suv κάνανε πάρτυ....
    φίλος στην τσεχία (αν θυμάμαι καλά) έφαγε κλήση γιατί πάταγε σε λωρίδα τραμ (πάλι αν θυμάμαι καλά)....

    εν τέλει, και για να γυρίσουμε στο αρχικό ερώτημα, δεν μπορείς να πάρεις σα δεδομένο οτι εκεί πάω με τόσα, αλλού με τόσα....
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #10
    περισσοτερες πιθανοτητες για να τσιμπησεις κληση ειναι στις κατοικημενες περιοχες..

    περαν αυτου ενα μεσαιο ΟΝ-ΟΦΦ σε παει παντου τιμια,εγω με το ΤΑ650 εχω κανει 4 ταξιδια,6 χωρες κ 11000χιλ ανα την Ευρωπη,ποτε δεν με χαλασαν τα 120 σταθερα 2καβαλος/τριβαλιτσος..αντιθετως μαλιστα διοτι κ ειχα απαλαγει απο το αγχος των οριων ταχυτητας αλλα κ απολαμβανα το τοπιο!

  11. #11
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    περισσοτερες πιθανοτητες για να τσιμπησεις κληση ειναι στις κατοικημενες περιοχες..

    περαν αυτου ενα μεσαιο ΟΝ-ΟΦΦ σε παει παντου τιμια,εγω με το ΤΑ650 εχω κανει 4 ταξιδια,6 χωρες κ 11000χιλ ανα την Ευρωπη,ποτε δεν με χαλασαν τα 120 σταθερα 2καβαλος/τριβαλιτσος..αντιθετως μαλιστα διοτι κ ειχα απαλαγει απο το αγχος των οριων ταχυτητας αλλα κ απολαμβανα το τοπιο!

    Ετσι ακριβως...κ το κυριοτερο ειναι να εχεις καποιο μηχανακι που θα ξερεις οτι θα πας κ θα γυρισεις χωρις μεγαλες πιθανοτητες βλαβης....επισης σημαντικο να μπορεις να βρεις σχετικα ευκολα καποιο ανταλακτικο-αναλοσιμο....Συμπερασμα: αψογη συντηρηση-ελεγχος και γνωμη μου μια οδικη βοηθεια να υπαρχει....

    Καλες βολτες κ ταξιδια....

  12. #12
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Οτι λέει ο νόμος και η ροή. Εγώ έφαγα στην Ολλανδία 50€ πρόστιμο ταχυδρομικό (που ακόμα απλήρωτη θα είναι 200€+) απο ρανταράκι κρυφό γιατί λέει πήγαινα με 107 εκεί που το όριο ήταν 100. Έλεος.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Σταθερα με 90 παω παντου εκτος Ελλαδος,και γι'αυτο διαλεγω μονο επαρχιακους δρομους.
    Και οικονομια κανεις,και δεν ζοριζεις το μοτερι που ειναι φορτωμενο,και δεν ανησυχεις για κλησεις.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Οτι λέει ο νόμος και η ροή. Εγώ έφαγα στην Ολλανδία 50€ πρόστιμο ταχυδρομικό (που ακόμα απλήρωτη θα είναι 200€+) απο ρανταράκι κρυφό γιατί λέει πήγαινα με 107 εκεί που το όριο ήταν 100. Έλεος.
    που σαι Σταύρο??????

    ψάχνεις ακόμα την υπερβολική αστυνόμευση με τα σουπερσπόρτ?

    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    Εγώ 3 ταξίδια που εχω πάει εξω, με το άφρικα τα έκανα και απ' οτι διαβάζω μια χαρά επιλογή είναι.


    Στην Τουρκία με τον Παντελή με το gs 1100 τότε κάναμε 6.000 Km και δεν περάσαμε σε κεντρικό οδικό άξονα τα 120.

    Στα βαλκάνια σε ταξιδάκι με την γυναίκα επιλέγω επαρχιακούς όσο γίνεται. Αλλά φέτος όπου είχε εθνικό δρόμο πηγαίναμε 140 τουλάχιστον και σε κάποια κομμάτια 150+ . Πάντως μέχρι τα 140 είναι καλύτερα από κάθε αποψη τόσο για τον αναβάτη όσο και για τη μηχανή.

    Στην Βουλγαρία είχε αρκετά μπλόκα και πήγαινα αρκετά συντηρητικά εως φοβισμένα.



    Τώρα φίλος που πήγε βόρειο ακρωτήρι με ενα ZZR εφαγε πρόστιμο 800 Ε στην Νορβηγία και το πλήρωσε επιτόπου με πιστωτική. Και αυτό γιατί κάπου ξεχάστηκε και το θηρίο ανέβασε 140.

    Μια αλλη παρέα φίλων με μεγάλα στριτάκια που βγαίνουν καθε χρόνο εξω πάνε 160+ και δεν τους εχει συμβεί κάτι για την ώρα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:19
  2. Σούζα με 285 km/h
    από katath στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2010, 08:16
  3. Ερώτηση σχετικα με τα Km μηχανών στις Αγγελίες
    από jp79 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 20:17
  4. Mε πλαινες βαλιτσες σε ss με ποσα ταξιδευεις;;
    από ktm640lc4 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 05:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF