Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Εξάτμιση CBR 600RR

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175

    Εξάτμιση CBR 600RR

    Καλημέρα! Σκέφτομαι εδώ και καιρό να βάλω μια aftermarket εξάτμιση στο CBR 600 RR08 που έχω. Ιδανικά θα ήθελα μια ολόσωμη τιτανίου akrapovic, αλλά που λεφτά... Συνεπώς, μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα περίπου τι θέλω να κάνω. Ψάχνω να βρω κάτι που να φέρνει στο τελικό που έχουν τα motoGP κάτω από τη σέλα, σαν το megaphone της akrapovic αλλά για κάτω από τη σέλα. Για να καταλάβετε καλύτερα δείτε τη φωτογραφία που επισυνάπτω. Απλά δεν θέλω να βγαίνει τόσο έξω. Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω; Να πάω να φτιάξω χειροποίητη σε κάποιον απ' τους γνωστούς της Αθήνας ή υπάρχει οικονομικότερος τρόπος; Να βολευτώ λέτε απλά με κανένα πιο οικονομικό τελικό (έτοιμη λύση) και να μην παιδεύομαι;

    Δείτε και το αποτέλεσμα που έχω στο μυαλό μου περίπου. Λέει τίποτα εμφανησιακά ή μπα;

    http://members.iinet.net.au/~simonliang/cbr600rr/5.jpg
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 5.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    ού ρε μαζεύτηκαν όλοι με τις Konica Minolta , ού ού ού .

    (χιούμορ)

    Από εκεί και πέρα επειδή έχω ψάξει όλες τις εξατμίσεις, μια προς μια, τι να φτιάξεις ,και τι να φέρεις μια απο εξωτερικό είναι το ίδιο και το αυτό.

    Αν θέλεις τελικό μόνο τότε δες για TOCE από αμερική, ντάξει απλά τα σπάει.
    https://www.youtube.com/watch?v=9aKR-GgB0P0
    Χωρίς σιγαστήρα ίσως να βαράνε ΟΤΙ συναγερμοί έχεις στην περιοχή σου όμως.

    Από εκεί και πέρα άλλη λύση είναι της Delkevic :

    https://www.youtube.com/watch?v=w4quxqaanh8

    (χωρίς σιγαστήρα)

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα! Σκέφτομαι εδώ και καιρό να βάλω μια aftermarket εξάτμιση στο CBR 600 RR08 που έχω. Ιδανικά θα ήθελα μια ολόσωμη τιτανίου akrapovic, αλλά που λεφτά... Συνεπώς, μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα περίπου τι θέλω να κάνω. Ψάχνω να βρω κάτι που να φέρνει στο τελικό που έχουν τα motoGP κάτω από τη σέλα, σαν το megaphone της akrapovic αλλά για κάτω από τη σέλα. Για να καταλάβετε καλύτερα δείτε τη φωτογραφία που επισυνάπτω. Απλά δεν θέλω να βγαίνει τόσο έξω. Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω; Να πάω να φτιάξω χειροποίητη σε κάποιον απ' τους γνωστούς της Αθήνας ή υπάρχει οικονομικότερος τρόπος; Να βολευτώ λέτε απλά με κανένα πιο οικονομικό τελικό (έτοιμη λύση) και να μην παιδεύομαι;

    Δείτε και το αποτέλεσμα που έχω στο μυαλό μου περίπου. Λέει τίποτα εμφανησιακά ή μπα;

    http://members.iinet.net.au/~simonliang/cbr600rr/5.jpg
    Δεν μου αρέσει καθόλου.Σαν μπουρί ειναι
    Η Arrow βγάζει ένα πολύ όμορφο τελικό.
    The only easy day was yesterday.

  4. #4
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Άλλο ένα υποψήφιο μηχανάκι στο να χάσει δύναμη σε κάποιο φάσμα στροφών χωρίς να κερδίσει κάπου αλλού.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Άλλο ένα υποψήφιο μηχανάκι στο να χάσει δύναμη σε κάποιο φάσμα στροφών χωρίς να κερδίσει κάπου αλλού.
    η εξάτμιση ΔΕΝ είναι διακοσμητικό στοιχείο της μοτοσυκλέτας...είναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ...μην κάνετε επιπόλαιες κινήσεις...αν δεν πληρώσεις αρκετά € καλύτερα κάτσε στ'αυγά σου...φιλικά...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    ένα Slip-on δεν χάνει τίποτα. Αντιθέτως κερδίζει και το ότι είναι και πιο ελαφριά εξάτμιση,δεν λέμε για ολόσωμη κτλ. μιλάμε για μετά τον καταλύτη αν αλλάξει δεν παθάινει τίποτα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Άλλο ένα υποψήφιο μηχανάκι στο να χάσει δύναμη σε κάποιο φάσμα στροφών χωρίς να κερδίσει κάπου αλλού.
    +πολλα...

  8. #8
    ολόσωμη arata μεταχειρισμένη απο ebay ή μαμά

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fotisdragon
    Εγγραφή
    18/01/2009
    Μηνύματα
    123
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00230.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	96,8 KB 
ID:	325697

    Τελικό Arrow και τα μυαλά στο μπλέντερ...
    "Πολύ συχνά αναρωτιέμαι για τους ντελιβεράδες. Είναι φανταστικοί αναβάτες. Θα σε προσπεράσουν στο βρεγμένο, στην κίνηση, στο πλακόστρωτο, τα καταφέρνουν παντού και είναι πάντα γρήγοροι. Πίστευω πως μερικοί απο αυτούς χαραμίζουν το ταλέντο τους, στη πράξη μερικοί μπορεί να είναι πιο γρήγοροι απο μένα!"
    - V. Rossi, What if I had never tried it -

    ...Φταίω εγώ μετά αν παραγγέλνουν πίτσες αλλά φτάνουν καλτσόνε???

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Καλημέρα και πάλι! Ενδιαφέροντα όλα τα σχόλια. Ας τα πάρουμε ένα-ένα όμως.

    PetranGR: Η Delkevic είναι ωραία και μοιάζει μ'αυτό που θέλω, αλλά που τη βρίσκεις; Κάπου είχα διαβάσει οτι δεν βγάζει τελικό όπως αυτό που θέλω για το δικό μου αλλά μονο για το προηγούμενο RR.

    Είδα και το pm, thanks.

    Red Rider: Νομίζω ξέρω ποιο λες. Είναι πανέμορφο, τιτανίου και κανει ενα σκασμό λεφτά...

    endopandou, gixxerman, devil's animal: Το τελικό δεν είναι δα και καμιά επιστήμη. Λίγο πολύ όλα τα ίδια είναι και κάνουν την ίδια δουλειά, φασαρία.
    Παρ'ολα αυτά, ακομη και ένα τελικό slip-on μπορεί να κάνει "ζημιά" στην απόδοση αν είναι εντελώς λάθος. Ο λόγος που δεν έχω βάλει εξάτμιση ακόμη είναι αυτός. Οτι δεν θα ήθελα να πετάξω (γιατί πεταμένα είναι) κάποια λεφτά για να κάνει φασαρία το CBR αλλά να χάσει σε απόδοση. Αυτός ηταν κι ο λόγος επίσης, που άνοιξα αυτό το θέμα. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα βάλω τελικά και τι θα βάλω με βάση και τις προτάσεις όλων.

    ποπαϋ: Πολλά λεφτά ρε φίλε και δεν πάω για ολόσωμη..

    fotisdragon: Λάθος μοντέλο δείχνεις. Αν βάλω arrow θα βάλω το τελικό αυτό που λέει και ο Red Rider. Θα το βρω να σας το δείξω.

    edit: Αυτό λέω...

    http://www.biohazardcycles.com/media...c12bf161_m.jpg

    Να πω ακόμη οτι έχω και PC στο CBR και μαζί με το τελικό θα βάλω φίλτρο και καινούρια χαρτογράφηση. Τέλος, έχετε υπ'οψην οτι το CBR το έχω κυρίως για πίστα με ο,τι συνεπάγεται αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από tony_l; 26/10/2014 στις 09:17.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    endopandou, gixxerman, devil's animal: Το τελικό δεν είναι δα και καμιά επιστήμη. Λίγο πολύ όλα τα ίδια είναι και κάνουν την ίδια δουλειά, φασαρία.
    Παρ'ολα αυτά, ακομη και ένα τελικό slip-on μπορεί να κάνει "ζημιά" στην απόδοση αν είναι εντελώς λάθος. Ο λόγος που δεν έχω βάλει εξάτμιση ακόμη είναι αυτός. Οτι δεν θα ήθελα να πετάξω (γιατί πεταμένα είναι) κάποια λεφτά για να κάνει φασαρία το CBR αλλά να χάσει σε απόδοση. Αυτός ηταν κι ο λόγος επίσης, που άνοιξα αυτό το θέμα. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα βάλω τελικά και τι θα βάλω με βάση και τις προτάσεις όλων.

    ποπαϋ: Πολλά λεφτά ρε φίλε και δεν πάω για ολόσωμη..

    Να πω ακόμη οτι έχω και PC στο CBR και μαζί με το τελικό θα βάλω φίλτρο και καινούρια χαρτογράφηση. Τέλος, έχετε υπ'οψην οτι το CBR το έχω κυρίως για πίστα με ο,τι συνεπάγεται αυτό.

    αν θες να κανεις δουλεια, βαζεις ολοσωμη...
    προκειμενου να δωσεις 2-3-4 κατοσταρικα σε τελικο που θα σου προσφερει μονο θορυβο και θα σου κανει σκατα την καμπυλη ισχυος, δωσε 5-6 και παρε μια μεταχειρο ολοσωμη...

    αφου θα βαλεις φιλτρο, θ'αλλαξεις χαρτογραφηση και η χρηση της μοτο ειναι κυριως πιστα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η ολοσωμη...
    στην τελικη μην την βαζεις τωρα..μαζεψε το χρημα και βαλ'τη την ανοιξη που θ'ανοιξει και η πισταδικη περιοδος...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν θες να κανεις δουλεια, βαζεις ολοσωμη...
    προκειμενου να δωσεις 2-3-4 κατοσταρικα σε τελικο που θα σου προσφερει μονο θορυβο και θα σου κανει σκατα την καμπυλη ισχυος, δωσε 5-6 και παρε μια μεταχειρο ολοσωμη...

    αφου θα βαλεις φιλτρο, θ'αλλαξεις χαρτογραφηση και η χρηση της μοτο ειναι κυριως πιστα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η ολοσωμη...
    στην τελικη μην την βαζεις τωρα..μαζεψε το χρημα και βαλ'τη την ανοιξη που θ'ανοιξει και η πισταδικη περιοδος...
    εδώ τα βρίσκω με τον devil's και θα συμφωνήσω μαζί του.

    Προσωπικά , πιστεύω οτι η μηχανή πάει καλύτερα σε σχέση με το stock που είχε πάνω.

    Από εκεί και πέρα θα την βρώ την Delkevic και θα στην στείλω,γιατί βγάζει και για εμάς εξάτμιση μην νομίζεις,απλά δεν είναι τόσο όμορφη σε σχέση όπως είναι η Akrapovic ή όπως είναι η Yoshimura ,Arrow κτλ. είναι σαν ένα Megaphone από πίσω.

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΠΟΡΙΑ : χρώματα CBR 600RR 2005
    από djchech στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 07:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF