Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 83

Θέμα: Είσαστε Χεράδες ή Κουλάδια?

  1. #16
    το τέλειο για τις αγχώδεις συνοδηγούς;

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    To ιδιο θέμα έχει ξαναπαίξει παλι και παλι και παλι...

    Δεν βαριέστε τα ίδια και τα ίδια?

    Αντε που θα ασχολούμαστε με τα κουλάδια!!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    περνάω από τα τούνελ της Δραπετσώνας συχνά...
    Έχουν και καλά κομμάτια, αλλά και επικίνδυνα κομμάτια, αναλόγως και από ποιά μεριά έρχεσαι...
    επίσης έχουν και κλειστέσ στροφές και ανοιχτές στροφές...
    όταν είχα το vstrom ήταν σεταρισμένες (όσο γίνεται) αναρτήσεις, εξάτμιση μείγματα (τα κλασσικά) και καλά λάστιχα, και με κάτι ίμπιζα και λεόν και μπεμβε φτιαγμένα, μπαίναμε στις στροφές μαζί, και ίσως εγώ λίγο πιο γρήγορα...


    μια φορά έτυχε ένα skyline... το καινούριο.... και φτιαγμένο.... μόνο η akrapovic εξάτμιση έκανε όσο το vstrom μου...

    από περιέργεια λοιπόν άνοιξα μαζί του, όχι τόσο για τις ευθείες γιατί δεν τον είχα ούτε αν πήγαινε με μισό γκάζι... αλλά στις στροφές ήμουν πολύ περίεργος να δω τι κάνει...
    πήρα γραμμές, έριξα κορμί, κούρεψα πατάκι και ο τύπος απλά έμπαινε χαλαρός.... σε κάποια στροφή πριν με αποχαιρετήσει στην ευθεία ξεκαπνίζοντας τα τούρμπο, πάτησε παραπάνω γκάζι, έκανε μπαντιλίκι παρά την καλή πρόσφυση, και μέσα σε κλάσματα τον μάζεψαν τα ηλεκτρικά (ούτε ανάποδο δεν χρειάστηκε) και εξαφανίστηκε...

    Απαντώ δι' ερωτήσεως...
    είμαι κουλάδι, ή είναι χεράς...????? τι παίζει?

  4. #19
    Έχει πάρα πολλές μεταβλητές η εξίσωση... Συμπέρασμα γενικώς αποδεκτό δε βγαίνει... Στις στροφές της εγνατίας πάνω από την Καβάλα δεν έχω συναντήσει αυτοκίνητο (ή οδηγό αν προτιμάτε) που να μπορεί να με πλησιάσει καν, πόσο μάλλον να με περάσει... Μπορεί από τύχη.. Και με τη μηχανή μπαίνω με πολλά περισσότερα απ'ότι με το αυτοκίνητο (στο συγκεκριμένο κομμάτι δρόμου) .. Αυτό Με κάνει χερά;;; Σίγουρα όχι...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    Δεν είναι τυχαίο αυτοκίνητο το GT-R. Και κουλός να ήταν ο οδηγός νομίζω θα τσάγιαζε τους περισσότερους μας για χαβαλέ.

  6. #21
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εξαρτάται το αμάξι. Στο Μπραλλο δεν είδα κάποιο γρήγορο αμάξι να έχει ρυθμό μοτοσυκλέτας πάντως.

  7. #22
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    τα 4 τροχα στρίβουν καλύτερα απο τα 2 τροχα. εξ ορισμού.

    αν δεν μπορούν να σας περάσουν τα 4 τροχα στο δρόμο δε φταίνε τα χέρια σας ούτε τα μηχανάκια σας, αλλά η κουλάτζα των κουτάκιδων οδηγών. οι 4 ρόδες εχουν τρελά περιθώρια πρόσφυσης συγκριτικά με τα 2 τροχα.

  8. #23
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Άλλο πράμα τα φανάρια στη Βουλιαγμένης στο πράκτικερ κι άλλο τα λιμανάκια ή το στροφιλίκι younameit.

    Στην ευθεία άμα έχεις ένα αυτοκίνητο που δεν είναι της κατηγορίας πουλάω το σπίτι μου για να το αγοράσω/το έχω τουμπανιάσει τόσο πολύ που μετά από κάθε άνοιγμα σπάει το μοτέρ κλπ δεν έχεις ελπίδα απέναντι σε μηχανάκι.
    Όχι ss1000 μπούσα κλπ. Και χόρνετ να'ναι θα πίνεις τσάι και θα λες ευχαριστώ.

    Στο στροφιλίκι αλλάζουν τα πράγματα.
    Παίζουν ρόλο τα χέρια και των δυο, τα οχήματα και των δυο, η άσφαλτος, και ίσως περισσότερο απ'όλα το πόσο είναι διατεθιμένος να ρισκάρει* ο καθένας.

    Εγώ όσες φορές έχει πάει να με κυνηγήσει μηχανάκι σε κλειστό στροφιλίκι απλά τον αφήνω να περάσει.
    Δε θέλω ούτε να είμαι η "αιτία" να φάει κάποιος τα μούτρα του, ούτε να περάσει μπροστά μου και σε απόσταση αναπνοής να κάνει μαλακία και να τον μαζέψω κάτω από τις ρόδες μου.
    Εμένα με νοιάζει να ζήσουμε και οι δύο κι ας πάρει αυτός τη χαρά ότι έκανα την κότα κι ας σκέφτεται ό,τι θέλει.


    *Γι'αυτό και το έχω ξαναπεί, θεωρώ πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος καλός/γρήγορος οδηγός αυτοκινήτου (δε μιλάω να γίνει Χίρβονεν ούτε Ραικόνεν, σε νορμάλ πλαίσια) παρά να γίνει καλός/γρήγορος οδηγός μοτοσυκλέτας.
    Στο αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις πάρα πολλές μαλακίες και να συγχωρεθούν.
    Στη μηχανή όχι.
    Κοινώς στο αυτοκίνητο έχεις πολύ μεγαλύτερο περιθώριο για δοκιμές και trial and error.
    Και το βασικότερο, όταν μαθαίνεις δε φοβάσαι μην πέσεις γιατί πάτησες το φρένο λίγο παραπάνω, το γκάζι λίγο παραπάνω, το έδωσες αλλού από εκεί που έπρεπε κλπ.
    Άντε να φέρεις καμιά σβούρα, να φας καμιά λαμαρίνα κι από Δευτέρα στο φαναρτζή.
    Με τη μηχανή φλερτάρεις με την τούμπα για πλάκα (στο μυαλό σου ίσως ακόμα περισσότερο απ'ότι στην πραγματικότητα).

  9. #24
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Στις κλειστες στροφες ειμαι σαφως κουλαδι και παω πιο γρηγορα με το αμαξι. Γενικα ομως παω πιο γρηγορα με το μηχανακι αν υπολογισουμε μεση ωριαια σε μια διαδρομη. +15 με 20 χλμ/ωρα αβιαστα.
    Αρα συμπερασματικα ειμαι κουλαδι ευθειακιας!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #25
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Εγώ είμαι ευθειάκιας......

  11. #26
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Στρίβετε πιο γρήγορα με τη μηχανή ή με το αυτοκίνητο ?

    Είσαστε δηλαδή Χεράδες ή Κουλάδια ?

    Χθες πέρασα δύο φορές από το ίδιο σημείο με στροφές, μια με τη μηχανή και μια με το αυτοκίνητο. Με φρίκη μου διαπίστωσα οτι με το αυτοκίνητο έστριβα με περισσότερα....

    Δηλώνω ευθαρσώς Κουλάδι λοιπόν !!!!

    Ευχαριστώ για το κράξιμο και περιμένω τις απόψεις σας ...

    Εσυ μου θυμιζεις αυτον που τρεχει μονος του και βγαινει δευτερος........!!!!!

    Προσεχε μην προσπαθησεις την επομενη φορα που θα εισαι στην ιδια στροφη με την μοτο ..... να ξεπερασεις τον εαυτο σου ( αυτον με το αυτοκινητο λεω.... ) Γιατι θα εχεις να χασεις πολυ περισσοτερα απο το συμπερασμα σου περι κουλου....!!!



  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    ξεκαπνίζοντας τα τούρμπο,
    Είχε περασει πριν από καμια πυρκαϊά..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Είχε περασει πριν από καμια πυρκαϊά..??

    Εδω ανεβοκατεβαινουμε απο μοτο σε αυτοκινητο και απο αυτοκινητο σε μοτο για να δουμε ποιος θα κερασει μπυρες ( εμεις τον εαυτο μας η ο εαυτος μας εμας...)

    Και εσενα σου κολλησε το θεριακλιδικο τουρμπο.......???

  14. #29
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Έχεις απόλυτο δίκιο !!!

  15. #30
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    τωρα τελευταια ακουω να με φωναζουν [παπουδιερα-ευθιακια].ΑΧ....ΝΙΑΤΑ.....
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:14
  2. Για να δουμε τι σκιτσο εισαστε !
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 01:09
  3. Ποιοι είσαστε εσείς
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 06:36
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 17:47
  5. Που θα εισαστε...
    από GyPsy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF