Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 83

Θέμα: Είσαστε Χεράδες ή Κουλάδια?

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    ΜΠΙΝΙΑ...........
    Μετά την οικογένεια μπήκα σε κουλαδι μοουντ.
    Ελεύθερος είχα δύο γενιές RALLYE.
    Τώρα σαν ώριμος οικογενειάρχης παίζω με τετρακουνα.Αν πω θα το πατήσω, πηγαίνοντας με τις πόρτες, μόνο κανένα στημένο sm μπορεί να ακολουθήσει
    Μιλάμε για στροφιλικη,πορταρια,μπραλος κλπ
    Αλλά και με μηχανή άσχετα τι έχω, αν με πιάσουν τα δαιμόνια κυνηγάω ότι βρω.
    Σε εμένα μάλλον τα παιδιά αφαίρεσαν δευτερόλεπτα.

  2. #32
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ελεύθερος είχα δύο γενιές RALLYE.
    Τώρα σαν ώριμος οικογενειάρχης παίζω με τετρακουνα.Αν πω θα το πατήσω, πηγαίνοντας με τις πόρτες, μόνο κανένα στημένο sm μπορεί να ακολουθήσει
    Μιλάμε για στροφιλικη,πορταρια,μπραλος κλπ
    Αλλά και με μηχανή άσχετα τι έχω, αν με πιάσουν τα δαιμόνια κυνηγάω ότι βρω.
    Σε εμένα μάλλον τα παιδιά αφαίρεσαν δευτερόλεπτα.
    Ελα να σε παω καροτσι με την πισωκουνα να δω την μαγκια σου

  3. #33
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί πολλά συμβάντα έγιναν εν ώρα υπηρεσίας.
    Αλλά με μηχανάκια θεωρητικά τάφους πήγαινα καρότσι πολύ ποίο δυνατά κάρα,ακομα και το ανεμικο transalp σε κυνηγητό με Leon 20 VT και ανεβασμένο με πρόγραμμα όπως αποδείχτηκε ,τον είχα σε ικανοποιητική απόσταση ( στροφιλικη έξω από Έδεσσα ) ξεμακρενε μόνο στα ευθειακια.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Είναι τελείως λογικό με το αυτοκίνητο να πας γρηγορότερα.

    Όπως είπαν και πιο πάνω οι 4 ρόδες έχουν ανώτερη πρόσφυση από τις 2.

    Και φυσικά πας γρηγορότερα γιατί το αμάξι σου εμπνέει την ασφάλεια που στη μηχανή δεν θα έχεις ποτέ.
    Εάν στο αμάξι σου μπλοκάρει το μπροστινό θα ανοίξεις την τροχιά σου.
    Εάν στη μηχανή σου μπλοκάρει το μπροστινό...θα φάς τα μούτρα σου.

  5. #35
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Στις κλειστες στροφες ειμαι σαφως κουλαδι και παω πιο γρηγορα με το αμαξι. Γενικα ομως παω πιο γρηγορα με το μηχανακι αν υπολογισουμε μεση ωριαια σε μια διαδρομη. +15 με 20 χλμ/ωρα αβιαστα.
    Αρα συμπερασματικα ειμαι κουλαδι ευθειακιας!
    δε μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο !

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    ΜΠΙΝΙΑ...........
    Μετά την οικογένεια μπήκα σε κουλαδι μοουντ.
    Μια απο τα γιδια...

    ΣΑφως ομως με το αυτοκινητο κινουμαι γρηγοροτερα-ασφαλεστερα.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Κουλαδι για παντααααααα






    Safety first..

  8. #38
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Εγώ παιδιά μου αν και οφφτοπικ....
    Αυτά έμαθα να κάνω με Ε30 2500 vanos (του μπαμπά φυσικά στα 17 που την έκλεβα ) στην πεντέλη....
    Αργότερα είχα Ε36 Μ3 3000cc (14 μηνιάτικα μου φαγε η ρουφιάνα να την φτιάξω μετατροπή).... και τώρα με τα "λεφτά υπάρχουν" (του ΓΑΠ ντε....) έπεσα στα μοτοσακά....
    Όχι οτι με χαλάει, κανα παντηλίκι σε βουνά μόνος μου το ρίχνω, αλλά έχει άλλη χάρη το αυτοκίνητο!

    https://www.youtube.com/watch?v=pvakGFLy8ZU
    (μήτσο είσαι για κόνννντρα? )

  9. #39
    Πολυ προσφατα, πετυχα εναν κεφατο οδηγο αυτοκινητου με μια Ε2*0 AMG (δεν θυμαμαι τι και ποσο ακριβως ηταν, παρα μονο οτι ηταν ομορφο αυτοκινητο) σε τρελλο πιστακι.
    Σε καποια κυρτωματα κοβαμε και οι 2 πολυ, στα 30 χλμ πχ., για να μην βρει το αμαξι κατω.
    Καπακια το παλληκαρι το σανιδωνε και αφηνε πολυ λαστιχο κατω.
    Θα μπορουσα να τον εχω περασει σε 1-2 στροφες (οπου δεν το 'εβαλε' καλα και χαλασε την τροχια του για να το 'φερει'), μα προτιμησα να μεινω πισω και να το απολαυσουμε και οι 2.
    Οταν το καταλαβε οτι ειμαι για το γουστο και οχι για την κοντρα, πρεπει να χαλαρωσε και οδηγουσε πολυ πιο στρωτα.
    Εκει πλεον τον 'εχανα'.
    Επρεπε να υπερβαλλω για να ειμαι κοντα του.
    Αυτοκινητο καλοστημενο ειναι σαφως πιο γρηγορο.

    (Ασχετο, στο τελος του πιστακιου χαιρετηθηκαμε, λιγο αργοτερα ηρθε και μας βρηκε στο καφε που ειχαμε κατσει και ηταν ενθουσιασμενος, διοτι και αυτος το κατευχαριστηθηκε -οπως κι εγω και η συν-αναβατιδα μου).
    Οποτε, ας προσεχουμε να ειμαστε καλα να μπορουμε να παμε και την επομενη βολτα.
    Με οτι ο καθενας το απολαμβανει.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #40
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Αυτοκίνητο ή μοτό, το ίδιο μου κάνει. Πήγαινα, πάω και θα πάω χαλαρά και με τα δύο και μέχρι εκεί που αισθάνομαι ασφαλής. Τα κυνηγητά δεν ήταν ποτέ το στοιχείο μου, καθώς δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα. Έ ... εντάξει ... στις βόλτες με γλήγορους άς φτάσουν και 10 λεπτά νωρίτερα από εμένα! Πάλι μαζί θα είμαστε στον καφέ ή στην ταβέρνα

    Κουλός έκ' πεποιθήσεως και το διασκεδάζω κιόλας
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  11. #41
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    μαλλον κουλάδι κι εγω μιας και τα περισσότερα χρόνια με αυτοκίνητα ασχολιόμουν. Κλασσικός καγκουράκος, συχνάζαμε στα "γρήγορα" στέκια της Θεσσαλονίκης με χαζοκόντρες κυνηγητα και παντιλικια. Το αυτοκίνητο μου δίνει πολυ μεγαλύτερη σιγουριά να το πιέσω μιας και θα συγχωρέσει πιο ευκολα την υπερβολή. Βέβαια ο παλιός μικρός κάγκουρας ξυπνάει μερικές φορες και οταν είμαι με τη μηχανή. Σε εκδρομές, σαν μέση ωριαία ταχυτητα σιγουρα έχω μεγαλυτερη με τη μηχανη αλλα σε χιλιομετρα μεσα σε στροφη και ειδικα σε κλειστα κομματια το συτοκίνητο υπερτερει...

    και ένα παλιο βιντεάκι με καγκουριές μου με τη "γρια" (BMW 2002 tii - έρωτα μου αγιάτρευτε!!)
    https://www.youtube.com/watch?v=qP7iAB06fJk
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Άλλο πράμα τα φανάρια στη Βουλιαγμένης στο πράκτικερ κι άλλο τα λιμανάκια ή το στροφιλίκι younameit.

    Στην ευθεία άμα έχεις ένα αυτοκίνητο που δεν είναι της κατηγορίας πουλάω το σπίτι μου για να το αγοράσω/το έχω τουμπανιάσει τόσο πολύ που μετά από κάθε άνοιγμα σπάει το μοτέρ κλπ δεν έχεις ελπίδα απέναντι σε μηχανάκι.
    Όχι ss1000 μπούσα κλπ. Και χόρνετ να'ναι θα πίνεις τσάι και θα λες ευχαριστώ.

    Στο στροφιλίκι αλλάζουν τα πράγματα.
    Παίζουν ρόλο τα χέρια και των δυο, τα οχήματα και των δυο, η άσφαλτος, και ίσως περισσότερο απ'όλα το πόσο είναι διατεθιμένος να ρισκάρει* ο καθένας.

    Εγώ όσες φορές έχει πάει να με κυνηγήσει μηχανάκι σε κλειστό στροφιλίκι απλά τον αφήνω να περάσει.
    Δε θέλω ούτε να είμαι η "αιτία" να φάει κάποιος τα μούτρα του, ούτε να περάσει μπροστά μου και σε απόσταση αναπνοής να κάνει μαλακία και να τον μαζέψω κάτω από τις ρόδες μου.
    Εμένα με νοιάζει να ζήσουμε και οι δύο κι ας πάρει αυτός τη χαρά ότι έκανα την κότα κι ας σκέφτεται ό,τι θέλει.


    *Γι'αυτό και το έχω ξαναπεί, θεωρώ πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος καλός/γρήγορος οδηγός αυτοκινήτου (δε μιλάω να γίνει Χίρβονεν ούτε Ραικόνεν, σε νορμάλ πλαίσια) παρά να γίνει καλός/γρήγορος οδηγός μοτοσυκλέτας.
    Στο αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις πάρα πολλές μαλακίες και να συγχωρεθούν.
    Στη μηχανή όχι.
    Κοινώς στο αυτοκίνητο έχεις πολύ μεγαλύτερο περιθώριο για δοκιμές και trial and error.
    Και το βασικότερο, όταν μαθαίνεις δε φοβάσαι μην πέσεις γιατί πάτησες το φρένο λίγο παραπάνω, το γκάζι λίγο παραπάνω, το έδωσες αλλού από εκεί που έπρεπε κλπ.
    Άντε να φέρεις καμιά σβούρα, να φας καμιά λαμαρίνα κι από Δευτέρα στο φαναρτζή.
    Με τη μηχανή φλερτάρεις με την τούμπα για πλάκα (στο μυαλό σου ίσως ακόμα περισσότερο απ'ότι στην πραγματικότητα).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    ειμαι κουλος χερας. μπορεί στην ιδια στροφή με το αμαξι να φοβηθώ και με την μηχανη να ειμαι οκ. ειναι και η ψυχολογία της στιγμής. με μια φορα δεν βγάζεις συμπεράσματα πρέπει να περνάς συχνά απο καπου.
    πάντως με το F-16 σας εχω ολους και ας με λετε ευθιακια!

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    πάντως με το F-16 σας εχω ολους και ας με λετε ευθιακια!
    έχεις f-16?? πάμε μια βόλτα??

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    η δικη μου εμπειρια λεει οτι στις κλειστες στροφες το civic μου στριβει καλυτερα. σε πιο ανοιχτες καμπες το μηχανακι ειναι σαφως πιο ευκολο να στριψει. Το αμαξι νομιζω οτι με 180 αμα μου φυγει δε θα μαζευτει. Το μηχανακι αντιστοιχα παιρνει κλιση και σημαδευει καλα ακομα και με 180-200 στο κοντερ.

    Ισως αν ειχα κανα πολυ δυνατο αυτοκινητο να εβλεπα αλλιως τα πραγματα.

    Οπως κι ανε ιχα κανα καλο suepr motard να αναθεωρουσα για τις κλειστες διαδρομες
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:14
  2. Για να δουμε τι σκιτσο εισαστε !
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 01:09
  3. Ποιοι είσαστε εσείς
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 06:36
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 17:47
  5. Που θα εισαστε...
    από GyPsy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF