Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: Είσαστε Χεράδες ή Κουλάδια?

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Κουλαδι πλεον και το απολαμβανω.

  2. #47
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εδω ανεβοκατεβαινουμε απο μοτο σε αυτοκινητο και απο αυτοκινητο σε μοτο για να δουμε ποιος θα κερασει μπυρες ( εμεις τον εαυτο μας η ο εαυτος μας εμας...)
    Ετσι πεφτει η μπυροκοιλιά...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #48
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πριν λίγα χρόνια ανεβαίνω προς Βόλο, από ανάβαση μοσχοκαρυας.
    Το όχημα που είχα ένα EVO VI TME, συγγενικου προσώπου, βγαίνοντας από Λαμία και φτάνοντας στα διόδια έρχεται μια παρέα από SS gixxer, Busa, R1 κλπ
    Πλησιάζουν μιλάμε και συνεννοουμαστε να< παίξουμε >μέχρι τον Βόλο.
    Φεύγουμε, και αρχίζει το πάρτι.
    Στις ευθείες οι ΜΟΤΟ έφευγαν, στις στροφές πλησιαζαμε.
    Μας παίρνει χαμπάρι ενα προπελοφορο πλοίο.
    Φτάνοντας στον αγ κωνσταντινο και τις συνεχόμενες στροφές πήραμε κεφάλι και απομακρυνομασταν .
    Όταν βγήκαμε απ το στροφιλικι και μπήκαμε στην μεγάλη ευθεία για αλμυρό, οι ΜΟΤΟ μας έφθασαν και πέρασαν άνετα παρόλο πού πηγαίναμε με τελικές στο εβο.
    Λίγο μετά ήρθε με φόρα το προπελοφορο, και μας φαναριαζει να πάμε δεξιά,κανουμε το κλικ δεξιά και μας προσπερνάει με γεωμετρική πρόοδο,και να πλησιάζει τις Μοτο, ήταν μια 645 ci.
    Στην έξοδο αλμυρού πού περίμεναν οι Μοτο για τσιγάρο και τα είπαμε λίγο τότε,ρωτουσαν τι ήταν αυτό που τούς έφτασε

  4. #49
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    εγω ειμαι παγκοσμιο κουλαδι ....και δε ξερω να οδηγω αμαξι δεν εμαθα ποτε.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #50
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    με απολυτο εξοπλισμο με την μηχανη και πολη καλη φυσικη κατασταση παω παντου καλυτερα απο το αυτοκινητο , το περιεργο ειναι οτι στο αυτοκινητο τα χωνω πιο ευκολα και οριακα , στην μηχανη οχι , θελει δουλεια η μοτο για να βγαλεις νουμερα πιο δυσκολα απο το αυτοκινητο , παντως σε απολυτες τιμες συγκρινοντας τον εαυτο μου με τον εαυτο μου εγω με μοτο και εγω με αυτο , με την μοτο με εχω σιγουρα , ισως γιατι δεν γουσταρα ποτε τοσο το αυτοκινητο για να ασχοληθω περισσοτερο , πλεον εντελως κουλαδι βεβαια λογω φυσικης καταστασης , σαπιοκοιλιας και τροπου ζωης , πρεπει να κανω πολλα για να φορμαριστω παλι και ειδικα με μοτο

    οτι εκανα το εκανα παντα με ασφαλεια , υπηρχαν ομως εποχες δυστυχως πριν απο χρονια - χωρις να κινδυνευει καποιος αλλος ομως , μονο η παρτη μου - που ρισκαρα τα παντα ολα και δρομο και χωμα με μοτο , ουτε χερας λεω οτι ειμαι ουτε κουλαδι αλλα θα ηθελα να εχω τα @@ και το νευρο που ειχα στα νιατα μου σε συνδιασμο με την εμπειρια , τις γνωσεις και την αντιληψη που εχω σημερα ,

    πλεον ειπα να μαθω ξανα απ'την αρχη πολλα πραγματα που εχω αφησει απ'εξω και ισως εχω μαθει λαθος με την μοτο κυριως , πρωτον για ασφαλεια και μετα για γουστα , αλλα οσα και να προσθεσεις παντα θα υπαρχουν και αλλα που πρεπει να μαθεις , φυσικη κατασταση που θα πρεπει να διατηρεις και παντα καποιος θα ειναι οχι απαραιτητα πιο γρηγορος αλλα σιγουρα πιο ολοκληρωμενος απο ' σενα , ουτε κουλαδι ουτε χερας λοιπον , απλα ενας αναβατης που θα μαθαινει και θα προσθετει ολο και περισσοτερα πραγματα
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    μετά από δύο trackday και ένα california school, θα έλεγα ότι είμαι ένας σχετικά έμπειρος και όρημος κουλός. Θα κάνω τις μαλ@κ..ς μου εκεί που ξέρω ότι με παίρνει και πάντα μόνος μου. Όσο θυμάμαι πιτσιρικάς στα 16 μου με το μπόμπο μου ( honda monkey 50cc ) τι έκανα, φοβάμαι, λέω εγώ τα έκανα αυτά? το θέμα είναι ότι πούλησα τον μπόμπο στα 18 και πήρα αυτοκίνητο, από τότε ήμουν φανατικός με τους 4τροχούς και απλά χάζευα τις μηχανές, ώσπου μία μέρα, πριν καμία δεκαετία ,και αφού έιχα σπρώξει αρκετό χρήμα σε αυτοκίνητα και βελτιώσεις, συνειδητοποίησα ότι τα αυτοκίνητα που μπορούσα να αγοράσω δεν μπορούσαν να με συγκινήσουν πια και το γύρισα στις μηχανές. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι αν απ την εποχή του μπόμπου έιχα συνεχίσει με μηχανές θα ήμουν πολύ καλύτερος αναβάτης , αλλά δυστυχώς έμαθα στην ασφάλεια των αυτοκινήτων και όταν καβαλάω μηχανή δεν νοιώθω τόσο ασφαλής και κάποιες φορές με πιάνω να είμαι αρκετά συντηρητικός στην οδήγηση μου.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2014
    Μηνύματα
    3
    παιζει ρολο κ ο δρομος! αν τον ξερεις, εχεις περασει εστω κ 1 φορα, αν ποτε, αν καθε μερα, αν δεν τον ξερω ειμαι κουλος,αν τον κανω καθημερινα τρεχω μονος μου κ χωρις αντιπαλο κ προκαλω κιολας! κ το αμαξι η μηχανη αν μου δοσεις ενα ε36 αλου=κουλος αν μου δοσεις ενα 636 αλου=κουλος κ αυτο εχει να κανει με το πως εχει συνηθισει η σεταρει το αμαξι η το μηχανακι του. το μηχανακι δεν το φοβηθικα ποτε γινομαι 1 μαζι του!

    τωρα........ γινομαι 1,5 με την κοιλια μαζι!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Εγώ στο μηχανάκι είμαι χεράς-wannabe.... Σε δρόμο που ξέρω (όπως πολύ σωστά είπε ο @NICKAWASAKI ) με το μηχανάκι το ευχαριστιέμαι! Το κακό είναι ότι όταν οδηγάω ΙΧ , το πάω πολλές φορές σαν το μηχανάκι....:rotflmao:

  9. #54
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο , κατα βάση μια μέση μοτοσυκλέτα ειναι πολυ πιο γρήγορη απο ενα αντίστοιχο αυτοκίνητο Μονο στις εκκινήσεις και στις ευθείες , δυστυχώς έξω ορισμού τα τετράτροχο έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες πρόσφυσης. Μην αναρωτιέστε λοιπόν για κατι που δεν επιδέχεται σύγκριση.
    stay hungry stay foolish!!!!

  10. #55
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Απλά στα μέγαρα ένας καλός (έλληνας) αναβάτης γυρνάει στο 1:00 κάτι και για να το κάνει αυτό μια κούτα πρέπει να είναι F1 (που θα έκανε 45-47). Συνήθως γυρνάνε από 1:15 και πάνω, ενώ με καλό αγωνιστικό μπορεί να δουν και 1:07, ενώ ο Μαρκεσσίνης μπήκε πρώτη του φορά (αρχάριος ) με 954 και έγραψε 1:07. Ένας παγκόσμιος με στημένο μηχανάκι παραγωγής γυρνάει 55-56.
    Οπότε ναι δεν υπάρχει σύγκριση να πούμε, εμείς κουλοί, αυτοί χεράδες.

  11. #56
    Στο Σιδνει παντως που τα στήσανε ο Stoner ήπιε λιγο τσαγάκι απο το supercar

    https://www.youtube.com/watch?v=ygT4bGJkerk

    Βεβαια... η cbr ειναι stock εντελώς με σλίκς, αλλά δεν νομίζω να απέχει και πολύ απο το μέσο μηχανάκι πίστας. δινει μια ιδέα τι παίζει.

  12. #57
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Στο Σιδνει παντως που τα στήσανε ο Stoner ήπιε λιγο τσαγάκι απο το supercar

    https://www.youtube.com/watch?v=ygT4bGJkerk

    Βεβαια... η cbr ειναι stock εντελώς με σλίκς, αλλά δεν νομίζω να απέχει και πολύ απο το μέσο μηχανάκι πίστας. δινει μια ιδέα τι παίζει.
    Το πως και γιατί συγκρίνουν οι του top gear ενα αγωνιστικό αυτοκίνητο με ενα μηχανακι δρόμου με slick, ειναι δικό τους θέμα κι έχει να κανει με νούμερα τηλεθέασης.
    Δεν σημαίνει οτι θα μπούμε κι εμείς σε αυτην την διαδικασία.

    Αν εβαζαν ενα CBR (η και οποιοδήποτε άλλο βέβαια) απο το WSBK τότε θα ηταν αλλιώς τα πράγματα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #58
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Βεβαια... η cbr ειναι stock εντελώς με σλίκς, αλλά δεν νομίζω να απέχει και πολύ απο το μέσο μηχανάκι πίστας. δινει μια ιδέα τι παίζει.
    Barcelona, τα Moto3 (2014) κάνουν ίδιους περίπου χρόνους με τα Porsche SuperCup (2013).

  14. #59
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    το τι κάνει ένα μηχανάκι vs ένα αυτοκίνητο σε μια πίστα δεν νομίζω οτι αφορά τη συγκερκιμένη συζήτηση. η πίστα αποτελείται από διάφορές ευθείες και διάφορες στροφές. Το μηχανάκι δε παίζεται στο θέμα της επιτάχυνσης και στις κατάλληλες πίστες μπορεί να περάσει όλα (εκτός από f1).

    Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Ότι μηχανάκι και να πάρεις ........ βρε δε πάν να πάρεις του marquez το μηχανάκι το σουπερ ντούπερ ουαου απίστευτο. Στη στροφή θα τον πιεί από ένα αυτοκιήντο παραγωγής τύπου s3 για παράδειγμα. Όχι τίπτοα αγωνιάρικα που η ψαλίδα ανοίγει. άλλο επίπεδο πρόσφυσης λέμε

  15. #60
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    το τι κάνει ένα μηχανάκι vs ένα αυτοκίνητο σε μια πίστα δεν νομίζω οτι αφορά τη συγκερκιμένη συζήτηση.
    Δηλαδή για καγκουράδα στην παραλιακή μιλάμε;

    η πίστα αποτελείται από διάφορές ευθείες και διάφορες στροφές.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:14
  2. Για να δουμε τι σκιτσο εισαστε !
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 01:09
  3. Ποιοι είσαστε εσείς
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 06:36
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 17:47
  5. Που θα εισαστε...
    από GyPsy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF