Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Απο africa xrv750 σε suzuki vstrom 650????

  1. #1

    Απο africa xrv750 σε suzuki vstrom 650????

    Ειμαι κατοχος μιας αφρικανας 99 μοντελο απο την οποια εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος σε ολα της με μονη εξαιρεση την οχι και τοσο καλη συμπεριφορα στα ταξιδια με 140 κμ αλλα για μενα λεπτομερεια.
    Λογο μεγαλης καταναλωσης ,πραγμα που αρχισε να με ενοχλει στην τσεπη μου, σκεφτομαι να την δωσω και και να παρω κατι πιο συχρονο.
    Μετα απο αρκετη μελετη και αναλογα με τα χρηματα που εχω ,μεγιστο 4000, κατεληξα σε 2 μοντελα το honda cbf 600 και πιο πολυ στο suzuki dl650 2007 και πανω μοντελο.
    Διαβαζω απο κατοχους αλλα και γενικα σε φορουμ οτι η καταναλωση του ειναι φαινομενο 4.5 λ /100 ειδικα για το μοντελο του 2007 και πανω που εχει 2 μπουζι σε καθε κυλινδρο.
    Για το cbf 600 λενε οικονομικο αλλα οχι και τοσο καλο για μεσα στην πολη γιατι αρχιζει να τραβαει μετα της 4000 στροφες πραγμα που μαλον θα κουρασει σε κοντινες διαδρομες.
    Ειμαι σιγουρος οτι απο την αφρικανα μου θα μου λειψει το οτι παω οπου θελω η μεγαλη διαδρομη της μπροστινης αναρτησης και η ευκολια σε πεζοδρομια και λακουβες που απλα ολα τα κανει μια ευθεια.
    Η ερωτηση τωρα για το vstrom ειναι αξιοπιστο? Κατι σαν την αφρικα μου λαδακι μπουζι τελειωσαμε ή θα αποκτησω βασανα?
    Σε χαμηλες στροφες μεσα στην πολη ειναι καλο ?
    Και οκ το ξερω on/off δεν ειναι παρολα αυτα σε καποιο νησι η σε καποιο επαρχιακο χωματοδρομο αν βρεθω τα καταφερνει ?
    Και γενικα πια ειναι η γνωμη σας για αυτη την αλλαγη?
    Η ακομα καλυτερα καποιος που την εχει κανει να μου πει γνωμη.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μέσα στην πόλη δεν θα κουράσει
    Λάδια φιλτρα κλπ μόνο, αν και έχει αναφερθεί ότι από καινούργια τσιμπάνε λάδι, εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.
    Χωματόδρομο στρωμενο πηγαίνει χαλαρά, μην το παρακάνεις όμως

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    go for it.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    το cbf600 δεν ειναι οικονομικο σε καυσιμο εντος πολης. Καιει πανω κατω οσο η αφρικα σου. Εκτος αν πας στο καινουριο, το ψεκαστο που ειναι πιο οικονομικο αλλα και παλι καιει παραπανω απο το vstrom.


    Βασικα το vstrom δες το σαν ενα πολυ βελτιωμενο αφρικα, με μονη εξαιρεση το off κομματι. Λιγοτερα κυβικα, πιο ελαφρυ, πιο γρηγορο, πιο καλα στημενο, οικονομικο σε καυσιμο και συντηρηση. Ειναι μαλλον ιδανικο για την περιπτωση σου. Μετα απο 2-3 μερες οδηγησης δε θα εχεις ενδοιασμους για την επιλογη σου. Η εμφανιση ειναι υποκειμενικο θεμα, και σιγουρα ολοι θελουν να βλεπου τη μηχανη τους και να τη γουσταρουν, ομως σε γενικες γραμμες το vstrom ειναι συγχρονο σχεδιαστικα και δεν ειναι ασχημο.


    Α! Να παρεις μοντελο με ABS, αφου κυκλοφορεις πολυ στην πολη.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #5
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Φτιαξε την καταναλωση σου και κρατα την At.

    Για μενα (για τα δικα μου δεδομενα και τον τροπο χρησης) το στρομ υπερτερει μονο σε ποιοτητα κυλισης, και αντε στην ανεση του πισω.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  6. #6
    Αν το κριτήριο ειναι η κατανάλωση να αλλάξεις μηχανάκι μάλλον το έχεις βαρεθεί. Τα 4Κ παραπάνω θα τα κάνεις απόσβεση στα γεράματα.....
    Run, rabbit run


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Κρατα το.ΔΕΝ ξαναβγαινουν τετοια μηχανακια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θα αλλαξεις μηχανη και θα δωσεις 2000 εξτρα για να κανεις οικονομια.

    Σε ποσα χρονια και μετα απο ποσες χιλιαδες χλμ,θα κανεις αποσβεση αυτα τα 2000 ευρουδακια?Πρεπει να κανεις καμμια 50000 χλμ και αν....

    Αν ο μοναδικος λογος που θα κανεις αυτη την αλλαγη ειναι η οικονομια,ξανασκεψου το.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Βάλτου ενα 43ρι πίσω γρανάζι αντί για 45 να δεις τι ωραία ταξιδεύει στα 140.

    Αμα του χεις και εξατμιση φίλτρο και τα σχετικά σηκώνει και 42 (από cbf 600) και 41.



    Με το μαμά γρανάζι εχει 140 στις 6500 ενώ με το 43 στις 6.000 στροφές. Το άφρικα αρχίζει και καίει πολύ μετά τις 6.000 στροφές.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Δες και το Τρανσαλπ 700. Ίσως σε βολέψει γιατί είναι ανάμεσα σε Άφρικα και Στρόμα για αυτό που θέλεις.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Αν εχεις βαρεθεί το άφρικα μια χαρά επιλογή είναι το v strom. Ειδικά στο ταξίδι είναι σούπερ.

    Απλα αφού κάνεις που κάνεις την αλλαγή, μήπως να πήγαινες σε κανα f 650 gs, το δικύλινδρο (800cc). Και πιο πολλά γκάζια έχει, και πιο οικονομικό είναι και γενικώς είναι ενα κλικ πάνω από το v στρομ.

  12. #12
    Εμενα η αφρικα μου με καιει 20 ευρω στα 130κμ δλδ θελω την εβδομαδα το λιγοτερο 25 ευρω σε συγκριση με vstrom που θα ηθελε 8 ευρω το πολυ συμφωνα με φιλο μου που την εχει και κανει περιπου την ιδια διαδρομη μεσα στην πολη αλλα και απο καταναλωσεις που διαβασα σε φορουμ.
    Δλδ μιλαμε οτι η οικονομια μου θα ειναι το λιγοτερο 80 ευρω τον μηνα τον χειμωνα και εννοητε παραπανω το καλοκαιρι λογο εκδρομων.
    Την φοραω εξατμιση micron και φιλτρο ΚΝ και ρυθμισμα καρπυρατερ για να μην δουλευει στεγνα με το φιλτρο και την εξατμιση απο μηχανικο σε δυναμομετρο με πλεον 55 αλογα αληθινά σε τροχο.
    Επισης φοραω ηδη 2 δοντια μικροτερο γραναζι πισω.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros_tdm Προβολή μηνύματος
    Εμενα η αφρικα μου με καιει 20 ευρω στα 130κμ δλδ θελω την εβδομαδα το λιγοτερο 25 ευρω σε συγκριση με vstrom που θα ηθελε 8 ευρω το πολύ συμφωνα με φιλο μου που την εχει και κανει περιπου την ιδια διαδρομη μεσα στην πολη αλλα και απο καταναλωσεις που διαβασα σε φορουμ.

    Δηλαδή το Vstrom έχει το 1/3 της κατανάλωσης του Africa;

    Δεν τα έχεις υπολογίσει καλά, ξαναδές το.

  14. #14
    η vstrom στα χαρακτιρηστικα της λεει 4.5 λ /100 εγω λεω 6λ /100 τα 100 κμ το μεγιστο γιατι οι πιο πολλοι λενε οτι ισχυει η καταναλωση που δηλωνει το εργοστασιο.
    Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο σε αφρικα να καιει 10λ/100 η εχω καμια βλαβη και δεν το εχω καταλαβει.
    παντως σαν επιδοσεις η μηχανη μου παει πολυ καλα.

  15. #15
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros_tdm Προβολή μηνύματος
    η vstrom στα χαρακτιρηστικα της λεει 4.5 λ /100 εγω λεω 6λ /100 τα 100 κμ το μεγιστο γιατι οι πιο πολλοι λενε οτι ισχυει η καταναλωση που δηλωνει το εργοστασιο.
    Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο σε αφρικα να καιει 10λ/100 η εχω καμια βλαβη και δεν το εχω καταλαβει.
    παντως σαν επιδοσεις η μηχανη μου παει πολυ καλα.
    εχεις βαρύ χέρι ...
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF