Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: προβλημα με μεταβίβαση, κωλυσιεργία αγοραστή

  1. #31
    Οχι κλοπη - καταχρηση (Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος -του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις - να γινει μεταβιβαση και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη)


    αλλο πραγμα ειναι - εσυ να τον σκεφτεις να μην μπλεξει αυτος σε σκεφτεται ...
    aleaxzafeir

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    Στα ΚΕΠ ανταλλάξαμε δηλώσεις,
    όπως έχω από αυτόν ότι αγόρασε έχει και εκείνος από εμένα ότι πούλησα. Δεν μπορώ να δηλώσω κλοπή.
    Επίσης μεταβίβαση γίνεται μόνο στο υπ. συγκοινωνιών, έτσι τουλάχιστον μας είπαν στο συγκεκριμένο υποκατάστημα, το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να θεωρήσουν υπ. δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις για να το τρέξει ο αγοραστής.
    Σήμερα προσπάθησα πάλι να τον βρω στο τηλέφωνο, άφαντος.
    Το βλέπω μόλις έρθω Ελλάδα θα αρχίσω με αστ. τμήματα και δικηγόρους.

  3. #33
    Το λεω τριτη φορα δηλωνεις ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ (το χρησιμοποιει στο ονομα σου παρα την θεληση σου) αν δεν θελει να το μεταβιβασει (δικαιωμα του) θα πρεπει να σου επιστραφεί

    Στειλε του μυν οτι θα δηλώσεις κατάχρηση στην αστυνομία σε 5 ημερες αν δεν κανει μεταβιβαση. Το ποιο πιθανο ειναι να σε περνει αυτος τηλ
    aleaxzafeir

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Το λεω τριτη φορα δηλωνεις ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ (το χρησιμοποιει στο ονομα σου παρα την θεληση σου) αν δεν θελει να το μεταβιβασει (δικαιωμα του) θα πρεπει να σου επιστραφεί

    Στειλε του μυν οτι θα δηλώσεις κατάχρηση στην αστυνομία σε 5 ημερες αν δεν κανει μεταβιβαση. Το ποιο πιθανο ειναι να σε περνει αυτος τηλ
    δεν είναι κακή σκέψη,
    δεδομένης της κατάστασης να κυκλοφορεί η μηχανή ανασφάλιστη είναι το καλό σενάριο, η δύσκολη περίπτωση είναι αν έχει κοπεί και πουληθεί ανταλλακτικά,
    σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο τι ΚΤΕΟ να περάσει και τι μεταβίβαση, καλά ξεμπερδέματα...

  5. #35
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου ειχα την ιδια περιπτωση σε αμαξι. Βεβαια εβλεπα (με τη βοηθεια φιλου αστυνομικου ) αν εκανε την μεταβιβαση. Τον επερνα τηλ και μου ελεγε θα την κανει κτλ, μετα δεν απαντουσε. Οι υπευθυνες δηλώσεις δεν ισχυουν επ άοριστον. Εγω του εδωσα δυο μερες καιρο αλλιως θα εκανα δηλωση του συμβαν στην αστυνομια και θα μου επεστρεφε το αμαξι. Πρωτα από ολα στειλε εξωδικο με ενα δικηγόρο. Αν προκαλέσει θανατηφορο τροχαιο την γα@@σες και ολα αυτα για ενα μα@@κα ανευθυνο. Το οχημα ειναι στο ονομα σου - ανασφάλιστο πιθανον και κυκλοφορει καπου εκει εξω. Μην ρισκαρεις στειλε τωρα εξωδικο να είσαι καλυμμένος δινοντας διορια 36ωρων για μεταβιβαση αλλιως αρεις την υπευθυνη δηλωση και θα πρεπει να σου την επιστρεψει. Ναι την υπευθυνη δηλωση μπορεις να την αρεις απλως πρεπει να την κοινοποιήσεις στους εμπλεκομενους (εξωδικο). Αν πας στην αστυνομια πιθανον να σου πουν το ιδιο ...Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος (του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις (να γινει μεταβιβαση) και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη.

    Υ.Σ. Οταν κανουμε μεταβίβαση γραφουμε .....δηλωνω οτι επιτρέπω στον ... να μεταβιβάσει αντι εμου το υπάριθμ ..... εντος 4 εργάσιμων ημερων. Μετα το περας των 4 ημερων το παρον ακυρώνεται.


    Μια αλλη ΥΔ που θα λεει ο αγοραστης: δηλωνω οτι θα εχω με αποκλειστική ευθυνη μου το υπάριθμ .... οχημα στην κατοχη μου μεχρι την οριστικη μεταβιβαση στο ονομα μου, το οποιο δεν θα κυκλοφορώ.

    Τωρα το βρήκα

    Σχετ. : Η 58/2008 εγκύκλιος του ΟΑΕΕ


    Η εξουσιοδότηση εκδίδεται για μία μόνο αιτία, παρέχεται δηλαδή για τη διεκπεραίωση συγκεκριμένης υπόθεσης και ισχύει μέχρι τη στιγμή που θα διεκπεραιωθεί η συγκεκριμένη υπόθεση, εκτός αν την ανακαλέσει προηγουμένως αυτός που την εξέδωσε (εξουσιοδοτών). Πάντα κατατίθεται σε πρωτότυπο και φέρει βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος, προκειμένου αφ’ ενός να αποδεικνύεται η ταυτότητά του και αφ’ ετέρου να διασφαλίζονται τα έννομα αποτελέσματα της βούλησής του.
    Aυτα που γραφεις αναιρει το ενα το αλλο.Αρχικα λες οτι οι Υ/Δ δεν ισχυουν επ'αοριστον,πραγμα που δεν ισχυει (τεκμηριωμενα απο ΚΕΠ και αστυνομια) αλλα πες πως ισχυει,γιατι τον συμβουλευεις παρακατω να κανει αρση/ανακληση της εξουσιοδοτησης αν-κατα τα λεγομενα σου-εχει παρελθει ο χρονος ισχυος της και κατα συνεπεια ειναι πλεον ενα αχρηστο χαρτι;

  6. #36
    Φιλε μου συγνωμη αν σε μπερδεψα. Εννοώ οτι μπορεις να την αρεις δεν ισχυει για πάντα. Την εκανα και τωρα δεν μπορω να αλλαξω αυτα που έγραψα. Αν υπάρχει νεότερη δηλωση πάυει να ισχυει η παλαια. συγνωμη και παλι αν δεν το διατύπωσα καλα.
    aleaxzafeir

  7. #37
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με τον Βασίλη. Πώς κατηγορείς κάποιον για κλοπή -και δεν μιλάμε για μία τσίχλα - μοτοσυκλέτας ενώ δεν ισχύει? Κινούνται άλλες διαδικασίες μετέπειτα, επώδυνες και για τους δύο εμπλεκόμενους.
    Πήγαινε στο τμήμα καλέ μου φίλε, κάνε μία δήλωση για να υπάρχει καταγεγραμμένο σαν συμβάν και μετά στην ΔΟΥ.



    Και πώς το ξέρετε ότι ο υποψήφιος αγοραστής δεν ''έχασε'' την μοτο
    και τώρα κάνει τον κινέζο;;;;;;
    Τι να πάει να δηλώσει;;;;

    1. πώς του κλέψανε ξένη μοτο που έπρεπε να έχει ήδη μεταβιβάσει αλλά δεν το έκανε;;;;;

    2. Πώς πούλησε σε τρίτο κορόιδο μοτό που δεν ήταν στην κυριότητά του;;;;;

    3. πώς τράκαρε-διέλυσε- χάλασε την μοτό και δεν έχει κανένα λόγο να την χρεωθεί;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Οχι κλοπη - καταχρηση (Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος -του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις - να γινει μεταβιβαση και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη)


    αλλο πραγμα ειναι - εσυ να τον σκεφτεις να μην μπλεξει αυτος σε σκεφτεται ...

    Kατάχρηση φίλε μου δεν υπάρχει σαν αδίκημα πουθενά..."κλοπή χρήσης μεταφορικού μέσου" υπάρχει στο 374Α του Ποινικού Κώδικα και αφορά ξένο μηχανοκίνητο μέσο με ανεξαρτησία κατεύθυνσης που κάποιος το αφαιρεί με σκοπό να κάνει χρήση για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Η περίπτωση του gkr δεν είναι αυτή.
    Να τον κατηγορήσει για κλοπή δεν το βρίσκω σωστό τη στιγμή που κατέβαλε τα χρήματα.
    Από την άλλη μπορεί να βρεθείς άσχημα μπλεγμένος από το πιο απλό να τον πιάσουν ανασφάλιστο και διοικητ. πρόστιμο και πταισματοδικείο μέχρι την εμπλοκή σε ατύχημα με τραυματισμό ή και το μοιραίο, χτύπα ξύλο...με μια υ/δ και μια εξουσιοδότηση δεν νομίζω να καλύπτεσαι σε δικαστήριο..από κει και πέρα τα τέλη, το ενδεχόμενο πρόστιμο για τα ανασφάλιστα κλπ με αυτά τα χαρτιά δεν τα γλυτώνεις.

    Στείλτου κανά μνμ, αφού δε σηκώνει τηλ, πες του ότι είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τα 3/4 των εξόδων (παπάς) μπας και κανονίσετε καμιά συνάντηση...
    Και εκεί βλέπεις...
    Καλό θα ήταν να είχες κανα 2 φίλους μαζί σου και όταν τον συναντήσεις να ρθουν από κοντά και να του πάρεις τη μηχανή μέχρι να βρει λεφτά να κάνει τη μεταβίβαση.
    Προσωπικά μόνο έτσι θα κοιμόμουν ήσυχος τα βράδια...

  9. #39
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Και πώς το ξέρετε ότι ο υποψήφιος αγοραστής δεν ''έχασε'' την μοτο
    και τώρα κάνει τον κινέζο;;;;;;
    Τι να πάει να δηλώσει;;;;

    1. πώς του κλέψανε ξένη μοτο που έπρεπε να έχει ήδη μεταβιβάσει αλλά δεν το έκανε;;;;;

    2. Πώς πούλησε σε τρίτο κορόιδο μοτό που δεν ήταν στην κυριότητά του;;;;;

    3. πώς τράκαρε-διέλυσε- χάλασε την μοτό και δεν έχει κανένα λόγο να την χρεωθεί;;;;;;
    όπως και να 'χει ρε Βαγγέλη δεν κατηγορείς για κλέφτη κάποιον που σου έχει καταβάλει το αντίτιμο αλλά δεν κάνει μεταβίβαση. Αν το θες για εκφοβισμό ναι το δέχομαι, πέραν τούτου όμως είναι αλητεία.
    Νομικός τρόπος σίγουρα θα υπάρχει αλλά όπως είπα ας μιλήσει ένας δικηγόρος ή ακόμα καλύτερα ο πωλητής ας μιλήσει με έναν δικηγόρο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κινηθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται προς αποφυγήν δυσάρεστων εκπλήξεων.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εχεις μπλέξει σε μια πιθανά επικίνδυνη κατάσταση.

    Καλώς κανεις κι έχεις χάσει τον ύπνο σου. Μίλα με άλλο δικηγόρο γιατί αυτός μάλλον σου λέει π@π@ριές.

    Δεν συνιστώ χρήση βίας σε καμία περίπτωση πάντως (αυτό με τα 2 φιλαράκια που γράφηκε από επάνω θα σε μπλέξει αν ο τύπος είναι περίεργος).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ό,τι είπε ο σκοπευτής.

    Μπορεί να είναι περιστατικό του φούτσου, αλλά σε διαφορετική περίπτωση δεν έχεις ιδέα που πας να μπλέξεις/μπορεί να έχεις μπλέξει κλπ.

    Νταηλίκια, και "έλα εδώ λιγάκι να σε ειπώ" άσε να τα κάνουν οι Τσακνόριδες στη ντελεόραση.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη σταμάτα να τον γυρεύεις εσύ ο ίδιος κιόλας.
    Μίλα με δικηγόρο κι άσε όλο το θέμα πάνω του.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    ξεθάβω το θέμα για να το κλείσω.

    Πριν το τέλος του 2014, έκανα νέες εξουσιοδοτήσεις με ισχύ μίας εβδομάδας και έδωσα όλα τα στοιχεία σε δικηγόρο.
    Εκείνος έκανε τις επαφές με τον "αγοραστή" και ως δια μαγείας ξεπεράστηκαν όλα τα κολλήματα, ασφάλεια, ΚΤΕΟ όλα, η μεταβίβαση έγινε άμεσα.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  13. #43
    Ωραια

    Παλι καλα που εκλεισε "ευκολα" και χωρις παρατραγουδα.

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Πολύ ωραία.

    Case closed.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
    από jimmy7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 11:06
  2. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2012, 14:39
  3. Πρόβλημα με μεταβίβαση
    από apostolos72 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:23
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF