Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 75

Θέμα: Είναι εφικτό λέτε ? Ζητούνται πληροφορίες για ταξίδι .

  1. #16
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Το ίδιο ταξίδι σχεδίασα κι εγώ, το πότε είναι ρευστό ακόμα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2013.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	327714

    Σχετικά με την Αλγερία: όντως τα σύνορα με το Μαρόκο είναι κλειστά, μπορείς να πας στο Μαρόκο και να υπολογίσεις να τελειώσεις την διαδρομή σου στην Ceuta, από εκεί να περάσεις πίσω στην Ισπανία και μετά απέναντι στο Oran. Το κομμάτι μέχρι το Αλγέρι είναι σχετικά "εύκολο", από εκεί και μετά χρειάζεται συνοδός μέχρι τα σύνορα της Τυνησίας. Έχω επικοινωνήσει με πρακτορείο* στην Αλγερία που αναλαμβάνει την συνοδεία και σου στέλνει πρόσκληση για να πάρεις την βίζα. Μέχρι πριν 6 μήνες ήταν επικίνδυνο να περάσεις στην Τυνησία από τα βόρεια σύνορα, καλύτερα νοτιότερα όπως φαίνεται στον χάρτη παραπάνω (αυτό μπορεί να μην ισχύει ακόμα).
    Μια καλή πηγή για την κατάσταση στην χώρα και τα μέρη που μπορείς να πας..

    edit: τα βόρεια σύνορα φαίνονται πιο safe πλέον.

    *με αυτό το πρακτορείο είχε συνεργαστεί και ο PanVas: http://www.moto.gr/forums/showthread...αλγερια



    Τελευταία τροποποίηση από sek; 30/11/2014 στις 16:56.
    ​The journey is the reward!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο ταξίδι σχεδίασα κι εγώ, το πότε είναι ρευστό ακόμα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2013.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	327714

    Σχετικά με την Αλγερία: όντως τα σύνορα με το Μαρόκο είναι κλειστά, μπορείς να πας στο Μαρόκο και να υπολογίσεις να τελειώσεις την διαδρομή σου στην Ceuta, από εκεί να περάσεις πίσω στην Ισπανία και μετά απέναντι στο Oran. Το κομμάτι μέχρι το Αλγέρι είναι σχετικά "εύκολο", από εκεί και μετά χρειάζεται συνοδός μέχρι τα σύνορα της Τυνησίας. Έχω επικοινωνήσει με πρακτορείο* στην Αλγερία που αναλαμβάνει την συνοδεία και σου στέλνει πρόσκληση για να πάρεις την βίζα. Μέχρι πριν 6 μήνες ήταν επικίνδυνο να περάσεις στην Τυνησία από τα βόρεια σύνορα, καλύτερα νοτιότερα όπως φαίνεται στον χάρτη παραπάνω (αυτό μπορεί να μην ισχύει ακόμα).
    Μια καλή πηγή για την κατάσταση στην χώρα και τα μέρη που μπορείς να πας..

    *με αυτό το πρακτορείο είχε συνεργαστεί και ο PanVas: http://www.moto.gr/forums/showthread...αλγερια



    Βλεπω οτι πας Βαλκανια ομως,και γενικα το πλανο σου μου φαινεται πολλων ημερων.
    Ξεκινας απο Σαλονικα,και μεχρι να βγεις Ιταλια απο Αλβανια θες 2 μερες στην καλυτερη,το εκανα και φετος.
    Για δωσε λεπτομερειες

    Edit:Bob αυτα τα κομματια της Ευρωπης τα εχω ξανακανει,θα προτιμησω να γυρισω το Μαροκο
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 30/11/2014 στις 17:21.

  3. #18
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Βλεπω οτι πας Βαλκανια ομως,και γενικα το πλανο σου μου φαινεται πολλων ημερων.
    Ξεκινας απο Σαλονικα,και μεχρι να βγεις Ιταλια απο Αλβανια θες 2 μερες στην καλυτερη,το εκανα και φετος.
    Για δωσε λεπτομερειες



    Edit:Bob αυτα τα κομματια της Ευρωπης τα εχω ξανακανει,θα προτιμησω να γυρισω το Μαροκο

    Σωστά, το πλάνο είναι XL. Συνολικά το υπολόγισα στις 23-24 μέρες άνευ απροόπτου.

    Η αρχική ιδέα ήταν Μαρόκο και σιγά σιγά εξελίχτηκε σε "Γύρο δυτικής Μεσογείου", η βαρύτητα όμως είναι στην Β.Αφρική - διακαής πόθος το Μαρόκο - και το κομμάτι της Ευρώπης είναι λίγο σφιχτό. Σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές που επηρεάζουν το κόστος και τον χρόνο πχ εθνικές και διόδια ή επαρχιακοί και επιπλέον διανυκτερεύσεις.

    Η εμπειρία σου, αλλά και των υπόλοιπων, θα βοηθούσε στον σχεδιασμό. Υπολογίζω την 1η διανυκτέρευση μεταξύ Kotor και Dubrovnik, μέσω Fyrom κάνοντας λιγότερα χλμ στην Αλβανία. Οι επόμενες θα ήταν ιδανικά στην Trieste, μεταξύ Genoa και San Remo, στο Perpignan, στην Barcelona και στο Alicante. Σύνολο 6 διανυκτερεύσεις με περίπου 600χλμ/μέρα.
    Για το Μαρόκο έχω υπολογίσει 8 διανυκτερεύσεις και περίπου 2200χλμ με διαδρομές μικτές σε άσφαλτο και χώμα. Για την χώρα έχω συγκεντρώσει πολλές πληροφορίες από τα:
    Morocco knowledge base forum
    Morocco GS knowledge base
    Βιβλία Extreme Sud
    και χάρτες της Michelin και της Reise Know How και για Gps του Olaf.



    Από 3 μέρες σε Αλγερία και Τυνησία αντίστοιχα. Στην Αλγερία μπορείς να μπεις με πλοίο από την Almeria/Spain, είτε στο Ghazaouet είτε στο Oran. Από εκεί μπορείς να ακολουθήσεις τον αυτοκινητόδρομο Α1 προς Αλγέρι μέχρι το πιθανό σημείο συνάντησης με τον συνοδό που θα σε οδηγήσει από προεπιλεγμένη διαδρομή στα σύνορα της Τυνησίας. Από την Τύνιδα στο Παλέρμο και περίπου άλλα 3 βράδια μέχρι την Ηγουμενίτσα.

    Πως το βλέπεις;

    Τελευταία τροποποίηση από sek; 30/11/2014 στις 19:37.
    ​The journey is the reward!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.965


    Μακάρι να σου παν ολα όπως τα θες...
    ανανήψαντας

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Σωστά, το πλάνο είναι XL. Συνολικά το υπολόγισα στις 23-24 μέρες άνευ απροόπτου.

    Η αρχική ιδέα ήταν Μαρόκο και σιγά σιγά εξελίχτηκε σε "Γύρο δυτικής Μεσογείου", η βαρύτητα όμως είναι στην Β.Αφρική - διακαής πόθος το Μαρόκο - και το κομμάτι της Ευρώπης είναι λίγο σφιχτό. Σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές που επηρεάζουν το κόστος και τον χρόνο πχ εθνικές και διόδια ή επαρχιακοί και επιπλέον διανυκτερεύσεις.

    Η εμπειρία σου, αλλά και των υπόλοιπων, θα βοηθούσε στον σχεδιασμό. Υπολογίζω την 1η διανυκτέρευση μεταξύ Kotor και Dubrovnik, μέσω Fyrom κάνοντας λιγότερα χλμ στην Αλβανία. Οι επόμενες θα ήταν ιδανικά στην Trieste, μεταξύ Genoa και San Remo, στο Perpignan, στην Barcelona και στο Alicante. Σύνολο 6 διανυκτερεύσεις με περίπου 600χλμ/μέρα.
    Για το Μαρόκο έχω υπολογίσει 8 διανυκτερεύσεις και περίπου 2200χλμ με διαδρομές μικτές σε άσφαλτο και χώμα. Για την χώρα έχω συγκεντρώσει πολλές πληροφορίες από τα:
    Morocco knowledge base forum
    Morocco GS knowledge base
    Βιβλία Extreme Sud
    και χάρτες της Michelin και της Reise Know How και για Gps του Olaf.



    Από 3 μέρες σε Αλγερία και Τυνησία αντίστοιχα. Στην Αλγερία μπορείς να μπεις με πλοίο από την Almeria/Spain, είτε στο Ghazaouet είτε στο Oran. Από εκεί μπορείς να ακολουθήσεις τον αυτοκινητόδρομο Α1 προς Αλγέρι μέχρι το πιθανό σημείο συνάντησης με τον συνοδό που θα σε οδηγήσει από προεπιλεγμένη διαδρομή στα σύνορα της Τυνησίας. Από την Τύνιδα στο Παλέρμο και περίπου άλλα 3 βράδια μέχρι την Ηγουμενίτσα.

    Πως το βλέπεις;

    Το βλεπω πολυ ωραιο.
    Ας μπει και ο επιστημονας μιας και το θρεντ ειναι δικο του,να τα συζητησουμε ολοι μαζι

    Η μονη μου ενσταση θα ηταν να περασουμε με καραβι Ιταλια,να μην φαμε μερες στα Βαλκανια,και απο Ανκονα σφιχτα μεχρι Βαρκελωνη,και
    μετα περασμα στο Μαροκο,και Βορεια Αφρικη.



  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Σωστά, το πλάνο είναι XL. Συνολικά το υπολόγισα στις 23-24 μέρες άνευ απροόπτου.


    Και επειδη σε ενα τετοιο ταξιδι το απροοπτο ειναι κανονας,βαλε και αλλες 2 μερες τουλαχιστον.

    Βαλε και καναδυο μερες ακομη ,που δεν θα θελουνε να καβαλησουνε λογω γενικης κουρασης και θα κοντεψει μηνα.

    Δυσκολο το βλεπω ακομη και για ενα ατομο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Και επειδη σε ενα τετοιο ταξιδι το απροοπτο ειναι κανονας,βαλε και αλλες 2 μερες τουλαχιστον.

    Βαλε και καναδυο μερες ακομη ,που δεν θα θελουνε να καβαλησουνε λογω γενικης κουρασης και θα κοντεψει μηνα.

    Δυσκολο το βλεπω ακομη και για ενα ατομο.
    Οχι ρε φιλε,+4 μερες ειναι πολυ.
    Εγω δεν εχω παρεκκλινει ποτε σε ταξιδι τοσο πολυ,ακομη και με απροοπτα.
    Καθολου μα καθολου δυσκολο δεν ειναι.
    Σε τετοια ταξιδια πας να κουραστεις,οχι να ξεκουραστεις

  8. #23
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος


    Μακάρι να σου παν ολα όπως τα θες...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Οχι ρε φιλε,+4 μερες ειναι πολυ.
    Εγω δεν εχω παρεκκλινει ποτε σε ταξιδι τοσο πολυ,ακομη και με απροοπτα.
    Καθολου μα καθολου δυσκολο δεν ειναι.
    Σε τετοια ταξιδια πας να κουραστεις,οχι να ξεκουραστεις
    +1200

    ​The journey is the reward!

  9. #24
    Καλησπέρα και πάλι

    Αγαπητοί εσείς από ότι φαίνεται έχετε κάνει σοβαρή έρευνα για το ταξίδι εγώ είμαι ακόμα σε νηπιακό στάδιο.
    Λίγο πάντως που πρόλαβα να διαβάσω στο νετ είδα ότι παίζει η λύση να βολτάρεις για λίγες μέρες Μαρόκο να γυρίσεις μέχρι Αλμερία και να μπεις από εκεί Αλγερία.
    Με μία πρώτη ματιά όμως το ακτοπλοϊκό κομμάτι Αλμερία - Αλγερία είναι 9 ώρες και 290 € 2 άτομα και μηχανή. Υπολογίσιμος και ο χρόνος και το κόστος λοιπόν...

    Πάντως είμαι αποφασισμένος να το παλέψω το θέμα Αλγερία για 2 λόγους βασικά
    1. Έχει πολύ ενδιαφέρον σαν προορισμός
    2. Δε λέει με τίποτα να γυρίσουμε πάλι από παρόμοια διαδρομή Ισπανία - Γαλλία - Ιταλία .

    Αλήθεια τι ακριβώς συμβαίνει στην Αλγερία ? Είναι όντως επικίνδυνα τα πράγματα ?
    Ή απλά είναι θέμα διμερών σχέσεων με Μαρόκο τα κλειστά σύνορα ?

    Προσωπικά, τα δεδομένα του ταξιδιού μου θα είναι :

    1. τα Βαλκάνια τα έχω αποκλείσει γι αυτό το ταξίδι, γιατί τα συνολικά χιλιόμετρα θα είναι too much για εμένα...
    2. την Ιταλία θα την περάσω πολύ γρήγορα γιατί την έχω γυρίσει σε άλλο ταξίδι.
    3. το Ευρωπαϊκό κομμάτι λέω να το περάσω σχετικά γρήγορα, απλά όχι υπερβολικά γρήγορα για να μη φτάσουμε πολύ κουρασμένοι στο σκέλος της Β. Αφρικής.
    4. Θα ήθελα να δω και τις 3 χώρες (Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία) έστω και αν πρέπει να κόψω μια ημέρα από την καθεμία
    5. Οι 21-22 ημέρες είναι το απόλυτο ταβάνι

  10. #25
    Η διαδρομή που σχεδίασε ο sek μοιάζει πολύ καλή περίπτωση σε ότι αφορά το Μαρόκο

    Θα μελετήσω το θέμα μετάβασης από Μαρόκο σε Αλγερία και αν βρω καμία καλή εναλλακτική θα επανέλθω.

    Σκέφτομαι, αν όλα πάνε καλά, να ξεκινήσω 15-20 Ιουλίου και να είμαι πίσω σε 21-22 ημέρες.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ηδη μπηκε ο Δεκεμβρης,και πρεπει να ετοιμαζομαστε
    Για Βαλκανια συμφωνω,το ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ,και την Ευρωπη στο μπαμ για να εχουμε περισσοτερο χρονο κατω.
    Εμενα το Μαροκο με καιει περισσοτερο,αλλα δεν θα πω και οχι σε Αλγερια-Τυνησια.
    Οι 21-22 μερες ειναι και το δικο μου οριο.
    Το θεμα με τα συνορα θελει ψαξιμο,αλλα θα την βρουμε την ακρη.


  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aν σας ψηνει και δεν θελετε το περασμα απο νοτια Ευρωπη υπαρχει πλοιο απο Λιβορνο (Ιταλια) καρφι για Βαλενθια και απο 'κει αλλο για Μαροκο ή Αλγερια αλλα πλεον εισαι κοντα και στο Γιβραλταρ και το πας και οδηγωντας. Δεν γλιτωνεις τοσο σε χρονο οσο σε χρημα.

    Εγω παντως τις θελω αυτες τις διαδρομες φαση Ιταλια-Γαλλικη ριβιερα (θα το παιξω Τζεημς Μποντ στο Μοντε Καρλο και ετς! ) και θελω να περασω απο Μαρσεϊγ. Οποτε αυτο το δρομο θα ακολουθησω.

    Ελπιζω να περασετε σουπερ οσοι πατε Αφρικα! (λογικα σουπερ θα περασετε! ) Προσοχη μονο στο Μαροκο!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου το Μαρόκο καίγεται και οι ορεινές διαδρομές θα ήταν σοφή επιλογή.

    Αν κάποιος επιλέξει να μην παέι μέχρι τον νότο της Ισπανίας (Algeciras – Tangier Med, 1,5 ώρα), μπορεί να κερδίσει από 1 ως 2 ημέρες στο σύνολο για το Μαρόκο, αλλά οικονομικά δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά λόγω του αυξημένου κόστους των πλοίων. Για το Μαρόκο έχει πλοία από:

    Livorno – Tangier Med, 60 ώρες
    Genoa – Tangier Med, 48 ώρες
    Sete (Γαλλία) –Tangier Med, 40 ώρες
    Barcelona –Tangier Med, 32 ώρες
    Almeria – Melilla ή Nador, 7 ώρες

    Τα σύνορα με την Αλγερία έκλεισαν πριν από 20 χρόνια, σχετικά πρόσφατα έγινε επεισόδιο, δεν νομίζω να τ’ ανοίξουν ως το καλοκαίρι:

    "Algeria shut its land border with Morocco for the last time in 1994 after Morocco imposed visa requirements on Algerians in the wake of a shooting attack in the Moroccan city of Marrakesh."

    Η Αλγερία έχει αρχίσει να στρατιωτικοποιεί όλα της τα σύνορα, με έξι χώρες, πλην της Τυνησίας. Η χώρα δεν είναι στα κόκκινα αυτή την στιγμή αλλά εγκυμονεί κινδύνους κατά καιρούς, όπως διαμαρτυρίες/επεισόδια, απαγωγές ή τρομοκρατικές ενέργειες. Γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν συχνοί έλεγχοι από τον στρατό και είναι απαραίτητος ο συνοδός κυρίως στα ανατολικά. Γενικά αποφεύγεις να κινείσαι νύχτα – ακόμα και πεζός - και τα «περίεργα» οχήματα που μπορεί να σε πλησιάζουν στο δρόμο. Αν είναι πολύ επικίνδυνο να κινηθείς στην χώρα, πιθανότατα η πρεσβεία θα αρνηθεί να δώσει βίζα…
    ​The journey is the reward!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου το Μαρόκο καίγεται και οι ορεινές διαδρομές θα ήταν σοφή επιλογή.

    Αν κάποιος επιλέξει να μην παέι μέχρι τον νότο της Ισπανίας (Algeciras – Tangier Med, 1,5 ώρα), μπορεί να κερδίσει από 1 ως 2 ημέρες στο σύνολο για το Μαρόκο, αλλά οικονομικά δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά λόγω του αυξημένου κόστους των πλοίων. Για το Μαρόκο έχει πλοία από:

    Livorno – Tangier Med, 60 ώρες
    Genoa – Tangier Med, 48 ώρες
    Sete (Γαλλία) –Tangier Med, 40 ώρες
    Barcelona –Tangier Med, 32 ώρες
    Almeria – Melilla ή Nador, 7 ώρες

    Τα σύνορα με την Αλγερία έκλεισαν πριν από 20 χρόνια, σχετικά πρόσφατα έγινε επεισόδιο, δεν νομίζω να τ’ ανοίξουν ως το καλοκαίρι:

    "Algeria shut its land border with Morocco for the last time in 1994 after Morocco imposed visa requirements on Algerians in the wake of a shooting attack in the Moroccan city of Marrakesh."

    Η Αλγερία έχει αρχίσει να στρατιωτικοποιεί όλα της τα σύνορα, με έξι χώρες, πλην της Τυνησίας. Η χώρα δεν είναι στα κόκκινα αυτή την στιγμή αλλά εγκυμονεί κινδύνους κατά καιρούς, όπως διαμαρτυρίες/επεισόδια, απαγωγές ή τρομοκρατικές ενέργειες. Γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν συχνοί έλεγχοι από τον στρατό και είναι απαραίτητος ο συνοδός κυρίως στα ανατολικά. Γενικά αποφεύγεις να κινείσαι νύχτα – ακόμα και πεζός - και τα «περίεργα» οχήματα που μπορεί να σε πλησιάζουν στο δρόμο. Αν είναι πολύ επικίνδυνο να κινηθείς στην χώρα, πιθανότατα η πρεσβεία θα αρνηθεί να δώσει βίζα…

    Τοτε το Μαροκο φαινεται μονοδρομος..

  15. #30
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Ραντεβού στην Genoa λοιπόν!

    ​The journey is the reward!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητουνται πληροφορίες για ατυχημα !
    από vaska στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2012, 23:50
  2. πληροφοριες για ταξιδι στην τυφλιδα
    από sherpa στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2012, 21:59
  3. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  4. Ζητούνται πληροφορίες για Ξάνθη
    από Tsakalaki στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 12:20
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF