Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 99

Θέμα: Τι μηχανακι να παρω?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Το KLE έχει μικρή διαφορά στο βάρος από το Τρανσαλπ και το Τενερέ και επίσης είναι και πιο αδύναμο... ο μόνος λόγος για να το προτιμήσεις είναι να το βρεις σε πιο καλή/καινούρια κατάσταση. Από τα ονοφοειδή που σου πρότεινα το Freewind λέει πως έχει το μικρότερο βάρος, αλλά και τις λιγότερες ικανότητες κίνησης εκτός δρόμου. Αν σε προβληματίζει το βάρος τότε ψάξε για XT-KLR-DR. Όλα παίζουν κάπου στα 160 κιλά και πιστεύω πως θα βρεις κάποια που έχουν ζήσει μια ήρεμη μέχρι τώρα ζωή. Συνήθως τα ''καλοζωισμένα'' τα ξεχωρίζεις από
    α.τη μπαγκαζιέρα και
    β.το ότι έχουν κρατήσει τους μαμά τροχούς και δεν έχουν μοταρντοποιηθεί.

    Αλλά να έχεις στο μυαλό σου πως αυτά που έκανες με το KLX δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις με κανένα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας..

    για τετοια μαλλον θα κοιταξω klr,dr,xt κλπ και οσο πιο μαμα γινεται αν και αυτο δεν ειναι παντα σημαδι ηπιας μεταχειρισης.θυμαμαι ειχα ενα φιλο που ειχε ενα peugeot rally με εξατμισεις,σκουπες,αναρτησεις,προγραμματα,μπακετ κλπ και αφου το στουκαρε και μετα το φτιαξε για να το πουλησει τα βγαλε ολα απο πανω κ εβαλε τα μαμα
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο, οκ κι εμένα μ'αρέσει το μικρο GS. Και το κοιτούσα μάλιστα όταν ήταν να πάρω.
    Αλλά επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν και πολύ πέρα από τα βασικά (λαδάκια-φιλτράκια-συντηρησούλα) με απομάκρυναν από την αγορά του
    α. το θέμα των ηλεκτρικών του και της ''ευαισθησίας'' στα volt,
    β. η σχετικά σύντομη ζωή του κομπλέρ μίζας και ειδικά ο τζόγος που αποκτάται στη ''φωλιά'' του,
    γ. η σώνει και ντε αντικατάσταση της αντλίας νερού κάθε 60-80 χιλιάδες χλμ.
    δ. διάφορα ''γκρέμλιν'' που αφορούν τη λειτουργία του abs.
    Και δεν είναι ότι τα άκουσα/διάβασα στο νετ. Είναι από φίλους που το έχουν/είχαν. (5 στο σύνολο. Ο ένας συνεχίζει και το έχει.)
    Και επειδή αυτά είναι πάνω από τις δικές μου δυνατότητες/ικανότητες συντήρησης, είπα να πάω για κάτι πιο easy going..
    Όσο για το Άφρικα, σιγά και μη δεν έπαιζε σε ονοφάτο θρέντ!!
    Δε θα διαφωνήσω μαζί σου στα παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει τόσο και απ' τη στιγμή που έχουμε ιδιοκτήτες στο φόρουμ το θέμα φεύγει απ' τα χέρια μου. Εξ' άλλου όλα είναι θέμα επιλογών και χρήσης. Αν ο άλλος "το έχει" με τα μαστορέματα και η χρήση είναι lite από θέμα χιλιομέτρων, γιατί να μη το βάλει στις επιλογές του και να τα ζυγίσει ο ίδιος αντί να το κάνουμε εμείς αντί γι αυτόν? Άλλοι χρειάζονται μια ζωή για να φτάσουν τα 60-80Κ και να αλλάξουν αντλία ενώ άλλοι τα κάνουν εν ριπή οφθαλμού.
    Πάντως για όλα σχεδόν τα μηχανάκια μπορώ να σου βρω ανάλογα θεματάκια συμπεριλαμβανομένου του φερόμενου ως άφθαρτο χτ600 και του πολυταξιδεμένου εις τα Αμερικάς Kle-Klr.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Από τα καλύτερα μονοκύλινδρα on-off. Για τους προβληματισμούς σου σε αφήνω στα χέρια των ιδιοκτητών.



    Ανησύχησα ρε 'σεις, μήπως ψαρώσατε που είπε ότι δεν θέλει να έιναι θεόβαρο και δε το αναφέρετε!

    2stroker έχεις να αποφασίσεις που θα κάνεις τους περισσότερους συμβιβασμούς. Στην άσφαλτο και ειδικά σε ταξίδια ή στο χώμα?

    Αν αποφασίσεις το πρώτο πας για μονοκύλινδρο ον-οφφ χωρίς σταθερό φέρινκ πχ dr650 (all time classic)

    Στην δευτερη περίπτωση πας για μονοκύλινδρο με σταθερό φερινγκ. Πολύ καλύτερο στο ταξίδι και βαρύτερο στο χώμα.
    Πχ τo άσχημο και αδιάφορο σχεδιαστικά με τους εκνευριστικούς χρωματικούς συνδυασμούς freewind 650 με κινητήρα από dr, που είναι ένα απ' τα φθηνότερα, αξιοπιστότερα, ελαφρύτερα ελαφρώς ψοφίμια.
    Το gs αποτελεί μάλλον καλύτερη επιλογή διότι χωρις να υπολείπεται σε αξιοπιστία και οικονομία έχει πιο σπιρτόζικο κινητήρα απ' όλα. (ακόμα και από μερικά καινούρια)

    Τα χέρια σου πιάνουν καθόλου? Γιατί ότι και να πάρεις!!!

    για μονοκυλινδρο ον οφ με βλεπω.Τι ενοοεις αν πιανουν τα χερια μου,για να το φτιαχνω μονος μου?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Aπ ολα οσα σου ειπαν κατα σειρα το καλυτερο ειναι το cb 500 και με μικρη διαφορα το er-5 Μηχανακια απροβληματιστα και για μια ζωη.Τα ειχα και τα δυο και το er-5 το εχω τωρα.Το χοντα ειναι καλυτερο αλλα το καβασακι εχει καλυτερη αντιπροσωπεια και ποιο φτηνα ανταλλακτικα.Ποδηλατα στην πολη ,χυτες ζαντες αρα δεν σου σκαει το λαστιχο ,αλλα και να σου σκασει πας παρακατω.Ταξιδευουν καλα και δεν ζητανε τιποτα.Τα υπολοιπα αρκετα παλαια και δεν τα συνιστω
    Πάνε και χώμα?
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    για μονοκυλινδρο ον οφ με βλεπω.Τι ενοοεις αν πιανουν τα χερια μου,για να το φτιαχνω μονος μου?
    Μονοκύλινδρο ον-οφφ είναι και το freewind και το dr. Και το xt και το τενερε.

    Απ' ότι κατάλαβα θα πας στην "ελαφριά" κατηγορία χωρίς σταθερό φέρινγκ, μικρό ρεζερβουαρ, χαμηλότερο βάρος, στενή σέλα, κοντό σασμάν, σπαρτιάτικα φώτα, δείγμα χώρου για συνεπιβάτη και αποσκευές, ψηλό φτερό κτλ. Right?




    EDIT Ναι αν μπορείς να το μαστορεύεις μόνος σου εννοώ.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μονοκύλινδρο ον-οφφ είναι και το freewind και το dr. Και το xt και το τενερε.

    Απ' ότι κατάλαβα θα πας στην "ελαφριά" κατηγορία χωρίς σταθερό φέρινγκ, μικρό ρεζερβουαρ, χαμηλότερο βάρος, στενή σέλα, κοντό σασμάν, σπαρτιάτικα φώτα, δείγμα χώρου για συνεπιβάτη και αποσκευές, ψηλό φτερό κτλ. Right?




    EDIT Ναι αν μπορείς να το μαστορεύεις μόνος σου εννοώ.
    αυτο που περιγραφεις ειναι το 300R που ειχα μεχρι τωρα.Τωρα θα ανεβω μερικα τσικ πιο πανω.το xt,το klr δεν εχουν καμια σχεση με το μηχανακι που ειχα.
    Οσο για το μαστορεμα,μονο εργασιες συντηρησης μπορω να κανω,οχι επισκευης.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #37
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ειδα οτι γραφεις οτι σε ενδιαφερει η ευκινησια στην πολη αλλα και βοτλες που ειναι μεχρι 100 χλμ περιπου.αρα δεν σε νοιαζουν μεγαλυτερες αποστασεις οποτε προσανατολισου οπως λεει και ο σουπιας σε ενα μηχανακι με λεπτη σιλουετα:χτ,κλρ,κλε κλπ.
    με τετοιο μπατζετ ειναι περιορισμενες οι επιλογες σου,οποτε περιορισε τες σε 2-3,βολταρε τα μηχανακια και οτι σου καθεται καλυτερα παρτο..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    αυτο που περιγραφεις ειναι το 300R που ειχα μεχρι τωρα.Τωρα θα ανεβω μερικα τσικ πιο πανω.το xt,το klr δεν εχουν καμια σχεση με το μηχανακι που ειχα.
    Οσο για το μαστορεμα,μονο εργασιες συντηρησης μπορω να κανω,οχι επισκευης.
    Αυτό που περιγράφω είναι αυτό που θέλεις να πάρεις σε σχέση με τα ον-οφφ σταθερού φερινγκ

    Δλδ τα χτ και klr σε σχέση με τα transalp, freewind, gs κτλ.

    Εγώ στα λέω τώρα γιατί σε λίγο καιρό θα μπεις και θα μας ρωτάς τι μπορείς να κάνεις στο χτ600 γιατί καθώς πήγαινες χαλκίδα σου κούναγε μετά τα 110.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    ειδα οτι γραφεις οτι σε ενδιαφερει η ευκινησια στην πολη αλλα και βοτλες που ειναι μεχρι 100 χλμ περιπου.αρα δεν σε νοιαζουν μεγαλυτερες αποστασεις οποτε προσανατολισου οπως λεει και ο σουπιας σε ενα μηχανακι με λεπτη σιλουετα:χτ,κλρ,κλε κλπ.
    με τετοιο μπατζετ ειναι περιορισμενες οι επιλογες σου,οποτε περιορισε τες σε 2-3,βολταρε τα μηχανακια και οτι σου καθεται καλυτερα παρτο..
    κατι τετοιο θα κανω.ναι δεν εχω σκοπο να κανω μεγαλα ταξιδια οποτε μια χαρα.Αυτα τα μηχανακια που λες φανταζομαι θα με βολεψουν αφου μεχρι τωρα ειχα ενα μηχανακι
    χωρις κοντερ,χωρις φλας,με φωτα καντηλακι,με στρινγκοσελο,χωρις πατακια συνεπιβατη,με 10λιτρο ντεποζιτο,με θεοκοντο σαζμαν,με τελικη που δεν ξεπερνουσε τα 100χλμ,χωρις μιζα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιγράφω είναι αυτό που θέλεις να πάρεις σε σχέση με τα ον-οφφ σταθερού φερινγκ

    Δλδ τα χτ και klr σε σχέση με τα transalp, freewind, gs κτλ.

    Εγώ στα λέω τώρα γιατί σε λίγο καιρό θα μπεις και θα μας ρωτάς τι μπορείς να κάνεις στο χτ600 γιατί καθώς πήγαινες χαλκίδα σου κούναγε μετά τα 110.
    πιστεψε με μπροστα σε αυτο που ειχα το xt θα μου φαινεται λιμουζινα
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    πιστεψε με μπροστα σε αυτο που ειχα το xt θα μου φαινεται λιμουζινα
    Το ξέρω ρε 'συ αλλά το θέμα είναι ότι όσο περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα προσπαθούμε. Και όσα περισσότερα προσπαθούμε να κάνουμε, τόσα περισσότερα χρειαζόμαστε.

    Με αυτό που θα πάρεις δεν θα κάνεις ότι έκανες με το δίχρονο, θα επιχειρήσεις και κάτι παραπάνω. Εκτός και αν πήγαινες με το 300αρι χαλκίδα, οπότε πάω πάσο.
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω ρε 'συ αλλά το θέμα είναι ότι όσο περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα προσπαθούμε. Και όσα περισσότερα προσπαθούμε να κάνουμε, τόσα περισσότερα χρειαζόμαστε.

    Με αυτό που θα πάρεις δεν θα κάνεις ότι έκανες με το δίχρονο, θα επιχειρήσεις και κάτι παραπάνω. Εκτός και αν πήγαινες με το 300αρι χαλκίδα, οπότε πάω πάσο.
    συμφωνω!Απλα τωρα αφου ειναι μικρο το μπατζετ και χρειαζομαι μεταφορικο θα αρκεστω σε κατι τετοιο.εξαλλου μακρινες αποστασεις κανω ελαχιστες φορες το χρονο.αργοτερα αμα φτιαξουν τα οικονομικα μου βλεπω για κατι ακομα πιο ανετο.οχι δεν πηγαινα μακρια,μια φορα πηγα λουτρακι και τα χα φτυσει.Δεν ηταν διχρονο,klx ηταν.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    συμφωνω!Απλα τωρα αφου ειναι μικρο το μπατζετ και χρειαζομαι μεταφορικο θα αρκεστω σε κατι τετοιο.εξαλλου μακρινες αποστασεις κανω ελαχιστες φορες το χρονο.αργοτερα αμα φτιαξουν τα οικονομικα μου βλεπω για κατι ακομα πιο ανετο.οχι δεν πηγαινα μακρια,μια φορα πηγα λουτρακι και τα χα φτυσει.Δεν ηταν διχρονο,klx ηταν.
    Σωστά, το έγραψες αλλά με το nick που έχεις το μυαλό μου δούλευε σε kdx mode.

    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σωστά, το έγραψες αλλά με το nick που έχεις το μυαλό μου δούλευε σε kdx mode.

    kdx ειχα παλιοτερα.χαχαχα!!Αλλη αρρωστια!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    XT 600 Εχω αυτο τον καιρο εδω κ 3μηνες κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
    KLR 650 ειχα το 2001 μεχρι το 2005 κορυφαιο μηχανακι κ για τα λεφτα του,ειναι σχεδον το ιδιο σε στησιμο με το χτ μονο που ειναι υγροψυκτο!
    KLE 500 ειχαν φιλοι μου κ ηταν πολυ αξιοπιστο μηχανακι!
    Οποιο απο τα παραπανω κ να παρεις να ξερεις πως ειναι πολυ αξιοπιστα,οικονομικα κ κανουν ανετα για αυτα που ζητας!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανακι να παρω?
    από dwra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 11:42
  2. Τι μηχανακι να παρω για 50αρι?
    από Y@M@H@KI@$ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2014, 14:41
  3. τι μηχανακι να παρω?
    από alex56 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 14:28
  4. Τι μηχανακι να παρω??? help
    από 1ronMa1den στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:15
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF