Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 219

Θέμα: Βενζιναδικα και "κατεβαινετε λιγο απο την μηχανη;"

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83

    Βενζιναδικα και "κατεβαινετε λιγο απο την μηχανη;"

    Αρχιζω και προβληματιζομαι με το θεμα του τιτλου....Αρχικα, εδω και πολυ καιρο ειχε ξεκινησει να το εφαρμοζει η Shell μονο στα ιδιοκτητα πρατήριά της..Τωρα τελευταια εγινε μοδα και μου το εχουν ζητησει σε Avin , Aegean και Eco!!! Φυσικα και φευγω και δεν βαζω εκει βενζινη...Τι γινεται με αυτο?υπαρχει καποιος που υπευθυνα να μας πει για ποιο λογο εφαρμοζεται?Υπαρχουν μελετες σχετικα με αυτο?

  2. #2
    σπαστικό πάντως είναι...μόνο σε shell το έχω συναντήσει και ήθελα να γεμίσω και το δάπεδο είχε κλίση..ρε , του λέω, με δουλεύεις? μου λέει τέτοιες εντολές έχω...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zami Προβολή μηνύματος
    Αρχιζω και προβληματιζομαι με το θεμα του τιτλου....Αρχικα, εδω και πολυ καιρο ειχε ξεκινησει να το εφαρμοζει η Shell μονο στα ιδιοκτητα πρατήριά της..Τωρα τελευταια εγινε μοδα και μου το εχουν ζητησει σε Avin , Aegean και Eco!!! Φυσικα και φευγω και δεν βαζω εκει βενζινη...Τι γινεται με αυτο?υπαρχει καποιος που υπευθυνα να μας πει για ποιο λογο εφαρμοζεται?Υπαρχουν μελετες σχετικα με αυτο?
    Η εξηγηση που εχω ακουσει εγω ειναι οτι γινεται για την ασφαλεια του αναβατη, για το ενδεχομενο π.χ να πεσει βενζινη εκτος ντεποζιτου (υπερχειλιση) να φτασει στο μοτερ η σε σημειο που καιει και να προκληθει αναφλεξη...
    Συν του οτι ειναι πιο δυσκολο να σηκωθει καποιος να φυγει μολις γυρισει την πλατη ο βενζινας....
    Οποτε και για τους δυο δεν ειναι κακο να κατεβεις απο την μηχανη..

  4. #4
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    Και γω σε shell μονο το συναντω. Εχουν οδηγια ασφαλειας. Δυσκολευει το ¨ξεχειλο¨ γεμισμα καθοτι σε κληση αλλα σου δινεται η ευκαιρια να παρεις την αντλια απο τον κυρ μλκ που την κοπαναει συνηθως στο τεποζιτο σου και να βαλεις μονος σου.
    bike away your everyday routine

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μάλλον για να αποφεύγονται τα< πιστόλια > το βλέπω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Με τόσες κάμερες δυσκολο το βλέπω για πιστόλι.Πιο πολύ μηγινει καμια μαλακια με τη βενζίνη μάλλον. Οπως και να χει πρήξιμο...

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Και όμως
    Αν ο αναβάτης φοράει κράνος και η Μοτο δεν έχει πινακίδα, τι να σού κάνουν οι κάμερες.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της nikos_XT600
    Εγγραφή
    14/09/2014
    Μηνύματα
    68
    Μπορώ να μιλήσω από 1ο χέρι.
    Δούλευα σε Shel, μας ανάγκαζαν να κατεβάζουμε τους αναβάτες για λόγους ασφαλείας.
    Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να γίνει ανάφλεξη από στατικό ηλεκτρισμό κ αν κάθετε ο αναβάτης πάνω στην μηχανή κ πάρει καμιά φωτιά, θα πηδηξει από την μηχανή, η μηχανή θα πέσει, θα εξαπλωθεί η βενζίνη κτλ..
    Αν είναι δίπλα από την μηχανή κ πάρει φωτιά, ο βενζινας θα κλείσει την τάπα της βενζίνης αν είναι ψύχραιμος κ όλα οκ.
    κ σε μένα έφευγαν πολλοί, τι να κάνουμε..

  9. #9
    Οποιος εχει δει το Long Way Around, ή το εχει ζησει γνωριζει κι <εναν> απο τους λογους.
    Μην ειμαστε για ολα τοσο καχυποπτοι.
    Πιοτερο για να μην την "παντησουμε" εμεις οι αναβατες ειναι, παρα για να μην χασουν χρημα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν μου< πολυκολαει > αυτή η δικαιολογία.
    Ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και στα αυτοκίνητα.
    Γιατί δεν κατεβάζουν τούς επιβάτες κάτω?
    Επίσης σε ίδιο βενζινάδικο Shell σταμάτησα φορώντας κράνος - δεν το έβγαλα- και μου ζήτησε ο υπάλληλος να κατέβω.
    Μετά από λίγες μέρες στάση στο ίδιο, βγάζω το κράνος, και δεν μου είπαν τίποτε.
    Μπορεί να ήταν και τυχαίο, μιας και ήταν άλλος υπάλληλος.
    Πάντως φίλος υπάλληλος ιδιοκτήτης βενζιναδικου, μου έχει πει ότι < δεν > παίζει ανάφλεξη, αν οι αντλίες είναι σωστά γειωμενες, και ο υπάλληλος κατά την γέμιση ΔΕΝ χτυπάει την μάνικα να στραγγισει για να μην στάξει και λερώσει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου< πολυκολαει > αυτή η δικαιολογία.
    Ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και στα αυτοκίνητα.
    Γιατί δεν κατεβάζουν τούς επιβάτες κάτω?
    Επίσης σε ίδιο βενζινάδικο Shell σταμάτησα φορώντας κράνος - δεν το έβγαλα- και μου ζήτησε ο υπάλληλος να κατέβω.
    Μετά από λίγες μέρες στάση στο ίδιο, βγάζω το κράνος, και δεν μου είπαν τίποτε.
    Μπορεί να ήταν και τυχαίο, μιας και ήταν άλλος υπάλληλος.
    Πάντως φίλος υπάλληλος ιδιοκτήτης βενζιναδικου, μου έχει πει ότι < δεν > παίζει ανάφλεξη, αν οι αντλίες είναι σωστά γειωμενες, και ο υπάλληλος κατά την γέμιση ΔΕΝ χτυπάει την μάνικα να στραγγισει για να μην στάξει και λερώσει.
    Στο αμαξι δεν παιζει να συμβει αυτο...
    αν κάθετε ο αναβάτης πάνω στην μηχανή κ πάρει καμιά φωτιά, θα πηδηξει από την μηχανή, η μηχανή θα πέσει, θα εξαπλωθεί η βενζίνη κτλ..
    αλλα και το οτι δεν παιζει αναφλεξη ειναι υπο προυποθεσεις

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μια φορα μου το εκαναν και μενα,και εφυγα γιατι στραβωσα.
    Αλλα ξαναγυρισα με μπιτονακι γιατι πιο κατω εμεινα απο βενζινη...
    Οποτε δεν ξαναστραβωσα.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Για λογους ασφαλειας ειναι ρε παιδια. Μην γινει καμια αναφλεξη.
    Οχι για να μη ριξεις πιστολι. Πιστολια ριχνεις και με το αμαξι αμα εισαι μεσα. Τι διαφορα θα ειχε;; Γκαζωνεις και φευγεις.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    .....Πιστολια ριχνεις και με το αμαξι αμα εισαι μεσα. Τι διαφορα θα ειχε;; Γκαζωνεις και φευγεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto 1.jpg 
Προβολές:	591 
Μέγεθος:	27,3 KB 
ID:	328571

    Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto 2.jpg 
Προβολές:	593 
Μέγεθος:	7,0 KB 
ID:	328572

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    με ζήτησαν πρόσφατα σε πρατήρειο της ΕΚΟ ,ενώ ήθελα να φουλάρω και η μηχανή υπό κλίση δεν φουλάρει ,και είπα και εγώ το ίδιο πλάκα με κάνεις;με λέει το ίδιο πράγμα ,έχω ρητές εντολές. Λέω και τι για να γεμίσω ως πάνω θα την κρατάω στα 2 χέρια; κοκκαλώνει δεν ξέρει να απαντήσει.Λέω γέμισε μου και αν είναι εδώ ο υπεύθηνος φώναξε τον. Δεν ήταν εκεί μου την γέμισε πλήρωσα κανονικά και όλα ωραία τον ευχαρίστησα με είπε και συγνώμη,είπα δεν χρειάζεται συγνώμη απλά είναι λίγο υπερβολικό.

    (γνώμη μου και μόνο από περιστατικό που έγινε σε εμένα όχι σε πρατήρειο shell αλλά σε ΕΚΟ.)

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ.....
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2015, 21:22
  2. Λιγο απο την βολτα για επιδαυρο κυριακη πρωι!!!
    από Tasos1010 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2009, 21:48
  3. Κλέβονται οι βαλίτσες πάνω από την μηχανή ?
    από kiriakost στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 09:02
  4. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 14:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF