Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: Νομιμοποίηση τρέιλερ

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ο A hellas φυσικά λέει ότι τον βολεύει για να πουλήσει παρουσιάζοντας 2 αντίγραφα δημοσίων εγγράφων που όμως δεν ισχύουν.

    Το πρόστιμο ισχύει για κοτσαδόρο που εξέχει ενω δεν ρυμουλκεί, και το έχουν φάει αρκετοί και πολύ σωστά κατα την γνώμη μου.

    Αν τρακάρει καποιος απο πίσω με λιγα χλμ ενα αυτοκίνητο με κοτσαδόρο, θα φταίει βέβαια, αλλά θα πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημιά απο την φυσιολογική εξ αιτίας του κοτσαδορου που εχει ο μπροστινός.
    Επίσης υπαρχουν άπειρα παραδείγματα πεζών που εχουν χτυπήσει στα πόδια σε κοτσαδόρο παρκαρισμένοπυ αυτοκινήτου στην προσπάθειά τους να περάσουν μεταξύ 2 παρκαρισμένων.

    Εγώ τον κοτσαδόρο πάντα τον βαζω για να ρυμουλκήσω και μετά τον βγάζω και θεωρώ οτι οποιος τον αφήνει πανω συνέχεια είναι ενας κλασσικός Ελληνάρας που γραφει τους αλλους.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ο A hellas φυσικά λέει ότι τον βολεύει για να πουλήσει παρουσιάζοντας 2 αντίγραφα δημοσίων εγγράφων που όμως δεν ισχύουν.

    Το πρόστιμο ισχύει για κοτσαδόρο που εξέχει ενω δεν ρυμουλκεί, και το έχουν φάει αρκετοί και πολύ σωστά κατα την γνώμη μου.

    Αν τρακάρει καποιος απο πίσω με λιγα χλμ ενα αυτοκίνητο με κοτσαδόρο, θα φταίει βέβαια, αλλά θα πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημιά απο την φυσιολογική εξ αιτίας του κοτσαδορου που εχει ο μπροστινός.
    Επίσης υπαρχουν άπειρα παραδείγματα πεζών που εχουν χτυπήσει στα πόδια σε κοτσαδόρο παρκαρισμένοπυ αυτοκινήτου στην προσπάθειά τους να περάσουν μεταξύ 2 παρκαρισμένων.

    Εγώ τον κοτσαδόρο πάντα τον βαζω για να ρυμουλκήσω και μετά τον βγάζω και θεωρώ οτι οποιος τον αφήνει πανω συνέχεια είναι ενας κλασσικός Ελληνάρας που γραφει τους αλλους.

    Εγω εβαλα το σαιτ με δυο επισημα εγραφα που αναφερει η εν λογο εταιρεια ........

    Τωρα εαν ισχυουν η οχι εγω προσωπικα δεν θα δεχτω την κληση......

    Και ειλικρινα Αρη εκπλησομαι......

    Θα στεναχωρηθεις ιδιαιτερα εαν θα παθη μεγαλυτερη ζημια αυτος που για τον οποιδηποτε γελοιο λογο ( και ξερουμε ολοι πολλους ) πεσει απο πισω σου.....

    Εγω προσωπικα ι ...

    Οσο θα στεναχωριοταν και αυτος που θα επεφτε απο πισω μου οταν θα ημουν με την μοτο μου ....


    Καθολου..!
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 06/02/2015 στις 09:58.

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εγω εβαλα το σαιτ με δυο επισημα εγραφα που αναφερει η εν λογο εταιρεια ........

    Τωρα εαν ισχυουν η οχι εγω προσωπικα δεν θα δεχτω την κληση......

    Και ειλικρινα Αρη εκπλησομαι......

    Θα στεναχωρηθεις ιδιαιτερα εαν θα παθη μεγαλυτερη ζημια αυτος που για τον οποιδηποτε γελοιο λογο ( και ξερουμε ολοι πολλους ) πεσει απο πισω σου.....

    Εγω προσωπικα ι ...

    Οσο θα στεναχωριοταν και αυτος που θα επεφτε απο πισω μου οταν θα ημουν με την μοτο μου ....


    Καθολου..!
    Παρεξήγησες!
    Εγω φυσικά και δεν θα στενοχωρηθώ, αλλά το θέμα είναι τι ειναι σωστό και τι όχι.

    Κι εγώ έχω στο πορτοφόλι μου ενα επίσημο έγγραφο από το Υπουργείο συγκοινωνιών που λέει οτι μπορώ να κυκλοφορώ το Hornet 900 χωρίς πινακίδα.
    Με σφραγίδα κλπ κλπ, και χωρίς να λέει μεχρι πότε.
    Δεν κάνω πλάκα, το έχω όντως.

    Αρα είμαι νομιμος αν κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Το δεύτερο έγγραφο που παραθέτει η Α HELLAS (βεβαίωση τροχαίας) έχει παραθυράκι (παράγραφος 3) που επιτρέπει μια χαρά το "ζωγράφισμα".

    Είναι όμως και παλιό, του 1994.

  5. #20
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ έχω στο πορτοφόλι μου ενα επίσημο έγγραφο από το Υπουργείο συγκοινωνιών που λέει οτι μπορώ να κυκλοφορώ το Hornet 900 χωρίς πινακίδα.
    Με σφραγίδα κλπ κλπ, και χωρίς να λέει μεχρι πότε.
    Δεν κάνω πλάκα, το έχω όντως.

    Αρα είμαι νομιμος αν κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα?

    Αστο να στο πω αμα θα τυχει και θα παω δικαστηριο.......


    Παντως σε μπλοκο χωρις ρυμουλκουμενο το οργανο φερθηκε ακριβως οπως γραφει το χαρτι ( μου ζητησε να δει την αδεια του ρυμουλκουμενου...)


    Εγω παντως απο οτι ξερω.... Εφοσον περναει το οχημα υπουργειο και νομιμοποιητε η τροποποιηση ( αρα και η αλλαγη εξωτερικων διαστασεων ) δεν υπαρχει λογος αφαιρεσης....

    Τωρα πρακτικα... Πιστευεις οτι ειναι ευκολο....

    Καποιος που χρησιμοποιει την μπαγκαζιερα δυο με τρεις φορες την εβδομαδα να βγαζει τον κοτσαδορο συνεχεια...???

    Εχεις δικιο μονο στα οσα αφορα τους πεζους... Αλλα και εκει υπαρχει λυση με προστατευτικα καπακια ( δεν μιλαω για απλη πλαστικη ταπα...)

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εγω εβαλα το σαιτ με δυο επισημα εγραφα που αναφερει η εν λογο εταιρεια ........

    Τωρα εαν ισχυουν η οχι εγω προσωπικα δεν θα δεχτω την κληση......
    Τι θα τους πεις , να στη φυλάξουν για άλλη φορά ?

  7. #22
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Eπιβεβαιώνω την ανακρίβια της υποτιθέμενης απαγόρευσης.
    Εφ' όσον το οχημα είναι εφοδιασμένο με τα νόμιμα έγγραφα (ικανότητα έλξης ,βεβαίωση απο Υ.Σ. σύνδεσης οχήματος-τρεϊλερ ,επασφάλιστρο ασφάλισης)
    τότε δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να βγαίνει ο κοτσαδόρος όταν δεν ρυμουλκεί.

    Κατεβάστε & Τυπώστε οι ενδιαφερόμενοι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΒΕΒΑΙΩΣΗ.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	89,4 KB 
ID:	330796



    ΥΓ: Επειδή η πλειοψηφία των χρηστών τρέϊλερ είναι όντως "Ελληνάρες" ,με αποτέλεσμα να μην είναι τυπικοί γραφειοκρατικά κ ασφαλιστικά ,αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε πιθανό έλεγχο ,ακόμα κι αν δεν ρυμουλκούν κάτι ,σε ζήτηση του αρμοδιου οργάνου για την Βεβαίωση Ελξης (αφού δεί τον κοτσαδόρο) και μετά την απάντηση του οδηγού "Τι είναι τούτο ωρέ." ,το όργανο ΟΡΘΩΣ να προχωρεί σε βεβαίωση παράβασης.
    Παράβαση είναι επίσης να αγοράσεις ένα μεταχ/νο αυτ/το με κοτσαδόρο ,και να τον αφήσεις επάνω χωρίς να κάνεις εξ'αρχής την διαδικασία στο ΥΣ για το νέο όνομα κ την νέα αδεια κυκλ/ας.
    Προφανώς ,όσοι τρώνε τις κλήσεις ή τις διώξεις απο ασφαλιστικές ,ανήκουν στην κατηγορία των κατα συνείδηση παράτυπων ή των αμελών.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Μπροστά μου προχθές ο υπάλληλος του ΚΤΕΟ έστειλε πίσω πελάτη να βγάλει τον κοτσαδόρο και να ξαναέρθει προκειμένου να περάσει έλεγχο. Στις διαμαρτυρίες του πελάτη επικαλέστηκε τις κάμερες.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  9. #24
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Μπροστά μου προχθές ο υπάλληλος του ΚΤΕΟ έστειλε πίσω πελάτη να βγάλει τον κοτσαδόρο και να ξαναέρθει προκειμένου να περάσει έλεγχο. Στις διαμαρτυρίες του πελάτη επικαλέστηκε τις κάμερες.
    Προφανώς και ο συγκεκριμένος "πελάτης" δεν διέθετε τα απαραίτητα έγγραφα ,άρα κ να ήθελε να κάνει τα στραβά μάτια ο υπάλληλος ,θα ήταν ακάλυπτος λόγω της καταγραφής των καμερών.
    Εχω περάσει 3 φορές διαδοχικά το ΙΧ μου ΚΤΕΟ με τον κοτσαδόρο στη θέση του ,χωρίς το τρέϊλερ φυσικά ,μια κ δεν υπάρχει υποχρέωση ΚΤΕΟ γι'αυτό.
    Πάντα βέβαια παρέδιδα τα απαραίτητα έγγραφα στην γραμματεία πρίν τον έλεγχο.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και ο συγκεκριμένος "πελάτης" δεν διέθετε τα απαραίτητα έγγραφα ,άρα κ να ήθελε να κάνει τα στραβά μάτια ο υπάλληλος ,θα ήταν ακάλυπτος λόγω της καταγραφής των καμερών.
    ... δε νομίζω να δείχνουν τα έγγραφα των οχημάτων στην κάμερα, είναι τοποθετημένη πολύ ψηλά άλλωστε.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #26
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ... δε νομίζω να δείχνουν τα έγγραφα των οχημάτων στην κάμερα, είναι τοποθετημένη πολύ ψηλά άλλωστε.

    Oντως ..... Το να δειχνουν τα εγραφα στην καμερα και να καταθετουν το αυτοκινητο στην γραματεια μου φαινετε λιγουλακι δυσκολο....

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Oντως ..... Το να δειχνουν τα εγραφα στην καμερα και να καταθετουν το αυτοκινητο στην γραματεια μου φαινετε λιγουλακι δυσκολο....
    ...άσε που στα σχετικά έγγραφα που καταθέτεις στη γραμματεία του ΚΤΕΟ είναι μόνο η άδεια και έγγραφο προηγούμενου ελέγχου
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  13. #28
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ...άσε που στα σχετικά έγγραφα που καταθέτεις στη γραμματεία του ΚΤΕΟ είναι μόνο η άδεια και έγγραφο προηγούμενου ελέγχου
    Δεν το νομιζω ( ειδικα αμα το οχημα σου εχει τροποποιησεις... ) Κια ο κοτσαδορος ειναι τροποποηση....


    Και για να τελειωνει το θεμα ... 7 στα 10 αυτοκινητα βαζουν κοτσαδορο για την βλαμενη ιδεα ελληναραδων που κυκλοφορει οτι .....

    Αποτελει μια καλη λυση σε παθητικη ασφαλεια σε τρακαρισμα απο τον πισω.......

    Τα συγκεκριμενα αυτοκινητα και υπουργειο να περασουν , δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να ειναι νομιμα...... Τελος..!

    Για αυτο και ο νομος πια δεν ζηταει βεβαιωση υπουργειου για τον κοτσαδορο....

    Αλλα για το ρυμουλκουμενο του συγκεκριμενου κοτσαδορου...

    Με λιγα λογια δεν εχεις ρυμουλκουμενο.... Δεν πρεπει να εχεις κοτσαδορο αρα παρανομος.....!



  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Με λιγα λογια δεν εχεις ρυμουλκουμενο.... Δεν πρεπει να εχεις κοτσαδορο αρα παρανομος.....!
    Για δες που έρχεσαι στα λόγια μου!
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  15. #30
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Για δες που έρχεσαι στα λόγια μου!

    Ποια λογια....???

    Για το εαν δειχνουν τα εγραφα στην καμερα...????

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τρέιλερ μεταφοράς μοτό...
    από isis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 11:41
  2. ΖΗΤΗΤΑΙ ΤΡΕΙΛΕΡ ΜΟΤΟ......
    από NICK-Z-DAGREEK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 22:01
  3. ΧΩΡΙΣ ΤΡΕΙΛΕΡ
    από toyota στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 01:45
  4. τρειλερ?
    από idi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 23:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF